JiPu JiPu komentáře u knih

Literatura pro 3. ročník středních škol- pracovní sešit Literatura pro 3. ročník středních škol- pracovní sešit Lukáš Andree

Dosud jsem nenarazila na knihu, která by svým zpracováním až do takové míry odrazovala žáky od studia literatury. Výběr ukázek je hrozný - náhodný nebo zcela bez rozvahy. Mnohdy mě napadaly mnohem lepší, záživnější, srozumitelnější pasáže, se kterými by se studentům pracovalo lépe. Otázky k práci s textem jsou často nejasné, složité a zbytečné. Podstata díla jimi není vystižena, studenti pouze mechanicky podtrhávají určitá slova a věty, aby úkol splnili, ale k zamyšlení je to příliš nepodněcuje.

Rozhodně nedoporučuji.

09.04.2021 odpad!

Muž s břitvou Muž s břitvou Jaroslav Putík

Kniha pojednává o životě strýčka Jana - holiče z povolání, ale také podivína, kutila, filozofa (atd. - cokoliv, co vás napadne, má se strýčkem určitě nějaké dočinění), který se dokáže nadchnout téměř pro cokoliv. U strýčka Jana není nic nemožné a nikdy své okolí nepřestane udivovat.

Kniha v sobě ukrývá množství příběhů z jeho života, poskládaných skoro nahodile za sebe, ve kterých čtenář může sledovat strýčkovi vylomeniny i jeho myšlenky (někdy nelogické a navzájem si odporující, jindy vtipné či hlubokomyslné). Dále se čtenář seznamuje i s životy a charaktery dalších postav, které jsou s osobou strýčka vždy nějakým způsobem propletené, a které skvěle podtrhují maloměstské prostředí, do kterého je děj zasazen, a vše, co k němu patří.

Za mě skvělá oddechovka. Místy jsem se opravdu bavila, místy jsem se nechávala unést strýčkovými úvahami o světě a o lidech, jiné pasáže jsem zas jen přelétla zběžným pohledem.

Z knihy čiší ironie, nadhled i moudrost, je psána čtivě a pokud k ní jako čtenáři přistoupíte se zvědavostí a s chutí, určitě vás nezklame.

15.03.2021 4 z 5