Káča2015

Exotem na této zemiExotem na této zemiLadislav Heryán

Vrátila jsem se ze dvou půlnočních mší a hned se začetla do knížky, kterou jsem našla pod stromečkem. Exotů typu Heryán by bylo potřeba v každém kostele alespoň deset a hned by mi bylo veseleji.

30.12.2016

Nevyžádané rady mládežiNevyžádané rady mládežiMarek Vácha

Máte děti? Chcete jim říct, jak je milujete a přejete jim plně prožitý svobodný a zodpovědný život? Máte strach, že to stejně nedokážete formulovat? Tak jim dejte do ruky tuhle knížku. Protože Marek Orko Vácha formuloval (a asi nejen za mě) tyhle emoce tak, že už nemusíte nic dodávat.
No a jestli nemáte děti, může nastartovat i vás.

22.08.2017

Doktorka z domu TrubačůDoktorka z domu TrubačůIlona Borská

Netušila jsem, co mě čeká. Osud české lékařky - kdyby to nebyla biografie, ale román, řekla bych, že to autor trochu překombinoval. Život píše zápletky, které bychom si netroufali ani vymyslet.

08.08.2016

Soumrak bílého mužeSoumrak bílého mužeBenjamin Kuras

Jednoduše formulované myšlenky o složitých věcech. Chvílemi jsem si chtěla zacpat uši - pravdy o nás na mě z knihy promlouvaly a nebylo úniku. Doporučila bych především středoškolákům.

29.09.2016

Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádechNedělňátko aneb S Cimrmanem v zádechMiloň Čepelka

Právě jsem dočetla, knížka je přesně taková, jako pan Čepelka - vtipná, kultivovaná, zajímavá, přemýšlivá...

14.07.2016

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Jednou za rok (minimálně) je potřeba vzít Elizabeth a Darceyho a provětrat je :)

14.07.2016

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Za mě možná tři hvězdičky, podobných úvah jsem už četla hodně. Jenže.... četla si ji taky dcera a knize vděčím za to, že se náš dům celý víkend třepetal smíchem a chvílemi otřásal smíchem až k slzám. Takže mých pět hvězdiček je v zastoupení a ode mne jako poděkování :)

12.10.2017

Měl jsem štěstí na lidiMěl jsem štěstí na lidiJosef Beránek

Pro mě hodně důležitá kniha. Pan Vacek se nebojí nepříjemných témat, otázek, které poctivě hledajícího člověka nutně potkají a ne vždy na ně v "oficiálním proudu" najde uspokojivou odpověď.

07.08.2016

Modlitba za Owena MeanyhoModlitba za Owena MeanyhoJohn Irving

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

07.08.2016

Muž se srdcem kovbojeMuž se srdcem kovbojeJack Schaefer

Můj táta ji předal mně, já ji předala dcerám a doufám, že tím to ještě nekončí. Jedna z jasných srdcovek mého života :)

08.08.2016

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Jako vždy skvělé! Jediné, co bylo změnou oproti ostatním knihám, že Britt Marii jsem fandila už od první chvíle, její "vnitřní průpovídky" byly tak chytlavé, že jsem si ji zamilovala prakticky hned.

12.10.2017

Snoubenci zimySnoubenci zimyChristelle Dabos

Nejsem typický čtenář fantasy, ale série mě opravdu chytla. Za mě plný počet hvězdiček, chodím pozdě spát, v noci se budím a přemýšlím o Svitu Luny a další den zase jenom číhám, kdy budu moci zase číst :)

13.10.2020

Podpis všech věcíPodpis všech věcíElizabeth Gilbert

Už jenom kvůli té obálce - měla jsem radost, kdykoliv jsem ji vzala do ruky. No a při čtení jsem byla stejně nadšená :)

21.03.2017

Země bez obzoruZemě bez obzoruPetr Vaďura

Pro mě bude toto rok Ladislava Heryána... Nejprve jeho skvělý Exot na této zemi a teď kniha, se kterou jsem strávila celé léto a budu se k ní vracet pořád. Protože jeho úvahy to chytré, dospělé, hluboké, upřímné, skromné, poučené a přitom ne poučující. Vezměte si k ruce Bibli, nespěchejte a nechte se inspirovat. No a v červenci ještě jedna přednáška, na které mluvil "stále o tomtéž a opět jinak". Mám radost, že v církvi jsou i exoti.

22.08.2017

Osamělost prvočíselOsamělost prvočíselPaolo Giordano

Další z knih, která mě nutí do představy, že beru hlavní hrdiny do náruče a konejším je. Zápletky nebyly nijak přemrštěné, dovedu si představit, že hlavní hrdinové žijí mezi námi. Brrr...

13.03.2018

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Čipera a Jem se stávají mými nejoblíbenějšími hrdiny.

Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěAmor Towles

Dokonalé!

05.06.2018

Nestvůra z EssexuNestvůra z EssexuSarah Perry

Bingo! Takových románů bych nutně potřebovala deset za rok.

10.07.2018

Rozervané královstvíRozervané královstvíFrantišek Niedl

Svižné čtení, jednoduchý svět sympatických rytířů. Jenom mě trochu dráždí to neustálé opakování kdo je kdo. Informaci, že Máří si musela vzít uslintaného dědka, jsem četla tolikrát, že mám podezření, že si autor myslí, že čtenář trpí alzheimerem. :) Ale to je jediná výtka, jinak mě série opravdu baví.

20.06.2019

Máme na vybranouMáme na vybranouEdith Eva Eger

Silné vyprávění silné osobnosti. Knihy tohoto typu mě nabíjí energií a chutí neskuhrat, nedívat se na svět černě. Vřele doporučuji.

30.04.2020

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýMichel Faber

Ze začátku jsem měla pocit, že se autor urputně snaží o "velkou" literaturu, osoba vypravěče atd... ale asi po sto stránkách jsem se začetla a byla jsem ztracená. Autor si asi nechal otevřená vrátka na konci, ale stejně si myslím, že jsme se mohli dočkat konkrétnějšího závěru... Dočítala jsem asi ve tři v noci a myslím, že jsem si to zasloužila :)

07.09.2015

Celý život – Výbor z deníků 1948–1984Celý život – Výbor z deníků 1948–1984Jan Zábrana

Obžaloba minulého režimu. Chce to silný žaludek a k ruce ještě něco na odlehčení. Za mě 100%

Jádro SlunceJádro SlunceJohanna Sinisalo

Knížka pálila. Některé obrazy jsem tedy nemohla dostat z hlavy, během čtení jsem začala používat její slovníček a vařila jsem ostrá jídla. Ten konec byl trochu neuvěřitelný, ale budiž.

14.07.2016

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Úžasné!

31.10.2016

Zůstat na zemiZůstat na zemiJan Sokol

Vřele doporučuji všem, kdo se rozhodli Bibli zkoumat v inspirativním doprovodu moudrého člověka. Jan Sokol vysvětluje, otevírá nové obzory, stejně jako upozorňuje, že na každou otázku nemusíme najít odpověď.

24.01.2017

Tam kde žijí divočinyTam kde žijí divočinyMaurice Sendak

Kolikrát jsem ji četla svým dcerám? Nespočítám...
Pokud máte dítko, které rádo propadá záchvatům zlobivosti (3-5 let), tak Max se stane jeho kamarádem, který mu rozumí. Autor rozumí podstatě divočin v dětech, proto se nám asi nikdy neočetla.
No a je potřeba nacvičit si divoký tartas, protože pár stránek nechá autor vaší volné interpretaci :)

09.04.2017

Týden bláznaTýden bláznaJaroslava Černá

Na první pohled jednohubka na jeden den, která mi ale rezonovala v hlavě ještě delší čas.

28.11.2017

Blackout - Zítra bude pozděBlackout - Zítra bude pozděM. Elsberg (pseudonym)

Zápletka byla jasná, trávila jsem čas tím, že jsem porovnávala, které problémy vyplývající z blackoutu mě napadly stejně, co jsem zapomněla, co bych nečekala. Ale jinak jsem se celkem dost nudila.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nerada čtu knihy, které jsou tak v kurzu, že o nich mluví každý :) Tentokrát jsem nátlak nevydržela. První půlka pro mě byla výrazně lepší než druhá, rozuzlení zápletky bylo hodně předvídatelné, vlastně mě v poslední třetině knihy nepřekvapilo nic. Pokud mohu srovnat třeba s nedávno dočteným Slavíkem, Hana mě nevtáhla ani ze třetiny tak silně do děje.

13.03.2018

Život je sacra zajímavejŽivot je sacra zajímavejMarek Vácha

Karel Satoria mě trochu zklamal. Má toho hodně co říct, ale utápí se v náznacích a takovém trochu drbání o nešvarech církve. Čekala jsem víc duchovních impulsů, věřím, že na to má :) No, vlastně mi tak trochu nastavil zrcadlo - míň mudrovat o dávno pojmenovaných nedostatcích a víc se snažit něco konkrétního dělat.