jiri.janak jiri.janak komentáře u knih

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Je to spíše detektivka než (post-)apokalyptický příběh. A musím se přiznat, že moc nemusím příběhy ve kterých jsou počítačoví hackeři schopní skoro všeho. Ale celkově vzato se mi knížka líbila.

31.12.2017 3 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

Kniha je spíše o autorově pohledu na život a o tom co si myslí, že mu umožnilo splnit si své sny, než o výzkumu vesmíru. Ale i když jsem dostal něco jiného než jsem čekal, pořád to bylo parádní čtení.

09.11.2017 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Všechny ostatní případy oddělení Q jsem hltal od první do poslední stránky, ale tenhle díl mě nějak nechytnul. A ani rozuzlení...

22.07.2016 3 z 5

Práce na dálku Práce na dálku Jason Fried

Poslední čtyři roky pracuji z domu. Tahle knížka je fajn pro nějakého manažera, který se rozhoduje jestli možnost home-officu zavést nebo ne. Ale mi osobně žádné nové poznatky nepřinesla.
Napsaná je hezky, čtivě, občas se dost opakuje a má pěkné obrázky :)

24.02.2016 2 z 5

Inovátoři Inovátoři Walter Isaacson

Jako souhrn historie IT super. Ale od poloviny knihy dramaticky přibývá jmen lidí, kteří měli větší či menší roli, až se v tom člověk začne trochu ztrácet (několikrát jsem musel listovat zpět, abych se ujistil, kdo někdo na koho se autor zpětně odkazuje byl). A u žádného z těch lidí se nejde moc do hloubky, spíš se tak jakoby klouže po povrchu - kde se narodil, v jakém prostředí vyrostl, kde na nápad přišel a co bylo pak. A tak to jde pořád do kola. Knížka se mi líbila, ale ... ale čekal jsem něco jiného - čekal jsem, že si autor vybere 5-7 osobností a u těch půjde až na dřeň.

16.02.2016 3 z 5

Táta geek Táta geek Ken Denmead

Přečteno jedním dechem :) Ne teda slovo od slova, ale dost na to abych pochopil ideu/podstatu většiny projektů, aby mě napadlo pár dalších, a abych se těšil, až je budu všechny realizovat. Jediné co zamrzí, že na většinu z nich si budu muset ještě nejméně 5 let (spíš více) počkat, ale i tak. Dobrá práce :)

22.01.2016 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Docela v pohodě knížka. Jen mi chyběla detektivní, řekněme pátrací část. Tahle knížka byla spíš něco jako techno-thriller. Taky výústění (závěr) příběhu bylo takové rychlé, z ničeho nic, na pár stránkách všechno zničehonic skončilo.. Kniha se mi líbila, znovu si ji nejspíš už nepřečtu, ale těším se na další díly :)

09.09.2015 3 z 5

Tatra kolem světa Tatra kolem světa Petr Bárta

Pro mě trochu nevyrovnané. Byly kapitoly, které se četly samy, byly krásně popisné a zajímavě napsané, že si člověk mohl vše krásně představovat; a pak byly kapitoly kterými se člověk tak nějak prokousal. Trochu mi vadilo že občas se v rámci jedné kapitoly opakovaly popisy toho samého - jakoby autor vzal dva své články a zapojil je za sebe, aniž by si všimnul že v obou zmiňuje tu samou věc. A taky bych chtěl vědět víc o tom "co se skutečně dělo na palubě auta". Celkově takový průměr, pěkný na proložení čtení jiných knížek.

01.03.2015 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Druhá půlka knihy, od začátku pronásledování, je mnohem zábavnější a čtivější než první polovina. Závěr se mi zdál až příliš překomplikovaný.

03.10.2014 3 z 5

Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku Dave Marinaccio

Ikdyž se autor zjevně inspiroval u Robert Fulghuma a jeho "Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce", tato Star Treková verze zdaleka nedosahuje zábavnosti originálu. Některé části jsou vtipné, některé se snaží být inspirující, ale většina z nich mi přišla nudná - jako kdyby se autor jen snažil zvětšit rozsah knížky.

Obecně je knížka ok, snadno k přečtení za jeden večer, ale spíš vás přiměje zamyslet se, co jste si ze Star Treku vzali vy, než by vám něco dala.

23.09.2014 2 z 5

Informační dálnice Informační dálnice Bill Gates

Kniha vyšla v roce 1995 ale i dnes je zajímavé sledovat, jak moc se Bill Gates trefil s předpovědí jak počítače, a zvlášť internet, změní svět. Přemýšlím, jestli mladý Mark Zuckerberg někdy tuhle knihu četl, protože jeho Facebook v mnoha ohledech realizuje Gatesovu vizi.

27.07.2014 3 z 5

IWoz IWoz Steve Wozniak

Steve Wozniak je nejspíš jeden z největších inženýrů posledního století, a osobně nejspíš i dobrý společník, ale bohužel není moc dobrý spisovatel. Je mi líto. Když to srovnám s profesionálně napsaným životopisem Steva Jobse, byla tato kniha zklamáním. Autor se často opakuje a technické (inženýrské) pasáže knihy jsou někdy zbytečně dlouhé. Taky by mě více zajímaly ty části jeho života, které byly jen krátce zmíněny, jako například jeho učitelská kariéra (s dětmi musel mít spoustu veselých zážitků). A bylo by hezké slyšet i vyjádření a názory na něj od jiných lidí z jeho okolí. Jsem rád, že jsem tuto knihu přečetl, ale jednou stačilo.

24.04.2014 2 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Jaká kniha! Popravdě moc na životopisy nejsem, ale po té, co tuhle knihu přečetla má přítelkyně (která je naprosto IT neposkvrněná) a mluvila o ní jenom v superlativech, jsem ji taky zkusil. A je to opravdu skvělá kniha, kterou mohu každému jen doporučit. Walter Isaacson je skvělý vypravěč, Steve Jobs byl opravdu pozoruhodný člověk, a na základě počtu v knize zpovídaných lidí předpokládám, že kniha je i fakticky přesná.

12.04.2014 5 z 5

Rodinný dům ze všech stran Rodinný dům ze všech stran Jan Rampich

Kniha mi přišla spíš jako výbor článků z různých časopisů do nichž autor publikuje. Spíš než o konkrétní praktické/technické informace o stavbě domu a o bydlení v domě se jedná o sérii úvah na různá témata s tímto související. Některé postřehy jsou zajímavé a užitečné (např. proč nemít schodiště v obýváku, a jiné dispoziční tipy), některé glosy jsou spíš "jen" zábavné (typologie lidí navštěvující architekty). Příjemné nenáročné čtení před spaním.

06.03.2014 2 z 5

Když chci stavět dům od pozemku ke kolaudaci Když chci stavět dům od pozemku ke kolaudaci Tomáš Zlatník

Taková referenční příručka všeho, co souvisí se stavbou vlastního bydlení. Vysvětlení různých pojmů, výtahy z různých zákonů, chronologicky seřazený postup, a pár užitečných tipů ke každému kroku k vlastnímu domu.. Některé kapitoly jsou opravdu jen výtahy z a reference na zákony a vyhlášky, tudíž velmi velmi nudné a uspávající. Některé tipy a postřehy naopak zajímavé. Ztracený čas čtení této knihy určitě nebylo, ale spíš víc otázek otevřela (díky tomu, že člověk získal nové informace) než jich zodpověděla.

02.02.2014 3 z 5

Pasivní rodinný dům Pasivní rodinný dům Mojmír Hudec

Stručné, čtivé, jako úvod do problematiky výborné. V některých pojmech jsem se ale ztrácel a musel si je dohledávat. Rovněž bych ocenil více fotek pasivních domů a více ukázek realizací představených řešení. Ale pro první seznámení s principy pasivního bydlení fakt dobré.

10.01.2014 3 z 5