Káča2015 Káča2015 komentáře u knih

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Moje třetí Ishigurova knížka, každá je jiná a každá je skvělá. U Pohřbeného obra jsem trochu bojovala se žánrem, je to alegorie, musela jsem se odpoutat od přemýšlení, co to vlastně čtu a nechat se unášet...

17.02.2023 5 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Zajímavý příběh, malinko mi vadila nedokonale vylíčená atmosféra v pracovním táboře - jsem odchovaná například Mužem se srdcem kovboje a tak vím, že i jednoduššími obraty a dialogy se dá drsné prostředí vylíčit autentičtěji. Ale řešila jsem to jenom asi první třetinu knihy, potom jsem už byla vtažená a pohlcená. Nakonec jsem si knihu moc užila a s klidným srdcem dávám plný počet hvězdiček :)

17.02.2023 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Naprosto skvělý zážitek. Smála jsem se, až jsem brečela, poznávala v knize sebe i své okolí a závěr bych nejraději dala číst skoro všem přátelům v mé "bublině".

21.09.2022 5 z 5

Jane Austenová Jane Austenová Lucy Worsley

Právě jsem strávila několik desítek minut pátráním, jestli jsem se snad nezbláznila - překlad je šílený - pomíjím nepřesnosti, které mě trkly, ale nechala jsem je být. Ovšem přejmenovat pana Bingleyho na Bungleyho (str. 124) a paní Allenovou na Ellenovou (str. 122), to mě opravdu dostalo. Skoro se bojím, že pan Darcy se změní v nějakého Durcyho... Myslím si, že Jane by si opravdu zasloužila lepší zacházení, na Runku Žaludovou si dám odteď pozor! Jinak je to vtipné a svižné čtení.

01.02.2022

Paměť Babylonu Paměť Babylonu Christelle Dabos

Za mě opět superlativ. Podle anotace jsem se bála, že mi prostředí Babylonu nebude vyhovovat, opak je pravdou. Příběh neztratil na svižnosti a nové i staré postavy se nadále projevují tak, že jim člověk fandí.

29.10.2020 5 z 5

Snoubenci zimy Snoubenci zimy Christelle Dabos

Nejsem typický čtenář fantasy, ale série mě opravdu chytla. Za mě plný počet hvězdiček, chodím pozdě spát, v noci se budím a přemýšlím o Svitu Luny a další den zase jenom číhám, kdy budu moci zase číst :)

13.10.2020 5 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Skvělé!

09.09.2020 5 z 5

Magorova oáza Magorova oáza Ivan Martin Jirous

Skvělé čtení, člověk odpustí i ten opravdu nepohodlný formát.

13.08.2020 5 z 5

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Z šumavských samotářů jsem cítila sílu a hloubku, ale tato kniha je pro mě bohužel jenom další knihou typu "slepičí polévka pro duši". Neublíží, ale ani mi nic významného nenabídla.

10.08.2020 2 z 5

Kdeže ptáče nejlíp pěje Kdeže ptáče nejlíp pěje Alejandro Jodorowsky

Tak tato kniha byla jízda! Málokdy se stane, aby tak rozmáchlá anotace dodržela, co slíbila a kniha si zachovala hlavu, patu, spád a srozumitelnost. Za mě veliké díky.

09.08.2020 5 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Už dlouho jsem neměla chuť mrsknout s knihou do kouta... Pan Etzler se zaklíná CNN a její objektivitou, vyčítá Fox News, že dělí svět na bad boys a good boys, přitom se dopouští stejného faulu. CNN a její zdroje přebírá většina světových médií. Na přednáškách např. paní Kutilové se dozvíte, jak jsou nežádoucí zdroje odmítány a jak svět informací funguje. U pana Etzlera je asi pochopitelné, že po letech strádání se mu CNN jeví jako velká matka, kterou nekritizuje, protože mu podala pomocnou ruku (samozřejmě uznávám, že tvrdě pracoval a nebylo to zadarmo), ale potom prostě nemůže mluvit o objektivitě. Dodávám, že jsem knihu nedočetla do konce, možná se dál zlepší, ale neměla jsem na to žaludek.

03.08.2020 1 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Silné vyprávění silné osobnosti. Knihy tohoto typu mě nabíjí energií a chutí neskuhrat, nedívat se na svět černě. Vřele doporučuji.

30.04.2020 5 z 5

Kéž je nám odpuštěno Kéž je nám odpuštěno A. M. Homes

Nedočetla jsem. Srovnání s Irvingem nebo Updikem mi připadá hodně přemrštěné.

30.04.2020 3 z 5

Samotní lidé Samotní lidé Jitka Prokšová

Prima společnost na jeden večer.

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Další série pana Niedla. Dokonalá oddychovka - to myslím jako pochvalu. Moje srdce zůstává u Wolframa Katzingera z Olšové, ale Platnéř je velmi zdařilá série.

Melmoth Melmoth Sarah Perry

Nestvůru z Essexu za mě zatím nepřekonala žádná další kniha autorky. Melmoth se rozhodně čte výborně, ale nevtáhla mě jako Nestvůra. Postavy jsou nicméně zajímavé a čas s nimi strávený nebyl ztracený, takže 4 hvězdičky.

23.04.2020 4 z 5

Max Schmitt na singlu: Nutkavé psaní o obrazech a jiných věcech Max Schmitt na singlu: Nutkavé psaní o obrazech a jiných věcech Michael Třeštík

Pan Třeštík opět nezklamal. Já i manžel jsme jeho knihu přečetli jedním dechem a měli si několik večerů o čem povídat.

23.04.2020 5 z 5

Poprvé v životě jsem si uvědomila, že čtu knihu - kýč. Kniha se skládá ze samých ingrediencí, které mají být poučné, laskavé, moudré, postavy jsou super, má se to asi líbit úplně všem, kteří jsou přemýšliví, mají rádi druhé lidi a vůbec... No a bylo mi z toho až nevolno. Nicméně autorovi vděčím za nový zážitek :)

23.04.2020 1 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Knihy Františka Niedla jsem si hodně oblíbila, ale Poslední batalion byl za mě nejslabší.

23.04.2020 4 z 5

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Velká slabota. Ve srovnání například s knihami Alison Weirové ze stejného prostředí neobstojí ani náhodou. Naprosto postrádám nějakou psychologii postav, vtažení do děje.

23.04.2020 1 z 5