JLČ JLČ komentáře u knih

Biblické památky Izraele Biblické památky Izraele Václav Oulík

Základní, přehledná, drobná encyklopedie biblických památek. V době svého vydání nesmírně užitečná.

Malý bohovědný slovník Malý bohovědný slovník Jan Merell

Naprosto nezbytná knížečka pro katolíka, který tuší, že dnes řádí modernismus a překrucování neměnných pravd. Podává definice církevních pojmů před 2. vatikánským koncilem.

Samota velkoměsta Samota velkoměsta Manuel Gálvez

Přečetl jsem za dva večery s velkým potěšením a dychtivostí, dokud mi oči sloužily! Mistrné vykreslení postav hlavního města Argentiny počátku 30. let. Ač žijí společensky a intelektuálně, v hloubi duše trpí samotou. Idealizují si Evropu, odkud pocházejí a na svou novou vlast vzhlížejí s despektem ("prázdnota pampy"). V popředí je postava spisovatele Gervasia Klaravala (tipuji, že se do ní projektuje sám spisovatel), který je sice inteligentní, vnímavý a vzdělaný, ale neuvědomuje si, že jeho pocit samoty vychází z absence živé víry. Bezútěšnost stavu lidských duší je ukázána na pozadí revoluce, kdy je generálem Uriburou svržen demokraticky zvolený prezident Yirigoyen. Po krátké fázi nadšení přichází opět vlna malomyslnosti, ba je ještě hůř...

Ze země Chelmenské Ze země Chelmenské Władysław Stanisław Reymont

Několik povídek ze života polských katolíků v 19. století na Červené Rusi, utiskovaných od pravoslavných Rusů. Úžasné příklady víry, statečnosti a nezlomnosti. Velmi působivá je např. povídka, v níž Reymont popisuje utajenou "misii", kdy je po dlouhé době pro katolíky sloužena mše svatá na nedostupném místě mezi močály.

Úbohá Líza Úbohá Líza * antologie

Karamzinova povídka "Ubohá Líza" je manifestem ruského sentimentalismu, literárně kvalitní, myšlenkově však slabší - klišé: nevinná ušlechtilá dívka a "pán", jenž se do ní zamiluje. Tento žánr nelze brát vážně, lze jej číst víceméně jen pro zábavu, podobně jako sledovat brakové filmy.

18.12.2016 4 z 5

Cena, kterou zaplatíš Cena, kterou zaplatíš Joseph Fadelle

Nejde v žádném případě o literární umělecké dílo, ale to není v tomto případě vůbec podstatné. Nejvíce mne překvapilo, jakým problémem bylo pro muslima najít cestu do křesťanského společenství (pod hrozbou smrti pro něho i pro celou křesťanskou komunitu!). Kniha mne vyprovokovala dále se zajímat o islám. Uvědomil jsem si, jak málo o něm vím, i když jsem žil dlouhou dobu s pocitem, že kromě rozdílu šíitů a sunnitů už nemám žádné další nejasnosti a otázky...

Děj se odehrává v letech 1987 až 2001 v Iráku za režimu Saddáma Husajna, hlavní postavou je bohatý šíitský muslim Mohamed al-Saíd al Musáví, původem ze šlechtického rodu Musáví. Konvertoval v kasárnách pod vlivem křesťana Masúda. Otec mu vybral nevěstu Anwar a po zjištění, že sympatizuje s křesťanstvím ho nechal věznit a týrat po 16 měsíců ve vězení v Bagdádu (Mohamed al-Saíd: "Cítím, že odpustit je teď pro mně nemožné"). I jeho žena konvertovala, ale nemohli přijmout křest pod hrozbou smrti své i křesťanů. Narodili se jim děti. Představený bagdádského kláštera mu jménem Církve přikázal opustit Irák.
Roku 2001 po značných obtížích odešel s rodinou do Jordánska (král Abdalláh II. byl spojencem Západu), žili v křesťanském Fuheisu. Křest přijala celá rodina 22. 7. 2000: z Mohameda se stal Josef, z Anwar Marie, z dětí Azhara Pavel, z Miam Terezie. Josef dělal kostelníka ve Fuheisu, jeho nejbližší příbuzní po něm stále slídili a chtěli ho zabít. Ještě téhož roku rodina odešla do Paříže, kde žije stále v nebezpečí fatvy (trest smrti za odpadlictví). Zde Josef napsal tuto knihu, přeloženou do mnoha jazyků.
Kniha rozhodně stojí za přečtení, lze ji pořídit velmi levně, podobně jako ostatní tiskoviny z vranovského FATYMU.

12.12.2016 4 z 5

Revoluce dvacátého století ve světle Fatimy Revoluce dvacátého století ve světle Fatimy Michal Semín

Šokující fakta o průniku tajných služeb na 2. Vatikánský koncil.

12.12.2016 5 z 5

Od Libanonu k Tigridu: Nová Syrie Od Libanonu k Tigridu: Nová Syrie Alois Musil

Skvělá populárně-naučná kniha, velmi přehledně uspořádaná: země, příroda, obyvatelé, národnosti, náboženství, dějiny...

12.12.2016 5 z 5

Němá nauka stromů o spáse Němá nauka stromů o spáse Sándor Sík

Zajímavá antologie maďarské katolické literatury s cennými historickými exkurzy.

12.12.2016 4 z 5

Čtvero knih o následování Krista Čtvero knih o následování Krista Tomáš Kempenský

Základní kniha katolíka, klasika.

Mariánská dogmata Mariánská dogmata Metoděj Minařík

Stručný úvod do problematiky mariologie.

České země v době baroka České země v době baroka Jitka Lněničková

Dobrá kniha pro děti, velmi pěkné ilustrace.

Zajatci hvězd a snů Zajatci hvězd a snů Aleš Filip

Skvělá, průkopnická kniha, zabývající se secesí a symbolismem v českém církevním prostředí.

09.12.2016 5 z 5

Na výsluní Božím Na výsluní Božím Wilhelm Hünermann

Pohádkovým způsobem zpracována např. témata jako mše svatá, A. K. Emmerichová, sv. papež Pius X. aj. Líbilo se mi to i jako dospělému čtenáři a znovu jsem si uvědomil, že důležité informace se předávají z generace na generaci právě takovými jednoduchými legendárními extrakty.

09.12.2016 5 z 5

Církevní dějiny v přehledu a obrazech Církevní dějiny v přehledu a obrazech Blažej Ráček

Ano jedny z nejlepších, opravdu katolické, přehledné a pro lid.

08.12.2016 5 z 5

Církevní řády a kongregace v zemích českých Církevní řády a kongregace v zemích českých Luděk Jirásko

Po roce 1989 první a naprosto základní literatura.

Církevní rok a lidové obyčeje Církevní rok a lidové obyčeje Vlastimil Vondruška

Tohle je asi jediná Vondruškova kniha, která se mu povedla a je hodnotná. Není to beletrie, ale naučná...

Holoubek Holoubek Jindřich Šimon Baar

Mimořádná kniha, možno říci vůbec jedna z nejlepších se skupiny tzv. kněžských románů. Vtipné, svižné vyprávění běhu života českého kněze, od maturity až po stáří, přičemž jsou zde ukázány kladné i stinné články člověka, život venkovského lidu i vrchnosti. Obdobou J. Š. Baara na Moravě je v tomto směru P. Václav Kosmák, ale Baar je přece jenom nadanější. Nádherný, svižný jazyk a výstižná zkratka!

08.12.2016 5 z 5

Průvodce po dějinách české literatury Průvodce po dějinách české literatury Josef Hrabák

Výrazně komunistická, pokroková publikace, bohužel v dobách našeho mládí, jediná dostupná. Za neodpustitelné považuji hodnocení barokní literatry, vynechání J. Š. Baara, Jakuba Demla atd.

08.12.2016 2 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Rozhodně poutavá a napínavá četba, částečně sci-fi pod náboženskou záminkou, hlavní postavou je tu mladý protestantský pastor. V porovnání např. s O´Brienovou "Apokalypsou" jde však přece jen o dílo myšlenkově jednodušší, s absencí mystiky a náboženské hloubky (mimo jiné se tu ukazuje, že výhodu by měl misionář-celibátník). Jazyk překladu se mi zdá hodně dobrý. Vracet se k této knížce ale nebudu...

07.12.2016 4 z 5