Jitty82 Jitty82 komentáře u knih

Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

„Myslím, že duchy vidíme jen my s Daliou. Ostatní to každopádně nedávají najevo. Duše jsou všude kolem nás. Jako lehký větřík.”

Srdcervoucí čtení o deportaci na Sibiř z dětského pohledu. Dětský pohled na svět je nedocenitelný a obdivuhodný. I proto se vše zdá být mírnější, ale i tak se tragédie a smutek celého sibiřského života dostává ke čtenáři. Scéna s vánicí mě zabolela u srdce. Co mě ale zasáhlo stejně, jsou malé okamžiky naděje a útěchy, které postavy nacházejí navzdory těžké práci, nekonečnému hladu, drsnému klimatu a špatným životním podmínkám, které jsou nuceny snášet.

Zpočátku jsem byla k nápadu autorky přenést tak bolestné téma komiksem trochu skeptická, ale velmi jsem se s předsudkem spletla. Ilustrace jsou nesmírně krásné, sugestivní a často řeknou víc než slova.

13.10.2022 5 z 5

Autentické, čtivé a hluboké.

O tragické události v Životicích jsem se dozvěděla až prostřednictvím této knihy. Atmosféra té doby na čtenáře dýchá z každé stránky, což posiluje autentičnost díla. Jsem ráda, že autorka příběhy Životických obětí vynesla na světlo a navždy je zapsala pro další generace, protože toto smutné období našich dějin nesmí být zapomenuto.

Díky Karin Lednické se tento kout země dostane do podvědomí.

13.10.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Stejně jako mnoho jiných, když čtu o zvěrstvech spáchaných na těch nevinných duších, které byly uvězněny v koncentračních táborech, jsem zdrcena a zároveň ohromena tím, kolik z těch kteří přežili, bylo schopno zachovat si zdravý rozum a žít plnohodnotný život.

Kniha nám přináší výpověď člověka, který byl na vlastní oči svědkem zlých činů prováděných morálně zkaženými sadistickými jedinci, přesto si dokázal zachovat sílu charakteru. Kniha se neštítí informovat čtenáře o strašných degradacích života v táboře smrti za 2. světové války, o tématu, které je třeba čas od času nastolit, byť jen proto, aby nám připomnělo, že takové režimy nesmíme nikdy dovolit.

V této knize se však autor více zajímá o způsoby, jakými může slušná lidská bytost překonat takové nepředstavitelné události a místo toho, aby jimi byla oslabena, být vděčná za to, že je přežila a chopila se příležitosti, které přináší každý vzácný den života.

Tohle je kniha, která mě úplně pohltila za jeden večer. Eddie mě vzal na cestu, která byla chvílemi nepříjemná, ale byla to cesta, která stála za to a cíl jsem si vlastně užila. Je to opravdu zvláštní kniha, ke které se budu mnohokrát vracet kvůli jejímu inspirativnímu poselství.

Přežila jsem čínský gulag Přežila jsem čínský gulag Gülbahar Haitiwaji

Trýznivý a strhující příběh Gülbahar, Ujgurky, kterou čínské úřady oklamaly, aby se vrátila do Číny poté, co několik let žila ve Francii. Po návratu do Číny byla zadržena a poslána do „převýchovného” tábora.

Pro ty, kteří nevědí, Ujgurové jsou etnická a náboženská menšina žijící v provincii Sin-ťiang. Aby čínská vláda tuto oblast ovládla, instalovala CCTV, zbourala mešity, zakázala modlitby a uvrhla lidi do „převýchovných” táborů, kde jsou nuceni slíbit věrnost Komunistické straně Číny a jejímu vůdci Si Ťin-pchingovi.

V této knize Gülbahar líčí psychické mučení, hladovění, nekonečné výslechy, nucené sterilizace a vymývání mozků. Je děsivé a nepředstavitelné, že zkušenosti, které vypráví jsou z posledních let, že to není jen hrozná část historie, ale že se to děje právě teď.

Čínská vláda popírá dění v táborech a tvrdí, že v provincii Sin-ťiang nedochází k porušování lidských práv a že pouze pracuje na převýchově lidí ovlivněných extremismem. Tato kniha je však svědectvím o ujgurské genocidě. Je to vymazání kultury. Míra růstu populace Ujgurů v Sin-ťiangu se v posledních letech snížila o více než 70%.

Je skutečně udivující, jakým způsobem ČKS pronikla do světových mocností, včetně toho, že čínští představitelé mají své místo v Radě OSN.

Hančina cesta Hančina cesta Alžběta Langová

Kniha shrnuje autorčin životní příběh. Vypráví o dětství v Holicích, mládí v koncentrácích a odjezdu do Izraele poté, co válka skončila.

Stále žije několik přeživších onoho nelidského zacházení, kteří se snaží své vzpomínky předávat dalším generacím.

Tyto vzpomínky nejen, že donutí čtenáře k přehodnocení svých priorit a k zamyšlení se nad svým vlastním životem, ale také v něm zanechají vědomí toho, že dnešní svoboda a blahobyt nikdy nebyly a ani nejsou samozřejmostí.

07.10.2022 3 z 5

Tajemná řeč stromů Tajemná řeč stromů Gill Davies

Není to tolik pro jeho krásu, čím si les dovede uchvátit lidské srdce, jako spíš pro cosi nepostřehnutelného, pro kvalitu vzduchu, pro to, co vyzařuje ze starých stromů, co tak nádherně proměňuje a obnovuje znaveného ducha.
~ Robert Louis Stevenson ~

Již od úsvitu našich dějin hrály stromy významnou roli. Byly spojovány s posvátnou energií, kterou skýtají, a byly proto brány jako zdroj léčivé energie.

Kniha představuje stromy jako nedílnou součást přírody, které poskytují útočiště, potravu a ochranu mnoha druhům živočichů. Dozvíte se, kde rostou jednotlivé druhy a jaké legendy se s nimi pojí.

Miluji přírodu a ráda se procházím v tichosti lesního království, ve kterém panuje neměnný řád přírody. Velké stromy ochraňují ty malé, a když přijde ten správný čas, všechno v této říši usne hlubokým spánkem. Na větvích se třepotají poslední lístky, kapky rosy se třpytí jako korálky. A les voní… Voní po mechu, dřevě, kapradí…

Skvělá kniha pro všechny, kteří vnímají přírodu jako dar, kterého si máme vážit a ochraňovat.

20.09.2022 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Vražedná mysl je stejně působivá a strhující jako předchozí díly z této velmi oblíbené série.

Tato kniha nás zavede do temného světa kultů a my vidíme, jak nebezpečné a destruktivní mohou být.

Miluji tuto sérii a každá kniha je jako setkání se starým přítelem.

Angela Marsons nikdy nezklame!

20.09.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Ruta Sepetys má dar vdechnout život historickým událostem a oživit pohledy, zvuky a vůně dob dávno minulých s úctou. Přenese čtenáře zpět v čase, aby pohlédl na éru z velké části zatemněnou dějinami, která mohla být přehlédnuta a zapomenuta.

V tomto románu o nezapomenutelné lásce, naději a odvaze nás zavede zpět do Španělska 50. let se vší jeho krásou a poválečnou hrůzou. Navzdory děsivým skutečnostem, které postupně stránku za stránkou objevujete, podala Ruta příběh tak, že nepůsobí ponuře. Ba naopak vystihla kouzlo slunečných Madridských ulic, radost lidí a touhu bojovat za život bez ohrožení.

Velice oceňuji, jakou práci si s knihou autorka dala. Nese v sobě poučení a vzpomínku na ty, jejichž život vyhasl ve jménu boje za lepší zítřky.

15.09.2022 5 z 5

12 moudrostí stromů 12 moudrostí stromů Vincent Karche

Každý strom je velký zázrak!

Využijte sílu přírody a načerpejte potřebnou sílu a energii ze stromů, které jsou všude kolem nás.

Po dočtení knihy jsem cítila takový ten hřejivý klid, mír a slunce v duši.

Enneagram Enneagram Don Richard Riso

Enneagram je individuální lidský proces vývoje osobnosti a volby životní strategie. Popisuje strukturu naší povahy nejen s jejími přednostmi ale i stíny, což je velmi zajímavé. Pomáhá pochopit naše nevědomé chování, pomáhá pronikat a chápat postoje i druhých lidí. S Enneagramem se můžete vyvíjet celý život, protože je dobře použitelný v praxi a dá nám nahlédnout do určitých strategií, přes které můžeme jako člověk růst.

Život se začne člověku měnit, pokud dá stejně tolik energie víře ve své schopnosti, jako dává strachu ze svých neschopností.

Enneagram - Devět tváří duše Enneagram - Devět tváří duše Richard Rohr

Knihu jsem přečetla s velkým zájmem a nadšením za pár dní a řekla bych, že se tato kniha bude líbit každému, kdo se zabývá osobnostní typologií a křesťanskou vírou.

Enneagram mi pomohl lépe porozumět druhým. Těm, na kterých mi záleží a které mám ráda. To, že jsme každý jiný, jsem si všimla už dříve, chtěla jsem tomu porozumět. Díky Enneagramu je najednou vše srozumitelnější, viditelnější, ale hlavně s tím můžeme rychleji a účinněji něco dělat. Anebo také ne. Vše je věcí svobodné volby.

Poznáte ptáky našich zahrad? Poznáte ptáky našich zahrad? Ulrich Schmid

Z této knihy jsem byla obzvláště nadšená.
Jednotlivé ptačí druhy jsou prezentovány přehledně, poučně a srozumitelně. Především četné brilantní fotografie jsou skvělé a značně usnadňují rozpoznání příslušného ptačího druhu. A v odpovídajícím textu najdete důležité a užitečné informace o příslušném druhu.

Tato kniha je obohacením pro každého milovníka ptactva.

Vlčí stopy Vlčí stopy Tanja Askani

Nádherné dílo s fantastickými fotografiemi, dojemnými vlčími zážitky a spoustou informací.

Vlk – Pes – Člověk Vlk – Pes – Člověk Kurt Kotrschal

Název knihy přináší to, co slibuje: autor velmi čtivým způsobem zprostředkovává různorodé aspekty vztahu člověka - vlka - psa, a to jak historicky tak geograficky. Jako biolog, který pracuje se psy a vlky, dokáže laikovi poskytnout velmi zajímavý náhled do své každodenní práce a dát ho do souvislosti s tisíciletým vztahem mezi lidmi, vlky a psy. „Své” vlky a psy nepovažuje za objekty výzkumu, ale chová se k nim s velkým respektem a empatií.

04.04.2022 4 z 5

Vzestup vlka 8 Vzestup vlka 8 Rick McIntyre

Tuto knihu napsal obdivuhodný muž, který zasvětil svůj život ochraně divoké zvěře, ale především vlkům ve volné přírodě. Množství času, které Rick strávil sledováním těchto úžasných bytostí, je ohromující. Zná historii mnoha vlků, kteří přišli z Kanady do Yellowstonu a jejich pozoruhodné osudy v této drsné krajině. Sestavuje jejich rodokmeny precizním způsobem, krásnými snímky a pečlivými detaily.

Jeho práci považuji za velmi cennou pro další generace a jsem ráda a vděčná, že se s námi podělil o své zkušenosti.

Příběh vlka 8 je velmi inspirativní a odhaluje o vlcích věci, které bychom o nich jinak nikdy nevěděli. Opravdu doufám, že YNP a americký západ bude pokračovat v práci na zachování tohoto klíčového druhu, protože je velmi důležitou součástí ekosystému.

27.03.2022 5 z 5

Potěšující, inspirativní a motivující příběh.
Všechno se dá pevnou vůlí dokázat.

Doporučuji především těm, které láká myšlenka na cestování.

27.03.2022 4 z 5

Stoikův průvodce pro každý den Stoikův průvodce pro každý den Ryan Holiday

Stoikův průvodce utváří a vzdělává ducha, řídí vaše činy a rozhodnutí, které vás zároveň formují a dělají z vás lepšího člověka.

Jedna z nejdůležitějších knih v mém životě, kterou mám neustále po ruce. Pomáhá mi utvářet můj den a uvádí mě do správného myšlení.

Cvičte stoicismus a vydejte se na celoživotní cestu sebeovládání.

12.03.2022 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Toto je senzační doplněk k sérii Kim Stoneové. Jsem tak ráda, že autorka myslela na tento úhel. Její široká škála postav je fascinující a navzájem odlišná. Hned je jasné, proč její knihy vyčnívají z davu. Mrazivé a napínavé zápletky, brilantní charakterizace. Návyková od začátku do konce.

Výborně, paní Marsons!

09.03.2022 5 z 5

25 gramů štěstí 25 gramů štěstí Massimo Vacchetta

Nádherná kniha, psaná srdcem.
Kniha, která vypráví příběh čisté, bezpodmínečné lásky.

Scény, ve kterých Massimo vypráví o ježcích, jsou velmi dojemné, zvláště ty s Ninnou: není možné ji nemilovat od prvních stránek! Péče, kterou věnuje tento úžasný veterinář malým a bezbranným tvorečkům je dojemná a obdivuhodná. Změnu, kterou to přineslo ve všech aspektech jeho života, je působivá.

Děkuji Massimovi za jeho práci a obětavost a Antonelle za to, že dala hlas tomuto příběhu s grácií a poezií.

Citáty, které mne oslovily:

Žádný den neprožiješ naplno, pokud nevykonáš něco pro někoho, kdo ti to nebude moci oplatit.

Každá živá bytost má význam a své přesné místo na světě.

A pamatuj: nikdy nesmíš dělat něco jen proto, aby se ti od někoho jiného dostalo uznání. Naopak musíš dělat to, co bude dělat dobře tobě samotnému.

Můj příběh…
Tuto knihu jsem koupila proto, že k nám na zahradu zavítal ježek. Chodil pravidelně a pojmenovala jsem ho Rupert. Prohlédla jsem ho, byl zdravý, ale neměl dostatečnou váhu pro přezimování. Bylo zřejmé, že potřebuje mou pomoc, bez které by neměl šanci přežít zimu. Denně dostával kočičí kapsičku. Vybudovali jsme mu domeček a vystlali ho slámou a trochou listí. Ježčí úkryt jsme zapustili v klidné časti zahrady do země, navrstvili hromádku listí a kousků dřeva. Blížil se konec listopadu a Rupert dosáhl potřebné váhy. Moc jsem si přála, aby u nás přezimoval, ale nakonec odešel. Pevně věřím, že se s Rupertem na jaře opět shledám.

24.02.2022 5 z 5

Dopisy psané stoikem Dopisy psané stoikem Lucius Annaeus Seneca

Ačkoliv jsou základy stoicismu více než dva tisíce let staré, stále má tato filozofie dnešnímu člověku a naší moderní době co nabídnout.

Nejen v Senekových dílech můžeme nalézt rady pro zvládání těžkých životních situací a ovládání bouřlivých emocí za pomoci vlastní vůle. I další díla významných myslitelů pozdní stoy - Epiktéta a Marka Aurelia jsou dodnes žádaná, stále čtivá a plná i pro dnešní dobu použitelných rad a myšlenek.

Toto je stoický pohled na svět: naše síla charakteru je důležitější než konkrétní životní situace, ve které se nacházíme.

Svět není vždycky krásný, budou se nám stávat špatné věci, nikdy nebudeme mít 100% kontrolu nad svým okolím a jediné, nad čím kdy budeme mít skutečně moc, je to, jak se k tomu všemu postavíme. A to bohatě stačí…

21.02.2022 5 z 5