JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Cimarron Cimarron Edna Ferber

Kniha je pěkně napsaná, ale hlavní hrdina je dost nerealistický. Sice v úvodu je napsáno, že se jedná o osobu složenou s osudů několika skutečných postav, takže jsem čekal trochu romantizovanou zápletku a docela to fungovalo, až do první přestřelky, kdy jsem čtení vzdal.

04.03.2021 2 z 5

Křižovatky vědy Křižovatky vědy Michail Vasiljevič Volkenštejn

Moje první podrobnější seznámení s molekulární biologií. Jedná se sice o pop knihu ze Sovětského svazu vydanou v roce 1970 (české vydání 1979), takže některé novinky tam nejsou, ale četla se velmi dobře. Zajímavé jsou pasáže z filozofie vědy a příběhy nejen ze sovětské vědy.

03.02.2021 5 z 5

Navzdory: Autobiografický příběh pilota JU-87 Stuka za 2. světové války Navzdory: Autobiografický příběh pilota JU-87 Stuka za 2. světové války Hans-Ulrich Rudel

Knížka je plně ve shodě hlavní ideologické linky německého fašismu., zvláště témat týkajících SSSR, tj je profašistická. Na druhou stranu je kniha velmi silná ve výpovědi jednotlivce a jeho role ve válce. Zvlášť jedinečný je popis postupně rostoucích schopností ovládat svou zbraň.

14.01.2021 4 z 5

Cíl života Cíl života Alexandr Sergejevič Jakovlev

Kniha má skoro 600 stran, ale nic se v ní nedozvíte. O konstrukci letadel v ní nic není. V podstatě obsahuje prázdná slova. Obsahuje sice i několik informací, které jsou uvedeny v knize Konstruktéři (Arlazorov), ale to jsou obecné typu Stalin moudře rozhodl stíhačky budu mít kanón 20 mm... a pod. O popisu geopolitických událostech, raději pomlčet – Jakovlev je velkým sympatizantem Stalina a v životě je mu za hodně vděčný, mnohem střízlivější pohled na leteckou válku pohledem sovětů nabízí kniha Křídla v boji (Pokryškin). Jednu hvězdu dávám za to, že jsem se dozvěděl proč se začaly Sovětské letouny označovat příjmením vedoucího konstrukční kanceláře. Z knihovny knihu odstraňuji.

27.12.2020 1 z 5

Robinzoni želvích ostrovů Robinzoni želvích ostrovů František Běhounek

Kniha obsahuje tři příběhy a obecnou kapitolu o robinzonech od K. Friedricha. Nevím, zda si příběhy autor vymyslel, nebo se staly doopravdy, kažadopádně jsou krásné a lidem s dobrodružnou povahou se budou dobře číst. Ilustrace této knize dodávají punc výjimečnosti, které dnešním knihám chybí. Navíc výtisk, který mám obsahuje věnovaní od F.B.

21.12.2020 5 z 5

Němečtí parašutisté ve II. světové válce Němečtí parašutisté ve II. světové válce Volkmar Kühn

Vadilo mi, že se autor vůbec nesnažil o nějaký odstup. Například stěžovat si na "nefér" civilní obyvatelstvo, které na parašutisty střílelo, nebo na to, že město, které se jim vzdalo vzápětí dobyli Britové zpět mi připadá už fanatické.

14.12.2020 4 z 5

Svět vodních cest Svět vodních cest Jaroslav Kubec

Kniha neohromí pouze informacemi, ale především doprovodnými fotografiemi, které jsou vybrány velmi citlivě.

12.12.2020 5 z 5

Poslední člověk Poslední člověk Péter Bogáti

No, čekal jsem, že v knize autor hledal příležitost vyjádřit své úvahy a člověku a lidství, ale bylo toho hodně, co mě neoslovilo. Navíc mi hlavní hrdina nepřirostl k srdci, a bylo mně fuk, co se sním stane. To co jsem čekal, že udělá snad hned první týden, udělal až po půl roce blouznění a filozofování a ještě navíc bez plánu.

02.12.2020 3 z 5

Technik píše česky Technik píše česky A. C. Nor (p)

Existence této knihy mě příjemně překvapila. Věděl jsem, že redakce již dávno zaniklého nakladatelství SNTL byla velmi kvalitní, ale nevěděl jsem, že tam pracoval i spisovatel beletrií. Pokud se bude řídit radami v této knize, pak se vaše texty, mimo jiné, budou mnohem snáze překládat do jiných jazyků.

08.11.2020 5 z 5

Slovník českých synonym Slovník českých synonym Karel Pala

Stal se pro mě nepostradatelným pomocníkem.

06.11.2020 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Těžko jsem se loučil s Petrem a Králem, s jejich mikrosvětem a životem v něm. Možná mě přirostli k srdci, protože jsem knihu četl velmi rozvláčně (netrávil jsem tolik času v MHD a byl na HO v rámci opatření proti cov-19) , každopádně jsem ji nečetl naposled.

16.10.2020 5 z 5

Skunčí dílny firmy Lockheed Skunčí dílny firmy Lockheed Jay Miller

Další ultra podrobná kniha z oboru, přičemž mě zejména potěšily informace o struktuře organizace i řízení, projektů ve S. dílnách. Překvapily mě výpisky z prototypových deníků, které měly podobnou koncepci, jako ty, které používáme v práci, navíc je trochu uklidňující, že z nich plynou podobné chyby jakých se dopouštíme sami při stavbách prototypů.
Co se týká vydání, tak mě nepotěšilo velmi malé písmo, jehož čtení velmi unavovalo.

25.09.2020 5 z 5

Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů Martin Pegler

Pokud máte nějaké romantické představy o odstřelovačích, pak vás těchto představ tato kniha zbaví. Představa, že na frontě je pravděpodobnost, že vás zabije kulka nepřítele cca 1:25 000, ale když se na vás zaměří odstřelovač, tak je to 1:1,3, mě děsí a dělá z odstřelovačů na frontě vrahy (pokud nejste sám odstřelovač). Kniha je nesmírně podrobná, asi je tam skutečně vše podstatné o vývoji ráží, munice i pušek, ale někdy jsem nechápal význam vět a musel jsem je číst několikrát - předpokládám, že je to překladem.

18.09.2020 4 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

V tomto případě jsem sáhl vedle. Forma ani příběh sám mě nenadchl. Je to taková Odyssea bez legend a bájí, kde se střídají místa bez pořádného příběhu.

07.09.2020 2 z 5

Neobyčejné materiály Neobyčejné materiály Mark Miodownik

Nezbývá než pogratulovat redakci za podařený výběr titulu pro české vydání. Knížka dává odpovědi na hodně otázek o struktuře různých látek čtivou formou. Nevzpomínám si, kdy naposled jsem si udělal takové množství poznámek.
Ke konci mě poněkud nudily autorovy "eseje" o materiálech kolem nás, ale na ty měl plné právo.

31.08.2020 5 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Joy Adamson

V knize jsou především osobní autorčiny zážitky, zkušenosti a poznatky, které byly pro mě zajímavé, protože si všímala věcí, které ostatní "cestovatelé" pomíjí. Na druhou stranu vše je psáno jako by bez emocí, což je asi tím, že se jedná o poskládané střípky, které nebyly na samostatnou knihu. Každopádně je to jen má domněnka, protože jiné autorčiny knihy jsem nečetl.

20.08.2020 4 z 5

Midway Midway Micuo Fučida

Tato kniha se četla sama, jelikož se o tuto tématiku zajímám a v dokumentárních filmech se vše soustředí jen na potopení letadlových lodí. V této knize je ale vše zařazeno do kontextu námořních operací JP a navíc o osudy autora v průběhu bitvy. Jedna autorova rada: nečekejte co nepřítel pravděpodobně udělá, ale to co by mohl udělat nebo je schopen udělat.

05.08.2020 5 z 5

Svět mikronautů Svět mikronautů Gordon Williams

Ihned po přečtení prvního dílu jsem sáhl po Světě mikronautů a zklamal jsem se. Připadá mi, že autor už vyčerpal v prvním dílu vše co ho v této souvislosti napadlo a pouze vykrádá své nápady z dílu předchozího. Těšil jsem se na staré známé z prvního dílu, kteří tam sice jsou, ale role, které v tomto dílu mají jim nesedí. Po přečtení šedesáti stran knihu odkládám.

30.07.2020

Mikronauti Mikronauti Gordon Williams

Myslel jsem si, že jde o béčkové scifi, ale opak je pravdou. Je to více příběh než scifi. Skutečné char. postav někdy odkrýváme šokujícím způsobem. Velmi se mi líbila i ta část související s politikou a paranoiu na nejvyšších stupních politického žebříčku a zcela mě dostala forma zmenšování lidí – je to ten nejuvěřitelnější příběh o možnostech zmenšování lidí a jejich dobrodružství. Těším se na další díl.

28.07.2020 5 z 5

Krása a velikost technické chemie Krása a velikost technické chemie Zdeněk Šimek

Téměř šedesát let stará kniha, její kapitoly o zemědělství a vodním hospodářství jakoby byly napsány pro současné čtenáře. Autor kritizuje melioraci, respektive ji považuje pouze za část opatření, které je nutné doplnit řízeným zavlažováním, což se už v té době nedělo. Dále kritizuje narovnávání toků, tvorbu příliš velkých zemědělských lánů a upozorňuje, že chemie půdy je u nás tristní.
Co se týká aplikací chemie, tak je tam snad všechno co vás napadne spojovat s technickou chemií.
Kniha musela být v té době pecka, opravdová popscience té doby.

18.07.2020 5 z 5