Jonny

To nemyslíte vážně, pane Feynmane!To nemyslíte vážně, pane Feynmane!R. P. Feynman

Richard P. Feynman byl jedinečný člověk! Nejenže dosáhl skvělých úspěchů v akademické dráze coby Fyzik, navíc se skvěle prosadil v umění a aby toho nebylo málo - taky skvěle píše. A přitom působí dojmem uvolněného, vstřícného člověka. Jsem rád, že jsem se s ním mohl potkat alespoň skrze knížku.

08.03.2017

Žízeň po životěŽízeň po životěI. Stone (pseudonym)

Zajímavé, dobře napsané, místy nutící k zamyšlení.

Druhý životopis, co jsem od Irvinga přečetl a je úplně jiný. Začátek knihy byl hodně vtahující (málem jsem přejel zastávku metra), ale postupně jsem se musel do čtení víc přemlouvat.

Chvílemi bylo těžké uvěřit, že popisovaný životní příběh Vincenta van Gogha, by měl být věrný realitě.

Fascinuje mě, jak Vincent zvládl žít z bratrovy podpory bez větších výčitek. Já bych pocit, že bych měl být za něco tak moc vděčný/dlužný, neunesl. A možná proto, ze mě nebude věhlasný malíř (byť posmrtně).

Ještě víc mě zaráží, jak těžce nesl Teo, Vincentovu smrt. Nedivil bych se, kdyby pro Tea byla bratrova smrt do určité míry úlevou.

11.02.2019

Konec prokrastinaceKonec prokrastinaceP. Ludwig

Škoda že se kolem téhle knihy tolik mluvilo a marketingovalo. Takhle zkrátka neměla šanci moje představy naplnit. Je to dobrý přehled osoního a osobnostního růstu. Název je tedy poněkud nešťastný (Marketingově nejspíš dobrej tah... ale kniha se zaobírá mnohým jiným.)
V průběhu čtení jsem se zůčastnil přednášky "Konec prokrastinace" s Michalem Musilem (z GrowJob) který mi celé čtení trochu znechutil. Prostě jen memoroval věci z té knížky... žádná přidaná hodnota...
Asi si to přečtěte, ale nemějte přehnaná očekávání.

01.04.2014

KaziměstiKaziměstiM. Bečan

Tuctové. Hlavní hrdina, tři další kamarádi, každý je zvláštní něčím jiným. A protože to jsou studenti, tak se neučí a jen chlastají a fetují (po objevení nového světa je celé studium vlastně odsunuto na druhou kolej... ). Prostředí knihy mi přišlo nepromyšlené (jakoby ho autor domýšlel v průběhu psaní). Závěr knihy to trochu zachránil a přidal příběhu na hloubce.

18.01.2018

MěstoMěstoC. D. Simak

Knize jednoznačně přidává to, že je tak stará.
Zároveň je zajímavé, co autor v roce 1952 předpokládal a jak ho už někde vývoj technologií dohonil, nebo dokonce předběhl.
Povídkové pojetí mě obecně moc nebaví, tak jsem rád za stěžejní postavy, které se vyskytovaly ve více povídkách.

23.07.2019

Stín větruStín větruC. Ruiz Zafón

Svět Stinu větru je zajímavý, temný a pro mě byl často hrůzunahánějící.
Příběh obsahuje spoustu myšlenek s kterýma nesouhlasím (osudovost, femme fatale...), a o to víc mě to čtení bavilo.
A Daniel se místy choval jako tele, až jsem z něj rostl (Ale co může člověk chtít po sedmnáctiletém výrostkovi...)
Do knížky jsem byl vtažen jak už dlouho ne.

24.09.2013

O štěstí a smyslu životaO štěstí a smyslu životaM. Csikszentmihalyi

Hodnotná knížka. Odbornou problematiku podává čtivě a přehledně. Některé věci mi připadají hodné polemizování, ale celkově myslím, že mi knížka otevřela obzory.

19.03.2014

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyS. Larsson

Tahle kniha se povedla! Příběh se rozjíždí pomalu, ale zrychluje až do samého konce. Čím dál jsem se pročítal, tím víc jsem byl ke knize přilepený.
Po dlouhé době kniha, k jejímuž závěru nemám výhrady - přesně takhle by to dopadlo i ve skutečnosti, mám takový pocit.

24.06.2015

Tajemství Tří králůTajemství Tří králůP. Kettner

Situace jak z fantasy románu. Ale tihle hrdinové byli skuteční, takže je žádný zázrak ze svízelné situace nezachránil.

25.01.2016

Zamrzlá evoluceZamrzlá evoluceJ. Flegr

Samotná teorie zamrzlé evoluce je zajímavá. Uvedení do samotné problematiky je poctivé a pro laika snad přístupné. Na knize je znát, že ji autor psal coby oddechovku a místy tak má dost odlehčené pasáže. (Občas až moc, na můj vkus.) Naopak oceňuji, jak upřímně je popsána práce vědců a postupy při psaní/publikování článků.

01.07.2016

Nauč se to!Nauč se to!P. Christopher Brown

Nejvíc se mi líbí vědecký přístup s kterým kniha analyzuje studijní metody. Žádné domněnky, všechno je zdůvodněno, doloženo (a když ne, tak to kniha zmiňuje). Kniha je stručná a rozhodně vám rozšíří obzory.

16.11.2017

MasoMasoM. Harníček

Tohle se povedlo. Nedá se říct, že by to bylo hezké čtení, ale rozhodně bylo zajímavé.
Moc se mi líbilo, jak jsem byl hozený do situace, bez jakéhokoliv úvodu. Souvislosti a pravidla světa vyvstávaly až posléze.

15.08.2018

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaY. N. Harari

Příběh lidstva je docela úchvatný i úděsný. Ne tak kniha, která o tom píše.
Čtení o tom, jaké jsme konkurenční bestie, co vyplení na co přijdou, nebylo příjemné. Celkově mi kniha připadá přínosná a zajímavá, hlavně ze začátku, kdy kniha vychází z historických faktů/domněnek. Závěr knihy, kde se už dost teoretizuje, mi přišel slabší.
Kniha mi trochu připomínala knihu "Příběh lidského těla", ale zaměřenou také na lidskou povahu a kulturu.

18.10.2018

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOC. V. Felscherinow

Syrové, děsivé a možná trochu dech beroucí. A nejvíc strašidelné je, že je to popis reálného příběhu.

Kniha kterou se vyplatí přečíst, už jen kvůli přehledu. (A možná i kvůli tomu, aby si člověk víc vážil neziskovek, které se věnují "poflakující" se mládeži.)

07.11.2018

V zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politikuV zajetí geografie - Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politikuT. Marshall

Moje povědomí o geografii už budu pravděpodobně do konce života rozděleno na dvě etapy "před touhle knihou" a "po ní".
Líbí se mi komplexní pojetí geografie, které kniha zprostředkovává. Fascinující, co všechno ty řeky a hory způsobují!

25.11.2019

Hlava XXIIHlava XXIIJ. Heller

Tahle kniha je v první řadě dlouhá. Kdyby byla poloviční, tak jí to prospěje.

Postupem času jsem si k Yossarianovi vytvořil vztah, ale o kdovíjakých sympatiích tady nemůže být řeč.
Místy jsem hltal napětí, nebo jsem se bavil, ale veškerý požitek byl vyvážen nudnými pasážemi a dějem, který se vlekl.

Jsem rád, že už vím o čem je v Hlavě XXII řeč, ale toho úsilí, co mě to stálo!

(Vypočítavě dávám jen dvě *, ať se to neuvěřitelně vysoké hodnocení zprůměruje.)

ProklatýProklatýK. Hearne

Co si budeme povídat, vyprávění o Attikovi je spotřební literatura.
Děj člověka nutí zhltat příběh co nejdřív. Tak jsem vděčný za tu iluzi hloubky, kterou z některých myšlenek cítím.

Plemeno Irský vlkodav je najednou v mých očích oblíbenější, než bylo. Navíc přemýšlím, že bych začal pěstovat bylinky... no... tak aspoň že toho tetování jsem zatím dalek.

PraštěnýPraštěnýK. Hearne

Za mě jednoznačně lepší než druhý díl. Konečně jsem se, nenásilnou formou, seznámil s Ásgardskými bohy.
Dost jsem se bavil u epizodky s Ježíšem. Líbily se mi vložené příběhy - nevtíravě popsaly, jak v tomhle světě vnímat upíry, vlkodlaky a další tvorstvo. Celkově mám radost, že Atticus opustil zajeté koleje.

GerminalGerminalÉ. Zola

Silný čtenářský zážitek. Kniha mě svou syrovostí často zasáhla. Bylo tam spousta postav do kterých jsem se lehko vciťoval. Četba ve mě vznítila spoustu úvah, a díky ní zase pochybuji o tom co je to štěstí...

23.05.2013

Námořník na koniNámořník na koniI. Stone (pseudonym)

Čekal jsem že to bude něco jako "Démon alkohol" akorát z jiného pohledu. Tahle predikce vyšla u 10 procent knížky. U těch 90% jsem se nestačil divit. Dlouho mi přišlo že toho mám s Jackem Londonem dost společného, díky Námořníkovi na koni jsem našel dost a dost odlišností a jsem za to rád.
Na to, že jde o "nudný životopis" se to čte jedním dechem, ale je pravda že Jack svým aktivním až šileným životem Irvingovi dost nahrál.

06.10.2013

Mluviti pravduMluviti pravduJ. Formánek

Ten Formánek, ten vám ale umí psát!
Celou dobu jsem trnul zda-li si to všechno vymýšlí, nebo jestli se to fakt stalo... mno... pořád nevím... (Nebudu přeci věřit tomu co je na přebalu) :-)
Bylo to silné, jen mi trochu nesedělo, jak je příběh hlavního hrdiny přerušován autorovými dojmy a výlevy.

26.10.2013

Pyramidy / Stráže! Stráže!Pyramidy / Stráže! Stráže!T. Pratchett

Jsem nadšený, ale nevím jestli mě víc nadchnul autor nebo překladatel.
Třeba slovotvar "inhumovat" používám tak často jak je to jen možné.
Není to nic hlubokého, spíš oddychovka. Ale moc se mi líbí že se architektura příběhu vymyká standartním postupům. Jasně, není to otočené o 180 stupňů, ale nejlepší egyptský počtář nebo Ankh Morporský knihovník mě dost zaskočil.

09.11.2013

Kam se poděl můj sýr?Kam se poděl můj sýr?S. Johnson

V knížce je jedna myšlenka která stojí za povšimnutí, a sice: "Co bych dělal kdybych se ničeho nebál?" Zbytek považuji za postradatelný. Samotný příbě se sýrem je zajímavý. Ale nechápu proč kvůli němu vydávat knihu o stu stránek.

29.12.2013

Nonstop knihkupectví pana PenumbryNonstop knihkupectví pana PenumbryR. Sloan

Je to lehké čtení. Kniha má vcelku očekávaný děj, postavy nejsou prokresleny do kdovíjaké hloubky... A přesto ode mě dostává knihkupectví pana Penumbry pět hvězdiček, protože se mi zkrátka strefilo do noty.

31.03.2014

19841984G. Orwell (pseudonym)

1984 je poměrně známá kniha, dost se o ni mluví a píše. Tak jsem si ji přečetl taky. A popravdě, na základě těch mlhvých zkazek co jsem o ní slyšel, jsem čekal něco úplně jiného.

Nerozumím tomu, proč se ta reality show inspirovala u Orwella s názvem Big Brother. Ve vile nebyla žádná ideopolicie, a soutěžící si nemuseli dávat pozor na to co si myslí...

24.09.2014

Projekt ideálna manželkaProjekt ideálna manželkaG. Simsion

Skvělá oddechovka! Donald Tillman se stejně jako Sheldon Cooper pohybuje v akademickém prostředí, ale zde podobnost končí. Don je nepochopený sympaťák, který se snaží dělat všechno správně a dobře. A tím pádem často naráží.

Škoda jen toho konce. Přitom už to vypadalo, že si autor pohádkový happyend odpustí!

07.04.2015

SiloSiloH. Howey

Člověk by neřekl, že se dá o jednom silu napsat takhle objemná kniha... Ale evidentně to lze a výsledek je čtivý.

19.05.2015

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněK. Tučková

Zas další kniha na pomezí reality a románu. (Jako by mě poslední dobou pronásledovaly :-) ).

Příběh z Bílých karpat, kde se dějí věci mezi nebem a zemí.
Výstřižky posbírané po archivech a výslechy STB působí věrohodně. Autorka odvedla dobrou práci. Těším se na další díla. (snad vyjdou :))

23.01.2016

Labyrintem smrtiLabyrintem smrtiA. Franklin (pseudonym)

Důstojné a čtivé pokračování prvního (skvělého) dílu.

02.02.2016

Dívka v pavoučí sítiDívka v pavoučí sítiD. Lagercrantz

Za mě dobrý. Navázat na původní trilogii nebyl lehký úkol, když vezmu v potaz jak je úvodní trilogie povedená a čtivá... Ale Davidu Lagercrantzovi se to povedlo.
Našli by se věci, které by se dali vytknout, ale celkově na mě působí kniha jako čtivé a vydařené dílo.

10.10.2016