Kal-El Kal-El komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Obdivuhodné a nadčasové dílo. Autor skrze alegorii dokonale popisuje vzestup a fungování totalitního režimu. Svým originálním pojetím si mě kniha získala. Teď se s nadšením a s velkým očekáváním pustím do druhé, tedy spíše nejznámější Orwellovy knihy.

06.04.2022 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Oceňuji délku knížky, i když, oproti jiným novelám podobného rozsahu, se mi ne vždy chtělo s chutí do čtení. Slabší, málo zajímavý příběh a místy trochu nudné pasáže mne utvrzují v krapet nižší hodnoceni, přestože je kniha vcelku pěkně napsaná (dialogy) a krásně se čte. Holly Golightly si nelze zamilovat, zvláště když v ní člověk vidí představitelku filmové role Adrey Hepburn. Bohužel po dočtení mám pocit, že pointa příběhu zmizela do ztracena, a pokud tu nějaká byla, nebyla zajímavá, čímž neupoutala mou pozornost. 6/10.

24.06.2021 3 z 5

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Brodím se stránkami a marně se snažím
pochopit myšlenku básní.
I když nerozumím, jen se zasním.

Pořád jsem však měl pocit,
že jsem v neshovívavé krajině,
která nemá k neznalým soucit.

Potom si ale znova vzpomenu,
a nechám se unášet.
...

Názor:
Nádherné ale i smutné, tedy tomu čemu jsem porozuměl, anebo jsem si aspoň našel vlastní pojetí básně, i když ne vždy správné, takže se neodvažuji hodnotit.

21.06.2021

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

Dosti praštěná, nicméně příjemná kniha, která se velmi hezky četla. Joovi Nesbømu rozhodně nechybí představivost, protože tohle by málokdo vymyslel. 10/10.

20.06.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Zpočátku mi trochu vadilo, jak rychle se děj přesouvá na moře, nicméně později člověk s napětím hltá jednu větu za druhou, a sleduje starcův urputný boj. Samozřejmě se jedná o krapet jednodušší příběh, každopádně o to je silnější hlavní myšlenka tohoto krásného díla, které i přesto na jak malém prostoru se po většinu času děj odehrává, rozhodně nadchne, protože je zároveň skvěle napsané a hezky se čte. 9/10.

05.03.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Rozhodně se nejedná o špatnou knihu, jen některé pasáže mi nesedli. Přesněji, přibližně první polovina je velice výborná - krásně čtivá a i z pohledu antimilitaristického (jak autor pohlíží na válku). Nicméně později, když už jsou hlavní postavy do sebe po uši zamilované (nějak těžko se jim to díky rychlému tempu děje věří), kniha přechází do dialogů v podobě otravných zamilovaných řečiček, jenž místy působí strašně poeticky. Prostě tak by se asi normální, i když zamilovaný pár, v realitě nebavil. Pro milovníky zamilovaných pohádek nejspíše nádherný zážitek, což asi není nic pro mě, nicméně že se jedná o celkem čtivou a rychle sfouknutou jednohubku (během jednoho dne), o tom žádná. 6/10.

04.02.2021 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nádherná kniha, která se krásně četla a rozhodně mne nadchla, přestože je velice krátká. Možná ve své délce právě tkví její krása a důvod proč se mi jednoduše líbila. Samozřejmě zaujala i atmosférou a svým zajímavým posláním. Myslím že i nečtenáři ji během dvou či tří dnů zvládnou přečíst.

17.12.2020 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Tak úžasné epické a dospělé fantasy, které mne naprosto pohltilo, a to jak seriálová verze, s kterou jsem se tedy setkal dřív (v době čtení knihy jsem byl u čtvrté série), tak knižní. Tak poutavě odvyprávěné a do nejmenšího detailu až se tomu dá těžko věřit. Neskutečně atmosférické, drsné, dospělé, ale i kouzelné a s neskutečným počtem postav - ke konci ve výčtu rodů jako dodatek se čtenář může více zorientovat v tom kdo ke komu patří a v jakém jsou vztahu... prostě také jde vidět že pan George R. R. Martin v tom nemá bordel, všechno do detailu má zpracované, takže ten celý svět působí tak realisticky, i na fantasy. Rozhodně si někdy přečtu pokračování, nicméně jen tak brzy to nebude, protože i když je Hra o trůny výjimečné a jednoznačně čtivé veledílo, přece jen si člověk musí najít ten čas, protože se to doopravdy čte pomalu - i vášnivý čtenáři ale hlavně ti jenž sáhnou po knize jen občas. Navíc ještě chci pokračovat v sledování seriálu, jenž není tak vyčerpávající. Když už se o něm zmiňuji, stojí za zmínku že se první série knihy drží celkem přesně, tedy až na pár věcí. Údajně se později seriál od knihy dost odklonil, ale to zjistím až si přečtu další knihu, nebo možná sáhnu po prequelu? Uvidím ale autorův styl se mi líbí, zvláště když jsem si chtěl některý den přečíst jen např. dvě kapitoly (ty jsou z pohledů jednotlivých postav a také vždy jsou po nich pojmenovány), a nakonec jsem se nemohl od knihy odtrhnout. Prostě krásně čtivé. 100%.

09.04.2020 5 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Rozhodně zajímavé pojetí Batmana. Ta atmosféra toho hnusného Gothamu z dvacátých let čtenáře naprosto pohltí. Jediným menším problémem je že "Zkáza, jež postihla Gotham" není tak dokonale odvyprávěna jako např. úžasný "Superman: Brainiac" (občas to působí že něco chybí). Přesto je toto originální dílo čtivé a rozhodně zábavné. Navíc je skvělé vidět Batmanovy padouchy v jiném kabátku, jen škoda že se neobjevil můj oblíbenec Joker. 90%.

01.10.2019 5 z 5

Superman: Brainiac Superman: Brainiac Geoff Johns

Mile mne překvapila vysoká kvalita tohoto výborného komiksu. Nejenže je naprosto úžasný po grafické stránce, ale i dospělý přístup kterým je vyprávěn mne uchvátil (s porovnáním s takovým slabším, ale ne špatným JLA: Nový světový řád). Málokdy se mi stane že mě kniha dojme, ale tady se to povedlo. Prostě tohle je mistrovský kousek, který si rozhodně zaslouží pozornost. 100%.

10.09.2019 5 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

I přesto že je to krapet déle co jsem tuto knížku dočetl, ten komentář musím napsat nýbrž kromě komiksů nijak moc nečtu, a jako jedna z mála knížek mne tato přímo dostala. Zajímavě pojaté vypravování o smutném osudu mladé dívky (formou dopisů), jenž jednoznačně doporučuji lidem kteří mají rádi silné příběhy, u kterých si možná někdo i popláče (jen pro vysvětlenou, to není můj případ). Žádné archaismy, text působí jako kdyby kniha byla napsána nedávno. Nadčasové a hlavně geniální dílo. 100%.

08.09.2019 5 z 5