Jonny

To nemyslíte vážně, pane Feynmane!To nemyslíte vážně, pane Feynmane!R. P. Feynman

Richard P. Feynman byl jedinečný člověk! Nejenže dosáhl skvělých úspěchů v akademické dráze coby Fyzik, navíc se skvěle prosadil v umění a aby toho nebylo málo - taky skvěle píše. A přitom působí dojmem uvolněného, vstřícného člověka. Jsem rád, že jsem se s ním mohl potkat alespoň skrze knížku.

08.03.2017

Konec prokrastinaceKonec prokrastinaceP. Ludwig

Škoda že se kolem téhle knihy tolik mluvilo a marketingovalo. Takhle zkrátka neměla šanci moje představy naplnit. Je to dobrý přehled osoního a osobnostního růstu. Název je tedy poněkud nešťastný (Marketingově nejspíš dobrej tah... ale kniha se zaobírá mnohým jiným.)
V průběhu čtení jsem se zůčastnil přednášky "Konec prokrastinace" s Michalem Musilem (z GrowJob) který mi celé čtení trochu znechutil. Prostě jen memoroval věci z té knížky... žádná přidaná hodnota...
Asi si to přečtěte, ale nemějte přehnaná očekávání.

01.04.2014

KaziměstiKaziměstiM. Bečan

Tuctové. Hlavní hrdina, tři další kamarádi, každý je zvláštní něčím jiným. A protože to jsou studenti, tak se neučí a jen chlastají a fetují (po objevení nového světa je celé studium vlastně odsunuto na druhou kolej... ). Prostředí knihy mi přišlo nepromyšlené (jakoby ho autor domýšlel v průběhu psaní). Závěr knihy to trochu zachránil a přidal příběhu na hloubce.

18.01.2018

Stín větruStín větruC. Ruiz Zafón

Svět Stinu větru je zajímavý, temný a pro mě byl často hrůzunahánějící.
Příběh obsahuje spoustu myšlenek s kterýma nesouhlasím (osudovost, femme fatale...), a o to víc mě to čtení bavilo.
A Daniel se místy choval jako tele, až jsem z něj rostl (Ale co může člověk chtít po sedmnáctiletém výrostkovi...)
Do knížky jsem byl vtažen jak už dlouho ne.

24.09.2013

O štěstí a smyslu životaO štěstí a smyslu životaM. Csikszentmihalyi

Hodnotná knížka. Odbornou problematiku podává čtivě a přehledně. Některé věci mi připadají hodné polemizování, ale celkově myslím, že mi knížka otevřela obzory.

19.03.2014

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyS. Larsson

Tahle kniha se povedla! Příběh se rozjíždí pomalu, ale zrychluje až do samého konce. Čím dál jsem se pročítal, tím víc jsem byl ke knize přilepený.
Po dlouhé době kniha, k jejímuž závěru nemám výhrady - přesně takhle by to dopadlo i ve skutečnosti, mám takový pocit.

24.06.2015

Zamrzlá evoluceZamrzlá evoluceJ. Flegr

Samotná teorie zamrzlé evoluce je zajímavá. Uvedení do samotné problematiky je poctivé a pro laika snad přístupné. Na knize je znát, že ji autor psal coby oddechovku a místy tak má dost odlehčené pasáže. (Občas až moc, na můj vkus.) Naopak oceňuji, jak upřímně je popsána práce vědců a postupy při psaní/publikování článků.

01.07.2016

Nauč se to!Nauč se to!P. Christopher Brown

Nejvíc se mi líbí vědecký přístup s kterým kniha analyzuje studijní metody. Žádné domněnky, všechno je zdůvodněno, doloženo (a když ne, tak to kniha zmiňuje). Kniha je stručná a rozhodně vám rozšíří obzory.

16.11.2017

MasoMasoM. Harníček

Tohle se povedlo. Nedá se říct, že by to bylo hezké čtení, ale rozhodně bylo zajímavé.
Moc se mi líbilo, jak jsem byl hozený do situace, bez jakéhokoliv úvodu. Souvislosti a pravidla světa vyvstávaly až posléze.

15.08.2018

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOC. V. Felscherinow

Syrové, děsivé a možná trochu dech beroucí. A nejvíc strašidelné je, že je to popis reálného příběhu.

Kniha kterou se vyplatí přečíst, už jen kvůli přehledu. (A možná i kvůli tomu, aby si člověk víc vážil neziskovek, které se věnují "poflakující" se mládeži.)

07.11.2018

Žízeň po životěŽízeň po životěI. Stone (pseudonym)

Zajímavé, dobře napsané, místy nutící k zamyšlení.

Druhý životopis, co jsem od Irvinga přečetl a je úplně jiný. Začátek knihy byl hodně vtahující (málem jsem přejel zastávku metra), ale postupně jsem se musel do čtení víc přemlouvat.

Chvílemi bylo těžké uvěřit, že popisovaný životní příběh Vincenta van Gogha, by měl být věrný realitě.

Fascinuje mě, jak Vincent zvládl žít z bratrovy podpory bez větších výčitek. Já bych pocit, že bych měl být za něco tak moc vděčný/dlužný, neunesl. A možná proto, ze mě nebude věhlasný malíř (byť posmrtně).

Ještě víc mě zaráží, jak těžce nesl Teo, Vincentovu smrt. Nedivil bych se, kdyby pro Tea byla bratrova smrt do určité míry úlevou.

GerminalGerminalÉ. Zola

Silný čtenářský zážitek. Kniha mě svou syrovostí často zasáhla. Bylo tam spousta postav do kterých jsem se lehko vciťoval. Četba ve mě vznítila spoustu úvah, a díky ní zase pochybuji o tom co je to štěstí...

23.05.2013

Námořník na koniNámořník na koniI. Stone (pseudonym)

Čekal jsem že to bude něco jako "Démon alkohol" akorát z jiného pohledu. Tahle predikce vyšla u 10 procent knížky. U těch 90% jsem se nestačil divit. Dlouho mi přišlo že toho mám s Jackem Londonem dost společného, díky Námořníkovi na koni jsem našel dost a dost odlišností a jsem za to rád.
Na to, že jde o "nudný životopis" se to čte jedním dechem, ale je pravda že Jack svým aktivním až šileným životem Irvingovi dost nahrál.

06.10.2013

Pyramidy / Stráže! Stráže!Pyramidy / Stráže! Stráže!T. Pratchett

Jsem nadšený, ale nevím jestli mě víc nadchnul autor nebo překladatel.
Třeba slovotvar "inhumovat" používám tak často jak je to jen možné.
Není to nic hlubokého, spíš oddychovka. Ale moc se mi líbí že se architektura příběhu vymyká standartním postupům. Jasně, není to otočené o 180 stupňů, ale nejlepší egyptský počtář nebo Ankh Morporský knihovník mě dost zaskočil.

09.11.2013

Nonstop knihkupectví pana PenumbryNonstop knihkupectví pana PenumbryR. Sloan

Je to lehké čtení. Kniha má vcelku očekávaný děj, postavy nejsou prokresleny do kdovíjaké hloubky... A přesto ode mě dostává knihkupectví pana Penumbry pět hvězdiček, protože se mi zkrátka strefilo do noty.

31.03.2014

19841984G. Orwell (pseudonym)

1984 je poměrně známá kniha, dost se o ni mluví a píše. Tak jsem si ji přečetl taky. A popravdě, na základě těch mlhvých zkazek co jsem o ní slyšel, jsem čekal něco úplně jiného.

Nerozumím tomu, proč se ta reality show inspirovala u Orwella s názvem Big Brother. Ve vile nebyla žádná ideopolicie, a soutěžící si nemuseli dávat pozor na to co si myslí...

24.09.2014

Projekt ideálna manželkaProjekt ideálna manželkaG. Simsion

Skvělá oddechovka! Donald Tillman se stejně jako Sheldon Cooper pohybuje v akademickém prostředí, ale zde podobnost končí. Don je nepochopený sympaťák, který se snaží dělat všechno správně a dobře. A tím pádem často naráží.

Škoda jen toho konce. Přitom už to vypadalo, že si autor pohádkový happyend odpustí!

07.04.2015

SiloSiloH. Howey

Člověk by neřekl, že se dá o jednom silu napsat takhle objemná kniha... Ale evidentně to lze a výsledek je čtivý.

19.05.2015

Tajemství Tří králůTajemství Tří králůP. Kettner

Situace jak z fantasy románu. Ale tihle hrdinové byli skuteční, takže je žádný zázrak ze svízelné situace nezachránil.

25.01.2016

Labyrintem smrtiLabyrintem smrtiA. Franklin (pseudonym)

Důstojné a čtivé pokračování prvního (skvělého) dílu.

02.02.2016

Dívka v pavoučí sítiDívka v pavoučí sítiD. Lagercrantz

Za mě dobrý. Navázat na původní trilogii nebyl lehký úkol, když vezmu v potaz jak je úvodní trilogie povedená a čtivá... Ale Davidu Lagercrantzovi se to povedlo.
Našli by se věci, které by se dali vytknout, ale celkově na mě působí kniha jako čtivé a vydařené dílo.

10.10.2016

Zaslaná poštaZaslaná poštaT. Pratchett

Tahle se povedla. Vlahoš von Rosret mi přirostl k srdci, dost mi vadilo, že se s jeho příběhem ženeme ke konci tak závratnou rychlostí.

01.01.2017

Ready Player One: Hra začínáReady Player One: Hra začínáE. Cline

Už dlouho se mi nestalo, že bych narazil na knížku, díky které bych šel spát po půlnoci - tahle to zvládla.
Od 40. stránky jsem byl ponořený do příběhu a hltal jsem každé slovo.
Pokud jsem měl k něčemu výhrady, tak to byl "reálný svět". To že by se někdo stavěl s komíny (kvůli úspoře místa), mi připadá hodně přitažené za vlasy.
A dost mě iritovalo používání slova: programování/naprogramovat - dost často o žádné programování nešlo.

23.01.2017

ÚtěkÚtěkP. May

Peter May překvapil! Četl jsem od něj Skálu, a ta mě moc neuchvátila. Touhle knihou je vše odpuštěno. Čtivé, napínavé, zajímavé, překvapivé a místy možná i poučné. I to přeskakování z minulosti do současnosti a zpátky bylo citlivé (obvykle mi tyhle skoky dost vadí).

20.04.2017

Všechno je jinak!Všechno je jinak!G. Legardinier

Taková nenáročná oddechovka. I přes ten kýčovitý konec to bylo milé čtení.

11.06.2017

A zrodí se píseňA zrodí se píseňS. Shannon

Místy nuda, místy zajímavé, místy napínavé. Celkově neurazí, neodradí – po dalším dílu určitě sáhnu.

13.04.2018

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaY. N. Harari

Příběh lidstva je docela úchvatný i úděsný. Ne tak kniha, která o tom píše.
Čtení o tom, jaké jsme konkurenční bestie, co vyplení na co přijdou, nebylo příjemné. Celkově mi kniha připadá přínosná a zajímavá, hlavně ze začátku, kdy kniha vychází z historických faktů/domněnek. Závěr knihy, kde se už dost teoretizuje, mi přišel slabší.
Kniha mi trochu připomínala knihu "Příběh lidského těla", ale zaměřenou také na lidskou povahu a kulturu.

18.10.2018

Klub nenapravitelných optimistůKlub nenapravitelných optimistůJ. Guenassia

Zajímavé. Tolik nesourodých příběhů, postav a osudů spojeno v jednu knihu. Hodně toho zůstalo bez vysvětlení. Několik dějových linek bylo odvedeno do ztracena. A přesto, nebo možná proto se mi kniha líbila.

21.11.2018

Malý životMalý životH. Yanagihara

V téhle knize je toho dost zajímavého.
Judeho těžký osud a jeho zraněná psychika mnohdy vede k ustrnutí.
Ale jiné části knihy to shodí, protože jsou tak nerealistické (úspěšná kariéra 4 stěžejních postav).

Znepokojovalo mě, kolik zájemců se najde pro sex s desetiletým (cca) klukem. Doufám, že tohle je daleko skutečnosti.

Zajímavá knížka, v něčem fascinující. Ale posledních 200 stránek už to bylo hodně dlouhé a já se těšil, až ji budu moct odložit.

15.12.2018

Rytíři z VřesovaRytíři z VřesovaF. Niedl

Zpočátku mi to přišlo zbytečně moc "tuctové, syrové". Ale příběh se od opileckého tématu rychle odpoutal a už se k němu nevrátil.
Přišlo napětí a s ním spojené hltavé čtení :).
Víc se mi líbí smyšlené části než ty (rádoby?) historické.

Dost mě rozčilovalo, jak byl v knize vylíčen Fratello. Jako jo, koně můžou být fajn, můžou být chytří. Ale tohle mi přišlo nerealisticky zromantizované.