Jonny Jonny komentáře u knih

Kuks Kuks Josef Prošek

Ohledně Kuksu, Šporka a Brauna není tahle kniha žádnou perlou. Bohatá fotografická příloha je dnes, v období internetu již překonána - krom těch pár historických kreseb/rytin.
Samotný text stojí za pročtení, avšak, nejde moc do hloubky ani šířky.

30.04.2021 3 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Zklamalo mě, že tenhle díl se kolem stavitelství a architektury jen zlehka otřel. Jinak si ale Follett udržel svoji kvalitu: spousta postav, vztahů, klacky házené pod nohy zamilovaným.

Rád jsem si připomněl, jak je skvělý, že máme náboženskou svobodu (a místy i toleranci).

27.04.2021 3 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

(SPOILER) Hezké. Oceňuji "nečernobílost" postav a ne zcela předvídatelný děj. Oproti Ve stínu hvozdu se mi tady líbilo, že se závěr příběhu udržel v mantinelech, které byly vystavěny v průběhu.

SPOILER
A ještě teď mi vadí, že nebyla vysvětlena (ne)logičnost propojování světů v čarovné lesní chaloupce.

14.04.2021 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

(SPOILER) Zajímavá kniha. Zpočátku byla nudná, zmatená. Jak se začaly postavy prokreslovat tak jsem byl lačnější a lačnější.

Trochu mi vadila zrychlující se tendence děje. Postupně byly možné věci, které byly zpočátku vyloučené – až se tím rozbil rámec celého světa.
Aby Hvozd, s kterým se bezúspěšně potýkaly celé generace, vyřešila jedna (ač nadaná) cácora za pár týdnů?
Škoda.

30.03.2021 4 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Chtěl jsem knihu s kterou bych si odpočinul od pandemické reality. Mno. Skrze mor se roušky dostaly i sem :-). Avšak, víc už mě kniha nezklamala.

Milá, čtivá oddechovka, která není úplně triviální. A ta Caris, ach! (Kdyby to četla manželka tak by na ni žárlila, právem.)

30.03.2021 4 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Zdá se mi, že k téhle knize může mít výhrady ten, kdo půst nezažil. Název "průvodce" mi připadá jako zcela vystihující. Kniha může být zajímavá i pro "náhodného kolemjdoucího" co je jen zvědavý a žádný půst neplánuje. Podrobnější recenze tady http://postrehy.honzakacer.cz/jak-se-pustit-do-pustu/

25.01.2021 4 z 5

Sněžím! Deník bílé mafie Sněžím! Deník bílé mafie Radek Kedroň

Kniha u které by byl člověk spokojenější, kdyby byla fikcí.
Je to děs. A těžko říct, co je horší, zda to, co všechno je možné, nebo že to prochází... A k dnešku žádný z jeho trestů není pravomocný - pokud jsem googlil správně.

11.01.2021 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Za mě dobrý průměr. Čtivost přicházela ve vlnách. Patnáct stránek strhujících a pak deset, které se nekonečně táhly. Přál bych si silnější dějovou linku. – Jen párkrát se mi stalo, že bych se nemohl dočkat, až se ke čtení zase dostanu.

Tohle bych chtěl někdy použít v reálném rozhovoru "Tvá slova jsou bzučení much v mých uších."

11.01.2021 3 z 5

Poustevník Poustevník Michael Finkel

Fascinující. Zajímavé. Čtivé a místy i trochu neuvěřitelné.

Určitě se vyplatí zkusit to s touhle knihou alespoň na prvních 10 stránek a pak uvidíte. Mě si získala možná už na třetí stránce.

08.11.2020 4 z 5

Města pro lidi Města pro lidi Jan Gehl

Frustrující kniha! Člověk se v ní dozví, že města by mohla být zorganizovaná o dost lépe než jsou. Co víc! V některých zemích jsou tyhle postupy dokonce potvrzené praxí. A když si to srovnám s českou realitou a ulicemi ověšenými parkovacími místy... Tak je mi zkrátka smutno.

26.10.2020 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Místy se Zeměplošská realita rozpadala až příliš. Ale i tak to byl starý dobrý Pratchett a člověk si přišel na své.

26.10.2020 3 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Klasický, možná už trochu tuctový, Lukjaněnko. Dost z příběhu by se dalo odhadnout po přečtení dvaceti stránek... Ale i tak jsem si příběh přečetl rád.

17.09.2020 3 z 5

Nahý král Nahý král Jevgenij Lvovič Švarc

Místy jsem se i bavil.

08.09.2020 3 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Zajímavý námět.
Dobře odvedený překlad.
Hezké je, jak čerstvé informace přicházejí s novými nebožtíky.

Škoda, že přehled s výslovností je až na konci knihy (všiml jsem si ho na sklonku příběhu).
Kniha by byla o dost čtivější/hodnotnější, kdyby překladatelovy poznámky byly integrované do příběhu. (Já vím, že to nejde, ale líbilo by se mi to.)

Jinak, ta kniha je hlavně DLOUHÁ. A často docela nezáživná.

19.08.2020 2 z 5

Lev není králem zvířat Lev není králem zvířat Josef Vágner

Nejhlubší dojem si odnáším hlavně ze samotného Josefa Vágnera. Vyrazilo mi dech jaké všechny role na expedicích zastával.
Znervózňovalo mě uspořádání textů – hlavní text a nesouvisející příběhy v postranních sloupcích mě vyváděly ze soustředění.
Škoda, že bohatě zastoupené fotografie vyobrazují zejména africkou faunu! Mě by totiž dost zajímaly i fotky loveckých kempů, aut i vybavení.

27.07.2020 3 z 5

Útok obrů Útok obrů Kevin Hearne

Konečně knížka od Hearneho co nemá brakovou obálku.
Naopak, obrázky vypravěčů, které jsou v úvodu knihy, mi připadají graficky podprůměrné.

A pak je tu ten keninng - zpočátku se mi pletl s kerningem (https://cs.wikipedia.org/wiki/Kerning) a já si místo talentů vybavoval prostrkávání písmenek, což, uznejte, do fantasy světa moc nezapadá.
[Moje roztrpčení je o to větší, že to slovo existuje a já ho prostě neznal. https://cs.wikipedia.org/wiki/Kenning]

Našel bych hromadu dalších výhrad, ale i tak dávám 4 *, protože se mi ten svět zalíbil a příběh mě vtáhl.

28.06.2020 4 z 5

Napálený Napálený Kevin Hearne

Příjemné, oddychové čtení. Pokud má mít tahle série 9 dílů, tak jsem zvědavý, jak si s tím autor poradí.
Snad se to nebude ubírat stávajícím směrem – tedy zpomalováním hlavního děje. Vždyť se tam skoro nic nestalo – skrývání/útěk/splácení závazku vůči Kojotovi/získávání nových identit a rozbratření s "panem upírem" – není to trochu málo?

(A zklamala mě korektor. Takových nesmyslných vět a překlepů...)

05.06.2020 3 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Tahle kniha je především dlouhá. Ale kolem stránky 150 jsem se začetl natolik, že stránky rychle ubíhaly.
Čtení bylo nejen zábavné, ale taky jsem si rozšířil povědomí o Římu, historických postavách a politických hrách. (Které jsou snad více-méně historicky věrné.)

20.03.2020 4 z 5

Starověký Řím Starověký Řím Fabio Bourbon

Kniha oplývá spoustou obrazového materiálu. Je v ní pravděpodobně dostatek faktických informací.
Ale způsob, jak jsou informace seřazeny/předávány mě zklamal. Chtěl bych se nechat starověkým Římem provést, ale bohužel... Byl mi předložen seznam encyklopedických informací a bez toho "příběhu" jsem se ztrácel.

03.03.2020 2 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Za mě jednoznačně lepší než druhý díl. Konečně jsem se, nenásilnou formou, seznámil s Ásgardskými bohy.
Dost jsem se bavil u epizodky s Ježíšem. Líbily se mi vložené příběhy - nevtíravě popsaly, jak v tomhle světě vnímat upíry, vlkodlaky a další tvorstvo. Celkově mám radost, že Atticus opustil zajeté koleje.

27.02.2020 4 z 5