JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Anabaze Anabaze Xenofón

Pochopil jsem proč Anabaze od Xenofónta patří mezi nesmrtelná díla a nejen to.
Tuto knihu jsem si vyhledal po přečtení knihy Řecký zázrak od p. Zamarovského, abych lépe pochopil tu revoluci v myšlení, který v antickém světě vznikl. V Anabazi si to prožijete – není to jen o technologické převaze, ale právě i o myšlení, které Řekům umožnilo se probít. V knize je popsána obrana proti všem možným formám závisti a zrady (a to dost často i od osob blízkých) – prostě se od Xenofónta v této knize hodně naučíte. Předpokládám, že je to povinná četba pro budoucí velitele a vedoucí pracovníky.
Mé pocity z knihy v podstatě shrnul i Doslov knihy od L. Windmanna [Doslov ve vydání s názvem Návrat deseti tisíc].
Je to velký příběh plný bitev, promýšlení taktik k vítěství a také o tom, kam až od té doby postoupilo lidství, protože ne všechny činy této armády by dnes byly považovány za morální.

29.06.2020

Návrat deseti tisíc Návrat deseti tisíc Jaroslav Šonka

Pochopil jsem proč Anabaze od Xenofónta patří mezi nesmrtelná díla a nejen to.

29.06.2020 5 z 5

Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Maryanne Wolf

Zase si čtení a knih vážím o něco víc – je to jedinečná záležitost. Měli by si to přečíst a případně okomentovat ti, kteří se snaží přenést výuku na tablety. Spousta informací i pro učitele, kteří učí děti číst. Vadilo mi ovšem, opakování již řečeného.

20.06.2020 4 z 5

Kniha Haithabu Kniha Haithabu Claus-Peter Lieckfeld

Souhlasím, že kniha je napsána pěkným jazykem, ale příběh mě nezaujal a jeho kulisy mi přišly na tu dobu dost nereálné.

19.06.2020 2 z 5

Vzor v kameni Vzor v kameni William Daniel Hillis

Přesně to co jsem od knihy očekával, jsem dostal. Dobrý autor i překlad.

10.06.2020 5 z 5

Pronásledování bitevní lodi Bismarck Pronásledování bitevní lodi Bismarck Ludovic Kennedy

Nedávno jsem četl knihu Bitevní loď Bismarck, kterou napsal člen posádky. Téma mě natolik zaujalo, že jsem si sehnal i britský pohled na tuto akci od Kennedyho. Samozřejmě, že v knize od Kennedyho není tolik detailů z paluby Bismarcka, ale přesto víc než jsem čekal – dokonce dost informací čerpá právě od autora knihy Bitevní loď Bismarck. Kniha od Kennedyho je mnohem komplexnější, kontextovější a čtivější.

27.05.2020 5 z 5

Mladí lvi Mladí lvi Irwin Shaw

Kombinace literárního talentu a prožitků z front druhé světové války dala vzniknout této jedinečné reportáži o duši a životě obyčejných vojáků. Prokreslení charakterů hlavních postav je tak dokonalé, že si člověk říká, že u toho autor musel být. O to více mě zklamal film, člověk má při jeho sledování neustále chuť vykřikovat "tak to přeci v knize nebylo". Odpustil bych mu, že nepostihl všechny scény, které jsou v knize i ten hollywoodský závěr, ve kterém chybí poslední sarkastická slova četaře Diestl "Welcome to Germany", ale nedokážu pochopit jak autor mohl souhlasit se změnou postavy četaře Diestla, který je přesně charakterově opačný k Diestelovi v knize a to i jeho vztah k poručíkovi Hardenburgovi. Skvělá kniha, tečka.

22.05.2020 5 z 5

Dolů k Zemi Dolů k Zemi Robert Silverberg

Určitě jedno z nejlepších sci-fi příběhů jaké jsem četl. Ke komentářům níže: Nemyslím si, že kniha je o tom, že na vyšší level bytí se může dostat jen civilizace bez technologií – to se v té knize nevylučuje. Dokonce i hlavnímu hrdinovi zůstala fyzická podoba, se sexuálními pudy, tělo, které potřebuje hýčkat prací i odpočinkem – a k tomu potřebuje vědomosti a technologie. Takto jsem ten závěr pochopil já.

30.04.2020 5 z 5

Řeka zmrtvýchvstání Řeka zmrtvýchvstání Philip José Farmer

Kniha se čte vážně dobře, ale při čtení ve mě stále sílil pocit, že děj vlastně nikam nemíří. Téma je to úžasné, ale připadalo mi to tak, že i sám autor nevěděl na začátku psaní jak to dopadne. Jako dobrodružné čtení o putování po řece na jejíž břehu žijí promícháni všichni lidé, kteří kdy na Zemi žili to bylo fajn, pokud se zajímáte o historii. Také mě na knize zaujalo to, že ani jeden hlavní hrdina mi nebyl sympatický.

24.04.2020 3 z 5

Kybernetika Kybernetika William Ross Ashby

Tuto knihu jsem spíše systematicky prolistoval než přečetl, jedná se o knihu vyloženě formalistickou, což plyne z doby jejího vydání. Dnes se spousta věcí vnímá jako samozřejmá a trochu vzdělaný člověk v matematice a programování, by často postupoval stejně, jak je v knize napsáno, anichž by si uvědomil, že k tomu existuje nějaká obecná pravidla. Každopádně na svou dobu to musela být dost náročná kniha i na překlad, klobouk dolů.

15.04.2020 3 z 5

Bitevní loď Bismarck: Příběh lodě a přeživšího člena posádky Bitevní loď Bismarck: Příběh lodě a přeživšího člena posádky Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg

Popis posledního boje bitevní lodě je nepopsatelný zážitek. Je to současně fascinující i absurdní. Fascinující co všechno lze postavit, a absurdní při představě, že uvnitř chrastí lidská těla.

30.03.2020 5 z 5

Zázračné zbraně: Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí Zázračné zbraně: Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí Jaakov Katz (p)

Solidní přehled o vývojovém portfoliu Izraele. Otázka je co je pravda a co ne, jak naznačují sami autoři v úvodu knihy – knihu lze chápat i jako příspěvek k mystifikaci a odstrašení nepřátel Izraele.

10.03.2020 4 z 5

Můj život Můj život Norbert Wiener

Biografie hodná pěti hvězd. Jedná se dokonalé sladění profesního i životního osudu i se sledovostí a kontextem k objevům, které učinil. Cením si obsah knihy podobně vysoko jako biografie Gottlieb Daimler.

12.02.2020 5 z 5

Město naděje Město naděje Beverly Swerling

Tento díl jsem nedočetl, sice je lepší než předchozí díl, ale postavy a zápletky jako by byly stále stejné, jen se mění jména osob a doba. Připadá mi, že se stále silněji utorka odklání od svého stylu prvního dílu a Plantáže a duplikuje Clevela.

20.01.2020 2 z 5

Vzestup raketových dívek Vzestup raketových dívek Nathalia Holt

Hodně zajímavý příběh o ženách v zákulisí raketových letů. Vždycky jsem si říkal, jak to vlastně spočítali a v této knize jsem našel odpovědi. Co mi v knize vadí jsou flashbacky, to v kombinaci s chybnými datumy (asi chyby v překladu) mě především v první třetině knihy dost mátlo.

16.01.2020 4 z 5

Vygoogli si to! Vygoogli si to! Anna Crowley Redding

Vše co víte o Google je v této knize vlastně je tam toho ještě méně. Povrchní až běda. Navíc, mně nesedl ani autorčin styl psaní.

06.01.2020 1 z 5

Meze rozorané Meze rozorané Vlasta Javořická

Od této autorky jsem do této knihy nic nečetl. Narazil jsem na ni náhodou, když jsem hledal román z dob kolektivizace od spisovatele, který v té době a prostředí žil. Kniha mě nadchla, že popisuje lidi i dobu takové jaké byly. Kupodivu mě zaujal i popis vztahu manželů Přecechtělových – a to je co říct. Uprostřed děje jsem prožíval frustraci, jak je jednoduché udělat přes noc z pracovitého člověka vykořisťovatele, kterého je nutné se zbavit a vzít mu vše, i domov jinak se nebudeme mít dobře, ale konec byl moc krásný, i když bych ocenil, kdyby byl delší.

03.01.2020 5 z 5

Dějiny psané Římem Dějiny psané Římem Vojtech Zamarovský

Za mě mnohem slabší než kniha Řecký zázrak. Jde poznat, že Řecký zázrak autor napsal deset let po této knize, kdy měl už více zkušeností nebo ji prostě psal delší dobu. Četl jsem vydání z roku 1967, ve kterém se na některých místech očividně snaží o komapraci dějinných událostí s myšlenkami komunismu, neopomněl zmínit i Gottwaldovo nadšení Spartakem a už vůbec nezmiňuji citace Marxe, Engelse a Lenina. Jinak ale oceňuji neobyčejnou autorovu orientaci v dějinách.

21.12.2019 3 z 5

Povídky z celého světa Povídky z celého světa Jack London

Povídky prostě nemám v oblibě, většinou na ně velmi brzo zapomenu, až na dvě výjimky: London a Simak. Londonovy povídky v této knize mají neskutečnou hloubku i příběh. Samozřejmě jsou zde i slabší kusy, ale takový Mexičan předčí i mnoho dnešních románů. Většinu povídek z této knihy jsem určitě nečetl naposled.

06.12.2019 5 z 5

Fukušima I poté Fukušima I poté Vladimír Wagner

Pokud je kniha určena širšímu publiku (laikům), tak s hloubkou výkladu můžete být spokojeni, ale šíře výkladu v této knize je zbytečně velká – informace se často opakují, zvláště u dekontaminačních prací. Chápu knihu jako vítaný příspěvek k podpoře jaderné energetiky, ale na druhou stranu mi připadalo, že autor už moc "tlačí na pilu" neustálými komentáři ke statistikám. Závěrem bych jen dodal, mou zkušenost s lidmi bydlícími v blízkosti JE: Oni se nebojí obětí, ví, že v případě evakuace bude dost času, takže statistika obětí může být klidně nula, ale problém je návrat. Žijete s tím, že je tu možnost, že toto vše jednou možná budete muset opustit, (dům, zahradu, stromy, místo, kde jste prožili dětství, práci ...) a s tím by se mělo pracovat.

15.11.2019 3 z 5