JiříŠkorpík Online JiříŠkorpík komentáře u knih

Turbíny britských letců Turbíny britských letců Eduard Dokoupil

V českém jazyce na toto téma asi jedinečné dílo. Dílo psané pro radost a ze zvědavosti a jako u předchozího dílu děkuji, že se autor podělil s ostatními čtenáři. Kniha obsahuje velmi detailní informace prakticky o všech hlavních směrech vývoje proudových motorů ve Velké Británii a letounů, které poháněly. Kniha obsahuje stovky fotografií, výkresů a obrázků.

05.12.2021 5 z 5

Zápisky z vůdcova hlavního stanu Zápisky z vůdcova hlavního stanu Felix Hartlaub

Kvituji veliký smysl pro detail, ale jde poznat, že to jsou pouze tajné zápisky, které až po válce měly být knihou. Knížka se mi velmi špatně četla. Záživnosti ubralo i to, že jména jsou smyšlená. Dozvíte se o chování lidí v okupované oblasti doupěte, a něco i vojácích uvnitř, víc nic. Pokud někoho zajímá strategie hlavní štábu, způsob velení, tak v této knize to nenajde.

18.11.2021 3 z 5

Než přišla bouře Než přišla bouře Susea McGearhart

Je to spíše příběh ženy, která přišla o muže, než námořnický příběh. Místo dobrodružství emoce. Tady jsem šáhl vedle. Nebudu hodnotit.

15.11.2021

Příběhy století Příběhy století Jan Baltus

Knížka je velmi dobře zasazena do kontextu doby, i když téměř vynechává zbrojní podniky a podniky založené státem (ne původně znárodněné). Graficky knize nelze nic vytknout a už kvůli fotografiím stojí za to si ji pořídit. Literární kvalita se mění s autory, ale to je OK, zvláště pokud se jedná o vzpomínky pamětníků. Nicméně jsem se občas potýkal s nadpisy kapitol, někdy prostě nevyjadřovali skutečný obsah textu.

10.11.2021 4 z 5

Malá, ale naše Malá, ale naše Vlasta Javořická

Možná kvůli tomu, že jsem už měl přečtený druhý díl, a toto je první, tak mě už kniha tolik nezaujala. Tento díl je více o vztazích než o událostech doby. Popis vesnického života už také tolik nezaujal.

31.10.2021 3 z 5

Sirotci oblohy Sirotci oblohy Robert A. Heinlein

Dřív jsem romány o generačních lodí četl co to jen šlo, ale až teď jsem vytáhnul z knihovny Sirotky. V anotaci jsme si přečetl, že se jedná o první románové zachycení tohoto tématu, ale i tak mi to přišlo lepší než některá z modernějších děl, možno proto, že technika má v tomto díle spíše menší roli.

26.09.2021 5 z 5

Mučená hvězda Mučená hvězda Frank Herbert

Pro mě autor připravil zcela nepřesvědčivý svět. Co ale musím uznat je vypravěčský talent, i když mě svět nebavil, dokonce i samotný příběh je laciný, tak se mi kniha četla dobře. Nicméně to mi nestačí a druhý díl už číst nebudu.

25.09.2021 3 z 5

Budoucnost energetiky: Jaderná fúze Budoucnost energetiky: Jaderná fúze Slavomír Eltner

U této knihy jsem velmi ocenil nejen srozumitelnost, ale i to jak autoři přistoupily k popisu dané látky. Ve vztahu k fúzním reaktorům se většinou setkávám jen s popisem teorie, ale v této knize je poukázano na problém a současně i na to, jak se technicky řeší na současných TOKAMACích a především na ITERu. Doufám, že se projekt ITERU dotáhne do úspěšného konce, protože to bude skutečný triumf techniky i vůle národů se spojit a něco takového vytvořit.

16.09.2021 5 z 5

Smrt počká Smrt počká Grigorij Anisimovič Fedosejev

Rozhodně slabší než předchozí kniha (Stezkami hrdinů), která byla pro mě jako zjevení. V této je méně ze života Evenků a více ze života sovětů. To bych i překousnul, ale to jak se autor opakuje, navíc se jedná o několik příběhů psaných jako jeden, ale za mě to nefunguje.

13.09.2021 3 z 5

Pilot bombardéru Pilot bombardéru Vasilij V. Rešetnikov

Kniha plná zajímavých informací, dobře napsaná i přeložená doplněná odbornými poznámkami. Oceňuji, že autor se nesnaží překrucovat historii a vyhýbá se politice. Prostě popisuje to co dělal a zažil.

22.08.2021 5 z 5

Výpočtové modely v technické praxi Výpočtové modely v technické praxi Přemysl Janíček

Musím se přiznat, že až po přečtení této knihy chápu co nám to vlastně pan profesor Janíček na přednáškách chtěl říct.

13.08.2021 3 z 5

Co přináší řeka Co přináší řeka Nancy Cato

Jestli se dá něco označit jako krásná literatura, pak tento román do ní rozhodně patří. Je napsaný tak, jako by ten život autorka sama prožila. Knihu nelze srovnávat se stejnojmenným seriálem. Kniha je vlastně úplně o něčem jiném.

03.08.2021 5 z 5

Dnešní letectví - nové vývojové směry v letectví Dnešní letectví - nové vývojové směry v letectví Josef Hošek

Docela stará knížka, ale jsou tam velmi zajímavé myšlenky z dob, kdy letectví šlo neuvěřitelně dopředu. Nicméně dnes lze hodnotit co vše se ujalo a co ne a musím říct, že většina předpovědí z knihy se nenaplnila.

18.06.2021

Kadet Hornblower Kadet Hornblower C.S. Forester (p)

Dlouho jsem neměl tak krásný pocit z provedení dobrodružné knihy – obrázky, mapky, překlad. Dokážu si představit skutečné náklady na vydání takové knihy a hlavně té práce s tím. Velmi fandím nakladatel ať se podaří vydat celou sérii.
Samotný román se čte velmi dobře a pro milovníky námořních románů obsahuje spoustu detailů ze života na válečné plachetnici a kolem ni.

14.06.2021 5 z 5

Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky Zendži Orita

Japonských autobiografických knih z pacifického bojiště druhé světové války v češtině je jako šafránu, a o to více jsem titul o japonských ponorkářích ocenil. Kniha obsahuje spoustu nových informací a svérázných autorových pohledů na věc. České vydání sráží překlad, jazyková korektura a chyby v datech, a že jich tam je – ale i tak, díky za ni nakladateli. Autorský styl nedosahuje kvality Nepotopitelného kapitána Hara Tameichiho a už vůbec ne skvěle sepsaných vzpomínek Saburo Sakaie Zera nad pacifikem.

25.05.2021 4 z 5

Zajatci tmy Zajatci tmy Jean Paul Clébert

Příběh ze světa, který je jen o něco větší než vaše já. Svět tak malý, že v něm nelze důstojně žít, ani důstojně spáchat sebevraždu. Příběh na který se nezapomíná. Překvapuje mě, že má knihu v přečtených doposud jen osm lidí, každopádně pět plných hvězd.

29.04.2021 5 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2 Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2 Lukáš Musil

Stejný názor jako na první díl. Často jsem se nedozvěděl to co jsem u konkrétního případu čekal, ale beru to jako daň za množství popsaných případů.

19.04.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Na knize je vidět hodně autorčiny práce, zvláště na dnešní dobu, ale za mě v příběhu chybí ten pocit opravdovosti, který bych chtěl při čtení prožít. Možná to také způsobila současná situace (úplná uzávěra) a na čtení jsem měl pouze drobné chvilky mezi hlídáním dětí.

04.04.2021 3 z 5

Psaní jako posedlost Psaní jako posedlost Karel Pacner

Knížku jsem si po přečtení schoval, pro případ, že bych někdy hledal elán do práce. Řekl bych, že se jedná o hodně otevřenou zpověď starce (K.P. má toto slovo raději než senior), takže se o jeho životě, a o tom jak píše knihy dozvíte mnoho.

04.04.2021 5 z 5

Cimarron Cimarron Edna Ferber

Kniha je pěkně napsaná, ale hlavní hrdina je dost nerealistický. Sice v úvodu je napsáno, že se jedná o osobu složenou s osudů několika skutečných postav, takže jsem čekal trochu romantizovanou zápletku a docela to fungovalo, až do první přestřelky, kdy jsem čtení vzdal.

04.03.2021 2 z 5