Jonny Jonny komentáře u knih

Dr@hý příteli Dr@hý příteli Anne-Laure Bondoux

Těžko nesrovnávat s knihou Dobrý proti severáku. Drahý příteli má dost pomalý rozjezd. Prvních 40 stránek bylo nezáživné plkání, ale pak mě příběh pohltil. Líbí se mi, jak do děje vstupuje víc mailových adres - člověk si tak na příběh (a postavy) může udělat názor z více úhlů pohledu.

A nejzábavnější postavou je stejně stará energická semetrika věnující se divadlu.

Připadá mi škoda, že text není víc stylizován do mailové podoby (minimálně s těmi hlavičkami by se dalo lépe pohrát).

12.01.2017 3 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Tahle se povedla. Vlahoš von Rosret mi přirostl k srdci, dost mi vadilo, že se s jeho příběhem ženeme ke konci tak závratnou rychlostí.

01.01.2017 4 z 5

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Nevídaní akademikové jsou vydařené dílo. Pro mě jednoznačně to zábavnější z Pratchettovi tvorby. Pokud bych měl něco vytknout, tak snad jen rozsah díla, ke konci už to prostě bylo poněkud zdlouhavé.

18.12.2016 4 z 5

Poker jako byznys aneb jak hrát a vydělávat Poker jako byznys aneb jak hrát a vydělávat Dusty Schmidt

Snůška motivačních keců. Kniha neřeší "jak hrát?", jen tupě opakuje "hrejte".

05.12.2016 odpad!

Rozvrat Rozvrat Émile Zola

Čtivá a poněkud syrová kniha (Zola nezklamal, naturistického popisu bylo v knize až až). Pasáže popisující zmatené velení, nejasné a nesmyslné rozkazy mě skličovaly - a že jich je v knize spousta. Až jsem se třásl, když jsem si uvědomil, že kniha nebude mít k realitě daleko.

05.12.2016 4 z 5

Apple: cesta k mobilům Apple: cesta k mobilům Patrick Zandl

Dobré rozšíření Jobsova životopisu. Spousta informací pro mě byla nových, pohled na Apple byl nezaujatý. Je vidět, že Patrick je odborník a ještě ke všemu píše čtivě.

18.11.2016 4 z 5

Chvála bláznivosti Chvála bláznivosti Erasmus Rotterdamský

V době, ve které kniha vyšla byla patrně převratná, snad i dechberoucí. Dnes už ale kouzlo patrně vyprchalo. Po prvních 20 (?) stránkách jsem některé strany přeskakoval a nakonec jsem knihu ani nedočetl. Text je vlastně dost monotematický, kritika má v celé knize obdobné pojetí, mění se jen objekty kritiky.

17.11.2016 1 z 5

Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Philip Tetlock

Superprognózy jsou jednoznačně zajímavé a čtivé, ale připadá mi, že nejsou tím, čím by chtěli být. Nástroje které by vám měli pomoct ve tvorbě lepších prognóz mi připadají (až na jednu výjimku), nejasné, nesystematické nebo zbytečně náročné.
Více v moji recenzi: http://postrehy.honzakacer.cz/co-je-tip-a-co-prognoza/

10.11.2016 3 z 5

Svobodnej národ Svobodnej národ Terry Pratchett

Tahle knížka mi připadá taková... taková nepratchettovská. Prostě taková jiná, než ostatní co jsem četl. Kantůrek si skvěle poradil s překladem. Cpát Fíglům jazyk s prvky asijského (tím směrem, jak je morava) nářečí bylo odvážné, ale zafungovalo to.

10.11.2016 3 z 5

Enneagram. Devět tváří duše Enneagram. Devět tváří duše Richard Rohr

Myšlenky v knize mají slibný potenciál, zpracování už ale tak pěkné není. Pro letmé prolistování dobré, pro přečtení každé stránky je to poněkud monotematické.

02.11.2016 3 z 5

Vodní nůž Vodní nůž Paolo Bacigalupi

Paolo se pěkně vyšvihnul! Mám načtené Bacigalupiho dřívější knížky - vždycky se mi v nich líbilo prostřední a poměrně realistické odhady budoucnosti. Tentokrát se mi dost líbil i příběh a vyrazilo mi dech, jak jsou do hloubky prokreslené hlavní postavy příběhu. Snad jen... ta fáze, kdy si podezřívavý Angel vůbec nedělal starost s notebookem, a nechal Lucy ať ho nechá prověřit, mi přišla přitažená za vlasy (To by přece tak zkušený vodní nůž (tak lehce) nedopustil.).
Celkově jsem spokojený a doufám, že si Paolo tuhle vzestupnou tendenci udrží.

26.10.2016 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Za mě dobrý. Navázat na původní trilogii nebyl lehký úkol, když vezmu v potaz jak je úvodní trilogie povedená a čtivá... Ale Davidu Lagercrantzovi se to povedlo.
Našli by se věci, které by se dali vytknout, ale celkově na mě působí kniha jako čtivé a vydařené dílo.

10.10.2016 4 z 5

Ten Arnold se fakt nezdá. Ví se, že je hojně obsazovaný herec a že má kulturistickou postavu. Ale těch dalších úspěchů a faktů (například to, že pochází z Rakouska...) je spousta, takže to dalo na celou knihu. Na svůj objem je kniha neuvěřitelně čtivá (posledních 30% už byla dost nuda, ale dočíst se to dalo).
Z knihy dost číší její jednostrannost a nízká sebekritika. Bude jednou zajímavé přečíst si Arnoldův životopis popsaný autorem "z venku".

07.10.2016 4 z 5

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

Kniha rozebírá a zkoumá lidské tělo dost ze široka, místy je podrobná až příliš - což ji činí dost objemnou. Ale minimálně třetí část bych doporučil ke přečtení každému.
To jak nakládat se svým tělem, respektive zdravím se týká bezprostředně každého z nás.
Ke knize jsem napsal recenzi, je dostupná zde: http://postrehy.honzakacer.cz/manual-k-lidskemu-telu/

29.09.2016 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Další Londonův román se spoustou autobiografických prvků. Což mě, po přečtení: Démon alkohol a Londonova životopisu už moc nebavilo. I tak je kniha v něčem nová a místy překvapí. Se vším všudy... dobrý průměr, ale nic převratného.

23.09.2016 3 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Hmm. Jakože průměr, no.

05.09.2016 3 z 5

Jak si lidé hrají Jak si lidé hrají Eric Berne

Kniha je stručná a výstižná. Čtení není úplně snadné - některé strany jsem musel přečíst víckrát, aby mi neunikl význam. Díky knize jsem pochopil, proč lidé dělají tak zvláštní věci - zkrátka si hrají.

29.08.2016 4 z 5

Zamrzlá evoluce Zamrzlá evoluce Jaroslav Flegr

Samotná teorie zamrzlé evoluce je zajímavá. Uvedení do samotné problematiky je poctivé a pro laika snad přístupné. Na knize je znát, že ji autor psal coby oddechovku a místy tak má dost odlehčené pasáže. (Občas až moc, na můj vkus.) Naopak oceňuji, jak upřímně je popsána práce vědců a postupy při psaní/publikování článků.

01.07.2016 4 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Rozhodně zajímavé. Přesuny v čase a jejich pojetí (že jsou neovladatelné, nepředvídatelné) vytváří spoustu zajímavých situací. Těžko se mi hledala hranice mezi tím, co může Henry, coby poutník časem, ovlivnit a co už ne. (Sám explicitně říká, že nic ovlivnit nemůže, ale dost a dost věcí změnil...) V knize jsou překlepy a drobné chyby - a bylo jich tolik, že mi utkvěly v paměti a zmiňuju je tady. Ale jinak je kniha čtivá a zajímavá.

13.06.2016 4 z 5

Ilustrovaná teorie všeho Ilustrovaná teorie všeho Stephen William Hawking

Na to, že je to jen "nudná fyzika" je to čtivé. Fakta jsou podávaná polopaticky, srozumitelně, ale samotná forma textu mi připadá nezáživná - ztrácel jsem se, pozornost mi odbíhala. Potenciál ilustrací mi připadá nevyužitý, obrázkem se toho dá říct mnohem víc (a na to, že má kniha ilustrace v názvu jich tam až tolik není).

07.06.2016 3 z 5