Joymg

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Skvělé počtení. Vtipné, zajímavé, svým způsobem "typicky české" a chytré. Jako povinná četba to byla mezi těmi romány o zákopových válkách a bombardování neskutečná úleva. Jo a ty ilustrace jsou taky super. :)

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Neskutečné umění. Je to morbidní, poučné i plné mystických prvků, to je něco pro mě. Umím si představit, že Kytice tématem nesedne všem, ale už jenom pro tu lehkost a plynulost krásných rýmů ji snad musí ocenit každý.
Všechny jsou krásné, ty nejznámější jsou samozřejmě nejuchopitelnější a nejdramatičtější. Pokud jste neviděli filmové zpracování určitě doporučuji, viděla jsem to už jako malá a docela horor. :)

11.05.2021

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

V úvodu, kde se všech deset postav poprvé ukazovalo čtenáři s nějakými atributy a vlastnostmi, jsem si říkala, že to snad nedočtu, jestli to v tomhle stylu bude pokračovat. Ale pak se dostali na ostrov a už to jelo. Naivně jsem myslela, že knížka z třicátých let mě nemůže postrašit, to jsem byla dost vedle, naopak dokonale přesně mířila na mé běžné obavy a stihomamy. Vraha jsem hledala každou chvíli v někom jiném a nakonec jsem byla velmi překvapená. Přiznávám, že v postavách jsem se za celou knihu nebyla schopna zorientovat. Vlastně až poslední stránky mi v tom udělaly jasno, ale to přičítám spíše tomu, že jsem si v půlce knihy udělala několikaměsíční pauzu. :)
Pokud jste od autorky ještě nic nečetli, tohle vás určitě nezklame.

20.11.2021

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Kniha byla skvělá, vyprávění malé holky o tak těžkých věcech jako je soudnictví, nespravedlnost, rasismus a jakási stádnost v tomto směru... bylo to něco jiného.
Děj se velmi dynamicky střídal ve smyslu dětská hra - katastrofa - hra - hrůza - radost ze života - nenávist a nespravedlnost. Celou knihu si říkáte, proč proboha jsou lidi na sebe tak krutí jenom kvůli odstínu kůže. Takto dávkované to ale vykreslovalo to, co klidně zažíváme my všichni i dnes. Na jednu stranu čteme o hrůzách, které se někomu dějí, načež počítač vypneme a jdeme za zábavou. Člověka to donutí zamyslet se nad sebou.
Navzdory smutku, který ve vás kniha nechá, je také plná milého vtipu a pěkných dětských momentů.

11.05.2021

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Kraťounká klasika. Už na prvních stránkách mě naprosto ohromil Steinbeckův um popisovat krajinu v nezvyklých, ale důležitých detailech, a s výraznou atmosférou.
Děj zbytečně nezabředával do minulosti či budoucnosti; nepopisoval pocity, ale ukazoval; naznačoval zřejmě (ale ne prvoplánově). Příběh je tak známý, že asi konec málokoho překvapí, přesto mě silně dojal.
Úžasné mi přišlo setkání se Slimem - popis jeho vzhledu, chování a působení. Často narážím na popisy "dokonalých postav", ale většinou jenom protočím oči a raději se nad tím ani nepozastavuji. Tady jsem tomu věřila.
Jedinou nepříjemností bylo, že jsem četla vydání z roku 1965, kde se hlavní postavy jmenovaly Jiří a Lenda...počeštění mi v americkém díle, kde je zbytek postav a míst pojmenován anglicky (Curly, Slim,...), nedává moc smysl.

Přikládám odstavec, který mě okouzlil:
„Večer parného dne rozehrál to větříkem mezi listím. Stín na kopcích lezl do výšky. Na nánosech písku seděli králíci, nehnutě, jako šedé valouny opracované sochařem. A tu se ve směru od státní silnice v chrastivém listí platanů ozvaly kroky. Králíci se tiše rozpelášili do úkrytů. Volavka stojící na svých chůdách zatloukla křídly, aby se vznesla, a nemotorně namířila po proudu řeky. Všechen život tu na chvíli vymřel, když se na pěšině, tam kde ústila ve volné prostranství u zelené tůňky, vynořili dva lidé.“

21.12.2021

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Na knížku jsem se těšila, protože jsem měla podle obálky dojem, že to bude taková ta "chladná" fantasy. Ale to byla moje chyba, poprvé v životě jsem si nepřečetla anotaci.

KAŽDOPÁDNĚ prvních x krátkých kapitol, kdy se mi do hlavy sypaly informace v každé větě, jsem doslova protrpěla. Děj v této části byl spíše jenom proto, aby se neřeklo, že čteme encyklopedii vymyšleného světa. Naštěstí se pak děj docela dynamicky rozjel a už to byla radost, autorka dokázala poměrně rychle a přehledně obsáhnout delší období, aniž by zabíhala do zbytečných detailů (35 kraťounkých kapitol, takže se nic příliš neokecávalo).

Postavy mi připadaly docela stereotypní a idealizované, žádný vývoj se nekonal. Malá Ilan se občas chovala na osm, občas na šestnáct. Bojovníci byli všichni sexy a ctnostní, o malého ze spodiny se starali jako o oko v hlavě. Prodělávali kvůli ní občas hysterické záchvaty, všichni k ní projevovali stejnou oddanost a náklonnost. Bylo to takové zvláštní, když si z takového nikde nic soustavně ucvrnkávalo 25 chlapů, kteří žili stovky let, bojovali se stvůrami, měli obrovskou politickou moc a dostávalo se jim bezmeznému obdivu...

Svět se mi ale líbil, i když byl zbytečně složitý. Zapamatovala jsem si na dobu nezbytně nutnou k přečtení asi tři cizí slova (pohár, oblečení a zbraň), jakmile se objevilo jiné, odhadovala jsem význam z kontextu, aniž bych používala slovníček na konci. Líbilo se mi, jak autorka servírovala jednu záhadu za druhou, aniž by je pořádně vysvětlila, aby to nakonec tak nějak logicky vyplynulo. Velmi nenásilné, rozhodně nikoho šroubovaně nenapínala.
Co mi ale velmi chybělo, byla mapa. Jak se na začátku sypaly všechny informace najednou, nabyla jsem dojmu, že se Nížiny rozléhaly na východ od pohoří, což mi pak trochu zkomplikovalo pochopení scény nad Paříží. Navíc se nedalo sledovat, jak daleko jsou od rodného města, jak daleko je jedno velmi nebezpečné místo, jak moc na severu to třeba je a tak.

Ve výsledku jdu na druhý díl. Trochu se obávám, že bude pokračovat opečovávání Ilan všemi statnými mužskými v okolí, na druhou stranu je to pro cílovku fajn čtení, takže budu předstírat, že jsem teen a vrátím se pěkně do mládí.

25.01.2021

Prohnilé městoProhnilé městoLeigh Bardugo

Nemůžu se rozhodnout, jestli byly lepší vrány nebo Prohnilé město. Jedno lepší jak druhé a já jsem se ocitla v zoufalém stavu knihomola, kdy nutně potřebuji číst dál a žádné dál není.
Na začátku jsem se obávala, že mě nebude bavit klasické střídání postav, protože Wylan mě třeba v první knize moc neoslovil. Ale autorka umí každé postavě vdechnout něco, kvůli čemu na nich čtenáři záleží. S každou novou kapitolou jsem je milovala víc a víc, navzdory tomu, že je to vesměs verbež. Nejradši jsem měla dvojici Kaz a Inej, ani ne tak pro nějaká očekávání romantiky, to vůbec, ale ten jejich vzájemný klid a důvěra, letmé dotyky a zdánlivě nepřekonatelná traumata. Zvládla bych číst celou sérii jenom o tom, jak spolu něco podnikají. Ovšem přilnula jsem i k ostatním postavám, nebyly vedlejší, na jejich osudech mi záleželo a já se o ně bála.
Hodně z Vás tady naráží na jejich věk, že jsou moc mladí na to, aby prožili tohle všechno a s takovým klidem. Souhlasím, že jejich chování bylo příjemně nepubertální. Ovšem nikdo z nich není vyloženě zázračný, abych si říkala "jo, tak to je hrozná blbost". Kaz se prostě řídí jediným pravidlem, které ho ulice naučila, je vychcánek a neskutečně houževnatý. Inej měla celoživotní průpravu, jak lozit ve výškách, to samé Jasper, Wylan, Mathias i Nina. Žádný z nich neuměl nic víc, než je život předtím a život ve městě naučil. (ovšem nepopírám, že se chovají na svůj věk příjemně vyspěle)
Zápletka byla méně přehledná než u prvního dílu, kdy bylo jasné, o co se pokusí, jenom bylo překvapení jak, tady jsem do poslední chvíle nevěděla, co je vlastně cílem, ovšem vůbec mě to nerušilo, vychutnávala jsem si každý zvrat. Na první přečtení jsem nenašla v ději díry ani slepá místa.
Hrozně mě fascinuje i prostředí města, neproběhlo žádné vysvětlování historie ani popis, přesto na sobě nese známky, které o něm něco vypovídají a je pouze na čtenáři, aby si to v hlavě přebral a něco z toho vyvodil. Tato důvěra v inteligenci čtenáře se vlastně nesla napříč celou knihou a já ji neskutečně oceňuji... nenávidím v knihách vysvětlovací pasáže.
Neustále jsem musela přemýšlet, nakolik je Ketterdam inspirován Amsterdamem (ulice, jména, jazyk, kanály, domky, nábřeží atd atd), hrozně mě bavilo ho v tom hledat.

Nakonec jenom musím říct, že jsem neskutečně vděčná autorce, že si dala se svým dílem takovou práci, že věřila svým čtenářům, že umí číst mezi řádky a nepotřebují polopatický výklad. Že poeticky a bez patosu sdílela pocity postav a obohatila mě o spoustu krásného. Knížky mám doma a pokaždé, když na ně kouknu, svrbí mě ruka a mám potřebu číst znovu a ještě dál.

08.06.2021

MájMájKarel Hynek Mácha

Klasik a národní poklad. Básně obsahovaly tolik oxymóronů (ty já ráda) a jiných básnických detailů, že by se na nich krásně dělal rozbor, každé slovo mělo přidanou hodnotu.
Na stranu druhou se musím přiznat, že jakkoli je dílo kvalitní, já ho uměla ocenit pouze okrajově. V doslovu je navíc pěkně napsané, že báseň necílí na děj, ale spíše na popis krásné májové přírody. A jelikož jsem týden před Májem znovu přečetla Kytici, neustále se mi vtírala ke srovnání, kterému jsem se neubránila. Erbenovy rýmy, tempo děje i dramatické okamžiky plus krásný nenásilný popis okolní atmosféry, to mi jednoduše sedlo mnohonásobně více... dojem z Máje tak úplně převálcovala vzpomínka na Kytici.

20.05.2021

KrysařKrysařViktor Dyk

Malinká knížečka na jedno odpoledne. Doporučuji číst spíše za teplého počasí, ono je to dost ponuré, tak se to v létě líp vstřebá. Miluju báje a pověsti a tohle bylo tak jiné, krásně napsané a temně pohádkové... můžu jenom doporučit.
A přikláním se k Lucy018, k maturitě je to ideální - o takovém "pohádkovém" ději se vždycky vypráví nejlíp.

11.05.2021

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Knihu jsem četla ještě v době, kdy film neexistoval. Pán prstenů už však natočený byl, tak nějak jsem tedy myslela, že příběhy budou velmi podobné, když už se jedná o stejný svět a skoro i dobu. A jelikož je na mě PP asi už příliš temný a depresivní, měla jsem strach a trochu předsudek, že se mi kniha líbit nebude.
Na prvních stranách se však nejistota rozplynula. Nemohla jsem se víc mýlit. Pohádkový nádech dobrodružství, plno vtipu, veselých momentů a krásné krajiny. Bylo tam sice plno nebezpečenství, ale dávkováno bylo přirozeně a překonatelně.
Takže můžu jenom doporučit. Pokud jste na PP narazili a odradil vás/nesedl vám, tak tohle je úplně o něčem jiném.

12.05.2021

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling (pseudonym)

(+ SPOILER) Už od prvních dílů mě myšlenky a úvahy autorky neskonale fascinují. Její svět je na první i druhý pohled do detailu vymazlený, jednotlivé postupné informace se slévají v jeden logický celek a to já velmi oceňuji.
Přiznávám však, že celé hledání a putování na mě bylo krapet dlouhé, ale na druhou stranu během toho sršely nové a nové informace o kouzelnickém světě, které se v předchozích dílech ani nenakously.
Celou knihu jsem taky porovnávala s filmem, který byl sice nehorázně okleštěný o informace a různá spojení (pochopitelně), ale za mě filmové finále jednoznačně vyhrálo - bylo přehlednější, logičtější a hlavně bez toho patosu, kdy v knize Harry na Voldyho pokřikuje svá moudra, zatímco všichni v úžasu přihlížejí...ve filmu to prostě bylo čisté a přirozené. Bez fanfáry.
Na druhou stranu jsem z knihy lépe pochopila, jak se věci měly, za jakým účelem se děly. Třeba celá ta věc s hadem ukrytým v těle stařeny. Z filmu jsem to nepobrala tak jasně jako v knize - film naznačil jenom to, že z ní had vylezl, byla to léčka, zatímco kniha tomu dala trochu víc než jenom nálepku NEBEZPEČÍ a AKCE.
Nakonec jenom doporučím nová vydání s krásným přebalem - knihy se výrazně lépe čtou, typograficky i technicky jsou mnohem lepší než vydání předešlá (příjemný font, širší strany, kniha drží pěkně otevřená).

24.07.2021

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsyPovídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsyKarel Čapek

Skvělý, skvělý, skvělý. Taková všímavost okolí a lidských povah se jen tak nevidí. Hrozně oceňuji, jak je to lidské, vtipné i záhadné. Dá se to číst opakovaně a pokaždé si člověk všimne nového detailu.

Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

Jedna z mých srdcovek. Od FSF jsem četla vesměs všechno, ale Gatsby je nejuchopitelnější, nejzajímavější a film je taky skvělý. Četla jsem ho roky zpátky, ale dodnes si sem tam vzpomenu na nějakou pasáž a usměju se. Z nějakého důvodu se velmi často přistihnu, jak přemýšlím nad tím billboardem u trati s těma velkýma očima. Plno krásných detailů. Silné emoce, čtivé dialogy. Prostě krása. Doporučuji všem. Obzvláště pak těm, kteří váhají, kterou knihu od autora číst jako první. Tuto!

Šest vranŠest vranLeigh Bardugo

Ke knížce jsem se dostala po několikaletém čtenářském bloku pouze díky přenádherné obálce... a jsem za tu náhodu neskonale vděčná. Bohužel jsem si nevšimla, že série navazuje na sérii Griša, to jsem si uvědomila, až jsem shlédla seriál, přičemž jsem byla v polovině Šesti vran... to mi připravilo jeden nenápadný, ale velmi podstatný spojler, který nejspíš vyzrazuje rozuzlení celé trilogie Griša... každopádně... :D
Na začátku jsem měla problém se začíst, jelikož jsem neznala svět a jeho obyvatele. Autorka sice pracovala s tím, že čtenář nemusí číst předchozí trilogii, každopádně i tak jsem měla pocit, že trochu tápu. Každopádně se to brzy vyjasnilo, děj měl rázem jasný tvar a já otáčela nedočkavě stránky až do konce. Musela jsem se hlídat, abych nepřeskakovala věty a vychutnávala si veškeré detaily, tak napnutá jsem byla.
Nejvíc se mi zamlouval styl podávání nových informací. Jsou knihy, které vám to rovnou nasypou v úvodní kapitole (třeba takový Naslouchač), ale pak jsou zde takovéhle, které informacemi nezahlcují, pěkně přirozeně je dávkují a nechávají tak na každé postavě závoj tajemství.
Oceňuji taky celou akci v Ledovém paláci. V podobně laděných knihách jsem sice zvyklá na mnoho nebezpečenství, ale Bardugo vše popsala svižně, ve všech detailech, vyhnula se prvoplánovým překážkám a já nepřečetla knihu s klidem, že se z toho určitě dostanou... protože jsem nedokázala odhadnout, co se stane příště.
Naštěstí mám v knihovně rovnou druhý díl. :)

05.06.2021

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Knihu jsem četla v rámci přípravy na maturitu a nesedla mi. Nesedla mi asi nejvíc ze všech kdy přečtených knih. Stránky jsem si musela dávkovat, abych se dostala vůbec ke konci. Jsem ve výsledku ráda, že jsem ji četla, jen to nebyl zrovna med.
Asi to bylo tím stylem i tématem. Styl je velmi strohý, zároveň je téma pro holku tehdy v pubertě dost nezáživné - stařík loví ryby. Hlubší myšlenku jsem zaznamenala, ale nijak zvlášť mě neohromila, ale za to asi může celková antipatie ke knize.

FajaFajaPetra Stehlíková

Druhý díl jsem si objednala hned poté, co jsem dočetla ten první. Dva dny jsem podupávala papučí, kdy už to konečně přijde. Jakmile kniha došla, měla jsem ji za dva večery přečtenou. Takže teď zase sedím a klepu nohou, než vyjde třetí díl. Trochu mě tedy děsí, že to má být pentalogie...

Svět byl stejně skvělý, jako tomu bylo u prvního dílu, jenom toho bylo nějak moc. Děj zůstal dynamický s rychlým spádem, jenom už byl zamotaný. V první knize jsem viděla start, cestu a cíl. Tady je to pořád dopředu, dozadu, vracíme se, tady budeme chvilku bojovat... je toho moc. Část knihy jsem netušila, co je vlastně pohonem všech těch akcí. Za to asi mohlo, že ne všechny činy byly vysvětleny a samy nevyplývaly. Některé se přímo vzpíraly zdravému rozumu.

Postavy už tady dostávají trochu víc pozornosti, vybarvují se - dají se rozlišit někteří bojovníci, boří se ta jejich uniformita. Na druhou stranu se objevují jiné podivnosti. Celou knihu Ilan a Kapitán řeší KAMARÁDSTVÍ, což je trochu bizo, když si vezmu, co se kolem děje. Navíc to řeší otrok a jeho všemocný pán, malá holka a staletý chlap. Jednoduše: Celou dobu chování postav balancuje na hranici zidealizované logiky a naprosté absurdity.

Když jsem začala první knihu, hrozně se mi líbilo, že Ilan vlastně nic moc neumí. Je sice budoucí naslouchač a má svůj sluch, ale zatím není úplná Mary Sue. Přišlo mi to takové lidské. Teď se tam objevuje náznak toho, že je osudem vylosované děcko, které všechny spasí a to mě trochu děsí. Celé to dorazilo, jak zachránila desítky tisíc lidí podivným "prozřením", na které neměli ani ti největší mistři naslouchači...

Takže mínusem jsou jednoznačně iracionální postavy a určité momenty přespříliš přitažené za vlasy, zmatečný běh událostí, teď už trochu šroubovaný. Celý ten závěr byl vlastně divoce šroubovaný, nelogický a zbytečně nepromyšlený.
Velkým plusem zůstává svět a várka záhad. Třetí díl si asi taky seženu, jen doufám, že dvojku překoná.

29.01.2021

Kdo chytá v žitěKdo chytá v žitěJ. D. Salinger (pseudonym)

Příběh dospívání, pohrdání autoritami a jakési ztracenosti v životě. Knížku jsem četla v pubertě a Holden mě hrozně bavil. Byl sprostý, sarkastický, nebyl ale vůbec hloupý. Je to jedna z mála knížek, které se dají číst znovu. Dějové zvraty vás už asi nepřekvapí, ale ta nálada, pocity, myšlenky a specifický humor, k tomu se vrátit určitě dá.

Síla vzdoruSíla vzdoruSuzanne Collins

(+ SPOILER) Temné jakoby třetí kolo hladových her už se odehrává v dolech a v pošmourném městě, čili pro mě zmizelo kouzlo krásného prostředí lesů. Navíc zmizela má fascinace tím, že hrdinčiny pohyby a pocity sleduje celý jejich svět v přímém přenosu, tajemství se objevovala jedno za druhým a stávala se veřejnými.
Na druhou stranu je svět stejně skvělý jako o prvních dvou knih a napsané to není o nic hůř. Její výběr z dvou chlapáků mě zrovna neohromil, ale finiš dobrý. :)

NastereaNastereaPetra Stehlíková

Jsem zmatená a zklamaná. Většina obsahu je seskládaná z řečnických otázek, neurčitých zvolání a vnitřního blábolení Ilan. Těch tajemství a záhad se nakupilo ještě více, různě se navzájem rozvíjejí a doplňují, což vzhledem k tomu, že nemáme skoro žádné odpovědi, jenom dodalo na zmatečnosti celému ději. Ilaniny nekonečné myšlenkové náznaky tomu nijak nepomohly. Někdy v polovině knihy jsem se dočetla, že autorce se rozepsaná kniha smazala a musela to psát znovu... a je to cítit v každé větě, přišlo mi, že autorka už neměla potřebu hrát si se slovy a s dějem, takže používala neurčité "to" úplně všude. Nepřišlo mi, že by kniha byla napsána zapáleně a s láskou, jako jsem to vnímala u prvního dílu.
Postavy ploché, protivné. Myšlenky nerozvinuté, vztahy udušené a zanedbané, mytologie světa místy děravá (jak na ni Ilan došla... také trochu krkolomné). Vzhledem k tomu, kolik času a stran se věnovalo mytologii, světu v podzemí a záhadám, tak jsem se paradoxně nic pořádného nedozvěděli.
Byla jsem zpočátku ráda, že se vytěsnil takový ten "romantický" nádech a náznak ze vztahu kapitána a Ilan, no, ale pak se to vrátilo a mně to připadá divné. Nebylo by na škodu, kdyby se jejich vztah více posunul do kategorie dcera-otec.
Další díly si přečtu, protože mě zajímá, jak z toho autorka vybruslí, ale také se mi svět sklenářů líbí. Sice ty záhady, mytologie a finální pompéznost a osudovost nic moc, ale svět má potenciál.

Aréna smrtiAréna smrtiSuzanne Collins

Skvělá kniha, jedna z nejlepších sérií na postapo a dysto. Nejlepší na tom vlastně je, že kultura Kapitolu je vlastně tak podobná té naší. Trochu to za vlasy autorka přitáhla, ale kdyby jel někdo naší kulturou nepolíben do velkého města nebo uviděl dnešní telku, taky bychom mu připadali přitažení za vlasy. Divné kostýmy, zmalovaní, šílené vlasy jak barevně tak tvarem atd. Takže přenos pocitu na čtenáře i diváka super.
Jediné, co jsem nikdy moc neopěvovala, byl Peeta, ale tak je to s lidmi běžně, ne každý vám padne do noty.
Obecně nápad i zpracování naprosto super.

Vražedná pomstaVražedná pomstaSuzanne Collins

Druhý díl neméně skvělý. Dokonce mě bavil i trochu víc, jelikož už to nebyla jediná hrdinka proti celému světu, ale vynořovaly se další zajímavé postavy. A sledovat, jaké osoby vyhrály předchozí ročníky bylo zajímavé, každý zvláštní, každý na to šel jinak. Někomu pomohla náhoda, jiní byli zabijáci. Kapitol najednou ztrácí na té své velkoleposti, objevují se nová tajemství a naděje. I film i knihu jsem pohltila několikrát, neskutečná práce.

11.05.2021

Světlo a stínySvětlo a stínyLeigh Bardugo

Knihu jsem četla až po přečtení Šesti vran a po shlédnutí seriálu. Věděla jsem tedy, co mě čeká a v hlavě se mi točil nejeden spoiler, ale na požitku to neubralo. Autorka umí tvořit svět neobvykle a v detailech, neuchyluje se ke stereotypním možnostem a prvkům. Její hrdinové mají daleko k dokonalosti a jsou vykresleni tak, že na nich čtenáři rychle začne záležet.
Děj byl v první knize ještě poměrně nezamotaný, ale bylo jasné, že je celá série dobře promyšlená, tajemství se dávkovala postupně a na konci dávala zápletka smysl.
Postav se v první knize nehemžilo tolik jako na konci série, ale pořád jich bylo úctyhodné množství a působily velmi lidsky.
Oproti vranám se tady všechno pořád vracelo k citům, lásce a chtíči, ale přestože měla autorka spoustu prostoru k přeslazené romantice, nezneužívala každého kontaktu postav k tomu, aby se něco dramatického odehrálo - to vyústilo ve velmi pevná přirozeně působící přátelství a nějaká ta láska už byla jenom doplněk, což mě velmi potěšilo.

Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Dlouho jsem odkládala, ale nakonec přečteno za dva večery. Prostředí blat, ponurých vršků a téměř vybydleného zámku mi učarovalo, stejně jako styl vypravování, který měl opravdu rychlý spád a nezabředával do zbytečností. Už jen z popisu první smrti jsem měla husí kůži, autor uhodil na mé nevětší noční můry. Příběh pěkně zamotaný, ve finále přehledně rozpředen.
Akorát vydání od XYZ typograficky zklamalo. Některé kapitoly (s dopisy a deníkovými záznamy) byly nasázeny tak špatně, že se rychlost mého čtení značně zbrzdila, stejně tak upadala pozornost, nehledě na typografické chyby. Takže za sebe tohle jedno konkrétní nemůžu doporučit. Jinak příběh od Doyla to byl můj první a ten plně doporučuji.

Knížku jsem dočetla trochu rozpolcená. Na jednu stranu mě bavilo skládání minulého s přítomným, stařík flegmoš a nějaká ta legrace. Na stranu druhou mě nic vyloženě neohromilo, často mě některé pasáže nudily, což je u komického vyprávění škoda.
Postava staříka mi přišla v částech z přítomnosti milá, říkala jsem si, že je to prostě dědula, který s odstupem sleduje dění kolem sebe a příležitostně se zapojí. Ale jeho mládí se vezlo na stejné vlně, což už mi připadalo podezřelé a zvláštní. Jeho morálka byla navíc místy velmi pochybná, což normálně nevadí, ale u klaďase hlavního hrdiny bych to nečekala vykreslené s takovou samozřejmostí.
Největším oříškem pro mě asi byla ta historie. Nemám tolik znalostí z těchto dekád, abych mohla sama rozlišovat, co bylo reálné, co bylo pozměněné, co si autor úplně vymyslel. Celou dobu jsem si říkala, aby mi některá z těch "historických událostí" neutkvěla, abych ji pak někde suverénně neprezentovala jako fakt. :)
Styl psaní mi ale vyhovoval - děj měl spád, nápad i několik vtipných momentů.
Ovšem jsem z toho lehce v rozpacích, příliš mi to nesedlo.

26.04.2021

Bouře a vzdorBouře a vzdorLeigh Bardugo

(+ SPOILER) Výborná kniha. Celou sérii jsem dočetla za tři dny, což je u mě asi rekord. Knihy jsou neskutečně čtivé, svět je zajímavý a neotřelý s detaily, které nadchnou, zvraty skutečně a upřímně překvapují (samozřejmě ne všechny, ale úctyhodné množství, které u YA nebývá zvykem). Postav je čím dál víc, jedna lepší jak druhá. Nová hlavní postava korzára se mi asi zamlouvá nejvíc, jednoduše mě baví, že do ponurosti a bezvýchodnosti vnáší svěží vítr a optimismus.
Jelikož jsou teď kolem Aliny tři mocní muži, kteří o ni projevují jakýsi zájem, moc se mi líbí, že z ní nejsou odvaření kvůli jejím dlouhým řasám a vosímu pasu, ty jejich různé důvody tomu dodávají na věrohodnosti, autorka se tak vyhnula klasickému klišé, kdy po hlavní postavě rázem všichni touží, aniž by k tomu byl jiný důvod než to, že je to postava hlavní.
Dokonce i tu část se světicí rozehrála autorka dobře, hlavní hrdinka je tedy vyvolená a nepostradatelná, ale není to napsáno tak pateticky, jak se občas jiným podaří.
Navíc je kniha napsána krásným jazykem, což navzdory neskutečnému počtu chyb ze strany překladatelů, velmi oceňuji.

23.07.2021

Zkáza a nadějeZkáza a nadějeLeigh Bardugo

(+ SPOILER) Čtu si komentáře ke všem dílům a baví mě sledovat, jak každý preferuje jiný díl. Osobně jsem přečetla sérii na jeden zátah během tří dnů a nejsem si tedy jistá, čím jednotlivé knihy skončily a začaly, pro mě to byl ucelený skvělý zážitek a už teď vím, že si knihy vyskládám do knihovny a jednou se k nim vrátím.
V tomto dílu mi přišlo zajímavé, že Alina tak vrtkavě těkala mezi třemi muži, aniž by to sama byla schopna pochopit. Pokud čtenář četl kvůli citovému napětí, musel z toho být nadšený, protože s každou kapitolou jsem myslela, že už se fakt pro jednoho rozhodla...minimálně tak udržela v pozoru fanouškovské základny každého z nich.
Začátek v podzemí byl utrpení, prozření ohledně třetího umocňovače jsem téměř nestihla vstřebat, ale popis světa, chování postav a dějové zvraty to všechno v dobrém přebily - jelikož jsem četla dříve Šest vran, věděla jsem, že Vrása zmizne a ještě se objevila informace o tom, co se s Alinou stalo- což nakonec bylo osmkrát jinak, čili jsem byla pořád napnutá.
Za mě skvělý zážitek, snad jen škoda, že knihy nejsou třikrát tak dlouhé. :)

Vampýrská akademieVampýrská akademieRichelle Mead

Tahle kniha, přestože má hroznou obálku, jako vlastně i zbytek série, je poklad. Téma vampýrů už možná neletí a je to rozhodně pro mládež, ale napsáno je to skvěle.
Postavy se chovají na svůj věk, Rose je možná občas trochu spratkovitá, ale to v tom věku děcka umí být. Celý děj je promýšlený, každá akce má svůj důvod.
Četla jsem kdysi a čtu opakovaně, protože je to dobrá kniha. Vlastně mě inspirovala natolik, že jsem jako děcko sedla k wordu a začala sama psát.

Děj je rozjížděcí, jednodušší, nových slov je jenom pár a jsou v úvodu čtivě vysvětlena. Vlastně se vše točí jenom kolem toho, jak to na akademii chodí a Rose s Liss se snaží zjistit něco o tom jejich poutu. Do toho se zaplete i Dimitrij, postava dokonalého chlapa... kdysi mi přišlo, že je to takový ten opravdový dospělák, ale v knize mu je 24, což je skoro můj ročník. Už mi nepřipadá jako takový dospělák :))
Líbí se mi, že je Rose schopná a odvážná, přesto není úplná Mary Sue.

02.02.2021

Mrazivý polibekMrazivý polibekRichelle Mead

Stejně špatná obálka jako u prvního dílu, ovšem stejně skvělá kniha, možná i lepší.
Dějově je napínavější a změna prostředí (horská chata) člověka nadchne. Objevují se tak nejen nové prostory, ale i postavy, nová pravidla, nové zážitky.
U Rose jde vidět pomalý proces dospívání, pomalu si věci uvědomuje bez dětské naivity, hrozně se mi líbí, že v každém díle vidět její růst. Lissa mě nikdy nebavila, tady byla ještě docela v pohodě. Nová postava Adriana, ač vypadá na obálce děsivě a slizce, se mi líbí, přestože je jasné, že Rose nedostane, ta jeho společenská neurvalost je zajímavá. Člověka nutí přemýšlet, co asi přijde, co je důvodem toho, že dostává taková postava tolik prostoru.
Zakončení se mi líbilo v tom, že přestože Rose všem dokázala, jak je schopná, sama se za hrdinku nepovažovala, naopak trochu dospěla a zvážněla.

02.02.2021

Poslední oběťPoslední oběťRichelle Mead

Poslední díl je z celé série nejlepší. Stránky mi letěly pod rukami neskutečnou rychlostí. Autorka dávkovala akci a oddechy s takovou mistrností, že jsem se nemohla odtrhnout, protože se pořád dělo něco, co mě upřímně zajímalo.
Autorka dobře zná své čtenáře, sdělovala nám vše, o čem jsme toužili číst.
Byla jsem ale moc ráda, že se celá série neskončila obrovským šťastným koncem (jenom takovým přiměřeně velkým), spoustu se toho pokazilo, spoustu toho Rose nemůžu napravit, i když se její život vrátil k normálu.
Vývoj postav byl jemně vykreslován a nikdo nezůstal stejný, nikdo nezůstal dokonalý. To umím ocenit.
Je mi líto, že spousta lidí nad touto sérií mávne rukou, protože jsou v ní vampýři. Je napsána skvěle a dokonale se vymaňuje z braku, který se o svět upíru také snaží (marně).

23.02.2021

FangirlFangirlRainbow Rowell

Knížku jsem četla v originále a musím říct, že angličtina byla velmi dobře stravitelná i pro tehdy ještě puberťáka, který jazyk nijak zvlášť nestudoval. Hodně se tam toho děje, přesto je naprosto zřejmá dějová linka.
Cath mi byla až podezřele podobná, byla jsem ráda, že čtu o někom, ke komu vyloženě nevzhlížím, byly jsme si ve většině situací vlastně rovny. Její psaní a ukázky toho příběhu jsem ovšem moc nedávala, ke konci už jsem je úplně přeskakovala, nebyly nudné, jenom jsem byla příliš zvědavá na pokračování hlavního příběhu.
Banda extrovertů kolem hlavní hrdinky dávala všemu spád a já se radovala. Upovídaný Levi je postavou, kterou bych ráda potkala, příjemný a vtipný týpek už od strany jedna. :)