Kamcatak Kamcatak komentáře u knih

Krmíme ptáky - ale správně Krmíme ptáky - ale správně Peter Berthold

Moc hezky zpracovaná kniha, jejíž tipy ocení především úplní začátečníci v krmení ptáků, či prostě lidé, co se o ptáky začínají zajímat, ale nové informace se jistě dozví i ti, kteří krmí ptáky celý život a zarytí "krmíme pouze když mrzne nebo je sníh" zjistí, jak moc se mýlí.
Já jsem knihu velmi ocenila, budu se k ní určitě vracet a mám velkou radost, že jsem ji přečetla. Další velké plus jsou nádherné fotografie, které text perfektně doplňují.

Na můj vkus v knize ale bylo až příliš mnoho statistik, historie a odkazů, které se týkaly především Německa. Líbilo by se mi nějaké doplnění statistik z ČR pro české čtenáře.

29.10.2021 4 z 5

V srdci šumavských hvozdů  (11 povídek) V srdci šumavských hvozdů (11 povídek) Karel Klostermann

Má první kniha od KK, nelituji. Čiší z ní převážně obrazy chudoby, bídy a těžkého údělu, které nesl život v šumavských horách, dědinách a samotách. Spousta příběhů v sobě nese smutné konce životů těchto lidí, ale jsou velice důležitou výpovědí pro nás o tom, jak se dříve žilo v těchto končinách.

20.03.2021 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Naprosto výborný, nadčasový příběh. Kniha se velmi dobře čte a dává mnoho podnětů k zamyšlení.
Kdysi dávno jsem viděla film, ten oproti knize opravdu nestojí za nic...:)

11.03.2021 4 z 5

Paměť kostí Paměť kostí Diana Gabaldon

Opět výborné :)
Zpráva těm, kterým se kniha nelíbila: Pokud vám vadí zdlouhavé popisy děje, místy, kde se ani nic moc neděje; popis historických událostí, o kterých toho moc nevíte; neustále nerealistické potkávání hlavních postav a stejně nerealistické přežití všelijakých nástrah, bitev, zranění a přepadení, tak PROČ TO ČTETE??? :D

Mě to bavilo protože:
- Hlavní postavy prostě miluju, nevadí mi tedy je pozorovat při běžných i opakujících se činnostech nebo nesmyslných scénářích :D
- Historické pozadí z války o nezávislost mě sice nejdříve poněkud nudilo, ale to jen ze začátku. A naopak mě bavilo si v průběhu čtení vyhledávat informace o zmíněných historických postavách a bitvách a vyhledávat na mapě zmíněná místa a pevnosti - hold nejsme Američani, abychom se ve škole učili veškeré detaily této války, ale já si užívala, že si můžu i takto rozšířit obzory.
- Postava Williama mě občas dost rozčilovala, ale bylo důležité ho čtenářovi více představit, jelikož jistě bude do budoucna hrát v příběhu důležitou roli. Konec knihy pro něj musel být hodně těžký :)
- No a ten závěr, všechny ty otevřené dějové linky, to je přece paráda ! :) Prostě dobrodružství.

Nyní si dávám trochu pauzu, mezi kterou si budu číst příběhy Lorda Johna a povídky Sedm kamenů lásky a ztráty a až za nějakou dobu se pustím do zatím posledního vydaného, 8. dílu :)

08.03.2021 4 z 5

Lord John a důvěrná záležitost Lord John a důvěrná záležitost Diana Gabaldon

S většinou zdejší kritiky se neztotožňuji, četla jsem novější vydání, tam jsem problémy s korekturou nezaznamenala. Téma homosexuality mi vůbec nevadí a navíc znám postavu Lorda Johna ze série Cizinky, odkud jsem už na jeho orientaci zvyklá :)
Kniha se četla dobře, příběh mi hezky plynul. Detektivní příběh zaujal, ale nebylo to takové to, že člověk nemůže přestat číst.
Celkově hodnotím knihu jako ucházející, ale není to hold žádný klenot. I tak se těším v budoucnu na další knihy z této série :)

08.03.2021 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Četla jsem v minulosti knihy "Meč osudu a Věčný oheň", které byly později vydány souhrnně jako toto vydání. Hodnotím 4,5* - což je průměr mých hodnocení těch dvou knih.

03.03.2021 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Jako "strhující" bych tuto knihu zrovna nepopsala. Opět převládají především dialogy, v kterých se dozvídáme většinu děje a příliš akce se nedočkáme. Kniha se čte vcelku snadno a plyne rychle, ale předchozí povídkové díly mne zaujaly více.
Krev elfů je jednoznačně předehrou pro události, které nastanou v příštích dílech, na které se určitě těším a doufám, že více naplní moje očekávání :)

01.03.2021 3 z 5

Klasická čínská medicína - Základy teorie I. Klasická čínská medicína - Základy teorie I. Vladimír Ando

Výborný základ pro studium teorie TČM. Autor uceleně a srozumitelně popisuje a vysvětluje daná témata. Pomohlo mi to vyjasnit si některé nesrovnalosti, doplnit chybějící informace a zopakovat si to, co jsem již věděla. Kniha je psaná čtivě, není to vyloženě učebnice, dá se tedy číst jako normální knížka.
V prvním dílu se autor věnuje stručné historii TČM, základům jako yin a yang, pěti hybatelům a většinu knihu zabírá učení o orgánech a jejich vztazích. Text doplňují přeložené úryvky z původních čínských textů.

24.12.2020 5 z 5

Příběh se může z celkového pohledu zdát, že je o umírání a o smrti. Ale je především o životě. Dává každému podněty k přemýšlení a přehodnocení našeho vlastního života, našich aktivit a hlavně našich vztahů.
Kniha se četla i přes závažnost tématu lehce a rychle. Zasmála jsem se a i mi ukápla slza. A hlavně mi bylo opět připomenuto, že to nejvíc, co máme, je láska.

24.12.2020 3 z 5

Velice důležité téma, nejen pro ženy. Jak je možné, že o tomto v dnešní době spousta dívek a žen stále neví? Kniha obsahuje naprosto zásadní informace o ženském cyklu.
Bohužel by se našla i spousta kritiky, ale nebudu to moc rozebírat, jelikož i přes všechna negativa a slabé stránky si každá žena může odnést to důležité pro sebe, stačí jen odfiltrovat, jakým tónem je kniha psána a že je psána především pro jeden určitý typ žen. To nevadí, ignorujte to a vemte si to důležité pro sebe! Já děkuji za otevření očí v tomto směru a těším se na další poznávání sama sebe.

24.12.2020 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Miluji, jak mě knihy, o jejichž existenci vím spoustu let, ale nikdy jsem neměla chuť si je přečíst, dokážou okouzlit. Jak je přečtu jedním dechem a pak se směju sama sobě, že jsem měla jakési nesmyslné předsudky vůči dané knize nebo autorovi, které většinou pramení ze školy. Hold "Povinná četba je nudná četba" neplatí! Děkuji moc za tento silný zážitek, ke kterému patřily pocity z celé škály emocí, slzy i smích. Někdy příště si rozhodně přečtu další knihy od Oty Pavla.

24.12.2020 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Bohužel velké zklamání.. Nejčtivější pasáže byly ty z časů minulých, které vyprávěly o původním příchodu bohů do Ameriky, příp. Stínovy sny. Hlavní linka ovšem byla nudná, roztříštěná, jakoby čtenář neustále čekal, kdy už se začne dít hlavní děj a furt ne se tam dostat. Vzhledem k délce knihy to bylo docela dlouhé čekání, které jsem překousla jen díky tomu, že knihu jsem měla do čtenářské výzvy a ke konci roku už jsem neměla čas začínat jinou knihu. Jinak bych snad (jako jednu z hodně mála knih) nedočetla.

18.12.2020 2 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Skvěle vypracované postavy a motivy, knížku jsem měla přečtenou za pár dnů. Bohužel mě skoro celá první půlka knihy téměř vůbec nebavila. Trvalo dlouho, než byly představeny všechny postavy, jejich pozadí, vztahy a také prostředí, kde se příběh odehrává.
Zároveň nebylo až tak těžké domnívat se, kdo je skutečným vrahem. Mé už druhé rozporuplné pocity z knihy od Agathy, nevím, zda se v budoucnu budu pouštět do další :)

03.09.2020 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Po prvních pár desítkách stran jsem knihu odložila a uvažovala, že se k ní už nevrátím. Vadil mi způsob vyprávění, jako kdyby čtenář byl úplně hloupý a nedokázal si některé věci domyslet jen z chování postav a jejich rozhovorů. Vše bylo až příliš detailně a zbytečně vysvětlováno a dokonce i opakovaně. Proto dávám o hvězdičku méně.

!!! Pokud někdo sdílíte mé pocity, PROSÍM nevzdávejte to a pokračujte! Protože to absolutně stojí za to. Dala jsem tomu druhou šanci a už jsem se od knihy nedokázala odpoutat. Osudy hrdinů a hrdinek jsou drsné a pro nás v dnešní době nepředstavitelné, co si museli naši předci prožít.
Děkuji za toto velice emotivní dobrodružství i historickou lekci. A těším se na pokračování!

24.08.2020 4 z 5

Ledový dech Ledový dech Diana Gabaldon

Pokud by nebyla tak dlouhá, mohla bych snad říct, že jsem knihu přečetla jedním dechem :D
Díky jarní karanténě byl čas opět začít číst a nebát se pustit se i do větších projektů, jako tento. Tenhle díl byl krok zpátky k lepšímu oproti předchozímu Hořícímu kříži, z čehož mám velkou radost. Těším se na pokračování :)

13.08.2020 4 z 5

Čtení této knihy pro mne bylo jako jízda skrze údolí a hory, skrze nudné jednotvárné vesničky i přes výhledy, které člověku berou dech. Jízda byla místy pomalá a zdlouhavá a jinde tak rychlá, že jsem nevnímala okolí a řítila se kupředu. Byla to vskutku cesta podivuhodná, poučná, krásná, vtipná i smutná a hlavně nezapomenutelná.

30.07.2020 4 z 5

Bytosti přírody Bytosti přírody Margot Ruis

Toto je má 200. přečtená kniha zde na Databázi, a nemohla bych si přát lepší titul na této milníkové pozici. Ať sem napíšu cokoliv, nedokáže to vystihnout pocity, které jsem prožívala během čtení nebo obohacení, které mi přečtení dalo.
Od knihy jsem očekávala především představení vybraných bytostí, kdo jsou, proč jsou a možná i to, jak se s nimi mohu setkat já. Ale kniha mi dala mnohem víc. Je psána s velikou láskou a pokorou ke všemu živému a k naší planetě a to stejné i předává dál čtenáři.

Kéž co nejvíce lidí otevře své vnitřní oči a svá srdce nejen těmto bytostem, ale celé přírodě a vlastně i sobě samému a jeden druhému. Protože prostě láska je nejvíc a je to to hlavní a jediné co potřebujeme.
Děkuji.

03.05.2020 5 z 5

Hořící kříž 1 Hořící kříž 1 Diana Gabaldon

Hodnocení celé knihy Hořící kříž:
Tak tuto knihu jsem prozatím četla nejdéle ze všech :D Začala jsem už před několika lety, ale moc mě to nebavilo, zdlouhavý popis jednoho jediného dne jsem moc nedávala :D A pak jsem knihu musela vrátit do knihovny. Tentokrát jsem zkusila znovu, pokračovala jsem přibližně v místě, kde jsem tenkrát skončila a za pár týdnů jsem dočetla. Zbytek knihy jsem si už užila, druhá část mě bavila více.

10.04.2020 2 z 5

Hořící kříž 2 Hořící kříž 2 Diana Gabaldon