KapitánSmrt KapitánSmrt komentáře u knih

Věž kosmonautů Věž kosmonautů Kenneth MacLeod

Velká bída. Autor se snaží vykreslit originální a živoucí svět plný bizarních bytostí. Moc se mu to ale nedaří. Míchat obří olihně, bohy, Rusy, dinosaury, reptiliány, cestování nadsvětelnou rychlostí a kdo ví co všechno dalšího dohromady působí dost překombinovaně. Navíc je kniha rozdělena do dvou nesourodých částí, jedna působí jako slabý odvar kyberpunku, druhá pak jako vzdálený (a nudnější) příbuzný Duny a dalších velkolepých sci-fi. Co je ale nejhorší, je absence zajímavého děje. Žádná osudovost, hrozba, ohrožení. Jen banda nesympatických hrdinů, co cestuje sem a tam. To vše doplněno dost bídnou romantickou linkou.

31.08.2022 2 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Starosvětské klasické sci-fi, které zaujme hlavně svým optimismem a s tím spojenou určitou naivitou. Jde tak o výlet do dob starých dobrých Star treků, kdy vesmír nebyl jen temným místem plným hrozeb a děsu, ale spíše místem naděje, objevů, krás či lepší a spravedlivější budoucnosti. Jak moc se sci-fi žánr změnil! Dnes takové humanistické, optimistické dílo aby člověk pohledal. Je to dobře? Nebo špatně? Po pravdě nevím. Co mi vadilo? Snad jen přílišná popisnost, s množství technických detailů, které jsem si dost dobře nedokázal představit. Což ale může vypovídat spíše o tom, že má fantazie je příliš omezená a nedostačující...

06.08.2022 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Uspokojivé zakončení celé ságy. Mám jen pár kritických připomínek:
1, počáteční rozvláčnost. Předchozí díly měly za úkol připravit vše na epické finále. Bohužel úvodních sto stran jen pomalu posouvá figurky po šachovnici. Pak už se ale jede na doraz.
2, občasná patetičnost. Autor se nevyhnul občasné lacinosti a patetičnosti, alespoň co se vztahů mezi postavami týče. Je to rušivé.
Celkově jde ale o nadprůměrné postapo sci-fi, promyšlené, čtivé. Bavilo mě i ono etické dilema, souboj dvou legitimních (a nadčasových) myšlenkových směrů. Je lepší bezpečí a jistota, vykoupená nesvobodou, nevědomostí a tvrdě sešněrovaným (totalitním) systémem, nebo svoboda a pravda, jež se ale pojí s nejistotou, hrůzou z odpovědnosti za osud svůj i svých nejbližších a také s dost reálnou možností, že za tyto vysoké ideje budeme muset obětovat to nejcennější či nejbližší... Milované osoby, potažmo i vlastní život.

01.08.2022 4 z 5

Neutěšenci Neutěšenci Kazuo Ishiguro

Méně zdařilá variace na Kafku. Poměrně rozvláčné, plné prázdné slovní vaty, zároveň postrádající lehkost a vtip Kafkova Zámku, ale třeba i Dostojevského Běsů či Musilova Muže bez vlastností. Absurdity je zde dostatek, podivný snový svět je fascinující a některé postavy baví. Zajímavý je i důraz na neschopnost komunikace mezi hrdiny, kdy jsou dialogy plny nepochopení či nedorozumění, z čehož následně vyvstávají zajímavé konflikty. Lidé jsou zklamáni z jednání druhých, z toho, že neodpovídají zvnitřněným kategoriím úspěchu či slávy, což dále roztáčí spirálu zmaru či pocitu promarněného a ztraceného času případně celého života. Tyto nepříjemné pocity ztráty, nemožnosti dostát kladeným nárokům blízkých (ale také společnosti) dílo pozvedají. Bohužel jsou často zaneseny silnou vrstvou balastu.

27.07.2022 3 z 5

Neshoda.  Politika a filosofie Neshoda. Politika a filosofie Jacques Rancière

Poměrně zajímavá kniha, která se zabývá fundamentální otázkou toho, co je to vlastně politika? Za jakých podmínek je politika vůbec možná a jaký je její vztah k politické filosofii? Autor zároveň předkládá tezi, ve které udává tři základní stádia či vývojové stupně politiky a jaké jsou mezi těmito stádii rozdíly. Pokouší se i o analýzu politiky v nedávné minulosti (90. léta). Dle mého by byla zajímavá i reflexe politiky současné, ovlivněné sociálními médii, kulturními válkami či (meta)populismem. Osobně by mi pomohlo i uvedení vícera historických příkladů, takto je publikace hlavně teoretickým rozvíjením daných témat.

19.07.2022 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Spíše než o povídky třeskutě nabité dějem jde o ryzí pocitovky. Murakami i na malém rozsahu dokáže vykreslit jeho typickou atmosféru melancholie, lehkého smutku, pomalu plynoucích všedních dní... Jeho postavy se potýkají s pocity vnitřní prázdnoty, s úzkostmi, samotou a vlastní nerozhodností či průměrností. Čekají na zlom v jejich životech, pozorují svět kolem sebe, bádají ve svém nitru. A pro čtenáře je to radost o tom číst.

15.07.2022 4 z 5

Kulhavý osud Kulhavý osud Arkadij Strugackij

Za mě dost roztříštěná kniha. Dva příběhy jsou jen lehce propojené, zároveň postrádají spád či nějakou jasnější dějovou linku. Kniha mi přišla spíše jakožto vypořádávání se autorů s dobou, ve které žili. Tedy jako ironický komentář ke zkostnatělým a morálně rozvráceným posledním létům Sovětskému svazu. Kniha je zároveň prodchnuta dost dusivou a potemnělou atmosférou, jakousi rezignací a temnými myšlenkami o tom, že to dobré je již za námi a jedinou útěchou v nelehké době je láhev koňaku nebo sličná žena po boku. Některé myšlenky rozkrývající bezzubost a falešnost všech možných ideologií mě zaujaly, naopak stařecké stýskání nad ztracenými iluzemi, které uměle natahovalo děj, mě naopak iritovalo.

12.07.2022 3 z 5

Terminus Terminus Tom Sweterlitsch

Dobré, ba velmi dobré. Napínavé čtení, které však nerezignuje ani na komplexnost a zároveň popisnost. Autor je zdatný vypravěč, dokáže vykreslit žijící a dýchající svět se svými nejednoznačnými postavami. Zároveň umně dávkuje jak napětí, tak odpovědi na čtenářovi otázky. Je vidět, že vše dobře naplánoval, propojil, vysvětlil. Což u knih o časových paradoxech není úplně běžné. Takto všestrannou a chytrou sci-fi detektivku jsem dlouho nečetl.

29.06.2022 5 z 5

V existencialistické kavárně V existencialistické kavárně Sarah Bakewell

Takové milé povídání o životě a díle nejznámějších existencialistů. V hlavní roli Sartre, Heidegger, Beauvoir. Možná někdo bude namítat, že tato odlehčená forma podání příliš zjednodušuje velké filosofické myšlenky. Dle mého tomu tak ale není. Však mnoho existencialistů psalo prózu (Sartre, Camus, Beauvoir...) a snažili se o to, aby jejich myšlenky byly srozumitelné a tím pádem se šířily i mezi širokou veřejnost. Jasně, nelze to říct o všech a komplikované a šroubované teze Heideggera rozluští jen kovaný fenomenolog. Přesto se mi líbí, jak autorka myšlenky filosofů zasazuje do kontextu jejich osobních prožitků, jejich strastí i slastí. Však úkolem filosofie by mělo být oslovovat lidi, otevřít se jim a nějaké to moudro jim předat. Ne psát interpretace interpretací pro úzkou skupinku podobně "postižených" akademických myslitelů.

23.06.2022 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Slušné pokračování, které umně rozvíjí celkovou mytologie světa sil. Dozvíme se odpovědi na mnohé otázky, další nové naopak vyvstanou. Odpovědi jsou zároveň uspokojivé a v celkovém kontextu dávají smysl, vše do sebe zapadá, což není u tak rozmáchlých ság úplně zvykem. Tempo kniha ztrácí jen v jedné příběhové rovině, která mi přišla dost zbytečná (protože z předchozí knihy víme, jak dopadne) a působí tím pádem jako vata uměle natahující děj. Celkově je ale druhý díl čtivější a je těžší se od něj odtrhnout. Navíc se naplno rozjíždí určitá morální nejednoznačnost u jednání postav, která mi v prvním díle chyběla. To knihu prohlubuje a dodává jí to i na realističnosti a uvěřitelnosti.

16.06.2022 4 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Napínavý a promyšlený detektivním román v atraktivním prostředí alternativní historie. Nacistické Německo je stále fascinujícím úkazem a inspirací pro spisovatele (ale bohužel i pro politiky). Výhrady tak mám jen k trochu laciné romantické lince, která je ale naštěstí jen okrajová.
Malé upozornění, četl jsem staré vydání od Riopressu a musím konstatovat, že jde o vydání dost otřesné. Plné překlepů, chyb a nedodělků. Tak pozor na něj.

14.06.2022 4 z 5

Na konci cesty Na konci cesty John Barth

Z počátku jsem byl nadšen. Břitké, inteligentní a zábavné dialogy krásně doplňují zajímavý příběh. Je možné vše naše konání, všechny naše činy vysvětlit, vměstnat do slov, musí mít nějaký význam či smysl? Nemůže se jednat občas jen o nahodilosti, souhru náhod, či iracionální rozhodnutí? Rozum se totiž dost často přeceňuje. Ke konci ale hlavní hrdina ztrácí svůj nadhled, svou pozici pozorovatele dění a stává se lehce afektovaným a šablonovitým. Což celkový dojem trochu kazí. Rozhodně se ale těším na další knihy od Bartha.

11.06.2022 4 z 5

Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel Ilona Švihlíková

Hodně zajímavá a netradiční ekonomická analýza současného kapitalismus potažmo upadajícího neoliberalismu. Kapitalismus ztrácí dech a bez státní pomoci (dotace, daňové úlevy, státní zakázky...) nedokáže generovat dostatečný zisk. Politici tak nezastupují lid, který je zvolil, ale spíše zájmy soukromého sektoru a udržují kapitál v chodu. Otázkou je, jak dlouho to takto může fungovat. Jak dlouho lze dotovat kapitalisty na úkor veřejných dluhů? Doufám, že moc dlouho již ne. Výhrady mám spíše ryze formální. V knize je dost překlepů. Zároveň struktura a pořadí textů mi občas přišly nahodilé a některé části až zbytečné.

11.06.2022 4 z 5

Doba přechodu: Tranzitivní ontologie a dílo Alaina Badioua Doba přechodu: Tranzitivní ontologie a dílo Alaina Badioua Michael Hauser

Postmoderna se vyčerpala, neoliberalismus ztratil krizí svou legitimitu. Co příjde dál? A v jakém že bodě dějin se nyní nacházíme? Zajímavá filosofická reflexe současného doby, ale také nástin, jak by mohla alternativa k výše zmíněným upadajícím kulturně ekonomicko politickým úkazům vypadat. Jako bonus úvod do filosofie Alaina Badioua.

25.05.2022 5 z 5

Petrohrad Petrohrad Andrej Bělyj (p)

Propracovaný a rozsáhlý román, který potěší svým úchvatným jazykem a psychologií postav. Popisy psychických stavů hrdinů, lehký humor, kouzelný Petrohrad a zároveň revoluční pnutí v notně rozdělené ruské společnosti počátku století. Tato díla je radost číst. Zároveň malé varování. Nejde o lehké čtení, naopak vyžaduje čtenářovu plnou pozornost a trpělivost.

15.05.2022 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Koncentrovaná deprese. Nemyslím si, že by autorka popisovala možnou budoucnost lidstva. Ba naopak. Zabývá se současnými problémy, které pomalu ale jistě probublávají na povrh. Ona netečná a podivná koule jen tento proces uvědomování si akceleruje. To, před čím každý den zavíráme oči, tedy nesmyslná a ubíjející práce, ekologická krize, závislost na lécích apod., to vše je již dávno tady. Jen naprostá většina z nás předstírá, jako by tomu tak nebylo. Netečnost koule, do které si každý promítá své naděje, strachy, fantazie, pak tyto problémy nebývale jasně odkrývá. Dává dnes ještě něco smysl? Tváří v tvář možnému zániku, bezůtěšné budoucnosti plné únavné práce, krizí a válek, budoucnosti, kterou lze přežít jen díky jedům a farmakologickým únikům. Je zde cesta ven? Kniha moc nadějných odpovědí nenabízí. Otázkou totiž je, zda vůbec nějaké takové nadějné odpovědi existují...

15.05.2022 5 z 5

Zběsilá jízda Zběsilá jízda William Gibson

Asi nejslabší z celé trilogie. Přišlo mi, že značnou část knihy se seznamujeme s hrdiny (starými i novými). Zároveň se děj nikam moc neřítí, vše se pomalu připravuje a lajnuje k možnému velkolepému finále. Které ale tak velkolepé zase není. Čekal jsem více informací k oněm UI, kolem kterých se všechny knihy více méně točí. A ono (takřka) nic.

01.05.2022 3 z 5

Foucault Foucault Gilles Deleuze

Slušný náhled do myšlení velké persóny francouzké filosofie. Bohužel jsem naivně doufal, že kniha se bude zabývat spíše postmodernou, biomocí a Foucaltova pohledu na neoliberalismus a obecně politiku. Což zde chybí. Probírají se spíše teoretičtější myšlenky. Jako je pojetí subjektu, síly (a z toho vyplývající moci), možnosti myšlení, řeči apod.

01.05.2022 3 z 5

Můj odpočinkový rok Můj odpočinkový rok Ottessa Moshfegh

Výborné čtivo s jemným, sakrkastickým humorem, který ale nesklouzává do dnes tolik populárních ironických (zato laciných) glos alá facebookový status. Příběh je sice jednoduchý, což ale nevadí, jelikož je jen jakýmsi pozadím pro přesné kritické poznámky o současné kultuře, o současné povrchní společnosti, jež je válcována neustálým tlakem na výkon, na to, něco dokázat, být někým, kupovat si drahé věci, budovat svou společenskou pozici... V takovéto vulgárně materialistické společnosti není snadné žít. Není pak logickým vyústěním únik? A to v jakékoli podobě. V tomto případně v bizarním plánu rok spát.

23.04.2022 5 z 5

Emancipace a radikální demokracie Emancipace a radikální demokracie Ernesto Laclau

S filosofií Laclaua jsem se před touto knihou setkal jen velmi okrajově. Proto pro mě bylo z počátku obtížné se všemi těmi novými termíny prokousávat a chápat, o čem že to autor vlastně mluví. Postupně jsme se zorientoval a musím uznat, že na mě myšlenky autora udělaly velký dojem. Hodně podnětná kniha o politické filosofii, o podstatě populismu, ale také o tom, jak v současné roztříštěné společnosti vůbec politika, potažmo demokracie může fungovat (případně jak jí opět navrátit do rukou lidí). Myšlenky se v jednotlivých esejích opakují a prolínají a dodávají tak jednotlivým pojmům kontext, k čemuž přispívájí i praktické příklady z historie.

20.04.2022 5 z 5