Kalahavoice

DopisyDopisyVincent van Gogh

Ta knížka vás dostane k malíři Goghovi hrozně blízko. Což jste chtěli. Podle mě většina lidí má rádo jeho obrazy ne proto, že by byly krásný, ale proto, že se vnitřně ztotožňujou s jeho rozervaností, hledáním sebe i přátelství a v neposlední řadě lásky. Když čtete jeho slova, najednou cítíte to zoufalství i statečnost, tu odvahu žít a znova se vrhat do dalších pokusů zvládnout život. Tak jak on vymačkával na plátno svoje tuby a patlal intenzivní vrstvy znázorňující stromy a vítr a nebo poklidný přístavy, tak vy díky jeho slovům budete intenzivně kráčet s ním. Budete malovat, utíkat, křičet i snít. Blíž už se Goghovi nedostanete.

18.01.2018

Podzemní proudyPodzemní proudyChristopher Fowler

Z celé série jsem ji četl jako první (je to dvojka) a zanechala ve mně nesmazatelný dojem v podobě touhy přečíst/ vlastnit sérii celou. Ze současných 5 česky vydaných pro mě jedna ze dvou nejlepších (plus Bílá chodba)

30.11.-0001

Templářské dědictvíTemplářské dědictvíSteve Berry

Buď první nebo jedna z prvních, která mě přenesla do světa Cottona Malona. Kdybych hodnotil tehdy, před pár lety, kdy jsem ji přečetl, asi bych dal o hvězdičku víc. Tu jsem teď při hodnocení ubral, protože někde zmiňovaná autorova šablonovitost je opravdu znát. Ale jako oddechovka fakt poslouží moc dobře.

16.01.2018

Před půlnocíPřed půlnocíRex Stout

Obsahem mi připomínalo Prima jed, ale tohle se četlo nějak snadnějš. Část, kdy Wolfe vyjde mimo svůj dům, je příjemným osvěžením. Rozhovory "těch dvou", případně s Fritzem a na neposledním místě Archieho sarkastická i sebeironická samomluva, jsou opět klenoty detektivní (nejen) literatury,

Rodinná záležitostRodinná záležitostRex Stout

Ještě dočítám konec, ale už vím dojem z knížky. Tím, že je věc pro Wolfa osobní, dostává ho to do jiné úrovně naštvání (dokonce pošle Cramera kamsi), nejde mu o peníze, nechce ničí spolupráci, chce jen dopadnout vraha. Malinko mě tam jako neamerického čtenáře rušily zmínky o Watergate, ale Archieho frky to zcela vyrovnávaly. Navíc tu vystupuje i Lilly a její povídání s Archiem je vždycky půvab sám.

15.02.2018

Jen přes mou mrtvoluJen přes mou mrtvoluRex Stout

Na tuhle knížku s Nero Wolfem jsem se těšil ze všech skoro nejméně - to podle názvu a obalu a tak - a ona se zatím, a že už jich mám načteno kupu, ukazuje jako jedna z nejzajímavějších. Archie leze přes plot. Fakt.

15.02.2018

Smrt letního hostaSmrt letního hostaRex Stout

Na začátku je Archie sám, na vejletě. Pak Wolfe přijede a už zas jedou (tedy myslím svou obvyklou přetahovanou). A naučíte se dělat pstruha jinak než jen na másle :-). A všechny ty situace, kdy Wolde nemá své pohodlí domova, geniáln.

Dědictví Kláry FoxovéDědictví Kláry FoxovéRex Stout

Tahle knížtička je příjemná postavou Kláry Foxové a pro mě nepříjemná těmi náhledy do minulosti. Jinak klasika - Archie, Nero a Fritz