Jonny Jonny komentáře u knih

Myslet jako včela - Včelaření bez rojů a varroázy Myslet jako včela - Včelaření bez rojů a varroázy Roman Linhart

Několikátá v řadě včelařských knih, ke kterým jsem se dostal. A zatím nejlepší - totiž nediktuje slepě, co a kdy se včelami dělat. Pokud autor něco radí, tak je vždy vysvětleno PROČ.

Jsem moc vděčný za vědecký přístup. A hodně mě potěšilo bližší představení Kleštíka včelího (varroa destructor).

Knize nelze upřít marketingový účel ve vztahu k termosolárním úlům. Myslím, ale, že je to ještě malá daň za všechno to vědění.

22.06.2022 5 z 5

Pár kroků vpřed Pár kroků vpřed Graeme Simsion

Průměrná oddechovka. Leccos je předvídatelné a z toho nepředvídatelného je máloco uvěřitelné.

Autoři v knize zmiňují všechno to, co jsem si sliboval od vlastní pouti (Řím - Assisi), akorát, že na mojí cestě se nic z toho nesplnilo. Když jsem na konci dočetl, že mají s poutí do Santiaga osobní zkušenost, tak bylo moje překvapení nezměrné.

17.05.2022 3 z 5

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Asi by nebylo na místě, rozčilovat se nad detektivkou že je to detektivka. (Člověk se něčeho domnívá a pak se "diví", že je všechno jinak. Těžko si ale všimnout něčeho, co autor nezmiňuje...)

Ehm. Zkrátka, na to, že to je detektivka je to dost dobré počtení.

17.05.2022 3 z 5

Včely jinak Včely jinak Radomil Hradil

Kniha mi dobře posloužila jako rozcestník, natrefil jsem díky ní na další informační zdroje.
Rozhodně doporučuji knihou listovat, zběžně si pročíst prvních pár odstavců a až pak věnovat vybraným textům více času.

06.05.2022 3 z 5

Začínáme včelařit Začínáme včelařit František Kamler

Kniha je návodem pro konvenční včelaření. O alternativních možnostech a jiných přístupech mlčí - dost možná záměrně.
Nepopisuje "proč" jen říká "jak".

Celkově mě spíš zdržela, než že by mě obohatila.

25.04.2022 2 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Jsem nadšený, opět. Stejně uspokojující jako Havraní kruhy.

V lecčem předvídatelné, v lecčem ne. Oceňuji proměnu charakterů - nejvíc asi u pana radního.

25.04.2022 5 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Takového přešlapování na místě!
Tři kroky vpřed, dva kroky vzad... Ten kdo se tváří jako největší sympaťák, najednou působí jako zákeřný prevít, aby se vzápětí ukázalo, že je vlastně sympaťák...
Ke všemu ještě ty dějové odbočky, které zůstaly nedořešené ale kniha je moc neřeší a otvírá odbočky nové, asi, aby nás v budoucnu překvapily - nebo taky ne...

Mno nevím.

30.03.2022 2 z 5

Kletba krkavců Kletba krkavců Kevin Hearne

Já jsem spokojený!
Plynulé pokračování prvního dílu. Dalo by se mít k lecčemu výhrady, třeba k obrázkům hlavních postav.
Avšak, já čtu knížky proto, že mě baví prožívat různé příběhy a v tomhle Kletba krkavců spolehlivě zafungovala.
Takže, Kevine, dobrá práce - můžeš být nadále spisovatelem, těším se na třetí-závěrečný díl :).

22.01.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Za mě dobrý. Irituje mě "tradiční" úvod knihy, který je vytržený až z druhé poloviny dílu a prozrazuje, k čemu se příběh skloní...

Největší aha efekt jsem zažil, když jsem zjistil, že nejde o trilogii ale pentalogii – v půlce knihy jsem se nestačil divit, co všechno se má v příběhu do konce knihy dořešit. (Tak ne no :-).) Pak mi vyrazilo dech, když jsem se dočetl, že autorka psala Nastereu dvakrát, protože o původní soubor přišla.

28.12.2021 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Hmm. K hodnocení stačí jediné slovo, a sice: tuctové. Oceňuji TEN zvrat a náběh k dojemnému závěru. Kdyby si autorka odpustila pohádkový závěr, tak bych byl pohnutější a v důsledku spokojenější.

A velikost písma, kterou se patrně nahání objem knihy, mi přijde trapná.

18.12.2021 2 z 5

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

Po čtvrtém dílu jsem sáhl po 6 leté mezeře a kupodivu jsem se v příběhu rychle zorientoval. No... Nadšení se nekoná, tentokrát se už pár zásadních věcí stalo, ale děj stále nemá spád, jako bychom stále na něco čekali. A když koukám, že z plánovaných 5 dílů je najednou 6+, tak se trochu bojím, že se nikdy nedočkáme...

18.12.2021 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Dobrý. Plynulé pokračování prvního dílu. Napínavé, čtivé. Cítím se čtenářsky uspokojen.

21.11.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Takové milé překvapení.

Jediné s čím mám problém je název Duval (naneštěstí má v příběhu zásadní význam). Jednak je to název pro francouzský likér a Duvel je značka piva...

Jinak ale nemám výhrad. Čtivé, napínavé, zajímavé.

01.11.2021 5 z 5

Trnový císař Trnový císař Mark Lawrence

Zas o trochu lépe napsané než předchozí díl.
Milá oddechová literatura. Nic víc, nic míň...

Na Jorga asi dřív či později zapomenu - zas až tak hluboký dojem na mě neudělal. Avšak, i tak byl čas strávený s Jorgem příjemný.

11.10.2021 3 z 5

Trnový král Trnový král Mark Lawrence

Stále čtivé. Vyvíjející se charakter hrdiny je sympatický.

Nejvíc wtf byly rádoby filosofické úvahy kolem "dech beroucích hor".
Vůbec se mi nelíbí názvy jednotlivých oblastí světa, to jak jsou to vlastně současné názvy ale trochu zkomolené.

16.08.2021 3 z 5

Osudy a lásky Matyáše Brauna Osudy a lásky Matyáše Brauna Jana Janusová

Samotný román je čtivě napsaný. O čem pochybuji je jeho historická pravdivost. Autorka popisuje, jak osobně tvořil sochy, které jsou připisovány Branunově dílně, nikoliv jemu samotnému.
A obdobných smyšlenek bude v knize asi víc.

03.08.2021 2 z 5

Urozený podivín Špork Urozený podivín Špork Jiří Svetozar Kupka

Čtivé, zajímavé, místy možná i napínavé :-). Jen si lámu hlavu s tím, co všechno je domyšlené a co je dokladem skutečnosti.

27.07.2021 4 z 5

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Triviální, místy bezmyšlenkovitě brutální, nerealistické. Ale i tak čtivé (dost tomu nahrává sazba-velikost písma) a probouzející zvědavost.
Zkrátka, je to dobrá spotřební/výplňová literatura.

Obrovsky mě zklamalo jak se vyřešilo dobytí Rudého hradu.

14.07.2021 3 z 5

Podzimní boogie-woogie Podzimní boogie-woogie Jan Švancara

Předvídatelné, ale i tak napínavé a místy překvapivé. Pokud autor vydá nějakou další knihu... rád si ji přečtu.

07.07.2021 3 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Fajn. Už těm souvislostem v první světové válce rozumím zase o kus líp.

21.05.2021 4 z 5