Jirka73 Jirka73 komentáře u knih

Harfeníci severu Harfeníci severu Milada Střítezská

Za mě naprostá bomba. Vážně. Konečně hlavní hrdinka, která není dokonalá, konečně skvěle zpracovaný motiv severských ság, konečně pořádné napětí, konečně zajímavé zvraty. A dokonce to napsala česká autorka? Okamžitě se vrhám na další díl, na Dědice Tuonely, chci víc a víc!

28.03.2022 5 z 5

Úzká cesta na daleký sever Úzká cesta na daleký sever Richard Flanagan

Vynikající román, možná nejlepší, co jsem v posledních letech četl. Věrohodnější a syrovější než Most přes řeku Kwai. Trochu jsem se o knize rozepsal v místím blogu.

11.02.2016 5 z 5

Kronika Pickwickova klubu I Kronika Pickwickova klubu I Charles Dickens

Klasika všech klasik. Kdo nečetl, čtenářem není...

28.01.2016 5 z 5

Největší tajemství Adolfa Hitlera Největší tajemství Adolfa Hitlera Vladimír Liška

Další z řady knih o Hitlerovi, která bohužel nic nového nepřináší, pouze konstatuje, že v životě Adolfa Hitlera existuje řada nejasností. Ona "Největší tajemství" jsou v této knize pouze po ixté opakované spekulace a nepodložené teorie. Na druhou stranu je kniha čtivá a jako krátké shrnutí jeho života mohu určitě doporučit.

24.01.2016 3 z 5

Spodek Spodek John Wray

Konečně jsem našel mezi regály něco jiného, než otravné severské detektivky psané podle kopíráku. Spodek je originální detektivní dílo, které přes jednoduchý děj nenechá čtenáře v klidu. Tomu pomáhá i povedený překlad – a tedy se můžete velmi pohodlně podívat do nitra schizofrenika. Osvěžující kniha!

31.08.2015 5 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Často mám problém u knih podobné tématiky napsané ženou, že se mužští hrdinové chovají jako idioti, nebo při nejmenším jako, s prominutím, buzeranti. I u této knihy jsem se z počátku docela ošíval, nicméně s přibývající akcí jsem tento problém už tolik nevnímal. Autorka jistě vládne schopností vyprávět, příběh pěkně plyne, nicméně předvídavost některých situací je někdy až úsměvná. Přesto je kniha povedená, rád ji doporučím, ale kvůli naivitě a "nemužům" do prostě za pět hvězd být nemůže. Ale už se těším na pokračování!

26.08.2015 4 z 5

Kraken Kraken China Miéville

Pro autory typu China Miéville mám prostě slabost: miluji na nich především jejich originalitu a tedy logicky i jejich nezařaditelnost do škatulky. China Miéville prostě jako vždy jde svou vlastní cestou: vytváří svět, který funguje trochu jinak, který je sice vlastně normální, ale zároveň naprosto jiný, plný hned několika dalších rozměrů. China Miéville má úžasnou fantazii: v Krakenovi rozvíjí další šílený svět plný imaginace a jinakosti. Bohužel, ač jeho velký fanoušek, musím přiznat, že to tentokrát drobet přehnal. Kraken je totiž příliš komplikovaný, těžko pochopitelný a ač je plný nádherných a ztřeštěných nápadů, dohromady příliš nefunguje. Pokud se vám nakonec podaří ho opravdu pochopit, oceníte sice nápad a vlastně i zpracování, ale nakonec si řeknete stejně jako já: autor to tentokrát prostě přehnal...

09.07.2012 3 z 5

Kočka Kočka Georges Simenon

Ač nemám příliš v lásce prvoplánovitá psychologická dramata, sáhl jsem po této rozsahem nevelké knize s velkou zvědavostí: přeci jenom Simenon je Simenon a tak se dala očekávat zajímavá kniha. Mám rád knihy o podivných lidech a Simenon dva takové předložil a tedy chtě nechtě jsem se nakonec dobře bavil. "Kočka" není nijak výrazná kniha, přesto jsem rád, že jsem si ji přečetl. Pokud víte, jak těžké je žít s manželem/manželkou v jedné domácnosti, tahle kniha vás nezklame. A co především oceňuji, stejně jako u každé jiné povedené knihy: po přečtení je o čem přemýšlet...

09.07.2012 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Když jsem knihu četl jako teenager, bavilo mě, jaké jsou hlavní postavy úchylné a jací magoři tehdy ve Španělsku žili. Teď, po dvaceti letech, jako bych četl úplně jinou knihu: neuvěřitelný lidský příběh, u které ho mě už reakce lidí tolik nepřekvapují, naopak, tolik jim rozumím. Ta kniha stojí za čtení, ať je vám libovolně let. Nejpozději za deset let se k ní určitě vrátím.

30.09.2011 5 z 5

Čas je ta nejjednodušší věc Čas je ta nejjednodušší věc Clifford D. Simak

Jestli by se mělo o nějaké knize mluvit jako o klasice, v případě sci-fi mezi klasiku tato kniha rozhodně patří. Má všechno, co by sci-fi kniha měla mít: tajemno, akci, dějové zvraty... Jediné, co snad lze knize vyčítat je nevelký rozsah a tak vám nebude dělat problémy ji za jeden večer přečíst. A to je škoda...

25.09.2011 5 z 5

Spektrum Spektrum Sergej Lukjaněnko

Pokud bych měl knihu srovnávat vzhledem ke standardní produkci sci-fi dnešní doby, asi bych se klonil k pěti hvězdičkám. Bohužel kniha má slabší místa, někdy se zbytečně táhne, někdy naopak autor zbytečně spěchá, takže ve srovnání s ostatními mistry žánru to na více než čtyři hvězdičky není. Nakonec, srovnám-li to s tím nejlepším, co jsem kdy četl, je Spektrum lehce nadprůměrná kniha zralá tak na tři hvězdičky. Takže pokud vše zprůměruji, jsou z toho pěkné čtyři hvězdičky, které vám prozradí to podstatné: i když jste náročnější čtenáři, touto knihou chybu neuděláte.

19.09.2011 4 z 5

Makom. Kniha míst Makom. Kniha míst Václav Cílek

Kniha je pro mě velkým zklamáním. Vzhledem k tomu, co jsem slyšel od pana Cílka, očekával jsem od této knihy mnohem více. Když pan Cílek mluví o krajině, dává to smysl a je to pro mě velkým přínosem. Bohužel mám pocit, že se pan Cílek dostává do pozice odborníka na všechno a tak se mi především ke konci knihy zdálo, že přibývá efektních, ale bohužel velmi povrchních, závěrů. Až komicky působí páně Cílkovi pokusy o umění a lyriku. Autor je špičkový pozorovatel a analytik: právě proto by měl u toho zůstat a nesnažit se stát novodobou renesanční osobností, protože jí evidentně není. Přesto si pana Cílka velmi vážím a nadále si stojím za tím, že je dobré jeho publikační činnost i nadále sledovat.

06.09.2011 3 z 5

Povídky otce Browna (8 povídek) Povídky otce Browna (8 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Brilantní povídky z časů, kdy se ještě psaly originální detektivky a kdy se počítalo se čtenářem jako s inteligentní osobou. Tato útlá knížka je mistrovským dílem plným záhad a samozřejmě humoru. Chesterton je prostě Chesterton...

05.08.2011 5 z 5

Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška Slavoj Žižek

Jste-li zapřisáhlí pravičáci či antikomunisté, knihu do ruky radši neberte: velmi často se totiž v knize objevují slova jako Marx, třídní boj, utopie kapitalismu, komunismus a další, které způsobují pravičákům nervový kolaps. Pro ostatní se jedná o zásadní filosofické dílo, které od začátku do konce provokuje, přesto vám nezbývá, než přikyvovat. Slavoj Žižek není jednoduchý autor a bez elementárních znalostí filosofie se budete u knihy trochu trápit, přesto si dovolím tvrdit, že kniha je jedním z nejzásadnějších filosofických pojednání dnešní doby zabalený to velmi atraktivního vyprávění a i proto není možné dát knize jiné hodnocení než pět hvězdiček.

28.07.2011 5 z 5

První kniha, kterou jsem jako malý přečetl. I proto si ji dodnes pamatuji a na všechny "Neználky" nedám dopustit. I proto jsem rád, že knihu má u postýlky moje starší dcera a pomalu se jí prokousává, s čímž ji sám velmi rád pomáhám.

27.07.2011 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Tři udělené hvězdičky mohou vypadat, jako by se mi kniha nelíbila. Původně jsem chtěl dát knize čtyři, protože je čtivá, pobaví vás a dokonce rozumím i tomu, že se do ní někdo zamiluje, ale přiznejme si to: je to prostě jedna z mnoha těch knih, které končí naprosto nepravděpodobně a mě nakonec kvůli jakémusi "skororomantickému" happy endu kniha doslova zhořkla na jazyku. Je to velká škoda, protože je to jinak velmi originální a povedené dílo.

27.07.2011 3 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Klasický válečný román, který je poněkud ve stínu velmi povedeného stejnojmenného filmu z roku 1957. Knihu jsem četl mnohokrát, přesto ji pět hvězdiček dát nemohu: toho hrdinského patosu je na mě prostě moc...

26.07.2011

Alfréd Radok: Zpráva o jednom osudu Alfréd Radok: Zpráva o jednom osudu Zdeněk Hedbávný (p)

Ačkoliv jsem spíše podprůměrným divadelním fanouškem, tuto knihu jsem díky strhujícímu životu Alfreda Radoka zhltnul během ani ne snad dvou dnů. Osobnost Alfreda Radoka je natolik výrazná, že musí zaujmout snad každého člověka. Kniha je navíc perfektním řemeslným dílem, takže už samotné listování v knize podtrhuje bezchybný dojem z knihy.

26.07.2011 5 z 5

Železná rada Železná rada China Miéville

Musím konstatovat, že jsem pravděpodobně četl jinou knihu, než "s-reader" a "nmkcz". Železná rada je strhující román, který vám nedovolí ani na chvíli vydechnout. Šílený svět Nového Krobuzonu se vám hned od začátku dostane pod kůži a vám nezbude nic jiného, než na to přistoupit. Železná rada není pro povrchní čtenáře a tedy očekává, že u čtení přemýšlíte. Knize se daří provést během děje několik zajímavých obratů, které ale nejsou nepřirozené a tak ještě znásobí požitek ze čtení. Železná rada je rozhodně vrcholné dílo fantastiky.

Kniha je plná ideologie, která ale do příběhu patří. Naopak, bez oné levicové ideologie by kniha snad ani nemohla vzniknout, takže jí něco takového vyčítat není zrovna dobrý nápad. Kniha je nacpaná ideologií, stejně jako vším ostatním a to dělá knihu dokonalou. A že homosexuální scény nepůsobí věrohodně? To neumím posoudit, v každém případě je to pevnou součástí příběhu a nijak jí to nepoškozuje, spíše naopak.

Železná rada není román na dovolenou. Železná rada očekává od svého čtenáře, stejně jako jakákoliv jiná kniha Chiny Miéville, že bude pozorně číst a hlavně u toho přemýšlet. Na konci pak proto nemůže čtenář psát, jestli byl nebo nebyl v knize happyend, protože tato informace nemá v případě tohoto románu naprosto žádnou hodnotu. Happyendy patří do červených knihoven, ne do Knih.

21.07.2011 5 z 5

Ve stínu Everestu Ve stínu Everestu Oldřich Bubák

Ačkoliv jsem knize dal pouhé tři hvězdičky, věřím, že je mnohem lepší a že řadě čtenářů se bude líbit více. Bohužel, autorova poezie mi připadá poněkud naivní, leckdy až uměle dotvářená. Věřím tomu, že taková není, ale nepřirozeného pocitu jsem se během čtení knihy nemohl zbavit. Na druhou stranu je kniha doplněna velmi zdařilými fotografiemi a ta k celkový pocit z knihy není špatný.

20.07.2011 3 z 5