KájaKoxík KájaKoxík komentáře u knih

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Pěkné čtení na odpoledne dávám 5 z 5.

Pokud jste po dočtení knihy Kouzla rodu Thornů chtěli vědět, jak to vlastně bude dál s Elisabeth a Nathanielem dočkáte se pěkného happyendu.
Jestli si od titulu slibujete, že se dozvíte, jak je to se Silasem a jak je možné, že v této knize opět je, budete zklamaní stejně jako já. Což ovšem nemění nic na příjemném běhu knihy a mém hodnocení.
Nicméně opět končíme s otevřenými dějovými linkami, a tak můžeme jen doufat v další pokračování.

27.11.2023 5 z 5

Počátky Počátky Petr Eismann

Hodnotím 4 z 5.

Jako fanoušek a dlouholetý hráč her na hrdiny jsem konečně objevila tuto sérii.
Začneme tím, co ostatní nejvíc kritizují: výška přesně v cm, čas jako na hodinkách a né úplně výrazy sedící do této doby... jako trochu mě to překvapilo, ale za ty cm jsem dokonce vděčná, pokud autor má jiné míry (lokty, feety nebo tak něco) rovnou to přeskakuju protože nemám chuť si zjišťovat kolik to ve skutečnosti je. Ale souhlasím s tím, že by knize slušelo to mít spíše odhadované (zhruba hodinu atd.).

Jelikož osobně nehraji klasické DnD, přišlo mi to představení úrovní celkem fajn. Pro pochopení jak to funguje a jaká jsou povolání a s tím spojené možnosti. Jakým způsobem se nabývají jednotlivé schopnosti, že to není automatické, ale je na tom třeba pracovat. Že je nutné najít si učitele a stojí to peníze to je fakt super koncept. Ale opět souhlasím s tím, že by se to dalo trochu více zaobalit do fantasy světa a pohrát si s tím víc, aby to nepřipomínalo přepsaná pravidla.

Ohledně to, jak funguje prodávání věcí jsem byla naprosto fascinovaná. Jako hráči, jsme tohle nikdy moc neřešili. Je to super věc čím obohatit hry a získat způsob jak vydělat nebo dokonce přijít o nějaké peníze.

Obecně mám díky této knize spoustu nápadů na vylepšení našich vlastních her. Takže za tom moc díky :)

Ze série jsem nadšená a rovnou jdu na další díl :)

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

(SPOILER) Dávám 5 z 5.

Nesmírně děkuji za zlepšení popisu všech scén se sexuální tématikou. Hlavně toho, že jsme se díky bohu zbavili všech lasturek, mušliček a podobných perel...

Slovy klasika: Dáma se na porno nedívá, čte ho.

Přesně o tomto je celá tato série. Navíc z pohledu de facto dospělé hrdinky, ale podle jejích názorů a popisů je to typická středoškolská lovestory ve fantasy kulisách. Všichni zúčastnění muži jsou děsně sexy a samý sval :D
Odhlédnu-li od těchto infantilních výlevů, kniha pěkně odsýpá a pokud nečekáte nic hlubokého je fakt čtivá.

OBSAH / SPOILER
Ayla už je zase ve vězení, tentokrát u lvů. Nový alfa Jordan se snaží se s ní sblížit, aby naplnili jejich partnerské pouto. Dokonce jí přivede od Ryb její kamarádku Miru. Ze začátku se zdá všechno lepší, ale stále ji to táhne ke Kadenovi a Hadonošům. Sluneční čarodějky jí podrobí zkoušce a zjistí, že má krev měsíční čarodějky. Pokusí se o útěk, ale marně. Nakonec je přivázaná k oltáři, kde má být uskutečněno její spojení s Jordanem. Než se tak stane, jeho matka všem oznámí že oni dva jsou polokrevní sourozenci a nesmí svazek naplnit. Tím se definitivně potvrdilo, že sluneční čarodějky dokáží zmanipulovat pouto druhů, ne-li ho přímo vytvořit z ničeho. Než se situace stihne vyřešit. Objeví se Hadonoši a ji i Miru osvobodí. Začíná další kolo nedůvěry k Ayle. Vše se nakonec vyřeší a ona se stane Alfa samicí Hadonošů i bez pouta ke Kadenovi. Společně pak objíždí další smečky a snaží se je přesvědčit k boji proti lvům. Ayla zjistí, že její bratr žije a ukryl zbytek smečky Raka. Na malé konvergenci loajálních smeček, se objeví lvi se svými spojenci a slunečními čarodějkami. Ty sešlou na Kadena kouzla a on vypadá jako mrtvý. Aylu v jejím žalu přenesou měsíční čarodějky pryč.

Aby zachránila Kadena a ostatní bude muset spolupracovat s měsíčními čarodějkami, ale to až v příštím díle. Jsem napnutá, jak to dopadne. Už aby byl další díl.

08.09.2023 5 z 5

Arazanini vlci Arazanini vlci John Flanagan

(SPOILER) Dávám 4 z 5.

Je super, že jsme se s Willem mohli vrátit do míst prvních knih. Upřímně jsem naprosto nadšená tím, že autor konečně připustil možnost existence něčeho mimo chápání lidí. Nevěřím totiž, že ovládání vargalů pomocí mysli, které Morgarath používal a objevuje se i v této knize, by se dalo vysvětlit jinak než magií.
A jsem moc ráda, že byla uznána magie hraničářských koní. To, že se s jezdci mluví, i to že mají nějaké sdílené vědomí s předchozími koňmi jezdce. To přeci musí být magie.

Trochu mě rozčiluje obálka, protože postava na obálce prostě nemůže být Arazan :)

Děj je i tentokrát relativně jednoduchý, zastavit zlovlky. Nakonec se z toho stane nutnost přemožení Arazan. Will i Maddie úkol jako vždy splní bez ztráty věnečku. Je to dětská kniha a tak jí tuto jednoduchou linku nemohu vyčítat. Ale nějak to nebylo úplně ono. I když nevím čím to bylo, nakonec strhávám hvězdičku.

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

(SPOILER) Hodnotím 4 z 5.

Pro mě jako fanouška her na hrdiny je tohle prostě must have :)
Pokud Vás zajímá, jak jinak než smrtí může hrdina skončit. Nebo jak to bylo po tom co byl poražen hlavní záporák, je tato kniha pro Vás.

Pro mě je to optimální čtení na podzimní nebo zimní večery, s hrnkem čokolády někde v teple.
Kniha je "jen" o splnění si svého snu. O tom, jak by se nemělo dávat na první dojem nebo předsudky. Jak se cesta může stát cílem. A jak se honbou za tím, co si myslíte, že je Vás sen, můžete obohatit o něco možná ještě důležitějšího.

Hvězdu nakonec strhávám za ne vždy úplně dobře promyšlené rozhovory postav. A tak jako dalším zde, mi úplně nevyhovuje vztah Viv a Tandri. Ne že bych měla něco proti holky s holkama... Ale buď bych zůstala u přátelství (což by se mi hodilo do tohoto děje více) a nebo bych uvítala budování vztahu během celé knihy více než jak je napsáno. A taky bych si chtěla přečíst co bylo pak až si to holky konečně řekly :)

08.09.2023 4 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

Po vnitřním boji nakonec jen 2 z 5.

Celkově mi svět připomínal Římskou říši a její tažení. Je to jen takový dojem nebo pocit, který se mě držel po celou dobu čtení :) asi to bylo tím množstvím vojenských taktik a bojů.

Přidávám proč jsem strhla tolik hvězd. Přesto doufám, že tato kniha bude jen začátek a autor rozpracuje celý tento svět do ucelenější formy nějaké série :)
1) Obal je opravdu zavádějící i když se dají hlavní postavy ke kostkám z obalu přiřadit. Rozhodně se nejedná o příběh, ve kterém by se dal příběh na hrdiny ve stylu DnD odhalit.
2) Fonty a úprava textu s ohledem na výběr papíru pro mě nebyly zvoleny nejlépe. Úplně mi z toho přecházely oči což mi činilo značné potíže při čtení. Také mi nesmírně chyběla mapa, které je pro mě velmi důležitá. Především když se jedná o neznámý a neúplně popsaný svět.
3) I když se kniha četla pěkně, prostě jsem se nemohla zbavit pocitu, že jsem otevřela mnohem větší celek někde za polovinou a prostě se nechytám. No a pak mám dojem jako bych přeskočila rovnou na konec. Po přečtení mám prostě více otázek než odpovědí.

08.09.2023 2 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

(SPOILER) Celkově hodnotím 4 z 5.

Strhávám hvězdu jen za absolutní absenci vysvětlení světa. Všechny informace prostě musí čtenář vyvodit jen tak mimochodem, z toho jak děj plyne. Což mě osobně absolutně nevyhovuje. Stála bych alespoň o poznámku autora pod čarou nebo jednu větičku, což by nenabalilo na plynoucí děj haldu pro někoho možná nedůležitých informací.
S povděkem jako vždy kvituji mapy kontinentů.

OBSAH / SPOILER:
Děj je opravdu jednoduchý. Hlavní hrdinka Eira je outsiderem mezi čaroději. Časem čtenář odhalí, že neúmyslně zabila jiného čaroděje. Od toho se odvíjí její problémy ve Věži čarodějů. Přes zákaz její rodiny i bratra se přihlásí do turnaje, ze kterého postoupí jen ti nejlepší. Během turnaje se ukazují její sílící schopnosti. Mění se její vztahy s dalšími postupujícími a nakonec se odhalí i to, že její rodina ji adoptovala.
Kniha končí zradou osoby, pro Eiru blízké (což se podle mě dalo čekat) a smrtí jejího bratra.

ZÁVĚREM
Eira se musí postavit svému původů, citům ke Cullenovi i novým schopnostem a pomoci zjistit, kam až zrada sahá.... Ale to bude až v příští knize, na kterou se už teď moc těším.

Zvrácená pouta Zvrácená pouta Lexi Ryan

Ano, ano ano :) dávám 5 z 5.

Rozhodně se vyplatilo dát této sérii šanci i s dalším dílem. Už se rozhodně nedá vyčítat vykrádání, které neustále vidím v komentářích pod tím prvním.

Krásně se rozjel příběh již známých postav, který velmi ovlivňuje minulost.
Jak vlastně dva dvory vznikly?
Jaké pravidla musí magie a ti co ji používají ctít?
Jak nastolit tolik potřebnou rovnováhu mezi dvory, která se narušila když na konci minulé knihy Brie zlomila kletbu?
Jak to, že i když Brie přišla o korunu, zůstala jí moc trůnu?
Dá se zvrátit pouto, které ji váže k Sebimu jinak, než jeho smrtí?
Stejně tak přechod koruny?
Co nebo kdo je ukotvený druh?
Kdo dokáže přinést větší oběť jen aby pomohl svému lidu?
Musí panovník opravdu obětovat všechno, aby byl pro svůj lid tím nejlepším?

Všechny tyto otázky druhý díl zodpoví.
A ač část v Podsvětí mi přišla hodně zmatečná, celá scéna po návratu mezi Finnem a Brie dost nepatřičná a Sebastianovo rozhodnutí v jeskyni u Ledové řeky přišlo z čista jasna, bez nějakého viditelného charakterového zdůvodnění, přeci jen dávám plné hodnocení. Je to milé čtení co rychle odsýpá a pokud by už další díl nevyšel, jsem spokojená s tím, jak je to ukončeno teď.

25.04.2023 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Pro mě dva dny čtení o Velikonocích utekly neskutečně rychle, až se mi nechce věřit, že to bylo tolik stránek. Hodnotím opět 5 z 5.

I když dávám plné hodnocení, neodpustím si kritiku nekvalitní vazby. Prostě brožovaná kniha nad 700 stran není dobrá volba, už během čtení mi z ní vypadávali stránky, které nemohly být přilepené, protože byly jen vloženy mezi ostatní tak, že se lepidla ani nedotkly.
Také některé expresivní výrazy v erotických scénách mě vyloženě vytáčely. Nemyslím si, že by bylo nutné používat vulgarismy jen proto, aby se tím dokreslila atmosféra. Ta se dá popsat sama o sobě.
No a samozřejmě ty chybějící kapitoly jsou totálně k vzteku....

OBSAH / SPOILER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Konečně se díky tomuhle dílu dostaneme Nestě pod kůži a souhlasím, že čím déle jsem četla, tím víc jsem její dřívější reakce chápala a víc si jí zamilovala. Myslím si, každý někdy pochyboval o svém místě ve světě stejně jako Nesta. A stejně jako nakonec u ní věřím, že každý to své najde.
Budování přátelství a nového oddílu Valkýr se vážně četlo samo. Illyrijský obřad krve na úbočí Ramielu a boj tří Valkýr nejen o přežití, ale jejich motivace a doznání při cestě na vrchol, to byla vážně jízda. Hledání Klenotů děsu a závod s královnou Briallyn a Kostějem, kdo je najde dříve prostoupilo celou knihu. Závěrečná oběť Nesty, kdy se vzdala moci Kotlíku, aby zachránila Feyre i jejího chlapečka a přijmula svého druha Cassiana byl prostě TOP závěr :)

25.04.2023 5 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

(SPOILER) Jo tak tohle byla pěkná jednohubka. Dávám 4 z 5 jako vždy za otevřený konec.

V originále jsou už venku 4 dály, tak snad se i překladu dočkáme relativně rychle, aby mne to nedokončené vyprávění netrápilo dlouho. Jelikož mám jen jednu oblíbenou sérii o vlkodlacích, udělala mi další radost.

Je teda pravda, že když je hrdince 22 tak bych čekala trochu propracovanější repliky z její strany. Neustálé lpění na sexy tělech jiných, už prostě přeskakuju a stejně tak jako ten nevybíravý předklad v sexuálních scénách. Jako pardon, ale není nutné mít v každé větě vulgárnější verzi jinak pěkných slov. A kombinace péro X mušlička/jeskyňka... to je fakt moc. Nakonec za to hvězdičku nestrhnu, protože doufám, že je to jen "nevhodným" překladem.

SPOILER / OBSAH
Ayla je ve své smečce Raka vyvrhelem, jelikož je vlkem jen napůl. Doma jí všichni členové smečky a hlavně její otec (alfa) šikanují a jinak fyzicky trestají. Hodný je na ní jen bratr a kamarádka Mira. Všechny smečky se vydají na Konvergenci, aby bylo požehnání mladým vlkům, dvaadvacetiletí dostali svého vlka a nespárovaní získali své druhy. Aylin vlk je krásně bílý, ale vše se pokazí, když jí kněžky slunce vyvolí jako druha syna alfy Lvů, Jordana. Lvi ji nepřijmou a na Konvergenci vyvolají masakr, při kterém zemřou téměř všichni Raci včetně Aylina otce a bratra.
Jí se podaří utéct, ale zajme ji 13. smečka Hadonošů a její alfa Kaden. Až tady Ayla zjistí jak, to s touto smečkou je a konečně se cítí jako doma. Podstoupí zkoušky a stane se členkou jejich smečky. Všechno dost komplikuje její přitažlivost ke Kadenovi a její trvající pouto k Jordanovi.
Lvům se podaří překonat obranu Hadonošů pomocí čarodějek. Ty uvězní vlčí štěňata a Jordan hrozí, že je upálí, pokud s ním Ayla neodejde. A tak odejde a skončí ve vězení na území Lvů.

25.04.2023 4 z 5

Zničený Zničený Kevin Hearne

Jasných 5 z 5 :)

Atticus už není posledním druidem, v tomto díle má Gaia dokonce tři žijící druidy. Atticus navrhne, že by druidi měli více psát a tak je kniha v podstatě Atticusovo vyprávění a zápisky z pohledu Owena a Granuaile. Díky tomu je pro mě tento díl ještě o kousek lepší než předchozí.
Konečně se dozvíme, kdo je tím tajemným záporákem ve světě Tuathů.
Dokonce se nastíní mástrplán Lokiho.

Oberon tentokrát nemá tolik prostoru, ale s novým vlkodavem Orlaith je taky sranda.

Kniha končí odkazem na další pokračování, takže už se těším na další překlad. Naštěstí to není Cliffhanger, takže zůstávám u plného počtu hvězdiček :)

04.04.2023 5 z 5

Uštvaný Uštvaný Kevin Hearne

Naprosto super díl. Dávám 5 z 5.
Dokonce bych řekla, že zatím jeden z nejpovedenějších. Sice si Atticus koledoval dost dlouho a většinu toho co se v minulém díle pokazilo si naprosto zasloužil, ale stejně mu stále fandím s řešením následků zde. Právě pro kumulaci problémů, má kniha rychlý spád a čte se v podstatě sama. Rozhodně za zmínku stojí pomsta upírovi, který je zodpovědný za vyvraždění druidů. To si fakt užívám a jsem zvědavá, jak to dopadne. Navíc mne zajímá (a zde se nedozvíme), kdo proti němu stojí z Tuatha Dé Danann.
Hned první kapitola mne naprosto odrovnala... A další nečekané zvraty na sebe nedají dlouho čekat. Jelikož jsem zjevně naivní čtenář, všechno to autorovi žeru i s navijákem.

Konečně má kniha uspokojivý neotevřený závěr a pokud někdo zvažuje pozastavit čtení, než se přeloží další díly. Toto je vhodný okamžik.

27.03.2023 5 z 5

Gaiin štít Gaiin štít Kevin Hearne

Super dávám 5 z 5 :)

Doporučuji klidně přečíst ještě než začnete se sérií Železného druida. Kdybych to tak udělala já, asi bych nebyla v první knize tak zmatená.
Rozhodně doporučuji číst po Napáleném a před Nahraným. Poslední tři povídky: Dva krkavci a jedna vrána, Démonický vyvolávač z Pšeničné ulice a Záhubní kaple jsou totiž časově mezi těmito knihami a Zkouška odvahy je dokonce během Napáleného.

V knize jsou pak ještě samostatné povídky, které jsou z Atticusova života před sérií Železný druid, konkrétně:
Grimoár jehněčího
Klan Rathskellerovců
Odpoutaný Kaibab

14.03.2023 5 z 5

Nahraný Nahraný Kevin Hearne

(SPOILER) Strhávám hvězdu za otevřený konec takže 4 z 5. Ale jinak už standardně vtipné a svižné čtení.
Doporučuji si před touto knihou přečíst povídky Gaiin štít, na několika místech se na ně v knize Nahraný odkazuje.

Chválím moc pěkně sepsanou anotaci na zadní straně knihy.

OBSAH / SPOILER

Atticuse konečně dobíhá to jeho věčné lhaní a svalování viny na druhé. Tentokrát mám pocit, že si všechny ty problémy vlastně zaslouží. Vrátí se mu to jak od Bakchuse, tak od temných álfů a trpaslíky z Nidavelliru stihne trest opět jen kvůli němu.
V Tír na nÓgu má Atticus nepřítele, který stojí za všemi útoky, ale na jeho odhalení si ještě musíme počkat.
Přes všechny peripetie se Atticusovi podaří svázat Granuaile s Gaiou. Také se mu trochu poodhalí jeho dávný nepřítel, který stojí za vyvražděním druidů v Evropě a to údajně nejstarší upír na světě Theophilus, kterého musí poslouchat i Lief.

06.03.2023 4 z 5

Napálený Napálený Kevin Hearne

(SPOILER) Krása velmi příjemné a lehké čtení dávám 5 z 5.
Doporučuji po přečtení této knihy pokračovat s povídkami Gain štít. V časové lince se odehrávají převážně po titulu Napálený a v následujícím díle Nahraný je na ně odkazováno.

OBSAH / SPOILER

Po tom, co se v minulém díle partičce podařilo odpravit Thóra je jasné, že Atticus bude muset zmizet. A tak nafinguje s pomocí Kojota svou smrt. To samozřejmě není zadarmo. Kojot je pěknej podfukář, a tak z dohody nakonec vytříská víc, než by se Atticusovi líbilo. Kromě vytvoření zlatého dolu bude muset bojovat s kožoměnci, na oplátku získá klidné místo v rezervaci, kde bude moci vyučit Granuaile na druidku.

Lief po tom, co mu Thór v podstatě urazil hlavu a Atticus ji nahrubo splácal, není jako dřív. Upíři dokáží přežít téměř všechno, ale jak se to podepíše na změně povahy, to pro mne bylo velké překvapení.

06.03.2023 5 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Konečně se u třetího dílu posouvám na 5 z 5 :)

Tentokrát se konečně dozvíme, proč severského Thóra nemá nikdo rád, a že si titul pračurák opravdu zaslouží. Moc oceňuji vyprávění jednotlivých členů suicide squad teamu, který vyrazí proti němu.

Jako hráče role-playing her ve stylu Dungeons and Dragons mě tenhle díl opravdu chytnul. Co na tom, že to někomu v předchozích komentářích přišlo nereálné, za mě super.

Knížka je nacpaná odkazy na náboženství, filmy a seriály kde hláška střídá hlášku. Pro mě nejlepší byla ta, co odkazovala na Supernatural/Lovce duchů:
Ježíš: Kdo tu písničku složil?
Attikus: Myslím, že Robert Johnson, bluseman z mississippské delty.
Ježíš: Fakt? Ten samý, co si dal na křižovatce schůzku s ďáblem?
Attikus: Přesně ten.

26.02.2023 5 z 5

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

Pro mě je to od prvního dílu jasné zlepšení.
To co mi tam scházelo konečně přichází tady. Nevím teda jestli je to tím, že většina postav je známá již z první knihy nebo se konečně dostáváme trochu pod povrch postav.

I když je kniha mnohem lepší, dostává stejné hodnocení 4 z 5, protože mi prostě nesedí ten konec. Celou dobu má kniha pěkný spád a před koncem, jako by mi někdo vytrhl dvě kapitoly a šup je tu finální boj s německými čarodějnicemi. Nevím zda chtěl být autor s přípravou na boj u jednotlivých členů tajemný nebo nevěděl co napsat. S ohledem na to, že žádné speciálně tajemné efekty v boji nebyly, je to asi ten druhý případ. Kazí to celkový dojem z hladkého čtení.

Rozhodně mě baví, že Oberon dostává tolik prostoru. Mluvící Vlkodav je prostě super oživení knihy. Také halda popkulturních narážek mě pobavila a donutila se na některé citované filmy podívat.

23.02.2023 4 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Milé, příjemné čtení se spoustou akce, hodně mytologie napříč světem.
Nějak mi tam chybělo co proč a jak to, že to takto funguje. Prostě padnete do děje a moc vám toho nevysvětlí ani hlavní postava.

Nemám úplně jasné co bych knize vytkla, ale něco mi tam prostě chybí. Asi je to na mne trochu ploché. Uvidím, co s tím udělají další díly. Nakonec dávám 4 z 5.

14.02.2023 4 z 5

Pronásledování Pronásledování John Flanagan

(SPOILER) Jupí, další kniha ze série Bratrstvo.

I když už dávno věkem nepatřím mezi cílovou skupinu, tyto milé příběhy na jedno odpoledne nikdy nezklamou. Uzavřený konec, pěkný spád i zajímavé vedlejší zápletky, dávám 5 z 5.

OBSAH / SPOILER
Tentokrát se musí Volavky postarat o piráty, kteří poškodili všechny lodě v Hallashomu a hlavně ukradli Erakův Vlčí vítr. Se skandijskou vlčí lodí piráti drancují pobřeží, přístavy a obchodní lodě. Snaží se zničit všechny dohody a pověst těchto severských námořníků. Sám oberjarl Skandie se přidá k posádce Volavky, a tak nás čeká spousta zajímavých chvil. Bratrstvo bude totiž muset ukradenou loď nejen najít, ale hlavně se vypořádat s cca 40 muži na její palubě. Hallovi je jasné, že bez poškození Vlčího větru to nepůjde, což je pro Eraka v podstatě nemyslitelné.

Přeci jen čtenáře úplně nepřekvapí, že se vše nakonec povede a Erak získá svůj Vlčí vítr zpět. Kromě soubojů lodí i námořníků se tentokrát můžete těšit na svatební přípravy. Vdávat se bude Lydia, ale koho si bude brát si už musíte přečíst sami :)

04.02.2023 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Tak tohle bylo vyloženě zklamání. Nakonec 2 z 5.

Knihu jsem koupila na základě pěkných hodnocení zde na databázi, pracně sehnala všechny tři díly a nadšeně se pustila do čtení.
Jenže se za prvních 50 stránek vlastně nestane vůbec nic zajímavého a do čtení jsem se musela nutit. Nakonec ani po 100 stránkách žádné zlepšení. Příběh začíná ještě před narozením hlavní postavy, a tak si na ní musíme fakt dlouho počkat. Navíc je kniha vyplněna takovou spoustou přebytečné a pro příběh naprosto zbytečné vaty, že se k tomu důležitému dostanete až v druhé půlce knihy. Postavy v podstatě nejsou vykreslené jinak, než povrchně a tak je čtení celkově dost ploché. Což je vzhledem k počtu stran dost nepochopitelné. A právě kvůli té délce ani nevím, komu bych knihu doporučila. Mladší čtenáře může odradit délka nebo zdlouhavý začátek a tak je asi cílovou skupinou ten, koho spíš než způsob psaní, oslovuje téma ruských strašidel, příběhů, pohádek a lesních bytostí.
Knihu jsem měla na letošním seznamu "ležáků k přečtení" a nakonec ji opravdu dočetla, byť se sebezapřením, ale další díly už číst nebudu a tak si celou trilogii s lehkým srdcem škrtám a posílám dál.

04.02.2023 2 z 5