JohnCZ JohnCZ komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Bez mučení se přiznám, že mě to příliš neohromilo. Ačkoli je Na západní frontě klid považováno za klasiku, jako válečný román se mi tenhle příběh jeví současným okem poměrně nevýrazně - jako jeden z mnoha. Neřekne nic moc konkrétního, nic moc osobního, nemá jednoduše nic navíc. Akce je odbytá, postavy působí jakoby nezúčastněně a z hlediska psychologie se mi to jevilo po většinu času popsané dost nedostatečně a zkratkovitě. Nečte se to zle, ale téměř nic jsem u toho necítil, což je u tohoto typu literatury a válečné tématiky obecně, kterou jinak obvykle prožívám velmi, docela problém.

10.05.2023 3 z 5

Poselství z Ukrajiny Poselství z Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj

Zelenského projevy a pravidelné vlogy sleduji od začátku války prakticky každý den a stále mě překvapují svou intenzitou - kombinací vzletných churchillovských slov, nelaciného avšak působivého patosu, přiměřeného vlastenectví, ale zároveň i svou bezprostředností, upřímností a především ryzí lidskostí, kde jsou neustálé vyzdvihovány hodnoty svobodnému světu vlastní. Hodnoty, na které mnohdy při svém pohodlí, hojnosti a celkové až rozcapenosti možnostmi západního světa pomalu zapomínáme. Hodnoty, které chybně bereme jako samozřejmost a ne jako něco, o co se musí neustále pečovat a co se musí aktivně chránit. Toto je nutno si neustále připomínat a přesně takové jsou Zelenského projevy. Velmi inteligentně napsané (kudos Dmytro Lytvyn), emocionálně nabité, v kontextu doby podnětné, vždy precizně namířené na dané cílové publikum a zručně Zelenského charismatu a zkušeností ostříleného rétora využívající. Mnohé z nich už dnes považuji za historické a mimo úderné krátké a mnohokrát citované "prezident tut", "potřebuji munici, ne odvoz" a nebo můj oblíbený facebookový post "odezírejte mi ze rtů: bez vás!" je pro mě vrcholem celá řeč: "Nikdy více!" Tenhle projev je jedním z mnoha jasných důkazů, proč je ruský propagandistický narativ o nacistickém vedení Ukrajiny lživý, nelogický, ba v historickém kontextu vyloženě zvrhlý. Ostatní projevy mj. zase dávají najevo, jako moc jsou Ukrajinci od Rusů mentálně odlišní a osvětlují důvody, proč neexistuje možnost, že by se Ukrajinci svých hodnot, své země a především svých lidí někdy vzdali a že budou zuřivě za svou nezávislost bojovat až do konce, ať už ten konec bude jakýkoli. A za sebe říkám: je na zodpovědnosti každého z nás, abychom my, Evropa a celý civilizovaný svět dopomohli k tomu, aby byl vítězný. A aby na Ukrajině "už nebyly žádné černobílé sny, ale jen samé modrožluté." Přál bych jim to z celého svého srdce stejně tak, jako to přeji každému národu naší překrásné planety Země. Tuhle "bitvu našeho věku" společně vyhrajeme, protože ji vyhrát musíme. Zajištění vítězství práva a spravedlnosti je naší morální povinností. Sláva Ukrajině! Sláva svobodě! --- A panu Janišovi díky za překlad a skvělé tematické posty na Facebooku.

07.03.2023 5 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Jednoduchý, nepříliš akční, ale zato nadčasový, příjemně napsaný a sympaticky přemýšlivý příběh. I když jsme se za těch takřka 130 let vědecky posunuli o dost dál, Stroj času, navzdory jasným fantastickým prvkům, není vůbec tak naivní a zastaralý tak, jak jsem od něj původně očekával. Právě naopak, H. G. Wells řadu myšlenek, které platí i dnes, trefuje úplně přesně. Bavilo mě poznávat nový svět a důvody, proč je ve takovém stavu, jakém je. Líbilo se mi, že čtenář nikdy neví víc, než ví samotná hlavní postava, která celý příběh retrospektivně vypráví a u toho se zamýšlí nad tím, co tam vlastně viděla. Možná je to i novým a fakt dobrým překladem, ale strašně příjemně se to celé četlo a úplně rozumím, že to ve své době musela být imaginativní bomba, byť je to třeba z dnešního jen taková menší skromná dobová ochutnávka toho, co všechno by v budoucnu mohlo být (a taky že bylo) v žánru sci-fi, potažmo fantastice obecně, vymyšleno. Jedinou výtku, kterou ale do hodnocení samotného díla samozřejmě promítnout nelze, směřuji k ryze technickému stavu posledního vydání - resp. k místy nekvalitnímu tisku. Žádné velké drama, pořád je to v pohodě čitelné, ale banality, jako blbě dotištěná písmena, by si nakladatelství, které se tiskem profesionálně zabývá, mělo ohlídat.

06.10.2022 4 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Malý skromný "slice of life" příběh psaný jakoby formou deníku. Příběh o tom, že v jednoduchosti je krása a že ke spokojenému životu nejsou třeba žádné velké věci, ale úplně stačí různé všední maličkosti. Popisné, kostrou jednoduché až vyloženě banální a přímočaré, nedramatické, ale s milou melancholickou atmosférou. Jen tu zmiňovanou poetiku, vyjma přesvědčivého vykreslení prostředí, v tom zas až tak úplně nevidím, obsahově i jazykově je to fakt strašně strohé.

31.08.2022 3 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

"...problém je v tom, že člověk - nebo přinejmenším běžný člověk - dokáže potřebu získávat vědomosti překonat a to velice snadno. Podle mě žádnou takovou potřebu dokonce ani nemá. ... Nabídněte člověku nějaký krajně zjednodušený pohled na svět a potom každou událost vysvětlujte na základě tohoto zjednodušeného modelu. Takový přístup nevyžaduje absolutně žádné vědomosti. Jen několik naučených frází plus takzvanou intuici, takzvaný důvtip a takzvaný zdravý rozum."

Je to jiné než filmová i herní adaptace. Co se samotné Zóny týče, tam jsem trochu cítil nevyužitý potenciál. Na druhou stranu Zóna tu je spíše prostředek pro předání řady zajímavých myšlenek a pro psychoanalýzu jednoho sobeckého, ale v jádru ne úplně zkaženého člověka. Četl jsem aktuální zrestaurované vydání a musím říct, že i když se kniha na rozdíl od její filmové či herní adaptace neodehrává přímo v Rusku/na Ukrajině, ale kdesi na Západě, ta hrubá ruská nátura je cítit opravdu z každé postavy. Všichni neustále v lihu, drsná mluva, buranství, sobeckost, ale i očividná kritika některých prvků tehdejšího režimu a nespokojené chudé společnosti. Přesto ale Piknik u cesty není nijak zvlášť okatě politický, spíše sociální, takže je možné se s jeho myšlenkami velice lehko ztotožnit i dnes - 50 let od jeho vzniku (viz citace výše). Naopak na mě v mnoha svých myšlenkách působil hodně nadčasově a to nejen po zmiňované sociální stránce, ale i ve vlastní sci-fi rovině. Té mohlo být rozhodně více, na druhou stranu mnohé prostě zůstává skryto pod rouškou tajemna a tedy i představivosti. Nemám příliš rád mnohadílné sci-fi ságy, ale tady mě trochu mrzí, že příběhů ze Zóny, z té původní Zóny bratrů Strugackých, není více.

04.08.2022 4 z 5

Blízký východ nad propastí Blízký východ nad propastí Břetislav Tureček

Hodnotná kniha v tom ohledu, že nikomu příliš nestraní a vše je popsáno velice střízlivým analytickým okem. Je to vskutku nadupané informacemi a troufám si říci, že díky zkušenostem a osobním zážitkům pana Turečka se tu objevují i dost exkluzivní věci (nezaměňovat se slovem bulvární), které se čtenář nikde jinde nedozví. Nicméně taky musím férově přiznat, že jsem trochu podcenil (ne)připravenost, se kterou jsem se do knihy pustil. I když nemůžu říct, že bych o Blízkém východě nic nevěděl (byť pouze laické kombo zpravodajství a filmy), tak jsem se i přesto místy docela nechytal (zejména u změti jmen a popisu událostí z 80. a 90. let). Případný zájemce tedy musí brát v potaz fakt, že pan Tureček ve své knize počítá s tím, že se čtenář bude orientovat (nebo alespoň intenzivně googlit). Jakkoli to mnozí stále nemůžou nebo nechtějí vidět, svět je prostě složitej a situace na Blízkém východě o to více, protože je navíc ještě nepřehledná a turbulentně se neustále mění (a dnes, 6 let od vydání, je zase do jisté míry odlišná). On to vlastně i trefně popsal sám autor, že západní společnost si pod pojmem Blízký východ často představí "araby," "muslimy" a "teroristy." Ale tak jednoduché to není, je to ohromný svět se svou kulturou a specifiky. Za sebe tedy doporučuji spíše lidem, kteří mají k tématu už něco načteno a alespoň trošičku chápou politické souvislosti a historický kontext. Pro ty je tahle publikace především.

08.06.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Po obsahové stránce jednoduché, šablonovité a minimalisticky odvyprávěné putování otce a syna blíže neurčeným postapo světem, kterému však dominuje krásný a neobyčejně osobitý jazyk, s jakým je celý příběh popsán. V rámci postapo žánru to na mě působilo jako takový ten vyšší level. Od inteligentního výraziva až po řadu nenápadně podávaných myšlenek se skoro až náboženským podtextem. Že i v takhle pochmurném světě zbaveného veškeré naděje v lepší zítřky, světě plném čistého zla, dokáží někteří lidé najít svou vlastní cestu bez ztráty morálních zásad. Dokud ve svém nitru nesou onen příznačný oheň.

13.09.2021 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

První greenovka, kde mi dlouho trvalo se začíst. A vlastně za to nemůže ani tak samotný Green, jako spíš spoluautor, jehož úvodní kapitoly za depresivního gay Willa Graysona jsou dost na pěst. Jeho pubertální rádoby drsňáctví mi moc nesedlo, stejně tak jako neustálé zmiňování jeho orientace snad v každé druhé větě. Zlom přišel asi až ve třetině knížky, po velkém zvratu, který svede postavy dohromady. Najednou se forma uklidnila, příběh trochu zvážněl a rozjely se hezky napsané romance - jedna gay, druhá straight. Otázky točící se okolo budoucnosti, vlastní identity, lásky i kamarádství jsou zpracovány pěkně. Tahle young adult psychologie Greenovi prostě jde a s kolegou se nakonec dokázali příjemně sladit. Když ale knihu porovnám třeba s Hledáním Aljašky, tak tomu ději prostě něco chybělo. Je to jen další greenovka v řadě - velmi podobná těm předchozím a tentokrát navíc místy zbytečně přepálená a nepřirozená (hlavně konec, byť hezký a vypointovaný).

27.08.2021 3 z 5

Trefné nahlédnutí do problémů české společnosti. Pro běžného smrtelníka je asi nejdůležitější zjištění, jak moc velký vliv má na náš úsudek vlastní psychika a na emocích založené předsudky, které často jednají v přímém rozporu s fakty či empirickými daty. Právě tohle porovnávání "lidského přehánění" se statistickými údaji mě bavilo na téhle publikaci nejvíce. Ne ve všem bych se sice s autorem shodl (normálka) a občas mě některé pasáže, zejména ty, co se týkaly zahraniční politiky (USA) nudily více, než bych třeba chtěl, ale chápu, že to mělo účel a že se autor snažil porovnávat. Ve finále je úplně jedno, jestli s autorem souhlasíte nebo ne, Slepé skvrny jsou bezpochyby důležitou knihou pro každého, protože sebereflexe a kritické myšlení je to, co české společnosti často zoufale chybí. Stačí se podívat na sociálních sítích do diskuzí...

10.08.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Už "Mezi dvěma Kimy" se mi líbilo, ale "Svědectví o životě v KLDR" je vyloženě pecka a zasloužený vítěz Magnesia Litera. Bezprostřední zážitky ze života několika navzájem zcela odlišných lidí, které by si měl přečíst skutečně každý. Zejména ti, kteří neustále nad něčím mrmlají a říkají, jak se u nás máme blbě. Protože nemáme. Občas jsem měl trochu pocit, že autorka hodně zkracuje a sám bych chtěl mnohdy vědět ještě více (dal bych klidně i celý rozhovor). Hlavně o samotném útěku, kulturním šoku z "blahobytu" kapitalistické společnosti a následném přizpůsobování se, byť chápu, že to první z důvodu bezpečnosti není tak úplně možné a to druhé už není vyloženě předmětem knihy. Na druhou stranu, jestli jsem minulé knize vyčítal strukturu, tak tady jsem se vším naprosto spokojený. Jednotlivé úryvky rozhovorů postupně demonstrují různé aspekty severokorejského žití. Od chudiny, přes dělníky, až po privilegované. Nejen ideologické mašinérie, která prostupuje každým aspektem běžného života, ale i denního režimu, kterému vládne bezútěšná rutina, šeď, neustálý nedostatek potravin a základních lidských potřeb, ale i paranoidní strach. Strach o rodinu, strach z nejisté budoucnosti, strach z tajné policie, dokonce i strach ze sousedů či vlastních přátel. Rozhovory navíc krásné prezentují jednu věc. Ukazují, jak moc si tenhle režim lže sám sobě. Stejně jako v kapitalismu, i tady vládnou ve společnosti peníze a dobrý původ. Klasické: všichni si jsou rovni, ale někteří jsou si rovnější. Kdo peníze má, má se ještě relativně dobře. Kdo je nemá, umírá hlady. K tomu si připočtěme zcela nulovou osobní svobodu, časté pošlapávání elementárních lidských práv a nedokážu si představit horší podmínky ke šťastnému a sebevědomému životu. Tedy takovému životu, o kterým sní nejen každý severokorejec, ale pokrytecky o něm mluví i ona směšná utopická ideologie. Na závěr bych rád zodpověděl otázku, která mě trapila od doby, co jsem si obě publikace koupil: má cenu číst obě? Nebudou se informace příliš opakovat? Nebude autorka recyklovat? Můžu vás ujistit, že rozhodně to cenu má a recyklované jsou pouze poznámky pod čarou (které mi i tak přišly vhod, protože mám paměť zlaté rybky). Vlastně i ve finále doporučuju nejdříve začít s "Mezi dvěma Kimy," jež je více informativní z hlediska faktů a funguje jako perfektní úvod do problematiky okem vnějšího pozorovatele, a posléze navázat těmito rozhovory, které vás dozajista zbaví i toho zbytku iluzí, které tam možná někde v nitru ještě zůstaly.

30.07.2021 5 z 5

Kniha sice nezprostředkovává ty největší hnusy, co se v téhle zemi dějí (pochopitelně), ale jako osobní svědectví české studentky, která měla cojones na to vydat se do země, ze které se nemusí nikdy vrátit, je to opravdu výživné čtení. Každodenní realita až děsivě věrně připomínající sci-fi román 1984. A to i přesto, že Nina viděla a zažila spíše to lepší, co tahle v jistém smyslu pozoruhodná země, vytržená jak z jiného světa, nabízí. Napsané je to čtivě - mnohé zážitky pobaví, některé trochu rozesmutní, ale líbil se mi nadhled a pozitivní přístup. Přesto se celou knihou nese jistá aura něčeho nepříjemného a zlovolného. Kromě popisování vlastních zážitků je kniha doplněna o vlastní analýzu propagandistické mašinérie a i v téhle rovině je to zajímavé a obohacující čtení, byť pochopitelně spíše pro ty, kteří toho o KLDR ještě tolik nevědí. Cením si i stručného shrnutí historie v závěru, které poodhalí vznik KLDR a zasadí ho do kontextu tehdejších událostí. Zároveň přehledně porovnává realitu s roztomile absurdními propagandistickými texty, jež jsou od malička Severokorejcům tak intenzivně vštěpované. Jediné dvě výtky bych směřoval ke struktuře, která je občas trochu chaotická a nedostatečné korekci textu. Těch překlepů tam nebylo zrovna málo.

26.07.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Panuje ve mně určitý nesoulad. Pokud se na Gumpa budu dívat z čistě literárního hlediska, nemůžu se zbavit dojmu, že to není úplně vono. A to ani ne tak tím, jak je to napsané (napsané je to hezky, mírně poťouchle, ale zároveň citlivě až smutně) ale s ohledem na celkový dějový oblouk. Kniha končí na můj vkus hrozně brzy, negraduje a kvůli tomu působí dost neuspokojivě, jakoby utnuta v polovině. A jakkoli se mi popsané minipříběhy líbily a do kritiky se pouštím jen tuze nerad, nemůžu se zbavit pocitu jisté odfláknutosti nebo spíše nezkušenosti autora. Chyběla mi tam nějaká silnější katarze, která by jednotlivé epizody z Gumpova psího života propojila ve více vypointovaný celek. Tolik ke kritice. Jinak je to ale viditelně kniha psaná srdcem. Málokdy se mi stává, abych měl nějaký příběh nutkání ořvat hned po několika prvních větách (štěňata) a musel si dávat opakovaně pauzu na vydejchání (potupné počůrání se, řetěz). Kdo se mezi psy pohybuje nebo se o ně alespoň zajímá (třeba skrze různé kanály útulků na YT), tak ví, že tohle jsou naprosto běžné a bohužel často i velmi kruté příběhy, se kterými se pejskař setkává dnes a denně. Slzy do očí mi vháněly i velmi pěkné, leč smutné doprovodné ilustrace, stejně jako závěrečné pomrknutí k lidem a psům, ze kterých autor čerpal při psaní inspiraci. S vyfabulovaným Psím posláním, které dělá ze psů něco, co tak úplně nejsou, bych to ale úplně nesrovnával. Gump sice vypráví svůj příběh a možná rozumí lidem více, než je v reálu možné (ono by to asi pro účely díla ani jinak nešlo), ale jinak je kniha pojata daleko střízlivějším a realističtějším okem. S tím se pojí i varování, že pro citlivější děcka (a zjevně i dospělé :D) to asi úplně není, jakkoli se to rozsahem a obálkou může jevit. Na závěr si dovolím můj oblíbený citát: "Dogs are not our whole life but they make our lives whole." Je to tak.

02.07.2021

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Styl Johna Greena mi prostě sedí. Stejně jako u Aljašky je i tady trochu znát, že se jedná o jeden z jeho starších románů. Ty jsou oproti těm pozdějším o něco pubertálnější, což nemusí sednout každému. Sám věřím, že být o 10 až 15 let mladší, tak si užiju Kateřiny ještě o to více. Na druhou stranu, stále ve mně dřímá duše puberťáka a tyhle příběhy o dospívání, obzvlášť pokud jsou takhle chytlavě napsané, mě stále hodně baví. Jestli John Green něco fakt umí, tak je to přirozeně a lidsky vykreslovat svérázné postavy. A Příliš mnoho Kateřin má opět skvělého hlavního hrdinu. Colin, jeho výpočty i způsob myšlení, mě upřímně bavil stejně tak, jako lezla na nervy jeho občasná nesnesitelnost. Jako postava mi byl dost blízký. Hassan je sice typický humorný sidekick, ale má říz a čiší z něj pohoda a to i navzdory jistým omezením, které představuje jeho víra. Jen ta Lidsey je zase taková Aljaška/Margo v bledě modrém (yea, ani ta barva laku na nehty se nemění). John Green má evidentně svůj typ, ačkoli se tím malilinko vykrádá. Ale to až tak nevadí. Protože, stejně jako v každé jeho knize, se i tady, tentokrát skrze hodně komorní dobrodružství, dostává k zajímavým pointám o životě a k tomu, co od něj vlastně skutečně chceme. Příliš mnoho Kateřin má akorát nevýhodu v tom, že nemá jako celek až takovou emoční sílu a ostatním, často i ve finále docela zdrcujícím, greenovkám se nedokáže po obsahové stránce dost dobře vyrovnat. Hodně záleží na náladě. Jako oddychové letní čtení ideální. Obzvlášť pro někoho, kdo má občas chuť jen tak sednout do auta a vydat se na prázdniny. Jednoduše nechat domov a běžné starosti za sebou a jet, jet a jet, kam ho cesta zavede. A možná na konci něco najít. Třeba i sebe sama.

30.06.2021 4 z 5

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Více či méně povedené fanfikce, které potěší fanoušky Akt X, ale zároveň nijak zvlášť neohromí, protože nepřináší vůbec nic nového. Většinou to je jen recyklace nápadů a nejvíce mě bavily ty povídky, které správně pracovaly s postavami. Zejména povídka Stefana Petruchy, u kterého bylo vidět, že má charaktery Muldera a Scullyové zmáknuté skutečně do hloubky. Zklamaný úplně nejsem, ale u takové sbírky bych asi očekával od autorů více snahy a imaginace. Dost mě překvapil výskyt několika vyloženě strohých, nenápaditých a předvídatelných příběhů.

08.06.2021 3 z 5

Kocour Bob a jeho životní moudrost Kocour Bob a jeho životní moudrost James Bowen

Nikoli další příběh, ale sbírka každodenních moudrostí, občas aplikovaných na Bobův přímočařejší instinktivní kočičí úhel pohledu, občas proložených střípky z Jamesova života (zajímavé jsou především střípky z natáčení filmu a autogramiád). Nic objevného, nic extra hloubavého, ale je to fajn a milé stejně, jako předchozí knihy. Obzvlášť, když na mnohé, i relativně banální, životní pravdy lidé stále často zapomínají. S ohledem na obsah je to ale spíše už jen kniha pro věrnější fanoušky. Knížka, kterou s chutí slupnou za jedno či dvě odpoledne a pokochají se jednoduchými, ale pěknými ilustracemi. Jamesovi přeji do budoucna jen to nejlepší, hlavně aby ztrátu svého nejvěrnějšího společníka ve zdraví překonal. A Bobovi za duhovým mostem spižírnu plnou tuňákových konzerv.

09.04.2021 4 z 5

Svět podle Boba Svět podle Boba James Bowen

Je to klasická nezamýšlená dvojka, která obsahuje sadu pěkných a hřejivě lidských příběhů ze života Jamese a Boba, ale faktem je, že to nejzajímavější a nejzásadnější bylo už odvyprávěno. Jenže! Mně to prostě nijak zvlášť nevadí. Stále je to velmi příjemně napsané, s hromadou postřehů jak okolo koček, tak z každodenního, skoro stále ještě pouličního života. James Bowen je, ani ne tak druh autora, jako spíš druh člověka, kterému vydání druhé, do určité míry nadbytečné knížky, vlastně vůbec nezazlívám. Příjemně se to čte, rychle to odsýpá a fandy to určitě potěší. Občas James možná až trochu přehání a ne všechny situace jsem mu úplně věřil, ale ve finále kniha obsahuje ohromné množství sebereflexe, která v dnešním světě a dnešním lidem často dost zoufale chybí. Vlastně i sám James přiznal, že ohledně Boba leckdy přehání. O to více je ale z knihy cítit vzájemná náklonnost a fakt, že nebýt Boba, mohl Jamesův život dopadnout úplně jinak. Finální kapitoly mapující vydání a křest první knihy, která posléze naprosto nečekaně zamíchala žebříčky bestsellerů, jsou už jen třešničkou na dortu. A nebudu zapírat: při Jamesových finálních slovech jsem měl na krajíčku.

30.03.2021 5 z 5

Mars Mars Ben Bova

Nutno podotknout, že Mars je hard-scifi, kde fantastický prvek nehraje žádnou roli. Kdo hledá senzaci a thrill, toho se u této knihy nedočká. Mars v takřka 750 stranách mapuje možnou expedici na Mars tak, jak by mohla proběhnout a co by se tam teoreticky bylo možné naleznout (nebo spíš nenaleznout). Je to kniha určená především nadšencům do problematiky, protože je místy hodně zdlouhavá, popisná a to nejen co se Marsu a expedice samotné týče, ale fušuje i do výcviku, zrádné politiky či do vztahů a sexuality astronautů/kosmonautů. Udržuje si stabilní, ale hodně pomalé, spíše popisné tempo, které vygraduje až v posledních cca 100 stranách. I přes výše uvedené mě to ale bavilo a bylo zajímavé sledovat, jak si autor představoval cestu na Mars počátkem 90. let, v době bez pokročilých digitálních technologií. Kvůli tomu je ale román, oproti třeba novějšímu Marťanovi, dost outdated. Navíc při čtení musí člověk překousnout dost slabý technický stav českého vydání knihy, které je plné hrubek, překlepů a divně nebo rovnou blbě přeložených frází. Není to až taková tragédie a číst se to dá, ale působí to, jako kdyby to neprošlo žádnou zpětnou korekturou.

22.08.2020 4 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Po všech těch dystopických románech jsem dostal chuť na nějakou oddychovku, ideálně greenovku a když už jsou ty Vánoce, proč si nedat rovnou i něco tematického. Let It Snow není klasická greenovka, je to soubor tří mírně provázaných povídek s vánoční tématikou. A já příběhy, kde se hrstka lidí vinou náhod sejde na jednom místě (v tomto případě v malém městečku vlivem nepříznivého počasí), a jejich osudy se prolínají a ovlivňují navzájem, rozhodně můžu. V první řadě je nutno říci, že jsou to vskutku pubertální vánoční romance. První povídka je sice ryze romantická, avšak zároveň milá, vtipná a zhruba do poloviny i dost nepředvídatelná. Druhá je klasická vtipná greenovka. Na Greenovi oceňuju fakt, že vidí teenagerům a především outsiderům do hlavy a umí to čtenáři lehkou a vtipnou formou předat. A přesto v mých očích první povídku nepřekonala. Poslední povídka mě však už trochu zklamala. Ta je naopak pubertální takovým tím ukňouraným nesympatickým způsobem, humoru je minimum a strašně dlouho trvá, než se sebestředná hlavní hrdinka srovná se svými malichernými pocity a začne se tam konečně něco dít. Ve finále se ale zase hezky všechny tři povídky propojí, takže výsledný dojem zachráněn. Jindy bych asi mrmlal víc, ale takhle na Vánoce mi to padlo do noty. Jako sváteční oddychovka ideální.

24.12.2019 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Den trifidů je považován za klasiku a skutečně to po celou působí jako román, který určil směr postapo žánru, který v dnešní době okupují spíše nemrtví. Tématika inteligentních agresivních rostlin je tedy poměrně originální a neokoukaná. Z pohledu dnešního čtenáře ale román už trochu ztrácí zejména v tom, jak obyčejně působí. V zásadě jde o epizodické postapo s jednoduchými survival zápletkami. Wyndham občas mírně filozofuje, ale stejně jsem měl pocit, že je Den trifidů dost povrchní, což ještě umocnil rushnutý závěr. Zatímco začátek je vyloženě pomalý a dost popisný, v poslední třetině se najednou začne zběsile skákat v čase a finální kapitoly působí spíše jako narychlo sepsaný vycuc z původně plánovaných minimálně dalších padesáti stránek knihy. Četlo se to příjemně, elegantní jazyk je v překladu zachován a zejména příběh o původu trifidů či úvahy nad původem meteoritického roje jsou minimálně zajímavé, ale finální dojem je vlivem jisté nedořečenosti spíše neuspokojivý.

10.12.2019 3 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Na Temný experiment jsem se i po určitém zklamání z třetí série Stranger Things těšil. Nečekal jsem nic objevného, spíše jak zabavný popkulturními odkazy nabitý fanservis. Jiný účel snad ani tyhle doplňkové knihy nemají. O to víc mě mrzí, že fanservis je to nulový a příběh samotný působí jako nenápaditá narychlo spíchnutá rychlokvaška, která by horko těžko mohla fungovat ve formě scénáře jako prequelová epizoda nebo samostatný doplňkový film, ale v knižní podobě je to stereotypní povrchní nuda jedoucí z bodu A do bodu B. Bez zvratů, bez hloubky, bez emocí a bez nějaké literární přidané hodnoty. Nebýt sympatických postav a zvědavosti, jak se to celé napojí na seriál, tak to snad ani nedočtu. A to u knih moc často neříkám. Není to vyloženě zlé, ale je po všech směrech naprosto šedivý ničím nevybočující průměr.

11.11.2019 2 z 5