Jonny Jonny komentáře u knih

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Z téhle knihy se cítím hlavně zmatený. Čtivá je. Myšlenky má hodnotné. A do toho židé. Snad je to umě popsaná rozporuplnost co mě tak mátlo.

09.09.2019 3 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Plynulé pokračování série. Oddychová literatura, která se snad trochu inspiruje historií. Nic víc, nic míň.

20.08.2019 4 z 5

Milarepa Milarepa Eduard Tomáš

Už nevím, kde jsem tip na příběh Milarepy dostal, knížku jsem si ale z knihovny půjčil, pak jsem ji otevřel a váhal, zda je to kniha, kterou zvládnu ocenit.
Ve čtení jsem pokračoval, ale s předsevzetím, že se budu snažit vnímat poselství příběhu (a nebudu se trápit nepravděpodobností některých popisovaných jevů).

Jsem rád že jsem si knihu přečetl, dost možná díky stravitelné formě. Ale nijak zásadně mě neuchvátila, natož abych měl tendenci ji doporučovat dál.

16.08.2019 3 z 5

Válka umění Válka umění Steven Pressfield

Knihu jsem rozečetl a odložil. Pár smysluplných myšlenek tam bude, ale ta přehršel autorových domněnek, ze kterých vyvozuje pravidla mě odradila.

09.08.2019 2 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Knize jednoznačně přidává to, že je tak stará.
Zároveň je zajímavé, co autor v roce 1952 předpokládal a jak ho už někde vývoj technologií dohonil, nebo dokonce předběhl.
Povídkové pojetí mě obecně moc nebaví, tak jsem rád za stěžejní postavy, které se vyskytovaly ve více povídkách.

23.07.2019 4 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Nejsem milovníkem povídek. Ale v tomhle případě... Kvalita dorovnala formu. Příjemné oddychové čtení. Koniáš byl prima společník na cesty metrem a vlakem, tak se snad co nevidět opět shledáme.

11.07.2019 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Až na toho Fratella (jak zmiňuje pami) dobrý. Resp serie si drží svoji kvalitu.

17.06.2019 4 z 5

Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace Hory v hlavě - Dějiny jedné fascinace Robert Macfarlane

Na mě asi moc složitá kniha. Text mi přišel neucelený, ztrácel jsem se v něm. Respektive, ztrácel jsem pozornost. Pokud šlo o samotné autorovo vyprávění, tak to bylo fajn (i pokud vyprávěl příběh někoho jiného). Ale jakmile se přešlo na úvahy a popis historie...
Pokud by vás kniha zpočátku nenadchla, tak přeskočte k předposlední kapitole – popis zdolávání Mount Everestu stojí za to, myslím.

27.05.2019 3 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Hezké, plynulé pokračování. FN drží styl i kvalitu. Jediné co mě zarazilo, bylo přejmenování mistra Pavla na Petra. Což je buď velká chyba, nebo mi unikl kus děje. (Ale při takovém hltavém čtení jsem něco přehlédnout mohl.)

13.05.2019 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Čtení mě bavilo. Občas jsem se trochu ztrácel - autor odkazoval na věci, které jsem si už nepamatoval, hlavně v závěru.
To se vyjasnilo po dočtení, kdy jsem zjistil, že to je 5. a ne 3. díl, jak jsem se domníval. :-)

06.05.2019 4 z 5

Punkové podnikání - Proti všem pravidlům Punkové podnikání - Proti všem pravidlům James Watt

Tihle kluci z Brewdog jsou teda punkeři. Vaření piva a podnikání podle všeho dost rozumí, jen si nejsem jistý, že by měli psát knihy.
Kniha na mě působí hlavně jako marketingový nástroj, který by měl ještě víc proslavit pivovar...
- Objem knihy je nahnaný spoustou citací (takřka na každé druhé stránce).
- Rady a tipy se často opakují.
- Kniha si obrovsky protiřečí. (Často se dočtete, že máte být punkeři, nehledět na pravidla a zvyklosti a jít do věcí po hlavě. A vzápětí vám doporučují ať nasloucháte lidem a uděláte si průzkum...)
- Celkově je kniha spíš motivační, než že by chtěla s něčím poradit.

29.04.2019 2 z 5

Dluh. Prvních 5000 let Dluh. Prvních 5000 let David Graeber

Zajímavé čtení. S dluhy je (bylo) spojeno hodně věcí, které by mě ani nenapadly.
Kniha popisuje spoustu společenských a tržních mechanismů, zabrousí také k náboženství a samozřejmě je dost stránek věnováno i otroctví.
Najednou mi zrušení/odpuštění dluhů nepřipadá jako nesmyslná věc.
Přesto všechno byla kniha docela zdlouhavá.

29.04.2019 4 z 5

Od nuly k jedničce Od nuly k jedničce Peter Thiel

Chválím, že ta kniha není zbytečně natáhnutá (ač by rozhodně mohla být kratší).
Jedna možná i dvě dobré myšlenky tam jsou. Místy to vypadá, že autor knihu napsal, aby se v ní mohl chválit. (možná právem, ale stejně...)

28.03.2019 2 z 5

- je znát, že knihou se autor pokusil vytěžit další kus úspěchu "prvního dílu"
- úvod může leckoho odradit (protože je to bohapusté teoretizování)
- pár nosných myšlenek ale kniha má, byť to jsou hlavně autorovy úvahy a teorie
- škoda, že se autor snažil nahnat objem knihy, kdyby byla poloviční, tak se tam všechny důležité myšlenky vtěsnají a kniha by pak byla pravděpodobně úspěšnější

18.03.2019 3 z 5

Hry bez hranic Hry bez hranic Michal Kašpárek

Na tuhle knížku jsem se těšil od okamžiku, kdy bylo oznámeno její vydání. Díky tomu bylo takřka nemožné, aby bylo moje očekávání naplněno.

Oceňuji:
- aktuálnost použitého slovníku
- neotřelost některých myšlenek

Problém jsem měl s pasivitou/lhostejností hlavního hrdiny. A děj mi taky přišel zbytečně přímočarý.

Kniha stojí za přečtení. Je to dobrý, zajímavý průměr.

26.02.2019 3 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Konzistentní pokračování prvního dílu. Jen mi úplně nepasovalo to, jak Wolfram ztratil zábrany (tak snadno a rychle!).

20.02.2019 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Zpočátku mi to přišlo zbytečně moc "tuctové, syrové". Ale příběh se od opileckého tématu rychle odpoutal a už se k němu nevrátil.
Přišlo napětí a s ním spojené hltavé čtení :).
Víc se mi líbí smyšlené části než ty (rádoby?) historické.

Dost mě rozčilovalo, jak byl v knize vylíčen Fratello. Jako jo, koně můžou být fajn, můžou být chytří. Ale tohle mi přišlo nerealisticky zromantizované.

16.02.2019 4 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Zajímavé, dobře napsané, místy nutící k zamyšlení.

Druhý životopis, co jsem od Irvinga přečetl a je úplně jiný. Začátek knihy byl hodně vtahující (málem jsem přejel zastávku metra), ale postupně jsem se musel do čtení víc přemlouvat.

Chvílemi bylo těžké uvěřit, že popisovaný životní příběh Vincenta van Gogha, by měl být věrný realitě.

Fascinuje mě, jak Vincent zvládl žít z bratrovy podpory bez větších výčitek. Já bych pocit, že bych měl být za něco tak moc vděčný/dlužný, neunesl. A možná proto, ze mě nebude věhlasný malíř (byť posmrtně).

Ještě víc mě zaráží, jak těžce nesl Teo, Vincentovu smrt. Nedivil bych se, kdyby pro Tea byla bratrova smrt do určité míry úlevou.

11.02.2019 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Oproti prvnímu dílu je knížka na trochu vyšší úrovní. Sturmhond byl konečně plasticky popsaná postava. Oproti tomu Nikolaj... to už zdaleka takový sympaťák nebyl.
Začátek knížky mi přišel dost na vlnách, nejen kvůli moři. Celý děj mi přišel jako taková proložka mezi prvním a třetím dílem – někam směřoval, ale bylo jasné, že k závěru se neschyluje.
Tak uvidíme jak to vyvrcholí. Každopádně, čtivé to bylo, to zas jo.

30.01.2019 3 z 5

Velká Fermatova věta Velká Fermatova věta Simon Singh

Dobře napsaný příběh o Velké Fermatově větě. Ale že bych kvůli téhle knize zahořel k matematice a toužil vytvářet teorie, věty a důkazy... to zase ne :-)

24.01.2019 3 z 5