jsemvlastovka jsemvlastovka komentáře u knih

Základy BDSM pro začátečníky Základy BDSM pro začátečníky Michelle Fegatofi

Svět BDSM je velice pestrý, existuje nekonečně mnoho různých variací a dynamik a žádná z nich nemůže být špatná, může být jen kompatibilní nebo nekompatibilní s protějškem.
Tento základní fakt nám autorka zatajuje a v celé knize popisuje jenom jeden typ vztahu, své názory vydává za fakta a snaží se popisovat, co správný dominant nebo submisiv dělá a nedělá. Jako by na tom, co vyhovuje konkrétním lidem, vůbec nezáleželo.

03.04.2024 odpad!

Sociologie Sociologie Richard Osborne

Velice příjemně překvapila. Překlad nic moc, ale sociologii a různé teorie vysvětluje výborně.

10.03.2024 5 z 5

Příběh O: Krásná z Roissy Příběh O: Krásná z Roissy Pauline Réage (p)

Klenot erotické literatury. :-)
V popisu knihy se píše, že je to noční můra pro feministky, což je nesmysl. Slečna O vše podstupuje dobrovolně a feminismus se s konsensuální submisivitou vůbec nevylučuje.

02.03.2024 5 z 5

120 dní Sodomy 120 dní Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Nikdy jsem nepochopila, co na tom všichni vidí. Když jsem Sodomu poprvé otevřela asi ve čtrnácti letech, připadala jsem si hrozně krutopřísně - a mám pocit, jako by tohle byl pocit, kvůli kterému tak vysoko hodnotí většina ostatních. Fakt nejsem puritánka a na dekadenci jsem zvyklá, žádný šok se nekonal, jen na tom prostě nevidím nic tak zajímavého. Knihy jako Venuše v kožichu, Příběh O, nebo i Lady F**kingham hodnotím mnohem výše.
(Jo a snad nemusím říkat, že s BDSM tohle nemá nic společného.)

02.03.2024 1 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Prvních asi padesát stran mě vůbec nebavilo. Taky mi nesedl mozaikovitý styl psaní, příliš střípkovitá kompozice.

Přesto je to pro mě počin roku. Nejde jen o to, že je to velmi silný příběh - to se od tématu právem očekává. Ani tolik nejde o výborný jazyk, který mě u autorky mile překvapil - tak obratné malování slovy jsem od autorky nečekala.

Mnohem důležitější je, jak moc příběh nabourává systém přesvědčení čtenáře. Všichni víme, že systém v severní Koreji je nelidský. Ale číst o tom, jak severokorejce připadá nelidský systém ve svobodné zemi, to je úplně jiná zkušenost. A samozřejmě, že je na tom velký kus pravdy. Globalizovaný svět je nestálý, anonymní, nejistý, mechanický, složitý, člověk se v něm snadno cítí vykořeněně. Po popisu toho, jak nedůstojně se s lidmi zachází v KLDR, čekáme, že v té jižní člověk dojde vytouženého klidu. Jenže nedůstojné zacházení, nesvobodu a nemožnost být sám sebou člověk zažije i tam.

Samozřejmě se cítím provinile, když mám podobné myšlenky. A je dobře, že se tak cítím. Nikdo by nechtěl žít v tak kruté totalitě, nikdo by neměl být obětí zrůdného režimu. Jde jen o to, že je obrázek světa mnohem komplexnější, než si v běžném životě přiznáváme. A já ze srdce děkuji za knihy, jako je Severka, které na to tak silně poukazují.

28.12.2023 5 z 5

Šťastnější Šťastnější Cassie Holmes

Nerada dávám coby první komentující tak nízké hodnocení, ale zatím je to pro mě jedna z nejslabších knih od Melvilu. Asi může být zajímavá pro někoho, kdo běžně jejich knihy nečte a o tématu zatím nic moc neví, ale já si z celé knihy odnesla snad jedinou (a nepříliš podstatnou) informaci. Většina knihy je podle mě hloupá vycpávka; nevím, kdo dnes ještě potřebuje číst, že si má jasně srovnat priority a nezapomínat, co je pro něj nejdůležtější. Doporučuji místo ní Vzkvétání, Houževnatost, Čtyři tisíce týdnů, nebo Designérem vlastního života - a pokud jste něco z toho četli, asi se moc nového nedozvíte.

17.10.2023 2 z 5

Dějiny klasické sociologie Dějiny klasické sociologie Jan Keller

Jsem velmi příjemně překvapená čtivostí a srozumitelností. Očekávala jsem se, že půjde o nudný, nezáživný výčet jmen, dát a teorií, a nakonec je z toho nesmírně zajímavá kniha, kterou jsem nakonec přečetla celou a udělala si z ní podrobné poznamky, ačkoli to je nad rámec povinností a obvykle tak aktivní nebyvam. :)

22.09.2023 5 z 5

500 šachových otázek a odpovědí 500 šachových otázek a odpovědí Andrew Soltis

Skvělá knížka pokrývající všechna důležitá témata, vhodná pro úplné začátečníky, ale i zkušené hráče.
Mile potěšil dobrý překlad se správnou šachovou terminologií, což je bohužel vzácnost.

14.04.2023 5 z 5

Sestavte si rodokmen Sestavte si rodokmen Blanka Lednická

Knížku jsem si vybrala jen proto, že byla dostupná na Bookportu - a byla to skvělá náhoda, protože kniha snad ani nemůže být lepší.
Jsem s pátráním na začátku a je mi mdlo z pomyšlení, kolika chyb bych se dopustila a kolik času bych marně hledala bez ní.

29.03.2023 5 z 5

Kráky Kráky David Stypka

Drž mě za ruku…
Tak pevně, že nebudu myslet
Na nic jiného než na to,
Že mě držíš za ruku
Dívej se mi do očí
Tak hluboko,
Až se budeš dívat na toho
Kým jsem chtěl původně být

26.11.2021 5 z 5

Výzkumné metody a statistika Výzkumné metody a statistika Ian Walker

Opravdu skvělý úvod! Vtipné, názorné, zajímavé, skvěle vysvětlené. Zařazuji ji po bok nejlepších učebnic vedle Holmanovy Ekonomie a Psychologie Atkinsonové a Hilgarda.

"Kdy se konečně začneme zabývat mozkem a blázny? Víte, těmi skutečně zajímavými věcmi."

21.01.2021 5 z 5

Život zn.: Hygge Život zn.: Hygge Rosie Blake

bylo mi jasný, že to nebude nic objevného, ale mám ráda občas něco nenáročného, oddychového. Tohle bylo ale tak strašně nudný, že vůbec nechápu, proč tu knihu někdo vydal.

09.03.2019 1 z 5

Psí rady pro šťastný život Psí rady pro šťastný život Dave Barry

Spíš než populárně naučná kniha je to kniha fejetonů, takže čekejte spíš humor než osobní rozvoj.
Četla jsem i Chovejte se jako kočka, která se mi líbila hlavně esteticky, ale žádný zázrak to nebyl. Každopádně jsem sáhla i po téhle, coby po milé oddychovce. A naprosto mě dostala! Vůbec se nedivím, že autor dostal Pulitzera. Dostávala jsem z ní záchvaty smíchu v metru. :)

09.03.2019 5 z 5

Tomáš Halík: Smířená různost Tomáš Halík: Smířená různost Tomáš Halík

Hezky zabalené ho*no.
Pokud od filosofie a teologie očekáváte jen to, že vám uleví od utrpení a starostí, jste asi u správné knihy. Pokud vám jde o pravdu raději si vypláchněte oči Savem.

27.02.2019 odpad!

Reklama Reklama Jitka Vysekalová

Skvělá a čtivá učebnice. Četla jsem ji sama od sebe, aniž bych obor studovala, a ačkoli je to celkem bichle, četla se skvěle a dost mě naučila. Moc ocěňuji důraz na etiku a udržitelný růst. (Mluvím o novém vydání.)

27.02.2019 5 z 5

Digitální detox Digitální detox Orianna Fielding

Od knihy jsem nic nečekala, ale příjemně mě překvapila. Obsahuje konkrétní tipy a triky, doporučuje aplikace, je opravdu velice praktická. Bála jsem se, že si jen přečtu něco ve smyslu "být pořád online ti škodí, tak přestaň," ale kniha je vážně nápomocná.

12.02.2019 4 z 5

Přípravka Přípravka Curtis Sittenfeld

Příšerný překlad, překlepy, hrubky... Ale příběh i hlavní hrdinku jsem si zamilovala. Určitě bych knihu nekrátila... Skvělý komorní příběh, hodně odlišný od běžné young adult literatury.

Trénink techniky řeči Trénink techniky řeči Alena Špačková

Skvělá a jedinečná kniha! Chtěla jsem se naučit lépe mluvit a tahle kniha mě překvapila obsahem mnoha informací a přínosných cvičení. Opravdu doporučuji.

Hacknutá čeština Hacknutá čeština Martin Kavka

Uznávám, že na Facebooku a Instagramu fajn projekt, ale nechápu, proč z toho vyšla kniha... Úplně zbytečná, podle mě.

12.02.2019 1 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Krásná kniha! Stejně jako Barbora miluju knihu Projekt štěstí a autorky ke štěstí přistupují velmi podobně - vědecky, co nejvíce zdrojů a dat, analyticky... Vtipná, poučná a inspirativní. Sama teď píšu knihu o štěstí, i když z trochu jiné perspektivy, a tahle mě v mnohém inspirovala, což už jsem po čtení všech těch Seligmanů, Csikszentmihaliyů, Fredericksonových... nečekala.
Opravdu obdivuji, jak skvěle autorka míchá dohromady své vlastní zážitky a názory s vědeckými fakty a studiemi.