Jonny Jonny komentáře u knih

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

Co si budeme povídat, vyprávění o Attikovi je spotřební literatura.
Děj člověka nutí zhltat příběh co nejdřív. Tak jsem vděčný za tu iluzi hloubky, kterou z některých myšlenek cítím.

Plemeno Irský vlkodav je najednou v mých očích oblíbenější, než bylo. Navíc přemýšlím, že bych začal pěstovat bylinky... no... tak aspoň že toho tetování jsem zatím dalek.

24.02.2020 4 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Nemám co vytknout, snad jen... že to bylo moc krátké. Milá byla "ochutnávková" kapitola druhého dílu.
Jsem zvědavý na pokračování.

12.02.2020 4 z 5

Můj život a dílo Můj život a dílo Henry Ford

Fascinující kniha. Místy bylo těžké držet si odstup - je třeba mít na mysli, že kniha byla napsaná jako propaganda Henryho Forda.

Nejvíc mě fascinovaly úseky, kde byla popisována výroba v továrně a to jak byl Ford posedlý systematizací, vylepšováním a optimalizací.

10.02.2020 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Tahle kniha je v první řadě dlouhá. Kdyby byla poloviční, tak jí to prospěje.

Postupem času jsem si k Yossarianovi vytvořil vztah, ale o kdovíjakých sympatiích tady nemůže být řeč.
Místy jsem hltal napětí, nebo jsem se bavil, ale veškerý požitek byl vyvážen nudnými pasážemi a dějem, který se vlekl.

Jsem rád, že už vím o čem je v Hlavě XXII řeč, ale toho úsilí, co mě to stálo!

(Vypočítavě dávám jen dvě *, ať se to neuvěřitelně vysoké hodnocení zprůměruje.)

28.01.2020 2 z 5

Města zdí. Život a smrt obchodních center Města zdí. Život a smrt obchodních center Anna Beata Háblová

Tahle kniha se autorce povedla.
Je krásná. Dobře se čte. A ta srozumitelná forma jakou je předkládán vhled do světa architektury!
Navíc je autorka Češka, díky tomu jsou zmiňována česká (resp pražská) nákupní centra a já tak byl aspoň občas v obraze o jaké budově je řeč.

15.01.2020 4 z 5

Dračice Dračice Jan Hlávka

Milá kniha. Nevím co vyzdvihnout dřív, zda vývoj, kterým prošel vztah hlavních postav, nebo vývoj, kterým prošly postavy samotné.
Díky tomu se spousta mých odhadů nenaplnila, z čehož mám vždycky radost.

28.12.2019 5 z 5

Když psi pláčou Když psi pláčou Markus Zusak

Lehké, oddechové a rychlé čtení. Úryvky, kde psal Cameron "slova" jsem ze slušnosti četl, ale rozhodně bych se bez nich obešel.

20.12.2019 3 z 5

Byt v Paříži Byt v Paříži Guillaume Musso

Taková čtivá spotřební literatura. Člověku je po pár stranách jasné, že ho v knize dějově nemůže nic až tolik překvapit. Jenže... i tak jsem místy hltal stránku po stránce, pociťoval napětí a nemohl se od příběhu odtrhnout.

18.12.2019 3 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Tahle kniha by byla dobré čtivo pro spoustu lidí. Bohužel, většina z té spousty si ji nepřečte a kdyby, tak ji bude považovat za snůšku výmyslů.
Jinak hezké, stručné a ucelené dílko. Ta stručnost dává naději, že by si ji mohl přečíst i někdo, komu ji doporučíte/půjčíte.

10.12.2019 4 z 5

Líheň Líheň Miroslav Žamboch

Ze čtení jsem měl docela průměrný dojem. Nepřišlo mi, že bych byl příběhem až tolik pohlcen. Nicméně i tak jsem se od čtení těžko odtrhával a knihu jsem místy hltal.
Zvláštní.
První polovina byla jednoznačně lepší, příběh se tak nějak držel ve svých dimenzích. Část kdy se všem znásobila síla mi přišla slabší.
Nezvyklé a zároveň hezké byly pasáže, kdy kniha psala sama o sobě - někde tam byla dokonce ospravedlněna braková obálka knihy.

05.12.2019 3 z 5

101 věcí, které jsem se naučil na architektuře 101 věcí, které jsem se naučil na architektuře Matthew Frederick

Nelituju, že jsem si knihu půjčil a věnoval ji nějaký čas. Nejsem sice architekt (a s největší pravděpodobností ani nebudu), ale i tak jsem si z knihy odnesl cenné tipy a postřehy.
"Bodové" pojetí knížky - na každé dvojstránce jedna informace (Občas věta, občas myšlenka rozvinutá skoro na celou stránku) přispívá čtivosti, ale zároveň spousta myšlenek vyšumí do pár hodin. (A třeba jen proto, že konkrétní "věc" nebyla dobře popsaná.)

25.11.2019 3 z 5

Moje povědomí o geografii už budu pravděpodobně do konce života rozděleno na dvě etapy "před touhle knihou" a "po ní".
Líbí se mi komplexní pojetí geografie, které kniha zprostředkovává. Fascinující, co všechno ty řeky a hory způsobují!

25.11.2019 4 z 5

Smečka rváčů Smečka rváčů Markus Zusak

Za mě jednoznačně lepší než první díl. Tady příběh někam směřuje a místy je i napínavý. Je to oddechovka, ale když člověk chce, tak si najde i podněty pro zamyšlení.

08.11.2019 4 z 5

Roky pod psa Roky pod psa Markus Zusak

Čtivá oddechovka, nic víc, nic míň.

01.11.2019 3 z 5

Rukověť urbanismu Rukověť urbanismu Jan Jehlík

U téhle knihy oceňuji provedení. Je krásná.
Kniha je tvořena zejména definicemi/popisem prvků. Pro mě byla těžko vstřebatelná, těžko jsem vnímal autorovi myšlenky. Nejpřínosnější mi přišel Gebrianův doslov.

01.11.2019 2 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Prvních 140 stránek se neskutečně vleklo. Už už jsem si říkal, že knihu odložím. Ale pak chytl příběh spád, konečně se začalo něco dít a Majin příběh mě začal vtahovat.

(A jinak mě iritovalo zaměňování slov konfirmace a biřmování, což je pravděpodobně vina překladatele.)

21.10.2019 3 z 5

Ekonomie měst Ekonomie měst Jane Jacobs

Kniha popisuje teorii jak vznikl (vzniká) obchod, řemesla, produkty a jejich export a rozvoj a na to navázaný vznik a rozšiřování měst. Nejvíc mě bavil popis fiktivního města Nového Obsidiánu.
Konec knihy je poměrně pesimistický, ale podle všeho odpovídá skutečnosti.

10.10.2019 4 z 5

Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře Jan Jehlík

Chtěl jsem, coby laik, nahlédnout do světa urbanismu. Nu... tahle kniha nebyla správná volba. Přišlo mi, že autor spíš komentuje, než že by něco vysvětloval.

01.10.2019 2 z 5

Trikolora Trikolora Martin Šinkovský

Hezky nakreslené a odvyprávěné. Nejvíce textu je v dobových výstřižcích, které jsou většinou tak malé, že je musíte číst s nosem nalepeným na stránku.

Příběh je trochu tendenční, ale Trikolora není učebnice dějepisu, tak to snad lze odpustit.

Nejvíc oceňuju závěrečnou přílohu, kde je vysvětlení k některým pojmům a jménům. (Možná to mohlo být zakomponované v samotném příběhu - alespoň klíčové osoby a pojmy.)

Trošku mě trápí nevysvětlení záhady z blikajícím světýlkem - a jen stěží v tom můžeme vidět náznak, že by se příběh dočkal pokračování :-).

26.09.2019 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Dva plusy:

- je to čtivé
- není to dlouhé
Jako výplňovka času stráveného ve vlaku/metru je to fajn. Myslím, že všechny myšlenky, co si z knihy odnáším se za měsíc, dva vypaří.

19.09.2019 2 z 5