kamise kamise komentáře u knih

Při nejzazším moři Při nejzazším moři Hans Christian Andersen

Velice zvláštní příběhy vesměs s náboženskou tématikou. Některé jsou spíše melancholické - některé, jako např. "Červené střevíčky" - až hrůzostrašné. Svým způsobem mi připomínají Kytici Karla Jaromíra Erbena. Nejvíce se mi líbila "Anna Bětka" a potom také "Dcera krále močálů", která je bohužel nedokončená, což mě mrzí, protože bych si ji velice ráda přečetla celou. Bohužel v českém překladu není nikde jinde dostupná, tak snad se to v budoucnu změní. Kniha je jinak unikátní svou krásnou plátěnou vazbou v zářivě zelené barvě, modře tištěným písmem i ilustracemi Tomáše Profanta. Zaujala mne na první pohled.

31.10.2022 4 z 5

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

Nadčasový, poetický a citlivě napsaný příběh o dětství, přátelství, přírodě a (v Anglii tak tradičním) zahradničení. Krásná kniha - nejen příběhem, ale i formou. Určitě se k ní ještě vrátím a doporučuji ji všem čtenářům jakéhokoli věku.

23.08.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Taková ta naše tradiční rodina. Nenechme si vzít, co je pro nás dobré.
Nemohu si nerýpnout. Tolik věcí je mi z dětství povědomých. Otcův křik, hněv a rány. Nadávky. Zoufalý pláč ve škole.
Nemohla jsem přestat číst až do hořkého konce. Pláču nad všemi Bárami světa - i nad těmi co přežily - s polámanými křídly.

09.07.2022 5 z 5

Maličkým Maličkým Božena Němcová

Zapomenutá a znovunalezená kniha mého dětství. Měla jsem ji moc ráda a nejvíc se mi líbily pohádky Zlaté hvězdičky a Boušín. Zdály se mi takové magické a tajemné. Dodnes si pamatuji i ty krásné barevné obrázky.

22.05.2022 4 z 5

Jedu dál Jedu dál Blanka Matragi

Kniha mne příjemně překvapila. Je dobře napsaná, zajímavá a čtivá. Blanka Matragi se jeví jako sympatická otevřená sebevědomá žena, která ví co chce, zná svou hodnotu a nenechá se jen tak odradit. Moc dalších takových žen kolem sebe dnes bohužel nevidím.

05.03.2021 4 z 5

Učeň ledu: Šest dní s Wimem Hofem Učeň ledu: Šest dní s Wimem Hofem Hana Moravčíková

Taková literární jednohubka - stručné, ale velmi zajímavé a čtivé seznámení se základy metody Wima Hofa (vědomé hluboké dýchání a otužování se v ledové vodě). Autorka zde popisuje své zážitky z týdenního kurzu v polských Krkonoších, doplněno komentáři dalších účastníků a fotografiemi, z nichž doslova "mrazí".

05.02.2021 3 z 5

Život na špičkách Život na špičkách Hana Skálová

Kniha je pestrá, čtivá, s velmi pěknými (i civilními) fotografiemi. Dozvěděla jsem se zde spoustu zajímavých informací ze světa baletu - o místech, kde Daria Klimentová vystupovala, o Dariiných tanečních partnerech, rolích, baletních souborech, baletním tréninku a mnoha dalších aspektech baletního života. Jelikož kniha vyšla v edici "rozhovory", nepřekvapuje mne, že se jedná o rozhovor - koncepce knihy je podobná dalším, které vyšly ve stejné edici. Informace o tom, jakou vůni používá princezna Margaret a jaký je Pierce Brosnan mi v knize nechybí - jistě se to dá vyhledat v některém bulvárním časopise o celebritách a s Dariou Klimentovou to nemá nic společného.

18.01.2021 4 z 5

Byl to můj osud...  Zápisky Josefy Náprstkové Byl to můj osud... Zápisky Josefy Náprstkové Milena Secká

Skláním se před autorkou, jelikož jí tato kniha musela dát spoustu mravenčí práce. Ale stálo to za to. Naprosto chápu, proč ji život Josefy Náprstkové i osudy dalších osob spjatých s Náprstkovým muzeem tak zaujal. Pro mne fascinující výlet do minulosti, množství nových informací a především spousta námětů k přemýšlení. Doporučuji všem zájemcům o českou historii.

16.11.2019 5 z 5

Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Siddhárta Mukherdží

Tuto knihu vřele doporučuji všem zájemcům o tématiku léčby rakoviny. Přes svou složitou problematiku, kdy se běžný smrtelník občas dostane až na hranici svých intelektuálních schopností, je velice zajímavá a čtivá, najdete v ní velké množství přelomových okamžiků z historie léčby a výzkumů rakoviny, včetně příběhů pacientů a mnoho dalších souvisejících informací.

07.03.2019 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Tato kniha (mimochodem velice povedená a stejně tak i film) mne dovedla ke knize "Vládkyně všech nemocí: příběh rakoviny" - jedná se o knihu kterou čte hlavní hrdinka Hazel. Knihu "Vládkyně všech nemocí..." jsem přečetla, jakmile v češtině vyšla (v roce 2015 ji vydala Masarykova univerzita) autor - Siddhartha Mukherjee - za ni byl oceněn Pulitzerovou cenou - a vřele ji doporučuji všem zájemcům o tématiku léčby rakoviny. Kniha je přes svou složitou problematiku, kdy se běžný smrtelník občas dostane až na hranici svých intelektuálních schopností, velice zajímavá a čtivá, najdete v ní velké množství přelomových okamžiků z historie léčby a výzkumů rakoviny, včetně příběhů pacientů a mnoho dalších souvisejících informací.

07.03.2019

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Tato kniha mne velmi oslovila, hodnotím ji jako druhou nejlepší Greenovu knihu (po Hvězdy nám nepřály). Myslím, že kouzlo Greenových příběhů tkví v tom, že jsou melancholické, svým způsobem smutné, ale nikoli depresivní. Vždycky zbývá jakási naděje. Život je boj, ale stojí za to.

07.03.2019 5 z 5

Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Yoshifumi Miyazaki

Není toho sice zde moc ke čtení, ale najdete zde zajímavé informace a krásné fotografie. Věřím, že lesní terapie funguje.

24.09.2018 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Ne tak úplně můj šálek kávy. Někdy je autorův humor příliš křečovitý, některé skutečnosti se mi zdají z mého pohledu spíše smutné než humorné. Nicméně párkrát jsem se zasmála a líbila se mi poslední kapitola.

05.09.2018 3 z 5

Mizející mikroby Mizející mikroby Martin J. Blaser

Chyby v překladu se zde opravdu vyskytují, jinak ale oceňuji množství informací, týkajících se především antibiotik a možných důsledků jejich užívání. Pro mne zajímavá kniha s novými poznatky, přestože jsem knih s touto tématikou již několik přečetla.

21.08.2018 3 z 5

Zajímavé, čtivé, vtipné a bez chyb.

04.04.2018 4 z 5

Obézní planeta - Past zvaná obezita a jak z ní uniknout Obézní planeta - Past zvaná obezita a jak z ní uniknout David Lewis

Kniha je opravdu zajímavá a věnuje se obezitě z mnoha různých (i méně obvyklých) pohledů. Dozvíte se mnoho zajímavých informací o fungování lidského mozku, jsou zde uvedeny výsledky různých neobvyklých výzkumů a studií (např. vliv velikosti a barvy talířů na množství snědeného jídla), velký důraz je kladen na psychické faktory - motivaci, odolávání potravinovým nabídkám, jídlo ve stresu či euforii apod. Bohužel ale čtenářský zážitek kazí velké množství chyb, jak gramatických (i hrubých chyb - obzvláště v koncovkách), tak stylistických - nevhodná stavba vět (které pak nedávají smysl, či jsou hůře srozumitelné), i překlepů. Apeluji tímto na nakladatele, aby neodbývali korektury, špatné nebo neexistující korektury snižují úroveň celé knihy. (Podotýkám, že nejsem korektor, pouze pozorný čtenář).

14.03.2018 4 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Tahle knížka se mi zkrátka hodně líbila. Po hodně dlouhé době kniha, kterou jsem četla do noci a nechtělo se mi přestat. Sympatické postavy, jednoduchý a pozitivní příběh a optimistický závěr. Doporučuji pro pohodové večery.

14.03.2018 5 z 5

Kniha je celkem čtivá, líbí se mi i obálka, najde se zde spousta zajímavých informací i fotografií. Trochu mi vadil poněkud nedotažený - nedořečený - konec příběhu, a hodně mi vadilo velké množství chyb, ponejvíce překlepů a chyb ve skloňování, ale našlo se i několik hrubek. Zde korektor neodvedl dobrou práci, skoro se zdá, že ani žádná korektura neproběhla. Škoda, kazí to dojem z jinak zajímavé knihy.

29.01.2018 3 z 5

Špačci ve fraku 3. díl Špačci ve fraku 3. díl Eva Špačková

První díl jsem četla jako e-knihu a moc se mi líbil. Když jsem tedy zjistila, že je možné zakoupit v tištěné podobě i druhý a třetí díl, měla jsem radost a hned jsem knihy objednala. Velice ráda jsem tyto knihy četla, a určitě se k nim budu často vracet. Milé a pozitivní vyprávění, plné laskavého humoru, mne tak trochu vrátilo do dětství a vždy mi zvedlo náladu. Moc se těším na zmiňovaný další díl.

07.06.2017 4 z 5

Móda v ulicích protektorátu Móda v ulicích protektorátu Miroslava Burianová

Velice zajímavá kniha, nejen o módě. Obsahuje množství informací z období protektorátu, různé zajímavosti o tehdejších osobnostech, společenských zvyklostech a politických souvislostech - doplněno spoustou zajímavých fotografií.

09.02.2017 5 z 5