KapitánSmrt KapitánSmrt komentáře u knih

Naděje: Tragédie Naděje: Tragédie Shalom Auslander

Tady je pro mě těžké hledat nějaká ta pozitiva. Premisa příběhu je zbytečně prvoplánově šokující, neustálé cynické a ironické narážky na holokaust, opakovaní vtipů stále dokola apod. Navíc autorův smysl pro humor se minul s tím mým, proto jsem se zasmál všehovšudy asi tak třikrát. Chápu spisovatelovi motivy k napsání tohoto díla. Jakožto Žid má asi potřebu se s historickými traumaty, které se ho dotýkají, nějak vyrovnávat a tak to zkouší i přes humor. Ale jako nezaujatý čtenář musím konstatovat, že mě to zajímavé prostě nepřijde. Zvlášť když je hlavní hrdina takový nesympatický ňouma a srab, který se děsí snad všeho. A to ani nezmiňuji dost fádní a předvídatelný závěr.

16.03.2023 1 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Poměrně sugestivní a zajímavý příběh, zábavně podaný a napínavý. Dokáže vyvolat až nepříjemné fyzické pocity (kolikrát jsem měl až sucho v ústech). Přesto jde o báchorku opravdu spíše pro dospívající, méně komplexní a v určitých pasážích se drží zkrátka. Ale jako oddechové postapo čtivo více než postačující.

16.03.2023 3 z 5

Stromy znamenají svět Stromy znamenají svět Richard Powers

Zpočátku musím přiznat, že nejde o knihu dokonalou, ale její poselství zastíní i mnohé nedostatky. Nedostatky dost patrné, jako například jisté grafomanství, přílišná popisnost, a také přehnaná komplikovanost a kostrbatost ve vyjadřování v předkládaných tezích (které v důsledku pak nedávají moc smysl, že by kvůli překladu? Těžko říct). Přesto je kniha dost úderná a často nezakrytě depresivní a plná bezútěšnosti. Jako by autor rezignoval, pochopil, že dnešní pozdně kapitalistický svět již nemá budoucnost. A je jen otázkou času, kdy se lidé zahubí. Z čehož nakonec čerpá jakousi zoufalou jiskřičku naděje alespoň pro ostatní život na naší planetě. Otázkou tak není, co se dá dělat proto, aby k ekologickému kolapsu nedošlo, ale to, co zde zbude potom? Potom, co člověk jednoho krásného dne svou vlastní vinou zmizí z povrchu zemského... A zda to nakonec nebude pro Zemi úleva, zda z dlouhodobého hlediska není lidstvo jen jakousi rozbujelou rakovinou, která ale (jak už to rakovina dělá), zničí sama sebe a ostatnímu životu tak poskytne prostor k zotavení.

13.02.2023 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Skvělý nápad, dobře vykreslený svět, kde degenerující lidstvo skomírá pod láskyplnou krutovládou svých vlastních výtvorů. Aneb cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Na stranu druhou zde ale máme i dost fádní melodramatickou linku, která je možná až příliš naivní a dle mého působí až rušivě. Také celkové rozuzlení je dost vachrlaté. SPOILER: Že by tak inteligentní robot na podobné a vcelku jednoduché východisko nepřišel dříve?

13.02.2023 3 z 5

Snídaně o půlnoci Snídaně o půlnoci Louis Armand

Pro mě dost nevyrovnaná a rozporuplná kniha. Na jednu stranu krásné básnické obraty a obrazy, invence a hra se slovy. Na stranu druhou trochu banální příběh, který tu byl již nesčetněkrát. Některé halucinogenní pasáže už pak zavání nastavovanou kaší či hůře, manýrou. Rušivě působí i rozpory ohledně hlavního hrdiny. Na jednu stranu jde o nevzdělaného venkovana z rozvrácené rodiny, na stranu druhou cituje Freuda či Nietzscheho a očividně zvládá několik jazyků. Dále jde o nevábného zpustlíka a opilce nad hrobem, který ale v klidu balí mladé pohledné holky po hospodách. Trocha té konzistence by textu prospěla. Jakožto nahlédnutí do temných zákoutí pražského podsvětí ale kniha funguje obstojně.

13.02.2023 3 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Napínavá sci-fi neo-noirová detektivka se správně zamotaným dějem a docela sympatickými hrdiny. Autor je slušný spisovatel, dokáže vykreslit živoucí svět, plný autentických postav. Děj nenudí, nabízí i slušné množství různých odboček a zákoutí, které dokreslují celkové dění. Nejde o žádnou hlubokou literaturu plnou existenciálních otázek, ale jakožto příjemná oddechovka rozhodně pobaví a rozhodně neurazí ani čtenářův intelekt.

09.01.2023 4 z 5

To už je život To už je život Jay McInerney

Kniha mi dost připomněla novější a přeci jen propracovanější román Můj odpočinkový rok a starší dílo Americké psycho. Ve všech třech případech máme tu možnost nahlédnout do života americké zlaté mládeže, do života plného luxusu, peněz, ale také jakési vnitřní prázdnoty a povrchních vztahů mezi lidmi. Zatímco Americké psycho šokovalo výbuchy nesmyslného ultranásilí, Odpočinkový rok zaujal svou originální premisou a hloubkou společenské kritiky. To už je život je v těchto ohledech bohužel slabším příbuzným. Ony stěžejní traumata hlavní hrdinky, jenž prohlubují její charakter, se začínají odkrývat až v samotném závěru, což je škoda. Přesto kniha dost dobře zprostředkovává ony pocity beznaděje a ukazuje povrchnost současného konzumního života a s ním spojeným důrazem na materiální bohatství... Což bohužel mnozí stále vnímají jakožto nejvyšší možnou ctnost.

03.01.2023 3 z 5

Nemám ústa & musím křičet Nemám ústa & musím křičet Harlan Ellison

Velká bída. Nejen, že autor je arogantní sebestředný idiot a nestydí se za to, o čemž nás přesvědčuje ve svých komentářích k jednotlivým svým dílům, ale i jako spisovatel za moc nestojí. Alespoň dle předkládaných povídek. Občas se mu daří barvité a zajímavé popisy, ty ale často sklouznou do samoúčelného ukájení se nad vlastní genialitou. Nezaujala mě ani povídka titulní, která mi přišla dost nelogická již v samotném svém námětu. Kdo z lidí by vydržel přes sto let mučení, hrůz a beznaděje, a zachoval si byť jen stopu zdravého rozumu a příčetnosti?

30.12.2022 1 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Čistá literární nádhera. Kniha samotná je psána krásným a květnatým jazykem, který potěší každého náročnějšího čtenáře, zároveň i do detailu popisuje nejen život samotného Michelangela, ale i atmosféru doby a politicko náboženské pozadí. Dialogy s Da Vincim jsou pak naprostým vrcholem, který nám dává nahlédnout do samotného nitra zdejších literárních postav. Na konci ve mě toto dílo zanechalo sladkobolný pocit toho, že podobné monumentální eposy se dnes již bohužel nepíší... Pokud ano, budu rád za každý tip zdejších čtenářů.

29.12.2022 5 z 5

Pomysli na Fléba Pomysli na Fléba Iain M. Banks (p)

Zajímavý fikční svět, avšak těžko uvěřitelná zápletka. Hlavní hrdina je na jednu stranu děsný smolař. Neustále se zaplétá do problémů a nebezpečí, na každém kroku mu jde o život. Na druhou stranu má ale ohromné štěstí. Protože na poslední chvíli mu vždy někdo pomůže či se svou bystrostí zachrání. Zpočátku to přidává na napínavosti děje, ale když se tohoto schématu drží autor již po xté, začne to být otravné. Co je ale ještě otravnější, je úroveň překladu. Ten asi není tak špatný (i když některé věty nedávají moc smysl), horší je to s množstvím překlepů. Těch je tu nehorázné množství, občas i na každé stránce něco. Mě osobně to kazilo dojem z knihy. Předpokládám, že další díly na tom budou obdobně, což mě od dalšího čtení odrazuje. Bohužel, tento svět má totiž značný potenciál.

22.11.2022 3 z 5

Božská rovnice: Hledání teorie všeho Božská rovnice: Hledání teorie všeho Michio Kaku

Velmi přístupné zprostředkování poznatků současné fyziky i naprostým laikům. Je fascinující, jakou proměnou věda, potažmo fyzika v historii prošla. A jakými naprosto bizarními a zároveň fascinujícími věcmi se dnes zabývá. Ono propojení současných vědeckých teorií s filosofií (nebo teologií) není vůbec náhodné, však jde často též o úžasné myšlenkové konstrukty, které se až posléze ověřují v praxi. Božská rovnice je svěžím a zajímavým čtením pro ty, kteří se táží po takových základních otázkách jako: Proč je něco a ne nic? Jak vše začalo a jak vše skončí? Nebo dokonce, existuje Bůh?

07.11.2022 5 z 5

Zpráva o třetí planetě Zpráva o třetí planetě Arthur Charles Clarke

Náměty mnoha povídek dnes již nepůsobí příliš originálně, navíc text často značně zastaral. Některé technické vychytávky působí v dnešní době takřka směšně. Pointy části povídek vyzní dost banálně. Nejzajímavější je asi povídka poslední, Setkání s medúzou. Ta je přeci jen rozsahem i kreativním popisem podivných tvorů nejpoutavější a zároveň je i napínavá a atmosférická. Mnohé další povídky jsou příliš krátké a jde tak o jednoduché hříčky hodné spíše do nedělní přílohy Práva nebo Mladé fronty.

07.11.2022 2 z 5

Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století Kate Raworth

Za mě dobré. Srozumitelným způsobem předložená jak kritika stávajících ekonomických paradigmat, tak i načrtnuté alternativy, které jsou zároveň doplněny i příklady z praxe. Nejde tak jen o teoretický (a prázdný) konstrukt bez vazby na realitu. V dnešní době, kdy starý dobrý kapitalismus selhává na každém kroku (kolapsy globálních řetězců, nefungující trhy s energiemi, válka, narůstající enviromentální krize) je dobré si uvědomit, že alternativa existuje. Alternativa k bezbřehému Růstu růstu a to za pomoci udržitelného rozvoje. Že přechod na ekonomii koblihy by byl obtížný? Jasně. Ale jaké jiné možnosti máme? Vždyť jsme se dostali do bodu, kdy trhy (ne lidé) rozhodují i o tom, kdo bude v Británii ministerským předsedou!

K výtkám uživatelů přede mnou. Dle mého kniha není ucelenou učebnicí ekonomie. Naopak, snaží se o přístupný jazyk, srozumitelný i neekonomům. Nejde o konkrétní a vyčerpávající případovou studii plnou vzorců a schémat. Spíše než odborníkům je určena široké veřejnosti. Že jde o kritiku z levicových pozic? Ano, kniha je ideologická. Ale je možné se ideologii vyhnout? Dle mého ne. A ona výtka ohledně Číny. O té se píše snad jen v jediném odstavci. A ano, píše se, že něco dělají i dobře. Však to neznamená, že tím autorka ospravedlňuje vše, co se v Číně děje. Jde o jediný odstavec! To už mi spíše zavání honem na čarodějnice a prázdnou kritikou pro kritiku...

07.11.2022 4 z 5

Destrukce Destrukce Stanislav Biler

Zpočátku mi přišlo otravné, jak jsou lidé na vsi stereotypizováni. Jakožto karikatury sebe sama, to jest otravní, vulgární a hloupí lidé, kterým jde hlavně o vlastní prospěch. Postupně jsem ale začal chápat, že toto není kniha, která by měla ambice věrně zachytit nějaké sociální prostředí. Naopak se pomocí těchto karikatur a extrémů snaží poukázat na něco, co je nám vlastní a tento přístup dotahuje až do absurdních rozměrů. Jak tu již padlo, v tom je kniha trochu kafkovská. Zároveň jde o literaturu humornou (ač jde o humor dosti černý), ryze českou (s grácií a nadhledem glosuje typické české charaktery) a bohužel občas i dost doslovnou (zvláště v ideologicky laděných statích kritizujících např. masnou výrobu, které mají podobu skoro až pamfletu, což trochu ubírá na působivosti). Kniha tak není snahou o rozdělení společnosti na městskou elitu a nevzdělaný venkov, ale je zkrátka poctivou kritikou dnešní doby, ač mnohdy dost vyhrocenou. Kéž by takových knih vznikalo u nás více...

10.10.2022 5 z 5

Vysněná smrt Vysněná smrt Leena Krohn

Spíše série kratších vyprávění, které ze všech možných (i nemožných) úhlů pohledu zkoumají téma, kterému se povětšinou vyhýbáme, smrti. Některé mikro příběhy jsou zajímavé, jiné trochu banální, další spíše jen průměrné. Na toto téma se mi více líbil třeba Yalom a jeho Pohled do slunce. Nemohu však knize upřít zajímavou severskou atmosféru chladu, temnoty a jakéhosi odstupu. Zároveň ale onen chlad znesnadňuje cestu ke zdejším literárním hrdinům, kdy čtenář nemá moc šancí si k nim vybudovat nějaký hlubší vztah.

10.10.2022 3 z 5

Jacques Ranciere Jacques Ranciere Ondřej Krochmalný

Překvapivě velmi povedený vhled do myšlení Ranciera. Velmi systematicky a přehledně sestaveno, zároveň jsou zde velmi přístupně vysvětleny základní pojmy a myšlenky zkoumaného filosofa. To vše doplněno mnoha zajímavými poznámkami. Jakožto úvod do Ranciera mohu jen doporučit. V češtině nic lepšího nenajdete.

13.09.2022 5 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Zajímavá historická fikce, která převrací klasickou západní perspektivu, kdy civilizovaní Evropané přináší nevzdělaným barbarům osvětu. Jak se říká, historii píšou vítězové. Takže co kdyby oněmi krvelačnými barbary nebyli Inkové, Aztékové, Indiáni, ale právě evropští kolonizátoři? Však to byli právě oni, kdo způsobili genocidu původního obyvatelstva obou Amerik a zároveň vedli nesmyslné a notně krvavé války mezi sebou. Jako myšlenkový experiment doložený dobovými prameny je kniha zajímavá. Jakožto ucelený příběh příliš neobstojí. Forma historických záznamů je totiž příliš neosobní a tak je těžké s hrdiny nějak více soucítit či si k nim vybudovat vztah.

13.09.2022 4 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Dobře zpracované a slušně napsané dobrodružství z postpandemického světa. Bavily mě hrátky s pamětí, kdy její selektivnost lze připsat na vrub prožitým traumatům. Není pak lepší si skutečnost trochu přibarvit než čelit hrozivé a bezútěšné realitě? Kniha má i své jednoznačné vyústění, bez volných konců, což v tomto žánru tak časté není. Bavili mě nakonec i obě dějové linie, jak popis reality show, tak následků pandemie.

11.09.2022 4 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Taková ta správná nahláškovaná drsná krimi, kterých není nikdy dost. Přesto nejde jen o lacinou kriminálku s hektolitry krve a notnou dávkou ultranásilí. Autor se totiž dost nevybíravě pouští i do seriózních témat jako je rasismus nebo problematika gangů a obchodníků s drogami. To vše prodkládáno popkulturními odkazy. Navíc je fascinující, jak jsou Spojené státy v otázce násilí a glorifikace zbraní tak odlišné od Evropy. Těším se na další díl. Skvělá práce Gnóme.

31.08.2022 4 z 5

Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Jamie Kirchick

Na to, že knihu napsal americký novinář, jde o fundovaný a zajímavý pohled na dnešní Evropu. Autor identifikuje několik akutních hrozeb pro EU. Jde o uprchlickou krizi, rostoucí agresivitu Ruska a vzestup politických extremistů z obou stran politického spektra. Tyto problémy jsou zároveň mnohdy úzce propojené. Zarážející proto je, že nejsou mnohdy vládnoucí garniturou rozpoznávány jakožto problémy. Ještě do nedávné doby chápal západ Rusko jakožto partnera, ne hrozbu (východ si za varování před Ruskem vysloužil nálepku paranoiků a alarmistů), proto je nynější válka na Ukrajině uvrhla do totálního zmatku. Obdobné platí o nezřízené migraci, kterou je nutné vnímat jakožto existenční ohrožení a takto s ním i nakládat. Což se bohužel neděje. Jakožto levičák nemohu s některými tezemi autora souhlasit (ten je zcela jasně konzervativec), na druhou stranu je jeho kritika levice dost konstruktivní a podnětná. Což je nutno ocenit.

31.08.2022 4 z 5