Kamcatak Kamcatak komentáře u knih

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Kniha jakoby o ničem a přitom o všem.
Vnitřní monolog muže o smyslu života a o smyslu jeho práce. V ději se prolíná přítomnost s minulostí a s myšlenkami hlavní postavy. Občas jsem se zasmála nad absurdnostmi, občas jsem se nudila, a občas mi ukápla slza. Tolik emocí na tak málo stránkách.
Hanťa, který byl proti své vlastní vůli vzdělán, a jeho prohraný boj proti pokroku mě vzal za srdce.
A Bohumil Hrabal se stává jedním z mých oblíbených českých autorů. Baví mě "objevovat" (nejen) české autory, ke kterých jsem v době povinné četby měla předsudky a teď zjišťovat, jak jsou skvělí.

23.01.2023 4 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Zdráhám se knihu hodnotit, jelikož dle recenzí jiných lidí chápu, že příběh je mnohovrstevný a schovává v sobě spoustu zajímavých a chytře ukrytých myšlenek a témat... Nerada bych svým nižším hodnocením ublížila tak sofistikovanému románu.... Za mě by to bylo jinak 2 nebo max. 3 hvězdy.
Příběh se vlekl, nic moc se nedělo (což chápu, že byl záměr), knize chyběl větší spád a zajímavější dialogy - naopak od předchozího dílo série Hon na ovci.

I tak mě to stále trochu táhne číst další Murakamiho knihy, vždyť, když jsou tak oblíbené a opěvované, něco na nich přeci určitě je :) Tak možná zase někdy mu dám další šanci a budu doufat, že to nebude tak nudné.
Knihu jsem vlastně "dočetla" jen díky tomu, že jsem ji poslouchala jako audioknihu během procházek a tak jsem neměla takový pocit, že tím ztrácím čas.

21.01.2023

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Výborně napsané. Jelikož jsem již viděla seriál, nemohu posoudit, jak příběh funguje vzhledem k postupnému odhalování informací, aha momentů a šokujících překvapení. Nesmírně se mi líbil způsob vyprávění, kdy hrdince ubíhají myšlenky různými směry a při vyslovení slova si vzpomíná na všechny jeho další významy a použití (což mě jako lingvistku moc bavilo) a zvýšilo to uvěřitelnost, že je příběh vyprávěn hrdinkou skrze audio deník. Závěrečná konference mi přišla jako velice zajímavé a originální doplnění příběhu.
Seriál mám moc ráda a určitě ho doporučuji, pokud jste ještě neviděli :)

20.01.2023 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Buď kvalita Brownova vyprávění lehce upadla, a nebo jsem jako čtenář postupně trochu vyspěla (a možná obojí současně) a dívám se na obsah více kritičtěji. Vypravěčovi se nedá věřit, nebo spíše se nedá věřit Langdonovu pohledu na události, jak se ostatně dozvíme ke konci knihy a nastává velký zvrat v příběhu. Přesto děj ubíhá neskutečným tempem a není snadné se odtrhnout.
Moje hlavní výtka ale patří k několikarému detailnímu slovo od slova stejnému popisu videa (jak už bylo i zde zmíněno..), to bylo jak utrpení číst to stále dokola. Snad kvůli tomu dávám o jednu hvězdu méně.

Podrobné popisy míst, památek a uměleckých děl mi nevadily předtím a nevadily mi ani teď, ráda si při četbě konkrétní místa a památky hledám na googlu a dodávám si tak vizuálního průvodce.

Téma přelidnění a jak zachránit lidstvo mi přišlo moc zajímavé a důležité. Ať to může být sebevíce kontroverzní - data o populaci zmíněná v knize jsou skutečná a my jako lidstvo tomuto problému budeme pravděpodobně opravdu muset čelit. A jak řekla Sienna: "Zabil bys dnes polovinu lidstva, kdybys věděl, že to náš druh zachrání před vymřením?"
Nic není černobílé...

16.01.2023 3 z 5

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, protože mi dala do určitých vztahových situací novou perspektivu. Dala mi pochopení pro některé vzorce chování (moje i partnera), dala mi rady, jak se lépe zachovat v konkrétních problémových situacích a jsem velice vděčná za část psaní dopisů, kterou považuji za nejvíce hodnotnou z celé knihy a velice užitečnou.
Ale, čtení knihy pro mě bylo utrpení. Určitě se nechci nikoho dotknout a nemyslím to špatně, ale kniha je napsaná jak pro totální blbečky, všechno je neustále opakováno, každá věc/rada je popsána snad 5x (úvod, vysvětlení, praktický příklad, vysvětlení praktického příkladu a shrnutí) a to neustále dokola. Kniha by mohla být zkrácena na třetinu a nepřišla by o žádný svůj kvalitní obsah. Také mi občas přišlo, že jsou popisované situace a rady příliš zobecněné, sexistické a skoro mi přijde, že se to do dnešní doby už nehodí (např. pohledy, že hlavně žena se stará o domácnost atd.), ale je třeba zohlednit rok vydání.
A i přesto věřím, že kniha má modernímu mladému páru co nabídnout, když se povznese na to, co nesedí :)

27.12.2022 3 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Pro mě vlastně první kniha od Murakamiho (pokud nepočítám krátkou povídku čtenou před lety), která mě po úvodních několika scénách vtáhla do děje. Bylo to docela jiné čtení, zvláštní a zajímavé, snové a přitom realistické. Určitě jsem nevstřebala veškeré vrstvy příběhu, ale bavila mě. Bavily mě dialogy, které (možná zdánlivě) neměly žádný význam nebo hlubší smysl a přitom byly dost zajímavé.

27.12.2022 4 z 5

Vepsáno krví vlastního srdce Vepsáno krví vlastního srdce Diana Gabaldon

Autorka nepolevuje v počtu stran ani ve velkoleposti a nepravděpodobnosti událostí, v kterých se hlavní hrdinové (jejichž počet také roste) ocitají. Hrdinům nedává chvíli oddech a je i nás provádí nadále dalšími a dalšími historickými místy a momenty. A mě to stále baví! Všechny ty "zbytečné" detaily, díky kterým si dovedu scény naprosto jasně v mysli vykreslit a větší či menší náklonost k jednotlivým postavám mě nutí číst dál a těšit se na pokračování. No a co, že to je téměř stále přitažené za vlasy :)

27.12.2022 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Velmi zajímavé čtení a nejen pro ty, co se o letectví vyloženě zajímají, ale i pro prostého občasného cestujícího :)
Pan Hecl umí vyprávět velmi poutavě a místy i vtipně, čtení jsem si moc užila.

25.07.2022 4 z 5

Dědictví Dědictví Miguel Bonnefoy

*3,5... chtěla jsem dát 3*, možná dokonce méně, ale konec mě tak uspokojil, že nakonec o kousek zvyšuji :)

Přestože mě čtení bavilo, byla jsem po značnou část knihy zklamaná, protože jsem neustále měla pocit, že obsahuje stejná témata jako veledílo Dům duchů. To, že obě knihy popisují životy několika generací jedné rodiny žijící v Chile a tudíž i to, jak je ovlivňují probíhající dějiny, by mi vůbec nevadilo.. Ale obávám se, že autor se nejen inspiroval, ale "trochu" i kopíroval.. (např. témata jako ptáci, duchové, let přes Andy, naturalistické popisování mučení, atd.).
Bylo zajímavé, že autor nám často prozrazuje osud některé osoby nebo předmětu dopředu, aniž by ale vlastně prozradil, co přesně se má stát. Také se mi líbilo, jak důležitou úlohu zahrají zapomenuté předměty po mnoha letech...

Obecně bych knihu doporučila, ale je to opravdu takové letem světem životem... Mnohem více bych doporučila knihu Dům duchů, pokud se nezaleknete délky.

21.07.2022 3 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Knihu jsem si chtěla přečíst z důvodu, že o problematice Blízkého východu a konfliktu Izrael-Palestina jsem měla téměř nulové znalosti a občas mě to trápilo vzhledem k tomu, že téma je stále aktuální a často se o něm mluví. Vzhledem k mým očekáváním musím říct, že jsem velice spokojená, dozvěděla jsem se neuvěřitelné množství informací ale hlavně jsem mohla nahlédnout "pod pokličku" a seznámit se s tím, jak tamní lidé - z obou stran - přemýšlí, jaké mají motivace, k tomu co dělají a jak se cítí... a to dělá tuto knihu výjimečnou. Málokdo se dostane k lidem, nejen těm "obyčejným", ale i k vlastním tvůrcům těchto událostí tak blízko, jako novinář.
Některé pasáže byly pro mě těžké na porozumění, vzhledem k nedostatku mého vzdělání v této oblasti. Také mi úplně nevyhovovalo, že autor přeskakuje z různých časových období do jiných a pak se k nim zase vrací... měla jsem v tom pak trochu guláš a v jednotlivých válkách se stále neorientuji.. Nicméně jsem nesmírně ráda, že jsem si tuto knihu přečetla! :)

07.04.2022 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Naprosto skvělé, jsem zamilovaná, jak je možné, že jsem si to nepřečetla dřív?! Miluji ten pocit, kdy jedu tramvají a při čtení se najednou prostě nahlas rozesměju a až pak si všimnu, že se ohlížejí lidi... To neumí jen tak každá kniha... Děkuji!

04.02.2022

Faja Faja Petra Stehlíková

Docela zdlouhavý začátek odehrávající se "v nížinách", popisy moderních technologií a politikaření mě docela zklamal... ale jakmile se Ilan s pětadvacítkou objevili opět na cestě a dobrodružství mohlo pokračovat, nejde se od knihy odtrhnout. Vyvstává spousta nových záhad, ale zároveň se na mnoho otázek dozvídáme velmi vzrušující odpovědi. Bohužel se hromadí počet scén a situací, které jsou velmi přitažené za vlasy a dokonce si troufám tvrdit, že se o osud Ilan při čtení už vůbec neobávám, zkušenost ukazuje, že jí se prostě nikdy nemůže nic stát... No, nicméně na další díl se neskutečně těším! :)

08.01.2022 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Začátek byl lehce pomalejší, nicméně ta okamžitě přítomná záhada rodinné historie - co se stalo s tatínkem, že je tak životem otrávený? co se stalo s maminkou ? - čtenáře nutí pokračovat... a paralelně s tím, jak se postupně tu historii dozvídáme, tak se i mění naše pocity, které vůči tatínkovi cítíme.
Je to úžasná lekce do života - nikdy bychom neměli nikoho soudit na potkání nebo dělat závěry o tom, jaký člověk je nebo proč - protože každý z nás má něco za sebou a my už ale nevidíme co si každý z nás prožil, nebo co se nám odehrává v hlavě.

Přečteno dodatečně do čtenářské výzvy 2019 jako Kniha poprvé vydána v roce 2019.

07.01.2022 4 z 5

Lord John a Bratrstvo čepele Lord John a Bratrstvo čepele Diana Gabaldon

O kus lepší než první díl Soukromá záležitost, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že nebýt naší všemi milované série Cizinky, tak série o lordu Johnovi tak nějak nestojí za přečtení.. Ano, příběh je čtivý, místy až napínavý, ale často dost přetažený a nerealistický. Se sodomistickými scénami problémy nemám, ale nakonec pro mě mají význam ty části knihy, ve kterých je nějaká napojenost na Cizinku..

06.01.2022 3 z 5

Kundalini: Matka Síla Kundalini: Matka Síla Sri Chinmoy

První část knihy se mi nečetla moc snadno, jedná se o velmi stručné popisy-vysvětlivky k jednotlivým čakrám, meditaci a dalších pojmů z jógy. Někomu, jako já, kdo se v těchto pojmech moc neorientuje, to moc nedá a zdá se to lehce komplikované, na druhou stranu jsou informace velice stručné a pro někoho, kdo se touto tematikou zabývá, tak se asi nic nového nedozví. Po přečtení této části knížečky jsem nevěděla ani o špetku víc o tom, co to vlastně kundalini je.
Druhá půlka knížky jsou mistrovy odpovědi na různé otázky jeho studentů. Díky této části jsem měla pocit, že problematice více rozumím, otázky se týkaly všeho možného, co je v první části zmíněno a odpovědi jsou mnohem více praktické.

Čtenář se dozví nějaké základní definice, minimum praktických rad ohledně meditace, zato nesčetněkrát si přečte o nebezpečích otevírání čaker..

05.01.2022 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Kdyby nebylo závěrečné putování Ciri přes Plotnu přesně tak skvělé, jak bych si představovala, že by měl být celý příběh vyprávěn, dala bych o hvězdu méně...

Opět mě zklamaly zdlouhavé dialogy, z kterých si čtenář obtížně musí vybírat, jaké informace jsou pro příběh zrovna důležité, navíc neustále politikaření a nekonečné zmiňování nových jmen, u kterých člověk neví, zda je to zrovna velmi důležitá postava nebo nějaká naprosto nedůležitá, která už nikdy zmíněna znovu nebude...

Jen díky závěrečné části jsem uvolila, že si někdy přečtu další díl.. ale teď si musím dát pauzu :)

21.11.2021 3 z 5

Léčení baňkováním Léčení baňkováním Hedwig Piotrowski

Celkem jsem s knihou byla spokojena.
Stručné vysvětlení základních informací o baňkování - jak funguje, kdy, jak a proč ho provádět.
Následuje rozepsání jednotlivých onemocnění, přehledně rozdělené dle jejich kategorie. O každém onemocnění je stručné vysvětlení o příznacích, rozepsaná doporučená baňkovací terapie, případně tipy na další možné alternativní terapie.
Pro začínajícího terapeuta je to výborný návod, něco od čeho se "odpíchnout".
Každá terapie je doplněna i fotografiemi, které pomůžou ujasnit si, na jaká místa na těle je třeba baňky přiložit.
- Zklamalo mne zbytečně velké množství překlepů a podobných chyb..

15.11.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Jsem nadšená! Výborně čtivý originální příběh ve světě, který je hezky promyšlený a neobvyklý. Zaujalo mne i propojení se skutečnými událostmi Djatlovovy expedice. Na několika místech není příběh příliš uvěřitelný, ale nad tím jsem ochotna přimhouřit oči vzhledem k tomu, že je to fantasy a zároveň určené i pro mládež :) Těším se na pokračování :)

14.11.2021 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Příběh, který hezky plyne a čte se zvláštní kombinací lehkého úsměvu na rtech a zároveň sevřeného srdce...
Kniha nám dovoluje proniknout do mysli dospívající, umírající dívky.. obnáší to myšlenky a situace, které si mnoho z nás neumí představit.

Minispoiler:
Hodně jsem se během čtení obávala, zda kniha neskončí stejným způsobem jakým skončila oblíbená kniha hlavní hrdinky, ale autor byl s námi čtenáři o něco milosrdnější :)

14.11.2021 4 z 5

Tvýma očima Tvýma očima Peter Høeg

Naprosto brilantní, dech beroucí, mysl neustále zaměstnávající příběh.. přesně můj typ knihy. Velice se těším, že si knihu v budoucnu přečtu znovu. Toto byla pecka. Děkuji autorovi za tento zážitek.

29.10.2021 5 z 5