Jirka73

Walden aneb Život v lesíchWalden aneb Život v lesíchH. D. Thoreau

Kniha "Walden aneb Život v lesích" bude vždy zdrojem inspirace pro všechny, kdo budou chtít měnit životní styl, kdo nesouhlasí se systémem či kdo chce proti čemukoliv protestovat. Kniha je vlastně deníkem člověka, který se rozhodl žít jinak a kterému to vydrželo nakonec pouze dva roky. Přesto (a možná proto) je jeho kniha natolik úspěšná: autor není žádný superman, ale člověk, který se nebojí experimentovat a dělat věci jinak, a přesto zůstává člověkem z masa a kostí. Walden je inspirující čtení pro ty, kdo nemají smysl života v návštěvách hypermarketů.

Jméno růžeJméno růžeU. Eco

Miluji takové knihy, které očekávají od čtenáře, že není třeba vše polopatisticky předžvýkávat, ale naopak očekávají aktivního čtenáře, který se nebojí vzít si do ruky slovník a chybějící souvislosti si dohledat. Ačkoliv sám sebe považuji za relativně vzdělaného a sečtělého člověka, nejednou jsem tak musel, především v první části knihy, udělat. Díky tomu se kniha pro mě stala nejen báječnou zábavou s velmi povedenou zápletkou, ale též mě donutila si doplnit vzdělání a opět trochu více pochopit svět (zní to vzletně, ale je to tak).

Patříte-li mezi čtenáře, kteří mají rádi akci a lehčí čtení, vrhněte se raději na knihy Dana Browna. Umberto Eco je přeci jenom profesor a tedy akční film v tištěné podobě těžko někdy napíše. A pro nás ostatní je Jméno růže skvělou volbou.

Příběhy pilota PirxePříběhy pilota PirxeS. Lem

Jestli bych měl nějakou knihu označit jako tu, která mě přivedla do náruče sci-fi a fantastiky, budou to rozhodně povídky o pilotovi Pirxovi. Stanislaw Lem v nich naprosto bravurně pracoval s psychologií člověka a ačkoliv do jeho knih prolíná jeho komunistický světonázor, knihám to paradoxně velmi prospělo. Každá z povídek by mohla být klidně použita jako námět pro skvělý román nebo film. Příběhy pilota Pirxe tedy patří rozhodně do zlatého fondu Sci-fi a fantasy literatury.

OstrovOstrovR. Merle

Fascinuje mě, že jsem teprve první, kdo píše k této fantasticky čtivé knize první komentář. :-) Stejně jako u každé knihy od Roberta Merleho, i u této jsem nebyl při čtení naprosto schopen vnímat okolí. Patří mezi to nejlepší (nebo aspoň v sedmnácti letech jsem si to myslel), co jsem kdy četl. Od té doby jsem sice přečetl určitě stovky knih, ale na tuhle nikdy nezapomenu. I kvůli originální sexualitě, která je snad v každé knize Roberta Merleho. I když nejste zrovna jeho fanoušky, je kniha nejméně skvělým čtením na dovolenou. A to není málo!

Da Vinciho kódDa Vinciho kódD. Brown

Máte-li elementární znalosti dějin umění a obecně historie, budete se při čtení této knihy asi bavit jinak, než autor očekával: manipulace s fakty je často opravdu úsměvná, někdy dokonce smutná. Akční nářez odpovídající poptávce dnešní doby je asi jediným důvodem, proč tuto knihu číst. Plochost a zapomenutelnost je zase důvod, proč se této knize vyhnout.

Čerpadlo 6Čerpadlo 6P. Bacigalupi

Často se setkávám s názorem, že již všechno bylo napsáno, že nelze psát již inovativně a že vlastně každá další kniha je jenom derivací již napsané knihy. S podobným pocitem jsem občas bojoval sám, kdykoliv jsem dočetl nějakou průměrnou knihu a bohužel to většinou bylo u žánru mně nejbližšího, tedy hard sci-fi. A jak to bývá, když už nedoufáte, že se něco může změnit, změní se to.

Literární scénu nějak pravidelně nesleduji, ale přesto si myslím, že se mi nestává, aby mi uniklo některé zásadní dílo. V jednom případě se tak stalo a to v případě knihy Čerpadlo 6 od v té době pro mě neznámého autora Paola Bacigalupiho. Kniha se na mě usmála v knihkupectví a perfektní knižní zpracování mě přemluvilo k jejímu nákupu. Hned od prvních stránek jsem nevěřil svým očím: brilantní styl, dokonalá atmosféra a především precizně načrtnuté postavy mě nenechali ani na vteřinu vydechnout. Hned po první povídce mi bylo jasné, že číst více než jednu denně by bylo hřích. A tak jsem každý večer usínal s tisíci otázkami, které mě na konci každé povídky nebo novely napadaly.

Čerpadlo 6 je taková jiná kniha. Je to klasická sci-fi a přesto se velmi liší od ostatních knih. Kdybych chtěl popisovat žánr zkratkovitě, asi bych ji označil jako postkatastrofickou knihu. Ale v povídkách se nikdy o katastrofách nemluví. Mluví se pouze o přirozeném vývoji, který nás pravděpodobně čeká: nedostatek surovin či potravin. Možná lze knihu označit jako sbírku sociálních povídek, protože i tak může být kniha vnímána: jako kritický pohled na budoucnost člověka.

Asi je jedno, jak knihu nakonec označíme, protože mnohem důležitější je fakt, že po přečtení knihy budu některé věci vidět jinak. Pochopíte mnohem intenzivněji, že hranice mezi dobrem a zlem je velmi tenká, že moderní technologie jsou spíš pastí a že je dobré o budoucnosti přemýšlet. Paolo Bacigalupi načrtl naši budoucnost všemi barvami, přesto budete při jeho románu cítit neklid a místy až nervozitu. I proto si musíte tuto knihu pořídit. Podle mě je to určitě kniha roku a sci-fi desetiletí. Isaac Asimov, Ray Bradbury či Brian W. Aldiss mají konečně plnohodnotného nástupce. Bezpochyby.

13.07.2011

Jednou jako tragédie, podruhé jako fraškaJednou jako tragédie, podruhé jako fraškaS. Žižek

Jste-li zapřisáhlí pravičáci či antikomunisté, knihu do ruky radši neberte: velmi často se totiž v knize objevují slova jako Marx, třídní boj, utopie kapitalismu, komunismus a další, které způsobují pravičákům nervový kolaps. Pro ostatní se jedná o zásadní filosofické dílo, které od začátku do konce provokuje, přesto vám nezbývá, než přikyvovat. Slavoj Žižek není jednoduchý autor a bez elementárních znalostí filosofie se budete u knihy trochu trápit, přesto si dovolím tvrdit, že kniha je jedním z nejzásadnějších filosofických pojednání dnešní doby zabalený to velmi atraktivního vyprávění a i proto není možné dát knize jiné hodnocení než pět hvězdiček.

28.07.2011

OdysseusOdysseusJ. Joyce

Odysseus je pro mě naprostý vrchol literatury a to i díky kongeniálnímu překladu Aloyse Skoumala. Má tolik poloh, úrovní, že co člověk, to naprosto jiný názor. Typickým příkladem budiž níže "pistalka": mám pocit, jako bych četl naprosto jinou knihu. Odysseus je pro mě knihou naprosto srozumitelnou, která sice využívá pro čtenáře náročných postupů a originálního způsobu stavění příběhu a vyprávění, přesto zůstává naprosto pochopitelným dílem pro čtenáře, který musí splňovat alespoň některé vlastnosti či schopnosti.

Pro koho tedy tato kniha je? Pro velmi zkušené, sečtělé a zralé čtenáře: ve vší úctě k ostatním si neumím představit, jak by Odysseovi mohl rozumět dvacetiletý kluk. Odysseus je dílo pro člověka, který už nějakou dobu bloudí životem, který si už trochu natloukl nos a který vyrostl z ideálu, že pokoří svět. Čtenář tohoto díla by měl mít ohromnou fantazii, protože James Joyce jaksi očekává, že nemusí vše nutně popisovat doslovně a že si čtenář omáčku doplní sám. A nakonec, čtenář musí být schopen do knihy vstoupit: pouhé plavání na hladině nestačí. Musíte se potopit a nechat se nést proudem autorových slov a doufat, že se v nich neutopíte.

Odysseus je kniha, kterou musíte odložit, pokud ještě nenastal její čas. Nemá smysl ji číst, když vám z ní šediví vlasy. Odložte ji, pokud ji plně nerozumíte a vraťte se k ní za pár let, nebo za desítky let. To čekání za to stojí, proto Odesseus je naprosto geniální kniha: druhou takovou budete totiž těžko hledat.

P.S.: Pokud někde v antikvariátu narazíte na vydání z roku 1976, určitě si ho pořiďte, i když bude stát určitě přes tisíc korun. Je to nádherný kus knihy!

Děti ArbatuDěti ArbatuA. N. Rybakov

Dnes se už asi podobné knihy asi nečtou a je to škoda. Kniha popisující 30 léta v tehdejším Sovětském svazu z pohledu mladého zapáleného komunisty, který postupně ztrácí ideály, je skvělým literárním dílem umožňující zajímavý pohled do kuchyně budování socialismu. Ačkoliv patřím mezi ty, co "bolševika" pamatují, přesto byla kniha pro mě objevná a odpověděla na řadu otázek, které každého člověka o socialistickém Rusku musí napadat. Rozhodně doporučuji přečíst!

Povídky otce Browna (8 povídek)Povídky otce Browna (8 povídek)G. K. Chesterton

Brilantní povídky z časů, kdy se ještě psaly originální detektivky a kdy se počítalo se čtenářem jako s inteligentní osobou. Tato útlá knížka je mistrovským dílem plným záhad a samozřejmě humoru. Chesterton je prostě Chesterton...

05.08.2011

MalevilMalevilR. Merle

Tato kniha ve mě na počátku devadesátých let probudila lásku k postkatastrofickým knihám. Kdykoliv ji vezmu do ruky, dochází mi, proč je tak výjimečná: dokonale vykreslená atmosféra, důvěryhodné postavy a především plynoucí děj tou správnou rychlostí. Malevil je výjimečný stejně jako jeho nesmrtelný autor.

Tomáš Halík: Smířená různostTomáš Halík: Smířená různostT. Halík

Příjemný rozhovor s Tomášem Halíkem, který mě příjemnou formou seznámil s jeho filosofií a životními postoji. Nemáte-li Tomáše Halíka rádi, knihu si nekupujte, žádná revoluce se nekoná. Pro jeho čtenáře je však kniha povinná, právě kvůli shrnutí myšlenek, které prezentoval ve svých předchozích knihách. Nejsympatičtější je na knize je Halíkova sebereflexe, která jenom potvrdila to, že Tomáš Halík je osobnost, kterou je dobré sledovat.

15.07.2011

Železná radaŽelezná radaC. Miéville

Musím konstatovat, že jsem pravděpodobně četl jinou knihu, než "s-reader" a "nmkcz". Železná rada je strhující román, který vám nedovolí ani na chvíli vydechnout. Šílený svět Nového Krobuzonu se vám hned od začátku dostane pod kůži a vám nezbude nic jiného, než na to přistoupit. Železná rada není pro povrchní čtenáře a tedy očekává, že u čtení přemýšlíte. Knize se daří provést během děje několik zajímavých obratů, které ale nejsou nepřirozené a tak ještě znásobí požitek ze čtení. Železná rada je rozhodně vrcholné dílo fantastiky.

Kniha je plná ideologie, která ale do příběhu patří. Naopak, bez oné levicové ideologie by kniha snad ani nemohla vzniknout, takže jí něco takového vyčítat není zrovna dobrý nápad. Kniha je nacpaná ideologií, stejně jako vším ostatním a to dělá knihu dokonalou. A že homosexuální scény nepůsobí věrohodně? To neumím posoudit, v každém případě je to pevnou součástí příběhu a nijak jí to nepoškozuje, spíše naopak.

Železná rada není román na dovolenou. Železná rada očekává od svého čtenáře, stejně jako jakákoliv jiná kniha Chiny Miéville, že bude pozorně číst a hlavně u toho přemýšlet. Na konci pak proto nemůže čtenář psát, jestli byl nebo nebyl v knize happyend, protože tato informace nemá v případě tohoto románu naprosto žádnou hodnotu. Happyendy patří do červených knihoven, ne do Knih.

21.07.2011

Příroda a kulturaPříroda a kulturaS. Komárek

Tato kniha mě v knihkupectví oslovila svým názvem: knih o vztahu přírody a kultury je jako šafránu. Očekával jsem poněkud jinou (jednodušší) knihu, spíše populárně naučnou. Čtení knihy se proto více podobalo studiu script (musel jsem neustále doplňovat své znalosti hledáním na internetu a ve slovnících. Rozhodně ale toho nelituji: Stanislav Komárek je autor, který svojí schopnosti syntézy a přesahu mimo botaniku posune myšlení a znalosti čtenářovi o notný kus kupředu. A i proto nelze jeho knihu Příroda a kultura než doporučit.

Hrozny hněvuHrozny hněvuJ. Steinbeck

Kdykoliv si vzpomenu na tuto knihu, vybaví se mi komentář mojí češtinářky na gymnáziu: "Po přečtení této knihy se z každého člověka, který má srdce na pravém místě, musí stát zapřisáhlý komunista.". Dnes, i před těmi mnoha lety, to beru pochopitelně s rezervou, přesto nebyla daleko od pravdy. Sociálně surovější román jsem určitě nečetl, přesto stejně jako jakákoliv kniha od Steinbecka se i tato skvěle četla a přinesla mi více než jenom zábavu: znejistěla mě, znervózněla a donutila hodně přemýšlet. A to je moc dobře.

SpodekSpodekJ. Wray

Konečně jsem našel mezi regály něco jiného, než otravné severské detektivky psané podle kopíráku. Spodek je originální detektivní dílo, které přes jednoduchý děj nenechá čtenáře v klidu. Tomu pomáhá i povedený překlad – a tedy se můžete velmi pohodlně podívat do nitra schizofrenika. Osvěžující kniha!

31.08.2015

K mrakům MagellanovýmK mrakům MagellanovýmS. Lem

Bude hodně těch, kteří budou mít problém s ideologickým vyzněním knihy: Stanislev Lem totiž knihu na psal v padesátých letech a tak je kniha prošpikována komunistickou vizí. Ve své době to jistě musela být lákavá budoucnost, s naší zkušeností už budeme opatrnější. Přesto je to ona ideologie, která dělá i dneska tuto knihu zajímavou. Navíc se snaží "vědecky" řešit, jak by vypadala mnoholetá cesta za hranici sluneční soustavy a takových knih mnoho není. Stanislav Lem píše velmi originálně, takže pokud vám jeho styl vyhovuje, rozhodně vás tato kniha nezklame.

VyhlazeníVyhlazeníT. Bernhard

"Vyhlazení. Rozpad" je šílená kniha. Bernhardova schopnost vtáhnout čtenáře do těla hlavního hrdiny je až ďábelská. Po celou dobu čtení knihy jsem fyzicky prožíval každé pohnutí hlavní postavy, které je navíc popisováno velmi originálním rukopisem páně Bernhardovým: tedy jednou nekonečnou větou bez odstavců. Snad i proto kniha získala naprosto surovou barvu a každá vzpomínka na ní vyvolává v čtenářovi celé spektrum pocitů. Bernhard zrežíroval touto knihou naprosto skvělé představení a čtenář tak nemá šanci se knize bránit a s hlavním hrdinou si vše musí vypít až do dna. Prostě skvělá kniha.

Na plechárně / Sladký čtvrtekNa plechárně / Sladký čtvrtekJ. Steinbeck

Patří určitě do mých deseti nejoblíbenějších a nejzásadnějších knih, které jsem kdy četl. Neznám knihu s dokonalejším vykreslením atmosféry, knihu, kde krása tryská z každé stránky. Není to krása prvoplánovitá, je to krása obyčejného života obyčejných lidí. Tuto knihu jsem četl tolikrát, že bych byl možná schopen ji i z hlavy doslova vyprávět. V případě této knihy prostě nemohu být objektivní. Ale to asi u žádné Steinbeckovi knihy...

14.07.2011

Ostrovy uprostřed prouduOstrovy uprostřed prouduE. Hemingway

Kniha s velmi silnou atmosférou, skvěle popisující život ke konci druhé světové války v zapadlých koutech Antil. EH do knihy vložil velký kus sebe: možná proto bylo čtení knihy tak úžasným zážitkem a ačkoliv to je deset let, co jsem knihu četl, dodnes na ní rád vzpomínám.

CestaCestaC. McCarthy

Není snad postkatastrofický román, který bych nečetl. Je-li dokonce s nádechem sci-fi, nemůže se stát ani náhodou, že by mi unikl. Má to jednu velkou nevýhodu: jsem na tyto romány velmi náročný. I proto jsem nucen dát této knize pouze průměrné hodnocení. Je sice dokonale zvládnutá po stránce řemesla (výborná atmosféra, proměnlivá dynamika), bohužel co se týče originality, je to dost zlé. Kniha de facto nepřichází s žádným novým nápadem a možná proto, že se dobře čte, plave na povrchu a působí dojmem knihy napsané na základě pitomého amerického filmu. Autor má rozhodně na víc, bohužel přes již zmiňovanou povrchnost vyprávění a efektní příběh, zůstává kniha průměrným postkatastrofickým příběhem, který možná zamrazí, ale to je asi všechno.

18.07.2011

Zatímco plyne nocZatímco plyne nocF. Á. Sigurðardóttir

Intimní zpověď zralé ženy plné vzpomínek, nádherných islandských reálií a zajímavých obyvatel neobyčejného Islandu. Měl jsem trochu potíže udržet při čtení pozornost a tak jsem knihu četl na dvakrát. Nakonec jsem rád, že jsem se ke knize vrátil, stála za to!

18.07.2011

Listy NikodemovyListy NikodemovyJ. Dobraczyński

Literární zpracování křesťanského Nového zákona mi připadalo jako hodně odvážný pokus, který se nakonec vydařil. Kniha je čtivá a dokonce bych si dovolil ji doporučit komukoliv, koho zajímá osobnost Ježíše Krista a nemá odvahu vzít do rukou Bibli.

Cesta na MarsCesta na MarsE. Idle

Na tento „bonbónek pro všechny fanoušky nesmrtelných Monty Pythonů, Stopařových průvodců vesmírem, Červených trpaslíků a podobných intergalaktických konin“ (viz zadní přebal knihy) jsem narazil zcela náhodou (jak jinak) při delším čekání na mou milovanou ženu. Hned na první pohled vás upoutá nepřehlédnutelný obal se stříbrnou metalízou a na dnešní poměry velmi kvalitní řemeslné zpracovaní knihy. Pak stačilo jenom lehce zalistovat knihou a bylo jasné, že Cesta na Mars od Erica Idlea (ano, velmi správně si toto jméno spojujete s Monty Pythonovým létajícím cirkusem) se pro mě stane velmi vítaných společníkem aspoň na jeden večer.

Nejprve načrtněme děj: Robot jménem Carlton doprovází dva průměrné komiky po jejich intergalaktické cestě za prací a snaží se během této šňůry najít pravidla humoru a jednou provždy vyřešit otázku, jestli robot může pochopit humor a ironii. Přitom se pochopitelně stane svědkem mnoha neuvěřitelných situací, velkou láskou počínaje, tajným spiknutí konče. Prostě taková akční klasika, avšak v přeci jenom v poněkud odlišném provedení. Děj nemá cenu příliš rozebírat, protože opravdu není originální ani extra dynamický. Předpokládám, že snad ani autor nic takového nezamýšlel, vždyť se nejedná o spisovatele akčních scén, ale o originálního komika.

A právě v tomto vidím základní problém knihy. Ano, je vtipná, dokonce si myslím, že některé hlášky mohou zlidovět, ale přeci jenom jsem od Pythona čekal toho humoru poněkud více. Dokonce bych řekl, že tam občas ani žádný humor není, protože mě často zahlcoval skrytý smutek této knihy. Já vím, i humor může být smutný, ale přeci jenom…

Vydavatelé této knihy mě nutí srovnávat se Stopařovým průvodcem po galaxii a já tvrdím, že je to naprosto nemožné. Tato kniha určitě není pro teenagery, kteří chodí do školy s ručníkem přes tašku. Od čtenářů této knihy se přeci jenom očekává určitá vyzrálost, protože humor tohoto díla je komplikovanější, hlubší, prostě hůře stravitelný. Při čtení mě několikrát napadlo, proč vydavatelé, proč vlastně vydavatelé dali do vínku tohoto románu podtitul „postmodemový román“. Rád bych věřil, že to nebylo z komerčních důvodů, ale jiný důvod mě nenapadl (jenom doufám, že to nebyl pokus o humor, který jsem nepochopil…

Pokud teď máte pocit, že se mi kniha nelíbila, jste na omylu. Pouze jsem byl připraven na něco naprosto jiného, na hromadu úžasného humoru, drsných narážek, skopičin… a čekal na mě nakonec lehce humorný román plný krásných a vtipných myšlenek. A to není málo.

Neználek ve Slunečním městěNeználek ve Slunečním městěN. N. Nosov

První kniha, kterou jsem jako malý přečetl. I proto si ji dodnes pamatuji a na všechny "Neználky" nedám dopustit. I proto jsem rád, že knihu má u postýlky moje starší dcera a pomalu se jí prokousává, s čímž ji sám velmi rád pomáhám.

27.07.2011

Komu zvoní hranaKomu zvoní hranaE. Hemingway

Když jsem knihu četl jako teenager, bavilo mě, jaké jsou hlavní postavy úchylné a jací magoři tehdy ve Španělsku žili. Teď, po dvaceti letech, jako bych četl úplně jinou knihu: neuvěřitelný lidský příběh, u které ho mě už reakce lidí tolik nepřekvapují, naopak, tolik jim rozumím. Ta kniha stojí za čtení, ať je vám libovolně let. Nejpozději za deset let se k ní určitě vrátím.

30.09.2011

Kronika Pickwickova klubu IKronika Pickwickova klubu IC. Dickens

Klasika všech klasik. Kdo nečetl, čtenářem není...

28.01.2016

Úzká cesta na daleký severÚzká cesta na daleký severR. Flanagan

Vynikající román, možná nejlepší, co jsem v posledních letech četl. Věrohodnější a syrovější než Most přes řeku Kwai. Trochu jsem se o knize rozepsal v místím blogu.

11.02.2016

Král KrysaKrál KrysaJ. Clavell

Pro mě jedna z nejzásadnějších knih. Četl jsem ji jako hodně mladý, v nějakých 17-ti letech, takže mě hodně rozhodila. Kniha je to naprosto výjimečná, syrová, a bohužel další Clavellovy knihy nedosahují tomuto dílu ani po kotníky. V každém případě: tato kniha by měla být povinnou četbou.

Sofiin světSofiin světJ. Gaarder

Příběh jako takový mě velmi zaujal: velmi originální fantasy, bohužel ale s předvídatelným koncem. Ani samotná filosofie nebyla dávkována tak, aby jsi pubertální dívka byla podle mě schopna přijmout. Přesto si myslím, že je to velmi zdařilá kniha a až moje holky dorostou do správného věku, určitě ji jim doporučím.