jirka9453 jirka9453 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl Šikmého kostela přímo navazuje na události první knihy a sleduje další osudy generací rodin ze zaniklé Karvinné a okolí, kterým zmítají politické a národnostní boje následované hrůzami druhé velké války.

Opět mistrně a citlivě podané historické události, které formovaly tento region a o kterých historie příliš nemluví. A čím dál více po přečtení lituju toho, že patřím už ke generacím, které se starou Karvinnou nemohly projít. Tímto zároveň děkuji paní autorce, protože nebýt Šikmého kostela, na téměř dvacetitisícové město, které už není, by se s novými generacemi postupně zapomnělo.

01.02.2024 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Kniha mě zaujala už v době vydání. V té době jsem zrovna dočetl Šikmý kostel a chtěl jsem navázat na knihu v podobném stylu, a sledovat životní osud Emilky, jak jsem odhadl podle anotace, odpovídalo stejnému stylu vyprávění. A dostal jsem, co jsem hledal.

Kniha je napsána velmi dobře, poutavě líčí osudy postav, se kterými prožijete jejich radosti i strasti, některé si zamilujete, některé proklejete a některé musíte obdivovat. Občasné zvraty osudu už byly takové, že i já z pozice čtenáře jsem si řekl... "co komu ta Emilka, proboha, udělala?"

Velmi pěkná kniha o jedné motanici lidských osudů.

01.02.2024 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Jako vždy jsem se na knihu paní Tučkové těšil a opět oprávněně - nezklamala. Řádná dávka textu v sobě opět skrývá mistrný mix archiválií, napětí, zvratů a skvělého čtení. Postavy si podle mě celkem snadno oblíbíte a jejich příběhy Vás chytí a nepustí.

20.03.2023 5 z 5

Alžběta II.: Život moderní panovnice Alžběta II.: Život moderní panovnice Sally Bedell Smith

Jsem obdivovatelem královny Alžběty II., která pro mě znamenala a asi i navždy bude pojítko s britskou monarchií, velmi silnou osobnost a symbol této kouzelné ostrovní země. Kniha má celkem dost co nabídnout, za mě však obsahuje místa vysloveně hluchá a vycpaná zbytečným popisem, jak už tady psali jiní, a také i mě místy rušil dojem fakt, že obdiv k Jejímu Veličenstvu je v knize občas vyjádřen až tak silně, že ruší (alespoň za mě) objektivní líčení. Za sebe spíše doporučuji knížku Královna, nicméně i tento životopis si v knihovně určitě nechám.

13.03.2023 3 z 5

Čachtický hrad a Alžbeta Báthoryová Čachtický hrad a Alžbeta Báthoryová Jaroslav Straka

Zajímavé zpracování dějin. Pokus chcete o Čachticích vědět více, není to špatná volba.

02.03.2022 3 z 5

Poklad krále Tutanchamona Poklad krále Tutanchamona Jaromír Málek

Úžasná fotopublikace se skvělými faksimiliemi dobových deníků a podobných skvostů, zpracovaná tak, že dává opravdu hodně informací přehlednou formou, oku lahodí a ještě dělá čest našim egyptologům, kteří ve světě mají rozhodně jméno.

11.02.2022 5 z 5

Paměti přírodního léčitele Paměti přírodního léčitele Jan Mikolášek

Vlastní vyprávění o svém životě, který napsal lidový léčitel pan Mikolášek. Nevíme, nakolik on sám upravoval pravdu a nakolik byl objektivní. Ale rozhodně stojí za přečtení, chcete-li se například po shlédnutí Šarlatána o něm dozvědět váce.

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Kniha vzniklá přepisem scénáře. Film nemá chybu, ovšem pokud jste ho již předtím viděli, nedá Vámm kniha nic navíc. To ovšem neznamená, že by nebyla fajn čtivem. :-)

02.02.2022 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá kombinace fakt a představivosti, dílo, které mě od pohledu zaujalo obálkou, následně jsem narazil na pochvalnou recenzi a poté jsem na něj pozapomněl. Narazil jsem na něj znovu až v práci, kde jsem už nezaváhal - a rozhodně toho nelituji. Mistrné dílo, kombinující dávnou tradici a ne tak dávnou historii, které Vás chytí a do poslední strany nepustí,

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Perfektní a čtivá kniha o tragédii, na kterou se postupně zapomíná, což je třeba napravit. Odehrálo se nám to zde za humny, proto by pro ty, kteří žijí v našem regionu, měla být určitě jednou z povinných knih. Už jen kvůli památce těch, jež Životice postihly.

02.02.2022 5 z 5

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

I druhý Sigma román za sebe můžu určitě doporučit. Knížka se četla dobře, rychle, měla rytmus i plno zvratů. Historické pozadí v koktejlu s akcí mi sedělo. Pro milovníky dobrého čtiva nebo pro fanoušky dobrodružství a akce - dejte jí šanci, za mě určitě nebudete litovat :-)

24.01.2022 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Tak jako i ostatním zde, i mě knížka trvala. Má všechno, co od knížky čekáte - příběh, emoce, logiku i hloubku - a umí ve čtenáři nechat svůj otisk - rozhodně patří k těm, které bych doporučil číst jen tehdy, jste-li připraveni na syrové emoce mistrovsky smíchané tak, jak byste asi ani ve snu nečekali. Doufám, že se dočkáme dalších autorčiných děl - má co nabídnout.

21.01.2022 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Wauuu…. Tedy to byla ale sakra jízda. Dvakrát jsem to nedal, potřetí jsem se konečně kousl a dočetl. Je to trochu boj, když vezmeme ty tuny jmen, funkcí, rodů… ale je to fantasy de Luxe :)

21.11.2021 5 z 5

Dracula: Vlad III. Ţepeş - mezi mýtem a realitou Dracula: Vlad III. Ţepeş - mezi mýtem a realitou Ștefan Andreescu

Jednoznačně doporučuji přečíst všem, které fascinuje tato historická osobnost. Krutá a nelehká doba, balancování na pomyslné špičce nože politických intrik… zkrátka skvělý odraz doby, který formoval osud zřejmě nejslavnějšího rumunského knížete všech dob.

21.11.2021 5 z 5

Čachtická paní II Čachtická paní II Andrász Bartoldy

Asi se mi ani nechce komentovat. Téma Báthoryové mě vždy zajímalo a snažil jsem se nasbírat co nejvíce úhlů pohledu, ale toto… je brak. Bohužel.

25.09.2021 1 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Klasicky jsem se nemohl dočkat, klasicky jsem se nezklamal. Tento díl patří k těm se závažnými tématy, ale krásně ukazuje důležitost komunikace, naslouchání i podpory. Místy mi obou kluků bylo líto, ale jde o velmi důležitou etapu série - a nemůžu jinak než plnou! :-)

11.08.2021 5 z 5

Senzační příběhy Čtyřlístku 2002 Senzační příběhy Čtyřlístku 2002 Ljuba Štíplová

Poslední čisla, která jsem kdysi měl, jsou v téhle knížce - až mi téměř stekla slza :)

22.05.2021 5 z 5

Pravda je Pravda je H.W. L. Púndža

Nádherný kus a dar těm, kdo hledají Cestu k sobě. Není to kniha na čtení, abyste se něco dozvěděli. Je to klenot, ke kterému se vracím a vracet budu, protože Prostě Je. Stačí věta nebo odstavec a je to jako pohlazení od Vědoucího Mistra i drahého přítele zároveň.

01.05.2021 5 z 5

Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Rudolf Höss

Spolu s knihou Továrna na smrt pro mě tvoří gró nejhoršího zvěrstva v dějinách lidstva. Z poslušného, zádumčivého dítěte, kterému bylo vštěpováno, aby poslouchal příkazy a respektoval autority, se v deníku dostanete do hlavy člověku, který prošel dějinami jako monstrum. Ovšemže to, co se dělo pod jeho záštitou, je nelidské. Měl by si přečíst každý z těch, kdo popírá Osvětim a holocaust. To, že někdo je tak poslušně "vymytý", že nepovažuje takové činy za zrůdné, to je silné kafe. Ten přerod osoby je v knize zachycen dobře. Jen bohužel nejde o fikci.

01.05.2021 5 z 5

Spisy 7: Projevy a jiné texty z let 1992–1999 Spisy 7: Projevy a jiné texty z let 1992–1999 Václav Havel

Prezidentovy úvahy, projevy a eseje ve funkci z dob, kterou už si pamatuji, patří pro mě z celé řady k těm nejzajímavějším. Děkuji za vhled do dění, které ovlivnilo stát, ve kterém žiju, v době mého dětství, i za celé vydané dílo všem těm, kdo odkaz osobnosti pana Havla respektují a ví, jak důležitou roli tento muž hrál v naší historii.

01.05.2021 4 z 5