Kaka.cs Kaka.cs komentáře u knih

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Musím říct, že mám z knihy celkem rozporuplný pocit. Bylo to moje první setkání s Keplerem a vzhledem k recenzím na autora jsem od toho čekala něco úžasného, ale zas tak nadšená jsem nebyla...
Příběh, který je v knize vystavěný, je vlastně dobrý, ale nějak jsem se do knihy nedokázala začíst, většina knihy mi přišla taková docela zdlouhavá. Musím přiznat, že mě začala bavit až někdy v poslední třetině, kdy Joona letí do Ruska, ale tahle část byla poměrně rychle a pro mě docela nepochopitelně utnuta. Pak se najednou v krátké době stalo mnoho událostí, z nichž některé byly dle mého celkem přitažené za vlasy. To platí mimochodem i pro to, co se dělo na tom přísně střeženém oddělení, několikrát jsem si říkala, jak je tohle vůbec možné.

22.03.2024 3 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Příběh knihy vlastně není nikterak dramatický, nejsou tam žádné nečekané zvraty a tragédie. Je to zkrátka popis života dvou lidí, kteří se museli popasovat se svými osobními problémy. Ač by se to mohlo zdát jako nezáživné, Štěpán Javůrek umí krásně vyprávět a tak je knížka čtivá a člověk se dokáže do postav vžít a prožívat s nimi jejich životy. Bonusem je krásný a pravdivý autentický popis Krušných hor. Líbilo se mi, že díky jejich znalosti si mohu představit každou zatáčku, každý výhled, jednotlivé stavby a dokonce i přesně vybavit chuť trhaného vepřového na Rýžovně, které Petr s Kamilou jedli při prvním výletu. Milým bonusem pro mě bylo také to, že hlavní postava se jmenuje stejně jako já - to se mi stalo snad poprvé.

25.01.2024 4 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Tenhle díl mě bavil určitě méně, než ten první. Myslím, že to bylo hodně zapříčiněno i tím, že nejsem příznivce historických románů a tak mě pasáže věnované chodu alžbětinské společnosti zkrátka nebraly. Bylo tam opravdu spoustu míst, která na mě byla zbytečně dlouhá a o ničem (a tentokrát mě to, narozdíl od prvního dílu, celkem nudilo). Taky jsem se někdy poměrně ztrácela v postavách, především jsem měla nepořádek v některých členech Školy noci.
Nutno podotknout, že konec měl ovšem zajímavý spád, možná až moc rychlý v porovnání se zbytkem knihy. Příběh dává smysl a všechny věci, které se stanou, jsou v knize nějak logicky vysvětlené. Líbila se mi taky "exkurze" do Prahy.

27.11.2023 3 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Tahle knížka byla hodně zvláštní. Na jednu stranu je příběh vyprávěn velmi stroze, velice často bez nějaké výraznějšího děje - v podstatě jen popis událostí, což je dle mého v podobné literatuře dost netradiční. Na druhou stranu i přes tuto strohost se zde dozvídáme mnoho z toho, jak vypadal život různých skupin obyvatel v období ohraničeném světovými válkami.
Původně jsem čekala, že knížka bude celá jen o životě v Chaloupkách a okolí, a proto jsem si ji taky vybrala, protože dle mého názoru je to asi nejkrásnější údolí v mých milovaných Krušných horách. Nejsem ale zklamaná. Ačkoliv je styl vyprávění dost nezvyklý, zachycuje velmi krásně, jak vypadal život mezi válkami a nekouká na to vše černobíle, ale opravdu ukazuje různé úhly pohledu a nutí člověka se zamyslet nad některými dějinnými událostmi.
Musím přiznat, že poslední kapitoly mnou hodně pohnuly. Až mi na konci ukápla slza. A to se mi stalo zatím u minima knížek.

03.10.2023 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Nejprve jsem viděla seriál a abych si doplnila mezery a ujasnila si věci, které mi v něm nedávaly smysl, rozhodla jsem se přečíst si i knižní předlohu.
Upřímně jsem měla chvílemi z knihy trochu rozpačitý pocit. Nelze od ní rozhodně očekávat příval akce na každé stránce, jak je tady několikrát zmíněno, ve většině textu se toho vlastně nic moc neděje. Nicméně si nemyslím, že je to úplně špatně, přece jenom příběh je psaný v ich-formě (převážně) a vypráví ho Diana, která vlastně teprve v průběhu knihy zjišťuje, jak to ve světe bytostí chodí, takže lze pochopit ten spíše vysvětlující nádech celé knihy. Navíc také ukazuje, že k boji proti jiným bytostem patří také taktické porady a snad o zachování alespoň něčeho z normálního života. Tohle dle mého dodává knize na autentičnosti. Ale abych se vrátila k těm rozpačitým pocitům, je pravda, že některé pasáže se opravdu hodně vlečou (za mě třeba ta po příjezdu do Sept-Tours).
Celkově je ale kniha pěkná, opravdu hezky vypráví všechny příběhy, pomohla mi doplnit nejasnosti ze seriálu a líbí se mi i všechna vysvětlení DNA bytostí a podobně.

Co mi trošku vadilo je to, že se u některých postav scénáristé seriálu nedržely knižní předlohy. Měla jsem pak problém představit si postavy tak, jak jsou vykreslené v knížce, když už jsem je měla "zaškatulkované" jako ty ze seriálu (nejtěžší to bylo rozhodně s Ysabeau).

23.08.2023 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Ačkoliv si předchozí díly pamatuji už jen povrchně, můžu s jistotou prohlásit, že Konec hry se mi líbil mnohem víc než Loutkař.
Příběh je zajímavý, líbilo se mi, že se zase sešly pohromadě všechny důležité postavy prvního dílu. Ačkoliv se dalo poměrně brzy odhadnout, kdo je pachatel a i vyšetřovací tým na to přišel přibližně v polovině knížky, líbila se mi ta "hra", která probíhala ve snaze usvědčit pachatele. A to, jak na závěr došlo k usvědčení, bylo za mě mistrovsky vymyšlené, několikrát jsem v závěru byla překvapená.
Celkově bych asi řekla, že mě víc bavila druhá polovina knížky.

27.07.2023 4 z 5

Tajná zpráva o Marcebile Tajná zpráva o Marcebile Petr Mikšíček

Moc zajímavá kniha vyprávějící příběhy a ukazující zákoutí mých milovaných Krušných hor. Ten zvláštní styl řazení jednotlivých "kapitol" k ní sedí a opravdu dává logický smysl. Moc jsem si čtení užila

26.06.2023 5 z 5

Mrazení Mrazení Maggie Stiefvater

Knížku mám v hledáčku už poměrně dlouho. Vlkodlaci jsou jedním z mých oblíbených témat. Trochu jsem se bála, aby to na mě nebyla moc velká slaďárna, ale ta romantika byla podána tak nějak příjemně a nenásilně, takže mi to nijak nevadilo. Byla to taková příjemná oddechovka.

18.11.2022 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Po delší době další přečtená kniha od Nesbøho. Příběhu opět nechybělo napětí, dokonalé detailní popsání všech situací a to, že na konci se ukáže, že pachatelem je někdo, koho byste ani v nejmenším netipovali.
Tenhle díl byl pro mě i dost emotivní. Jedna z vražd se mnou opravdu hodně zacloumala a trvalo mi dlouho, než jsem se vzpamatovala z toho, že Nesbø skutečně zabil asi moji nejoblíbenější postavu. No a musím přiznat, že mě poslední kapitola a ten (pravděpodobně jen chvilkový) happy end docela dojala.

30.07.2022 5 z 5

Finále Finále Becca Fitzpatrick

Tuhle knižní sérii jsem četla asi před deseti lety, ale bohužel jsem se tehdy nějak nedostala k poslednímu dílu. Letos o prázdniny jsem si na ni vzpomněla a rozhodla se nejprve si připomenout předchozí tři díly (nutno podotknout, že jsem toho hodně z knížek zapomněla) a poté dočíst díl poslední.

Musím říct, že série se mi líbila i teď, když už nejsem teenager, ale dospělá. Má v sobě neuvěřitelné napětí a chemie mezi Norou a Patchem je prostě úžasná.

Poslední díl mě bavil, stejně jako ty předchozí. Jen jsem osobně byla trochu zklamaná z toho, jak dopadla bitva mezi padlými anděli a Nefilim, byla bych raději, kdyby to vše skončilo trochu jinak. Líbilo se mi ale, že celý příběh dostal řádné ukončení a nezůstaly v něm v podstatě žádné nedořešené záležitosti.

24.08.2021 4 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Kniha není nudná, stále se tam něco děje a zpočátku působí i zápletka zajímavě. Líbil se mi i trochu detailnější pohled do soukromí Baxterové. V druhé půlce už mi ale připadala jako trochu zbytečně velký masakr a myslím, že kdyby některé události byly mírnější a méně krvavější, rozhodně by to neuškodilo.

23.02.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Knížka je zajímavá tím, že ačkoliv se jedná o detektivku, není psaná primárně z pohledu vyšetřovatelů, jak bývá zvykem, ale z pohledu lidí, kterých se vyšetřování vraždy dotýká. Nabízí zajímavý propleten vztahů a tajemství. Za mě spíš taková oddechovější detektivka, nezařadí se mezi mé oblíbené, ale čtení bylo příjemné.

13.10.2020 4 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

O knize jsem se dozvěděla úplně náhodou, díky geocachingu. Rozhodně jsem zvyklá spíše na jiné typy knih, ale nemůžu říct, že by se mi nelíbila. Všechno v ní bylo takové tajemné, spíše jen nastíněné a nechávalo prostory k vlastním úvahám. Což si myslím, že bylo asi dobře, přidalo to knize na výjimečnosti.

16.08.2020 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Knížka byla zajímavá, ačkoliv jsem detektivek přečetla už hodně, tahle byla jiná, než všechny ostatní. Líbila se mi. Udržela si napětí až do konce.

22.07.2020 5 z 5

Z hrobu Z hrobu Jeaniene Frost

Myslím si, že to byl moc pěkný závěr celé série a rozloučení s většinou postav, které se v ní během těch sedmi dílů objevili. Líbí se mi, že autorka příběh skutečně uzavřela a nenechala ho nijak otevřený.

24.03.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Po první kapitole jsem si uvědomila, že na knihu rozhodně nemůžu koukat jako na ty ze série s Harrym. Pak jsem se do knihy poměrně začetla a opět mě uchvátila. Úplně jiný příběh, než na které jsem od autora zvyklá, ale stejně skvěle zpracovaný.

10.11.2018 4 z 5

Případ Ewy Morenové Případ Ewy Morenové Håkan Nesser

Zajímavá knížka. Autorův styl psaní je hodně specifický, což se mi líbilo. Nenudila jsem se a konečné rozuzlení mě vlastně i trochu překvapilo. Do budoucna určitě nevylučuji, že si přečtu některý další díl.

02.08.2018 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Další báječná kniha od Nesbøho. Tenhle díl je vlastně tak trochu jiný než ostatní ze série, ale rozhodně mu nechybí nic z toho, co na těchto knížkách miluji.

21.07.2018 5 z 5

Povídky od Poa jsou krásné. Nepostrádají napětí, tajemno, ale ani logiku.

05.11.2017 3 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Knížka má spád. Příběh utíká rychle, ale zároveň v něm nechybí nic z toho, co na Nesbøho knížkách miluju. Líbilo se mi použití ich-formy. Konec byl naprosto nečekaný a ještě nějakou dobu po dočtení jsem o něm přemýšlela.

30.08.2017 5 z 5