jprst jprst komentáře u knih

Rakev pro dva Rakev pro dva Quintin Jardine

Na rozdíl od prvního dílu se zpočátku děj dost vleče, na druhou stranu jsou zde více rozvinuty charaktery hlavních postav. Ale postupně příběh získává spád a Ozi s Primaverou se dostávají do divokého kolotoče událostí až k nečekanému závěru. Zkrátka slušný průměr, který neotráví.

29.03.2024 3 z 5

Blackstoneovy úklady Blackstoneovy úklady Quintin Jardine

Slušná a zábavná detektivka nic moc přehnaného, prostě dobrá kniha na období, kdy není chuť na nějakou tu "těžší" literaturu.

29.03.2024 4 z 5

Letí, letí andělíček Letí, letí andělíček Jana Moravcová

Kniha české autorky, proto jedna hvězda, ale jinak naprostá škoda času věnovaná četbě.

23.03.2024 1 z 5

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Od tohoto autora jsem vzhledem k jeho tvorbě přece jen očekával něco překvapivého a pro něj typického. A co jsem dostal? Starobyle se tvářící pověst místy připomínající křížence mezi Němcovou a Jiráskem, takže pro mne na rozdíl od jiných autorových knih docela zklamání.

04.02.2024 3 z 5

Šokující pravda o smrti studentů z Djatlovovy expedice Šokující pravda o smrti studentů z Djatlovovy expedice Johann Schneider

Další verze událostí okolo Djatlovovy expedice, shrnutí faktů a autorova argumentace jsou hodně přesvědčivé, nicméně je to zase jen jedna z řady verzí.

13.01.2024 4 z 5

Vražda předem ohlášená Vražda předem ohlášená Ed McBain

Opět klasika z pera z pera Eda McBaina, tentokrát v popředí s postavou Cottona Hawese. Nechybí svěží a vtipné dialogy a je až s podivem, jak málo stránek autorovi stačí k napsání dobré a hlavně čtivé detektivky.

09.01.2024 4 z 5

Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka Jaroslav Velinský

Příjemná detektivka, povedená zápletka, Ota Fink je stále ve formě a zkušenosti z kriminálky se mu hodí, nechybí ani humor pro autorovy příběhy typický. Co více si přát od pohodové oddechovky.

29.12.2023 4 z 5

Playlist Playlist Sebastian Fitzek

K přečtení mne nalákala anotace a autorovo jméno, ale žádné nadšení se nekonalo. Prostě jsem čekal víc, ale tohle hodnotím jen jako průměrný thriller, z celé série citelně nejslabší. Autor rozhodně už předvedl lepší příběhy.

29.12.2023 3 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Docela příjemné překvapení, směska klasického detektivního pátrání, akčních scén, vtípků, mystiky a tajemství, k tomu sympatická dvojka hlavních protagonistů, a to vše ve větší míře, než jsem podle anotace očekával. Není to samozřejmě žádná světová četba, ale já jsem se příjemně pobavil a byl jsem spokojen.

28.12.2023 4 z 5

Tajemství Chimneys Tajemství Chimneys Agatha Christie

Žádná velká sláva, příběh mi připadl hlavně z počátku dosti vleklý, navíc řada věcí byla neuvěřitelných nebo si dokonce odporujících. A závěr mi přišel téměř bez překvapení, takový jako by odbytý, uspěchaný. Ale je to Agatha Christie, takže pod tři hvězdy nejdu.

27.12.2023 3 z 5

Meč a lásky Meč a lásky Robert Merle

Poslední díl vydařené historické ságy pro mne už nebyl tak čtivý. To ale neubírá na úrovni celé série, ve které autor velice umně propojil poměrně věrně historická fakta s vlastní fabulací tak, že čtenář, který se prokouše celou sérií, docela nenásilně vstřebá spoustu historických údajů. Četba to nebyla zase až tak náročná, jen to chtělo občas proložit knihou z jiného soudku.

27.12.2023 4 z 5

Království na konci cesty Království na konci cesty Jan Guillou

Proti druhému dílu toto zakončení trilogie nebylo už tak docela ono. Poměrně dost zbytečné výplně a hluchých míst, které děj rozhodně neoživují, ale spíše zpomalují, takže ode mne si doražení celé trilogie vyžádala i kus trpělivosti.

25.12.2023 5 z 5

Templář Templář Jan Guillou

Poutavější než díl první, střídání dějových linií ve Svaté zemi se severským Gudhamem je ku prospěchu celého příběhu a výrazně oživuje jeho děj. Pro příznivce románů s historickou tématikou dobrá volba.

25.12.2023 5 z 5

Cesta do Jeruzaléma Cesta do Jeruzaléma Jan Guillou

Dobrý historický román, pomalejší rozjezd je vykompenzován podrobným vykreslením tehdejší skandinávské společnosti, středověké křesťanské zbožnosti včetně víry v zázraky a moc boží.

23.12.2023 4 z 5

Mělké hroby Mělké hroby Jeffery Deaver

Detektivka, která mě nenadchla , ale ani neotrávila, prostě taková lehce podprůměrná záležitost a navíc mi závěr, kdy by měl celý příběh vygradovat, mi připadl dost odbytý a nepřekvapivý. Jedna z méně poutavých knih tohoto autora, ale přece jen je to Deaver.

23.12.2023 2 z 5

Zpátky ve hře Zpátky ve hře Michal Viewegh

Šedý průměr z pozdější autorovy tvorby byl pro mne jen dalším důkazem toho, že autor je už za vrcholem své tvůrčí činnosti.

17.12.2023 2 z 5

Největší tajemství templářů Největší tajemství templářů Arnošt Vašíček

Čtivost tomu nelze upřít, je však složité odlišit spekulace a fakta. Z podstatné části jde spíše o autorovy konspirační teorie, které se snaží podepřít argumenty z různých, mnohdy méně důvěryhodných zdrojů a dokonce mu ani není cizí použít některé argumenty jediným způsobem tak, aby vyhovoval jeho teorii.

17.12.2023 4 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Po pomalejším začátku se příběh dostane do patřičných obrátek, mistrně promyšlený se poutavě rozvíjí ve dvou rovinách, rozuzlení je sice poněkud krkolomné a překotné, ale pět hvězd (slabších) si to zaslouží - dobré počtení.

16.12.2023 5 z 5

Mistři robinzonád Mistři robinzonád Ivo Viktor

Publikace, která by fotbalovým fanouškům a zájemcům o historii fotbalu neměla v knihovně chybět.

16.12.2023 5 z 5

Hadí ostrov Hadí ostrov Alberto Vojtěch Frič

Tuhle knihu jsem poprvé četl před více než padesáti lety a jako kluk jsem si ji užíval. I mé děti dokázala zaujmout, ale u vnoučat už nezabodovala a mám důvodné pochyby, že se k ní někdo mladší z rodiny ještě někdy vrátí.

15.12.2023 4 z 5