JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Fukušima I poté Fukušima I poté Vladimír Wagner

Pokud je kniha určena širšímu publiku (laikům), tak s hloubkou výkladu můžete být spokojeni, ale šíře výkladu v této knize je zbytečně velká – informace se často opakují, zvláště u dekontaminačních prací. Chápu knihu jako vítaný příspěvek k podpoře jaderné energetiky, ale na druhou stranu mi připadalo, že autor už moc "tlačí na pilu" neustálými komentáři ke statistikám. Závěrem bych jen dodal, mou zkušenost s lidmi bydlícími v blízkosti JE: Oni se nebojí obětí, ví, že v případě evakuace bude dost času, takže statistika obětí může být klidně nula, ale problém je návrat. Žijete s tím, že je tu možnost, že toto vše jednou možná budete muset opustit, (dům, zahradu, stromy, místo, kde jste prožili dětství, práci ...) a s tím by se mělo pracovat.

15.11.2019 3 z 5

Nebe pro Albatros Nebe pro Albatros Josef Mladějovský

U knih z dob normalizace jsem zvyklý na chválu komunismu a Sovětského zřízení, ale vždy to byly víceméně oddělené odstavce, které šlo hravě přeskočit. U této knihy to tak ale není, text je dokonale protkán tímto a jiným moralizujícím balastem (nemám nic proti takovým myšlenkám a morálním zásadám, spíše mi vadilo jak se nustále opakovaly) a nelze se mu vyhnout, protože příjdete o unikatní informace nejen o panu Vlčkovi, ale i dalších velikánech naší let. techniky a vývoj L-29, L-39 a dalších projektů uskutečněných v ČSSR. Smekám před týmem Jana Vlčka.

04.11.2019 3 z 5

Matematické důkazy Matematické důkazy Rüdiger Thiele

Kniha o matematice skoro stejně stará jako já, ale předčí mnohé současné tituly. V Německu se dočkala dalších doplněných upravených vydání, snad se tady taky dočkáme.

17.10.2019 5 z 5

Informace: Historie. Teorie. Záplava Informace: Historie. Teorie. Záplava James Gleick

Obdivuji autora kolik oborů lidské činnosti a přírodních zákonnitostí spojil dohromady jejich průnikem – informací. Na druhou stranu nemyslím si, že to zvládnul na pět hvězd, z knihy lze cítit spousty omáčky a vlastní fylozofie a místy jsem měl pocit, že neví o čem píše.

14.10.2019 3 z 5

Africká královna Africká královna C.S. Forester (p)

Vzácný případ, kdy se kniha a film navzájem doplňují. Forester navíc dobře zvládl psychologii ženy a muže žijící společně na malém prostoru; i proto kniha působí neskutečně reálně.

11.10.2019 5 z 5

Ponorky vyplouvají... Ponorky vyplouvají... Zdeněk Dobřichovský

Obě knihy pana Bedřichovského, které jsem četl se vyznačují výrborným přehledem v dané obslasti, v tomto případě o vývoji bojových ponorek a jejich nasazení. Na druhou stranu je v této knize více propagandy, než je pro období, kdy tato kniha vyšla typické. To celkový dojem dost kazí. Také jsem si všimnul kapitol, které jako by byly opsány z knih, které jsem již četl.

06.10.2019 3 z 5

Názorná technologie dřeva Názorná technologie dřeva František Jirout

Asi celkový přehled o dřevě, jeho růstu, složení, technických vlastnostech, kácení, zpracování...prostě pro každého, kdo se dřevem dělá.

06.10.2019 5 z 5

Stezkami hrdinů Stezkami hrdinů Grigorij Anisimovič Fedosejev

Nádherné čtení o schopnostech původních obyvatel ruské sibiře. Těším se na další díl. Skoro se nedá věřit, že tato kniha vyšla v edici Svět sovětů. U této edice jsem zvyklý, že obsahuje spoustu propagandy – v této knize snad nenajdete ani slovo propagandy, dokonce na konci knihy je hlavní hrdina v sovětském městě okraden, přitom měl pocit, že v životě ho nikdo neokradl. Je to kniha, ke které se vrátím.

04.10.2019

Pád Nipponu Pád Nipponu Aleš Skřivan

Knihu jsem objevil v knihovně hotelu, ve kterém jsem byl na dovolené. Zaujala mě na tolik, že jsme si pořídil i první díl.

29.08.2019 4 z 5

Dlouhá bílá cesta Dlouhá bílá cesta Grigorij Anisimovič Fedosejev

Jedná se o zkrácenou verzi knihy Stezkami Hrdinů (neobsahuje mapy a fotografie).

21.08.2019

Letecké katastrofy Letecké katastrofy Christine Negroni

Na této knize je skvělé původnost díla. Autorka napsala tuto knihu na základě rozhovorů a komunikace s aktéry nehod nebo si dohledala zprávy (u starších nehod) a doptala se odborníků na interpretaci. Dokonce šla někdy tak daleko, že se přihlásila do kurzu letušek nebo výcvikových kurzů pro piloty, aby o tom mohla skutečně co nejvěrohodněji psát.

01.08.2019 5 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Lukáš Musil

Oceňuji autorovu snahu text doplňovat originálními obrázky, to se u českých knih už moc nevidím. Na druhou stranu, mi připadalo, že autor už moc zkracoval, aby se mu do knihy vešlo neuvěřitelných 40 případů.

26.07.2019 3 z 5

Proč pláčeme při krájení cibule? Proč pláčeme při krájení cibule? Andy Brunning

Složení ovoce a zeleniny na jednom místě a následné chemické reakce, ke kterým může dojít. Za mě vědecké odpovědi na několik mýtů z dětství typu: zelené brambory jsou jedovaté, jádra z meruněk obsahují kyanid apod. Jediná věc, která mi vadila byla celostránková info-grafika ke konkrétnímu případu tj. jedna strana textu, jedna strana grafiky (obsahuje to samé co text), takže kniha má dvojnásobný objem. Na druhou stranu, pro středoškolskou chemii asi úžasná výuková pomůcka.

25.07.2019 4 z 5

Farma Farma Louis Bromfield

Dělám to nerad, ale knihu jsem nedočetl. Přečetl jsem polovinu, ale kniha není o farmě jako takové, ale o lidech, celých generacích, které farma spojuje (dědečkové, babičky, tety, strýcové, bratranci, sestřenice, služební, sousedi) postav je několik desítek a o všech se musíte dozvědět jak bydleli (včetně vybavení), co dělali, koho měli rádi, koho neměli atd. Prvních 50 stran ještě jde (žije zakladatel), ale pak je to spíše pohled na vznik a vývoj amerického města během devatenáctého století.

15.07.2019 2 z 5

Přenosové jevy: sdílení hybnosti, energie a hmoty Přenosové jevy: sdílení hybnosti, energie a hmoty Byron Bird

Jedná se o odbornou knihu, kterou by nikdo v oboru neměl minout. Jedná se skutečné o komplexní dílo.

08.07.2019 5 z 5

Tatra kolem světa Tatra kolem světa Petr Bárta

Za prvé, už na první pohled je poznat, že kniha měla těžkou cestu na svět; porovnejme její fyzickou podobu třeba s knihou Dobré ráno Afriko, také od Bárty. Při čtení je to ještě patrnější, například očividně vynechané odstavce, a uvnitř odstavců jakoby docela často chyběly věty a myšlenky nejsou dokončeny. Za druhé je to pecka. Jediná kniha o expedici Tatra klem světa popisující celou cestu (kromě Argentiny, kterou autor vynechal). Tento typ cestopisu plný technických detailů mě baví a navíc v dětství byla plechové autíčko tatry kolem světa můj nedostižný sen a teď mám alespoň tu knihu. S touto knihou se navíc vrátíte do myšlení Čechoslováků v osmdesátých letech – takto jsme skutečně viděli svět.

29.05.2019 4 z 5

Hedvábná stezka Hedvábná stezka Helmut Uhlig

Přehledný pohled na čínské dějiny. Na druhou stranu se nemohu zbavit pocitu, že ten pohled je až příliš německý.

15.05.2019 4 z 5

Řecký zázrak Řecký zázrak Vojtech Zamarovský

Požadavek těla je nehladovět, nežíznit a netrpět zimou; kdo ukojil tyto potřeby a doufá, že je bude moci ukojit i v budoucnu, může závodit s blažeností s Diem... Lépe je ti, odpočíváš-li v bezpečném klidu na slámě, než máš-li zlaté lehátko a bohatý stůl a přitom jsi pln duševního neklidu... Takovým lidem mohou půjčovat peníze jen ti co touží po duševním neklidu až do smrti, jestli jim ty peníze někdo vrátí. Zpět ke knize, je to úžasný přehled, navíc psán krásným jazykem; o to víc mrzí horší kvalita tisku (vydání 1972) – možná to chtělo dva svazky.

10.05.2019

Čísla o lidském těle a jak jim rozumět Čísla o lidském těle a jak jim rozumět Josef Šimek

Pro všechny, kteří chtějí vědět co je vlastně v jejich těle špatně na základě tvrdých lékařských dat pocházejících z rozboru krve - měření tlaku...a dalších možných měření aneb jak to v těle chodí.

14.11.2018 5 z 5

Dlouhá železná stuha Dlouhá železná stuha Stephen Edward Ambrose

Příběh úžasný, fotografie úžasné, ale také zbytečně moc opakujících se detailů. Do teď jsem netušil, proč běloši tak nenáviděli indiány...dokonce je kvůli železnici chtěli zcela vyhladit.

02.11.2018 4 z 5