Kačkaknihomol Kačkaknihomol komentáře u knih

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Jeden z nás lže, tedy spíš Každý z nás lže a je jen otázkou času, kdy kostlivce čtyř teenagerů vyjdou ze skříně. Líbilo se mi, že se autorka opravdu snažila dát každé postavě nějaký význam; aby se vymanila ze své udělené škatulky. Což se jí povedlo. ALE! Vadil mi styl psaní. Přestože se jedná o čtyři individuální lidi, přemýšlí prakticky stejně. Takže se to potom trochu míchalo dohromady.

Detektivní zápletka je na stejném levelu jako zápletky takové Pauly Hawkins. Nejedná se o nic sofistikovaného a kdovíjak propracovaného, a to lidi baví. Ano, v mnoha věcech to je až naivně hloupoučké (dospělí tady téměř neexistují), ale na hezký večer, kdy se člověk chce jenom (za)bavit, to výborně stačí.

14.08.2020 3 z 5

Druhý díl sice není tak kvalitní jako první, ale pořád se jeho scénář čte stejně dobře, a na filmovém plátně se na něj dívá ještě líp. Příběh není moc o fantastických zvířatech (ta jsou tady spíš jako hezký doplněk), ale o grindelwaldových zločinech. Setkáváme se tady i s ústřední čtveřicí, která není už tak stmelená a Queenie navíc dostává více prostoru. Celkem nadbytečný a nezajímavý se mi zdál Letin příběh. Jinak, je to vcelku dobrý scénář a proto i dobrý film, oceňuji především Brumbálův menší coming out, o kterém v původní sérii není ani zmínka.

19.02.2020 4 z 5

My ostatní tu prostě žijem My ostatní tu prostě žijem Patrick Ness

Patrick Ness se v téhle knize tak trochu vysmívá všem zázračným vyvoleným hrdinům a hrdinkám, kteří zvládnou v rozsahu 300-350i stránek zachránit celý svět, najít osudovou lásku a ještě u toho skvěle vypadat. Jak už napovídá název, příběh se točí kolem partičky obyčejných lidí řešících si svoje obyčejné, ale přesto někdy komplikované, problémy.

Jakkoli se může zdát popis téhle knížky úžasný, já jsem nic výjimečného nezažila. Možná je tohle ten záměr, kterého chtěl autor docílit- napsat něco úplné obyčejného. Protože přesně takový pocit jsem z celé knížky měla. Asi jsem prostě moc obyčejná na to, abych si dokázala užít příběh, ve kterém se neděje nic závratného a neobsahuje žádné nadpřirozené prvky.

02.02.2020 2 z 5

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Moje první manga. Zní to možná až přehnaně dramaticky, ale nejsem z Tokijského ghúla moc nadšená. Možná je to tím, že jsem žádnou mangu ještě nečetla, ale v té změti černobílých obrázků jsem se neorientovala a ještě horší to bylo při akci, kdy mi triliarda citoslovců zamotala hlavu.

Neskáču do výšky ani z příběhu a okatě dlouhého procesu Kena Kanekiho, jenž se snaží dopátrat informací, již jsou běžnému čtenáři jasné. Líbila se mi kresba, která má v těch správných chvílích hororovou atmosféru. Přestože jsem od toho čekala něco trošku jiného, i tak to bylo poměrně vydařené a nějakou mangu si někdy zase otevřu.

01.02.2020 3 z 5

Wonder Woman: Válkonoška Wonder Woman: Válkonoška Leigh Bardugo

Nejsem nějaký zapálený fanoušek DC ani Marvelu, ale tohle se celkem povedlo. Začátek mě dost bavil, Řecko a mytologie jsou tu zpracovány na jedničku, i když bych se nebála tam toho dát víc. Dianu, přestože byla jako hrdinka dost atypická, jsem si oblíbila. V momentě, když se Diana dostane i s Aliou do lidského světa, mě to kouzlo trochu opustilo a ztratilo to, co tu do té doby bylo- rychlý spád.

V tomto momentě asi autorka úplně nevěděla, kam svůj příběh směřovat, protože to z toho šlo snadno vyčíst. Zvrat na konci se ale zdařil, hezky do příběhu zapadal. Není to sice to nejlepší ale nejoriginálnější, co jsem kdy četla, ale bylo to příjemné. Dle mého takový zlatý střed.

08.01.2020 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Tak u mě Rowlingová opět nezklamala! Původní série je sice původní série, ale Bajky jsou taky výborné. Jsou jak pro kouzelnické děti (které mají setsakramentské štěstí, že je mají), tak i pro děti mudlovské a troufnu si říct i pro dospělé. Setkáváme se tu s novými, originálními příběhy, ale je tu zachována určitá pohádkovost. Jak to u příběhů Rowlingové bývá, postavy nejsou černobílé, čímž trochu vybočují z jiných pohádek.

Je opravdu těžké vybrat moji neoblíbenější, ale kdybych musela, řekla bych Fontána příznivé sudby. Brumbálovy poznámky k ní jsou taky znamenité. Naopak, moc mě neoslovilo Mágovo chlupaté srdce. Povídky se jinak povedly a já se těším, až se zase do tohohle kouzelnického světa pohroužím.

06.01.2020 4 z 5

Čtyřlístek pro štěstí Čtyřlístek pro štěstí Jacqueline Wilson

Musím si to přiznat a jakkoli mě to mrzí, Jacqueline Wilsonová už není pro mě. Tuhle jsem si přečetla ze zvědavosti, jestli mě to ještě pořád bude bavit a ejhle, už zas tak ne. Přijde mi, že autorka píše ty samé hrdinky s podobnými příběhy. Taková protagonistka má většinou velikou fantazii, prořízlou pusu, miluje své sourozence a vede těžký život, protože žije v chudých podmínkách. Většinou i uteče do světa, ve kterém využije svoje velkolepé nadání.

Příběh mi přišel dost nereálný a nevlastní matka je vylíčená jako nějaká šílená gestapačka. Ty tři hvězdy dávám za nostalgii. Řekla bych, že se jedná o moji poslední knihu, která vyšla z pera Jacqueline Wilsonové, protože jsem na ni zkrátka a dobře moc stará.

04.01.2020 3 z 5

Koralína (komiks) Koralína (komiks) P. Craig Russell (p)

Nemůžu se ubránit srovnání s filmem. Co se týče grafiky, přijde mi film mnohem originálnější, divnější a děsivější. V komiksu mě hned zarazilo vyobrazení Koralíny, kterou jsem si jako hezkou a poměrně obyčejnou dívku nepředstavovala. To stejné platí i u Tédruhé matky, jež není ani trošičku děsivá a ani se tomu nepřibližuje.

Jinak grafický román splňuje svou funkci. I když nejsem z ilustrací úplně nadšená, musím říct, že nějaké se podařily a nejsou nejhorší. Cením si i toho, že se zachoval celý příběh, protože v nějakých komiksech se to nestává. Hodnotím knížku jako takový slabší průměr, nic zajímavého, ale zase nic hrozného. Vsadím se, že za pár týdnu nebudu ani vědět, že jsem ji kdy četla.

03.01.2020 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Mnohem, mnohem pomalejší a popisnější než seriálové zpracování. Jakou spousta lidí, i já jsem si přečetla knihu kvůli seriálu, jenž se podle mě velmi vydařil a který v první sérii poměrně věrně kopíruje původní příběh. I když v mnohém se seriál od knižní předlohy liší, protože v knize jde spíš o popisy než o děj.

Připadá mi, že je kniha depresivnější než seriál. Dostáváme se totiž do myšlenek a vzpomínek hlavní vyprávěčky Offred, popisující věci a vůně kolem sebe, aby si zachovala zdravý rozum. Proto rozumím, co ostatním na této knize nejvíce vadí- příběh se moc nestaví na nějaké velké akční scény, oproti takovému seriálu. A přiznám se, že mně tam ty popisy toho nového, dost šíleného světa taky chyběly.

Velmi mě ale zaujal styl autorky, která dokáže podle mě velmi barvitě popisovat a přestože nevypráví o ničem až tak zajímavém, dokáže stejně zaujmout a čtenáře tak povzbudit k tomu, aby četl dál. I když ne vše bylo skvělé, dovedu si představit sama sebe, jak čtu Příběh služebnice ještě jednou.

02.01.2020 4 z 5

Girl Online jde svou cestou Girl Online jde svou cestou Zoe Sugg

Dřív jsem tuhle sérii absolutně zbožňovala, tak jsem se rozhodla, že si s sebou vezmu poslední díl na hory. Čte se to fakt rychle a kdyby to bylo jediný, co od knihy potřebuju, tak tady těch pět hvězd dám... Ale ten zbytek, co jsem z knihy dostala, opravdu nestojí za nic.

Ano, bylo to plytké, hloupoučké a příšerně naivní, ale ze všeho nejvíc jsem měla spadeno na hlavní hrdinku. Penny se totiž dostává do jakéhosi podivného milostného trojúhelníku a aby toho nebylo málo, řeší ještě další sra*ky týkající se kamarádek a tak. Nesmím zapomenout ani na to, jak je ale opravdu hrozně naivní, až mě z toho srdce bolí. Přišla mi nesympatická, nemastná a neslaná, zkrátka jedna z nejnezajímavějších hrdinek vůbec.

O ději snad ani nemluvě, to by dokázalo z prstu vycucat i dítě na základce. To, že se ale tenhle výplod nelíbil mně, neznamená, že se nemusí líbit někomu jinému. A určitě mladšímu. Na druhou stranu, jsem ráda, že mám aspoň nějakou sérii dočtenou. Další díl doufám nebude, díky moc.

01.01.2020 1 z 5

Všechno je v pohodě Všechno je v pohodě Nina LaCour

Děj se popravdě hodně, hodně táhl a dost často se mi stávalo, že jsem nad knihou zůstala nechápavě sedět. Nejsem také úplně spokojená se strohým skákáním od jednoho tématu ke druhému, jelikož to byl jeden z těch důvodů, že jsem nad knihou nechápavě vrtěla hlavou.

Co se mi ale líbilo, byl příběh. Sice ne nějak náročný a propracovaný, ale to mu ještě dodává na opravdovosti. I popisy a přirovnání, které autorka používá, se mi zdají originální a nápadité. Jsem spokojená i s koncem, jenž byl tak trochu neukončený a hrdinka se ze všech svých problémů zázračně nevyhrabala. Bylo to emotivní a až bolestně pravdivé.

18.11.2019 3 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Ehm, jelikož jsem v době, kdy jsem to četla, neměla vůbec žádnou motivaci číst něco chytrého, sáhla jsem po tomhle románu. Jak jsem předpokládala, je to sice sladké a hloupoučké, ale ne zase tak moc, aby to bylo otravné.

I když moje hodnocení není kdovíjak "dobré", celkem pozitivně mě celý příběh překvapil. I přes všechny ty naivní zamilované části jsem totiž zahlédla jakousi hloubku. Líbily se mi myšlenkové pochody Madeline a grafiku považuji za podařenou. Přestože konec jsem předpokládala, hezky do příběhu zapadal. Uvažuji dokonce nad tím, že si přečtu Všechno, úplně všechno třeba v originále, na dece, když bude léto a knížky jako tahle jsou potřeba.

07.11.2019 2 z 5

Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Kody Keplinger

No, očekávala jsem od toho něco revolučního, ale nic velkého se úplně nedělo. Seznamujeme se tu s hlavní hrdinou Biancou, která je jiná než ostatní holky, blabla, všichni to známe. Nějak se o ni začne zajímat školní playboy Wesley a věci začnou být trochu žhavější.

Pořád ještě pátrám potom, co je na téhle knize tak zázračného. Bianca je možná trochu otylejší a sarkastičtější, ale jinak jsem v ní neviděla žádný velký potenciál. Místo toho, aby Wesleyho nějak alespoň slušně zesměšňovala, prostě mu padne k nohám a velice nečekaně se do něj zamiluje. Mimochodem, ty scény se sexem se mi jevily hrozně stupidně, jako od jedenáctileté holčičky.

Líbí se mi obálka a četlo se to rychle, takže asi tak. Jinak, za mě Otka nepřináší nic nového.

06.11.2019 1 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

O Hře o trůny se mluvilo a mluví pořád, zvlášť tedy o seriálu. Kniha je ale taky skvělá, ne-li lepší! Sice jsem tedy knihu velmi dlouho odkládala, ale poté, když jsem se do ni pustila, nelitovala jsem. Martin totiž píše bravurně, umí hezky vylíčit krajinu, ale na druhou stranu i bitvu.

Mám jedinou výtku, v menších rodech a jménech jsem se občas dost ztrácela, například, když se pořádal ten turnaj. A co se týče Martinovy záliby zabíjet oblíbené postavy, už chápu, co tím všichni mysleli. Jinak, je to plný počet, tohle bylo vynikající!

22.09.2019 5 z 5

Dobrodružství v Zemi nikoho Dobrodružství v Zemi nikoho Jaroslav Foglar

Jen ze zvědavosti a vlastně i z toho, že má knížka poměrně málo stránek, jsem si knížku půjčila v knihovně. Můj šálek kávy to není.

Celé takové to hraní si na "svorné hochy" a rozhořčování se nad povrchností vrstevníků není nic pro mě. A zápletka je taky celkem na houby. To, že se potom všichni spřátelení i znepřátelení chlapci spojí proti jednomu nepříteli, bylo takové klišé. Foglarovky nejsou asi nic pro mě, Rychlé šípy si ale přečtu, protože to je prostě klasika.

17.09.2019 2 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

(SPOILER) SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje.

Na jednu z nejznámějších young adult autorek jsem byla dost zvědavá. Nejspíš jsem literární barbar, protože tahle knížka mě ani zas tak neohromila. Jsem ale ráda, že jsem této spisovatelce dala ještě šanci, protože její Měsíční kroniky jsou vážně úžasné!

Nesympatizovala jsem s ústřední dvojicí, což je podle mě hlavní problém. Cath se chovala hodně naivně, místy až sobecky a Šprým byl taky takový nemastný, neslaný. I když se tento příběh má odehrávat v Říši divů, přišly mi ostatní klasické postavy takové výplňkové. Co se týče hlavní zápletky, nepřiměla mě koukat s otevřenou pusou, protože jsem to očekávala.

Dost se mi ale líbily poslední stránky, kdy se z milé Cath stane crazy bitch aka Srdcová královna. Nebylo to ani úplně špatný, ani úplně dobrý, takže tak.

16.09.2019 2 z 5

Myšlenka je sice skvělá, jen to provedení trochu zaostává. Místo toho, aby se holčičkám cpaly pohádky o tom, jak jednou přijede princ na bílém koni a bude po starostech, je lepší tahle knížka, která čtenářkám ukazuje, že i když se zrovna všechno nedaří, je důležité vydržet a nevzdávat to stejně jako hrdinky v knížce.

Moc se mi ale nelíbilo, jak to autorky podaly. Vložila bych do knihy klidně víc informací a ubrala osobností. Takhle se toho o dané ženě dozvídáme jen ty nejzákladnější informace. Chápu, že to má být koncipováno jako pohádková knížka pro menší děti, ale jazyk je místy až primitivní a o opakování vět už ani nemluvím.

Musím ale pochválit ilustrace, které jsou opravdu vydařené a jedinečné jako osobnosti, které zhotovují. Určitě se do čtenářských projektů, jako byl tento, ráda opět pustím, protože upřímně, takovýchto knížek moc nevzniká.

09.09.2019 3 z 5

O duši a dívce - Pohádky z hor O duši a dívce - Pohádky z hor Martin Vopěnka

Takové trošku alternativní pohádky, které jsou v nějakých případech spíše pro dospělé než pro děti. Krásný a až poetický jazyk byl pro mě takovou meditací. To stejné platí i o různých krátkých pohádkách, které říkají, že příroda si cestu vždycky najde.

Jsou také kritikou doby dnešní, kdy je všechno uspěchané. Někdy je lepší prostě utéct do hor a tam pozorovat floru a faunu okolo, snad ten nejosvědčenější lék. Nějaké příběhy byly až moc doslovné, některé možná až moc ezo, suma sumárum je tohle ale definitivně balzám na duši.

08.09.2019 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Snad jedna z nejpovinnějších českých knih k přečtení, prostě klasika. Otázka však je, jestli tahle knížka stojí za přečtení? No, jak se to vezme...

Ono je to spíš taková pohádka. Pokud se řekne slovo "romantismus", hned se mi vybaví tato kniha. Dalo by se říci, že většina postav je tu morálně dobrá nebo špatná. Nereálné i třeba je, když se vznešená Kněžna baví s prostou Babičkou jako se sobě rovnou. Samotná Babička je tu takovým ekvivalentem všeho dobrého, ráda všem poradí, vystačí si s málem a je poměrně dost zbožná.

I když z té knihy srší pozitivita a naděje, Němcová ji psala, když na tom nebyla psychicky nejlíp a z každodenních starostí pro ni bylo nejjednodušší utéct do světa Babičky. Protože i když se tu pár much najde, svět v tomto knize je popsán velmi barevně a jako krásné místo. Babička je dobrá taky k tomu, abychom si připomněli tradice, které se vždy vázaly k určitému období a kterých bylo požehnaně. Očekávala jsem od knihy, že se s tou staročeštinou nebude dát číst, ale aleluja, přečetla jsem ji a zas tak hrozná nebyla.

07.09.2019 3 z 5

Fantastická zvířata jsou na trochu jiné úrovni než původní série Harryho Pottera, ale po šíleném Prokletém dítěti, které bylo prokleté všemi možnými smysly, bylo tohle něco jako balzám na duši. Doporučuji číst během filmu, zabijete dvě mouchy jednou ranou a je hezké vidět, jak se scénář odráží ve snímku.

Jen mě mrzelo, že to není úplně o těch zvířatech v kufru- ta jsou totiž upozaděna linkou s Credencem. Ne že by obscurus nebyl zajímavý, ale můj pohár máslového ležáku to úplně není. To celkově u mě platí obecně u tohohle nového fenoménu, je to dobré, ale ne zas tak dobré. Slabší 3,5*

05.09.2019 4 z 5