Jonny Jonny komentáře u knih

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Dobrý. Kniha je čtivá, působí objektivně. Člověk se seznámí s Elonem Muskem, ale taky se mu rozšíří obzory na poli plánů, vizí, inovací.

17.07.2017 4 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

Taková nenáročná oddechovka. I přes ten kýčovitý konec to bylo milé čtení.

11.06.2017 3 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Už podle názvu a obálky knihy je jasné, že tahle kniha není vědecká. A tak jsem se k ní snažil přistupovat. Začátek je jen pro silné povahy. Autor se asi snaží motivovat, ale poselství "správně si přejte a váš život bude vyřešen" na mě moc seriozně nepůsobilo.

Knihu jsem nebral moc vážně, a tak mě pár věcí mile překvapilo. Svým přáním a pozitivním/negativním přístupem můžeme zkrátka ovlivnit mnohé. Jen si myslím, že to nefunguje tak přímočaře, jak píše autor.

08.06.2017 2 z 5

Rok 2112: Tajemství Karla Janečka Rok 2112: Tajemství Karla Janečka Jindřich Kabát

Kniha je vlastně jeden dlouhý rozhovor. Je to dobré čtení, ale taky to není žádný trhák. Více v recenzi. : http://postrehy.honzakacer.cz/vhled-do-svetonazoru-karla-janecka/

26.05.2017 3 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Tahle knížka může přinést pár zajímavých podnětů a navíc je stručná - tak vám čtení nezabere tolik času.
Teorie pěti jazyků lásky může mít něco do sebe - a taky nemusí. (Chyběl mi vědecký pohled - celé to je vlastně autorův dojem (ač vycházející ze zkušeností s pacienty).)

23.05.2017 3 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Nějak jsem si nevšiml, že by se z Rudolfa Langa stala zrůda. Postava, která je popsaná v knize (tedy Rudolf Lang - nikoliv jeho předloha) je v první řadě čestný člověk. Dostával úkoly a ty plnil - dost vzorně.
Jestli byla v něčem chyba, tak v tom, že Rudolf Lang nebyl vychován k lásce a k citům. Mohl za to on sám?

Kniha je napsaná čtivě a přitom přibližuje závažné téma. Plné hodnocení je na místě.

02.05.2017 5 z 5

Útěk Útěk Peter May

Peter May překvapil! Četl jsem od něj Skálu, a ta mě moc neuchvátila. Touhle knihou je vše odpuštěno. Čtivé, napínavé, zajímavé, překvapivé a místy možná i poučné. I to přeskakování z minulosti do současnosti a zpátky bylo citlivé (obvykle mi tyhle skoky dost vadí).

20.04.2017 5 z 5

Radost z poznání Radost z poznání Richard P. Feynman

Je to soubor esejů a tak se není co divit, že text je nesourodý. Některé eseje jsou fajn, některé jsou slabší. Knížka "To nemyslíte vážně, pane Feynmane!" se mi líbila o dost víc. Richard P. Feynman je ale tak jako tak neskutečně inspirativní.

17.04.2017 3 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Zpočátku jsem nevěděl, že kniha je inspirovaná skutečnou událostí. Když jsem to zjistil, tak už mi bylo hlavně úzko.
Děs běs. Taková šťastná rodina to byla a pak si přijdou rudí Khmérové a všechno zničí, rozšlapou.
Kniha je napsaná čtivě, poutavě. Ale samotný příběh rozhodně hezký není.

06.04.2017 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Mám docela rád kult, co se kolem knihy točí. Ale kniha samotná... pff. Zábavná byla jen chvíli (zejména druhá čtvrtina). Spousta humoru mi připadala zbytečně prvoplánová.

26.03.2017 2 z 5

Relikvie mrtvých Relikvie mrtvých Ariana Franklin (p)

Po povedeném druhém díle jsem se pojal předtuchu, že i třetí díl si udrží svoji kvalitu. A... Nespletl jsem se. Čtivé, místy napínavé, místy zajímavé (fascinovalo mě například Frankpledge). Jen... to s tou jeskyní bylo jasné skoro od začátku. :)

23.03.2017 4 z 5

Designérem vlastního života Designérem vlastního života Dave Evans

Jak prožít šťastný život? To vám tahle kniha neprozradí, ale dozvíte se o nástrojích, které by vás ke šťastnému životu mohli dovést.
V knize je dost návodů a cvičení, každému určitě nesednou všechny. Ale věřím, že každému, kdo není ke svému životu lhostejný, má knížka co nabídnout.

Podrobněji jsem se rozepsal v recenzi:

20.03.2017 5 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Zajímavý koncept světa, nebo spíš jednoho konkrétního života. Kniha mě vtáhla do děje dost rychle. Stejně tak netrvalo dlouho, než mě okouzlila Rhiannon.

Příběh člověka úplně nepřekvapí. Překvapil mě ale přístup hlavního hrdiny k tělům, v kterých se ocital. Mít k dispozici tělo, jehož osud mě zítra nemusí zajímat... pff. Člověk nepotřebuje moc fantazie, aby ho napadlo co všechno by se tak dalo zažít, vyzkoušet...
"A" mohl s tímhle pokušením trochu víc bojovat... Jeho vesměs slušňácký přístup ubíral příběhu na věrohodnosti.

18.03.2017 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Čaroděj Zeměmoří je asi zamýšlený jako dětská literatura. A v tom případě mu není třeba zas tolik vytýkat.
Dost mě štvaly názvy - lidí, ostrovů, věcí, kozel atp. Možná je na vině překlad, nevím. Přišlo mi, že jsou hloupé, nepasující - hlavně ze začátku.

12.03.2017 2 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Richard P. Feynman byl jedinečný člověk! Nejenže dosáhl skvělých úspěchů v akademické dráze coby Fyzik, navíc se skvěle prosadil v umění a aby toho nebylo málo - taky skvěle píše. A přitom působí dojmem uvolněného, vstřícného člověka. Jsem rád, že jsem se s ním mohl potkat alespoň skrze knížku.

08.03.2017 5 z 5

Projekt potomek Projekt potomek Graeme Simsion

Důstojné pokračování prvního dílu. Moc rád jsem byl zase v přítomnosti Dona Tillmana, racionálního sympaťáka. Snad jen škoda, že děj byl ve výsledku dost sluníčkový - křivdy vyřešeny, nejasnosti vyjasněny.

A jako vyloženě nepovedený mi přišel úryvek s porodem telete. (Pokud je potřeba porod asistovat, tak se k tahání plodu nepoužívá řetěz - když už, tak řetízek, ale mnohem spíš porodní provázek.)

27.02.2017 5 z 5

Zakázané přání Zakázané přání Jessica Khoury

Dost se mi líbil "svět džinů", tedy to, jaké mají schopnosti a co je limituje. Do příběhu jsem se začetl rychle, zpočátku jsem byl nadšený. Ale moje nadšení vyprchalo poté, co se děj přesunul do paláce (a už tam zůstal).

21.02.2017 3 z 5

Tao sexu - Jak udržovat ženu v blahu a zpomalit stárnutí Tao sexu - Jak udržovat ženu v blahu a zpomalit stárnutí Benjamin Kuras

Zprvu vážná, posléze trochu infantilní kniha. Myšlenka samotného Tao-ismu je sympatická. Některé popisované metody a odkazy jsou bizarní. Kniha v první řadě provokuje, v druhé snad něco přináší. Velkým plusem je rozsah, který se drží v rozumných mezích.

16.02.2017 3 z 5

Stráž Stráž Sergej Lukjaněnko

Ze začátku jsem měl pocit, že jsem v syntéze Lukjaněnkových knih. Hlavní postava je muž kolem 30 let, je vyzbrojený, má tajemný úkol, cestuje se zde mezi světy, obyvatelé planety Země se dělí na ty obyčejné a hrstku vyvolených se speciální schopností...
Postupně se příběh z tohoto klišé vymanil, byl překvapivý, napínavý, čtivý. Posledních 80 stránek jsem zhltnul na jeden zátah.

30.01.2017 3 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Už dlouho se mi nestalo, že bych narazil na knížku, díky které bych šel spát po půlnoci - tahle to zvládla.
Od 40. stránky jsem byl ponořený do příběhu a hltal jsem každé slovo.
Pokud jsem měl k něčemu výhrady, tak to byl "reálný svět". To že by se někdo stavěl s komíny (kvůli úspoře místa), mi připadá hodně přitažené za vlasy.
A dost mě iritovalo používání slova: programování/naprogramovat - dost často o žádné programování nešlo.

23.01.2017 5 z 5