Kacennnka

MarťanMarťanAndy Weir

Podvědomě jsem celou dobu očekávala mimozemšťany, což se nakonec nestalo, na druhou stranu to nebylo vůbec na škodu. Kniha je svižná, napínavá a hlavně má neuvěřitelný smysl pro humor. Hlavní postava je boží, sarkastická a tak nějak geniální. Sice je v knize hromada technických popisů a postupů, ale všechno je vysvětleno tak hezky po lopatě, že si z fleku můžete v ložnici vytvořit vlastní bramborovou farmu. I když trochu tušíte, jak to skončí, sledovat průběh toho všeho je prostě neuvěřitelný.

03.11.2019

Eliza a její nestvůryEliza a její nestvůryFrancesca Zappia

Eliza je kniha, kterou když správně čtete, může vám dát hrozně moc. Je to kniha o psychice introvertní středoškolačky, který vytváří populární webkomix, ale nechce, aby to někdo věděl. Je to příběh, který odráží čím dál tím více důlěžitá témata: deprese, sebevražda, introverze, úzkosti, vyhoření... A taky dělá to, na co většina knih pro mládež zapomíná - mluví o vztahu dospívajících s rodiči. Elizu čtěte, protože ta kniha vám dá hrozně moc. Protože je potřeba o takových věcech mluvit a protože vám Eliza necpe svůj názor, ale chce, abyste si ho udělali sami.

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Kašlete na všechny, co to pomlouvají, a zkuste to.

04.11.2019

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOChristiane Vera Felscherinow

Tohle by si jednou za život měl přečíst každý.

PolibekPolibekAnna Todd

After splňuje všechny atributy toho, proč nezastávám knihy z wattpadu. Chápu, že to fungovalo na internetové platformě, ale v knize prostě ne. Kniha by si zasloužila řádně proškrtat a taky vystavět pořádnou zápletku (která se objevila v posledních pár kapitolách, tzn. 20 stranách, což je na 500+ stránkovou knihu docela tristní). Tahle kniha předává akorát obraz totálně nezdravého toxického vztahu dvou lidí, kteří se nesnáší, ale funguje mezi nimi nějaká vybájená chemie, kterou si oba pletou s láskou. Hardin je prostě idiot, důvod jeho nezvladatelného chování byl totální výsměch a rozhodně neomlouval to, že se k lidem choval jako ke kusu hadru na podlahu. Tess ale nebyla o moc lepší. Dětinská a sobecká Mary Sue, která kašlala totálně na všechny kromě těch, ze kterých mohla mít nějaký prospěch. Landon byl prototyp teplého kamaráda hlavní (anti)hrdinky, akorát měl přítelkyni, budoucí milostný trojúhelník z toho přímo sálal a nekonečná repetice hádek a usmiřování v posteli velice rychle přestala bavit. K sexuálním scénám se ani nebudu vyjadřovat, byly totálně uhozené, nelogické a uspěchané (což je smutný vzhledem k tomu, že na nich příběh stojí). Jediné co, bylo to relativně čtivé a oddechové. To je tak všechno.

16.02.2020

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

K tomuto příběhu se dá říct jen jedno. Přečtěte si to. Pak pochopíte, o čem to je. Tenhle příběh se nedá popsat slovy. Člověk musí ten příběh zažít, i když - naštěstí - jenom na stránkách knih.

SněhulákSněhulákJo Nesbø

Detektivky jsem nikdy nevyhledávala, vlastně vždycky jsem si říkala, že by mě to prostě nebavilo, že to není nic pro mě. Tenhle můj postoj totálně vyhořel s prvními stránkami Sněhuláka, které jsem přečetla. Přestože je to pětisetstránková knížka (kterou jsem sice četla o něco málo déle, než se mi líbilo), tak se to četlo strašně dobře, stránky ubíhaly jedna za druhou a já se do příběhu v podstatě okamžitě ponořila a strašně netrpělivě chtěla vědět, kdo je vlastně vrah. A dozvěděla jsem se to až na úplném konci, vlastně v té chvíli, co to bylo naprosto jasné. Skvělá kniha!

P.S. Líbíš se miP.S. Líbíš se miKasie West

Nejúžasnějšími částmi byly dopisy, které si hlavní dvojice vyměňovala. Vystavění jejich vztahu právě skrze ně bylo velice uvěřitelné (přestože to u love-hate vztahů často moc nefunguje) a strašně jsem jim fandila. Nevím, jestli je to tím, že jsem trochu oldschool a dopisy mi stále přijdou hrozně romantické, ale fakt mě tahle část vyprávění chytila za srdce. Oproti tomu mě skládání textů písniček moc nebralo, a tak jsem v nich ani nehledala nějakou větší hloubku, což si teď zpětně říkám, že je možná trochu škoda.

Kasie West je pro mě stále novou autorkou a rozhodně s jejími knihami nekončím. Nalezla jsem v ní svou druhou Jenny Han a její příběhy jsou mi více než sympatické. Přestože jsem tomu ze začátku moc nevěřila, ani P. S. I Like You mě vůbec nezklamalo, naopak mě to velice příjemně překvapilo a já jsem při čtení téhle oddechovky strávila několik příjemných hodin. A znovu si zazoufala nad tím, že knižní hrdinové neexistují ve skutečnosti.

HostitelHostitelStephenie Meyer

Hostitel je vlastně takové apokalyptické sci-fi a mimozemšťany, ale orientován hlavně na mezilidské vztahy. Hostitel má velice vlažný začátek, ale po překonání tak 70 stran dostane úplně jiný rozměr. Nápad s Dušemi je skvěle zpracovaný, mezilidské vztahy pěkně popsané i vystavěné a ač máte na Stmívání jakýkoli názor, člověk musí uznat, že Meyerová psát umí. Jo a taky je Hostitel na úplně jiném levelu než již zmíněný trhák.

03.11.2019

Město padlých andělůMěsto padlých andělůC. Clare (pseudonym)

Uměle prodlužovat ukončené trilogie je vždycky špatný nápad. Vždycky. Je to Clareová, takže se to čte fajn, jenomže to ztratilo kouzlo a zbytečně se to zamotalo.

04.11.2019

Překroč svůj stínPřekroč svůj stínKatie McGarry

Autorka je odbornicí na rodinná dramata, která nejsou totálně postavená na hlavu. Mně se to fakt líbilo a je mi trochu líto, že se knize nedostalo tolik pozornosti.

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Geniální.

Bez nadějeBez nadějeColleen Hoover

Tahle kniha je mišmaš tězkých životních událostí bez adekvátní emocionální a psychické odezvy. Je to přemrštěný příběh, ve kterém se samy řeší problémy, zasahuje ruka osudu a navíc dějová linka ustupuje sexuálním scénám, které jsou vzhledem k tématu knihy (i zasazení do událostí) více než nevhodné. Tahle kniha je pro mě velké ne.

22.01.2020

NimbusNimbusNeal Shusterman

Nimbus je parádní krasojízda, jejíž konec vám vezmě vítr z plachet. Je to míň o kosení, je to více intrikánské a místy trochu natahované, ale výsledný obrázek stojí za to.

SmrtkaSmrtkaNeal Shusterman

Smrtka je utopický příběh o dokonalé společnosti, kde jsou lidé nesmrtelní, zabezpečení a pohodlní. Je to příběh plný mrtvol a intrik. Je to příběh, který není i přes téma morbidní. Je to příběh, který chcete číst, protože nic takového jste v ruce neměli. A Shusterman to má vymyšlené do puntíku, to mi věřte.

ResetResetAmy Tintera

Takže prostředí se mi fakt líbilo a i ten nápad byl fajn. Vlastně se to četlo fakt super a zároveň to odsýpalo. Nicméně jsem si ale ke konci uvědomila, že zas tolik se toho nestalo, nic nevysvětlilo, Wren a Callum mi byli úplně ukradení a celkově to nebyla zas taková jízda, jako jsem čekala. Prostě postavy neměly moc důvody dělat to, co dělaly, celé to bylo uměle vykonstruované a byla tam řada detailů, místo kterých mohlo být nějaké rozumné vysvětlení.

03.11.2019

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJohn Green

Tahle kniha vám vyrve srdce a prožene ho mlýnkem na maso. Bez anestezie a bez jakéhokoliv umrtvení. Bezohledně bude hrát ping pong s vašimi emocemi a vy ji budete stejně milovat. Právě kvůli tomuhle. Nemaže vám med kolem pusy a vy se stanete takovými sadisty, že každé slovo spolknete i s pěkně nabroušeným navijákem.

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Prostě čtete Remarqua!

Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

Dočteno s těžkým srdcem a nepsanou povinností doporučit komu můžu a hlavně poděkovat profesorovi, že mi přidělil právě tuto četbu.

04.11.2019

Milionář z chatrčeMilionář z chatrčeVikas Swarup

Zapomeňte na film, protože tohle je sonda do indické společnosti a ne žádná love story. A příbeh, příbeh je to silný.

10.11.2019

Vzhůru k oblozeVzhůru k oblozeBrandon Sanderson

Moje první a rozhodně ne poslední setkání s autorem. Kromě toho, že spojil mnoho mně blízkých témat (sci-fi, vojensky orientovaná společnost, drzá hrdinka s vlastním názorem, mimozemšťané, umělá inteligence), příběh se mu podařilo neuvěřitelně zajímavě, smysluplně a originálně vystavět. Pomalejší místa jsem nadšeně vítala, akce byla propracovaná, smysluplná a napínavá. Vypravěčský styl i překlad na jedničku, i když mě trochu rozčilovalo všudypřítomné "zatroleně". A pomyslnou cenu za nejlepší postavu dostává vesmírná loď.

MrazeníMrazeníMaggie Stiefvater

Romantický fantasy příběh, který zahřeje u srdce. Dýchá z toho Stmívání, ale hlavní hrdiny budete mít rádi a Sam nechce Grace sežrat ani nemá podivně stalkerské vlastnosti, takže fajn. Jinak text je naprosto skvělý, vyprávění autorky velice příjemné a příběh vás několikrát opravdu dojme.

Dopisy ztracenýmDopisy ztracenýmBrigid Kemmerer

Dopisiy ztraceným klamou tělem, protože to není romantická naivní knížečka, ale je to hluboký, smutný a zajímavý příběh. Dopisy mají neuvěřitelně citlivě podaný příběh o osobních ztrátách, nehraje na city a obsahuje spoustu myšlenek, na které by si každý měl vyhradit trochu času. Za mě velké ano.

02.11.2019

Ten, kdo stojí v koutěTen, kdo stojí v koutěStephen Chbosky

Tahle kniha se stala mou srdcovkou, něčím výjimečným, co mi pořád tak trochu nedá spát. Hlavně mě to donutilo přemýšlet, zamyslet se nad svým životem. A upřímně, poznávala jsem v tom sebe i lidi ze svého okolí. Ať už v tom dobrém nebo špatném, byli jsme tam. Všichni. A hlavně bych chtěla, abych se alespoň jednou v životě, mohla cítit nekonečně.

Stopařův průvodce GalaxiíStopařův průvodce GalaxiíDouglas Adams

To se má tak, že někdy od těch "hrozně super" slavných knih čekám trochu moc... Ale dalšímu dílu dám možnost určitě.

DárceDárceLois Lowry

Konec je pitomej, ale pořád je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Vyrazí vám to dech.

AlianceAlianceVeronica Roth

Prostě napíšete boží první díl a pak ten příběh pomalu splachujete do záchodu. Nemám ráda koncept experimentů, protože to hrozně zjednoduší vývoj věcí a pak si autor může dělat co chce, bez logiky původního světa. Autorka má plusové body za události, na které ne každý autor má koule.

Nebe pod BerlínemNebe pod BerlínemJaroslav Rudiš

Jednou si to musím dát znova.

Démon z Hex HallDémon z Hex HallRachel Hawkins

Moc jsem doufala, že Rachel bude pokračovat ve stejně výborných stopách jako v prvním díle, ale bohužel jsem byla zklamaná. Přesto tuhle sérii doporučuju, protože je to oddechové a miloučké čtení, které vám rozhodně rozjasní svět. Nicméně není to ani nic výjimečného, z čeho byste si sedli na zadek. Autorka je vtipná, nápaditá a je vidět, že psát umí (alespoň podle českého překladu soudě), ale až moc často jsem v příběhu našla mezery. Ne tak markantní, aby se nadaly překousnout, ale moc nadšená jsem z toho nebyla.

Erebos – Hra, která zabíjí!Erebos – Hra, která zabíjí!Ursula Poznanski

Tahle kniha je hrozne aktuální. Příběh o hře, která zasahuje do soukromých životů hráčů, plnění questů... Tohle si přečtěte, bylo to výborný.