JitrniPoutnik JitrniPoutnik komentáře u knih

Hvězdný prach: romance v říši kouzel Hvězdný prach: romance v říši kouzel Neil Gaiman

Ach...dočteno rychle. Zanechalo krásný pocit. Pohlazení na večer. Ilustrace (Charles Vess) jsou nádherné.

10.02.2024 5 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Je mi to líto, ale kniha se mi "otevírala" ztuha a jednoduše mě nebavilo ji číst. Postavy a jejich hrdinské (?) příběhy se mi líbily, také detaily ve vyprávění, úsměvné historky a ilustrace. Jdu si doplnit historické mezery, neboť Vikingové mě nechávali vždy chladnou.

04.03.2023 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Rychle se to četlo. Až tak, že mi popisované dny ústřední postavy přišly jako jeden den. Bylo to svižné. Bohužel jsem se nedokázala oprostit od srovnání s Orwelem a proto se mi tento příběh zdál příliš jednoduchý. Ale neumenšuje to velikost myšlenky, která zůstává i po dočtení:). Doporučila bych komukoliv k zamyšlení, přesto, že jsem dala 3 hvězdičky.

21.12.2022 3 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

rychlé, trošku creepy, a nemůžu přijít na to, jak to, že to ve mně zanechalo tak podivnou atmosféru a střet dospělosti s neusměrněnou dětskou fantazií, přestože je to napsáno tak "jednoduše"

a líbí se mi slova jako malinovo anýzové bonbóny, auto mini apod:)

19.02.2022 5 z 5

Nikde není řečeno Nikde není řečeno Petr Hruška

-.- stručné, obyčejné, melancholické, barevné, šedé

17.02.2022 5 z 5

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

hutná kniha plná opravdu funkčních praktických rad, doporučuji pro každého živnostníka

02.01.2022 5 z 5

Život na cestě: autobiografie Život na cestě: autobiografie Oliver Sacks

Původně jsem chtěla přečíst knihu "Muž, který si pletl manželku s kloboukem", ale dostala jsem se nejprve k autobiografii Sackse. Slovy druhého odkazu na googlu: HONZÁK R.: OLIVER SACKS, NEUROLOG, KTERÝ ZNAL LIDSKOU DUŠI. Osobně mi přišla jeho životní "zpověď" uvolňující ve své upřímnosti a přímočarosti, plná zajímavých odborných příběhů a poznatků z oblasti lidského jednání, chování a mnoho dalšího. Udělalo na mě dojem, že přes všechno co viděl a zažil, jsem měla pocit, že citlivě vnímá nepředvídatelnost lidského života, obyčejnost každého dne, zklamání, radosti,... Fakt zajímavý člověk. Doporučuji k rozšíření obzorů. Těším se na jeho další knížky, s uvědoměním, kým byl. (Přiznám se, že závěrečné kapitoly mi už splývaly a četly špatně, nevím v kolika to už dopisoval.)

20.03.2021 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Poslední kapitola mě nečekaně hodně dojala. Jakoby by se v ní (konkrétně v promluvě jedné z hlavních postav) potkaly myšlenky celé knihy, vztahů věřících s Bohem, rodičů a dětí, tradice, historie, pokory, odpuštění, bolesti...Každý si do toho možná přidá něco jiného. Je to krásné zamyšlení. Kniha mě donutila se znovu a lépe zajímat o dějiny Židů. Je to pozoruhodné.

12.10.2020 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Ze začátku jsem si říkala, že v takovém klasickém počtení budu muset tu "dnešní" psychologickou hloubku dolovat, ale celkem mě to ke konci dostalo. Zlomení osudem a nové přemýšlení hl. postavy, ikdyž trochu bolavé a smířené, mě baví. Štěpka byla moc zajímavě vykreslena.

07.09.2020 4 z 5

On mne vede On mne vede Walter Ciszek

Knížka se mi četla dlouho, protože byla plná těžkých příběhů a také pro to, že ji autor nepsal jako napínavý román (byť sepsané události by vydaly na spoustu knih), ale s nadhledem toho, kdo má totální pokoru a píše o věcech jak jsou, jak jim věří, jak je přežil. Doporučuji.

11.04.2020 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Přečteno poprvé ve 25. Je to top!

20.08.2019 5 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Příběh je čtivý, záhadný, možná v lecčem naivní, ale mně se moc líbil. I ta semknutost rodiny B.

17.07.2019 4 z 5

Mne soudila noc Mne soudila noc Valja Stýblová

Autorce se povedlo na mě přenést úzkost, ironii a podivnost situací a životů hlavních i vedlejších postav. Přečteno za den. Nelze odsoudit, jen přečíst a přemýšlet...

07.10.2018 4 z 5

Králův kříž Králův kříž Timothy Keller

Mám na stylu autorova psaní ráda jeho přirovnání, která mi až bolestivě nebo radostně přiblíží příběhy z bible, které často vnímáme pouze jako historický sled událostí bez vědomí, že se nás to týká právě dnes.

29.04.2018 5 z 5

Dokud nemáme tvář Dokud nemáme tvář C. S. Lewis (p)

Pamatuju si, že když jsem se přehoupla přes polovinu knihy a zrovna si ji četla v šalině, přestala jsem zcela vnímat okolí, překvapená, strnulá, tichá a očarovaná tím, co se tam děje. Vůbec jsem netušila, jestli tomu rozumím, tak jak mám, ale vím, že to byla síla! Doporučuju.

27.02.2018

Má spád, příběh, do kterého se chceš večer ponořit a ať se někdo opováží rušit s věcmi obyčejných smrtelníků. Ale jak rychle mě knížka chytla, tak mi stejnou rychlostí po dočtení zaklapla očekávání a chuť na nějaké další hloubání.

07.08.2017 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Při pokusech knihu odložit mě vždycky znovu lapila a nedovolila nedočíst ji. Ten život co žije hlavní hrdina a jeho matka, hrozně se podobá tomu "normálnímu", co žijeme....

27.12.2016 4 z 5

Picasso Picasso Roland Penrose

Nemam slov.

14.11.2016 5 z 5

Dobrodružství barvy Dobrodružství barvy Ivana Brožková

Uzitecne, jasne, zajimave.

08.11.2016 5 z 5

Proč lidé pláčou před obrazy Proč lidé pláčou před obrazy James Elkins

Začalo to slibně, ale čím dál víc mi to s dalšími kapitolami připomínalo slepenou seminárku, spousta věcí, až moc přeinspirované, subjektivní cosi, na konci není nic. (něco jako tento můj komentář)

07.10.2016 2 z 5