Jihorka Jihorka komentáře u knih

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Na tuto knihu je třeba si udělat čas, a ten jsem zpočátku neměla. Tak jsem si dala dva měsíce pauzu a pak jsem zbytek knihy (skoro celou knihu ;)...) přečetla během tří dnů na dovolené.
Ráda jsem se nechala vtáhnout do života v hotelu Metropol a poznávala zaměstnance i hosty, některé více sympatické, některé méně, a jejich vypořádávání se s životními změnami.
Hlavní hrdina je šlechticem přelomu 19. a 20. století do morku kostí ;), přitom sečtělý, inteligentní, vtipný, bystrý, pozoruhodně adaptující se na nové životní podmínky.
Jednoznačně doporučuji k přečtení všem, kdo mají rádi společenské romány na pozadí dějinných událostí.

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Myslím, že u mě kniha splnila svůj účel - pobavila, přitom přiblížila život v osmdesátkách, i ten každodenní běžný, a připomněla divoké devadesátky.
Trochu měl iritovaly ty časové skoky dané změnou hlavního hrdiny v jednotlivých kapitolách, díky kterým mi mohly uniknout určité souvislosti a interakce mezi jednotlivými postavami, ale od dočtení knihy mě to neodradilo, takže o. k. ;)
Výborné čtení na léto, k vodě, na dovolenou k moři...

11.07.2022 4 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Na Woodyho biografii jsem byla jednoduše zvědavá. Vnímala jsem ho prostřednictvím jeho filmů jako vtipného newyorského neurotického intelektuála a v tomto směru mě nezklamal. Zejména pasáže o jeho dětství, rodinných příslušnících a začátcích umělecké kariéry byly podány velmi zábavně.
Časem autor zvážněl, popisoval-li tvůrčí procesy při psaní filmových scénářů nebo režírování filmů.
Části týkající se jeho sporu s Miou Farrow pak byly až nepříjemné, ale i tento příběh patří k jeho životu. Smutné je, že ho v USA na sklonku života vnímají hlavně optikou těchto událostí. Nikdy mu nebylo nic prokázáno, ačkoliv byl vyšetřován. Chápu proto, že má potřebu sdělit i svoji verzi příběhu.
Doporučuji.

11.07.2022 5 z 5

Na knihu jsem dostala tip od kamarádky a musím jí poděkovat. Zajímavé a čtivé podání zkušeností zahraničního novináře v tryskem měnící se Číně. Byť si lze ze slov Tomáše Etzlera s přehledem udělat obrázek o jeho postoji k čínské nomenklatuře a neváhá to opakovaně, někdy možná až moc často, připomínat, a to jadrnými slovy, nijak zásadně mi to nevadilo. Byť s tvrdostí jeho slov úplně nesouzním, chápu, že pod vlivem zážitků a života v Číně takto uvažuje. Jak ho můžu kritizovat, když žiju v klidné, civilizované a mírné Evropě?
Možná jsem knihu přečetla rychle, ale nikoli naráz. Musela jsem si dávat pauzy, neboť většina příběhů zpracovávaných do reportáží je dost silná. Ale jakmile jsem to rozdýchala, hned jsem znovu sáhla po knize, a když mi v tom něco bránilo, byla jsem mírně nevrlá. ;)
Rozhodně doporučuji k přečtení.

11.07.2022 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Po knize jsem sáhla pod vlivem přečtených Aristokratek a nemůžu říct, že by mě kniha zklamala. Neočekávala jsem a priori humornou knížku. Jen jsem si k hlavnímu hrdinovi nějak nemohla najíst cestu, občas mě bavil, občas iritoval svým promluvami a postoji.
Možná je to dáno i tím, že děj plynul jakoby líně a příběh byl podán povrchně. Ačkoliv se nabízely zajímavé dějové linky i postavy, autor s nimi dále nepracoval. Za mě škoda nevyužitého potenciálu.

11.07.2022 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pohodové čtení na víkend a pro mě i jedna z mála příležitostí, jak z lehka nahlédnout do uvažování mužů a přátelství mezi nimi. Nečekejte hluboké sondy do mužských duší, ale více či méně vtipné situace v životě nastávajících čtyřicátníků a jejich náhled na věc.

14.06.2022 3 z 5

Velká sestra, malá sestra, rudá sestra Velká sestra, malá sestra, rudá sestra Jung Chang

Na knihu jsem se dost těšila. Od autorky jsem znala Divoké labutě, které jsem četla kdysi dávno a byla z nich naprosto nadšená. Vzbudily můj zájem o Čínu, její historii.
Z obsahu této knihy je vidět, že autorka musela nastudovat obrovské množství materiálu, aby čtenáři prezentovala některé z velikánů čínských dějin 20. století v běhu času nikoli jako historické postavy, ale jako lidi, s jejich klady i zápory.
Ve srovnání s Divokými labutěmi je kniha více faktografická a vyžaduje alespoň základní orientaci v čínských dějinách.
Samotný příběh sester je působivý a neobyčejný, k čemuž nepochybně přispívá nejen jejich původ a zázemí, ale i rozdílnost jejich povah a smýšlení.
Doporučuji nejen těm, kdo se zajímají o historii Číny ve 20. století, ale i těm, kdo se dosud nezajímali a o Číně by se něco chtěli dozvědět. Kniha je velmi čtivá.

31.05.2022 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Obdivuhodné umění autora. Dokázala jsem si představit, co asi prožíval důstojník SS během II. světové války, jak mohl uvažovat o tom, co se kolem něj děje, a přitom plnit své úkoly.
Knihu jsem ovšem neslupla jako malinu. Neměla jsem na to, číst ji v kuse. Je náročná, vyžaduje soustředění. Často mě vedla do míst, kam jsem se obávála jít. Každopádně jde o výjimečnou knihu, ke které se někdy vrátím.

31.05.2022 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

S dalšími osudy Mary Kostka jsem strávila moc pěkné odpoledne a velmi dobře jsem se bavila. Z mého pohledu se jedná o jednoznačně lepší knihu než dílko předchozí. Zejména překlady slov paní Tiché byly výborné. Docela jsem se těšila na konfrontaci hrdinek s tepem hotelového života nebo s cestováním, které by měly slušný potenciál pobavit, zůstal však nevyužit. Škoda, třeba příště. Popravdě se však trochu obávám, abych se v dalším dílku nemusela brodit emocionálním tsunami hlavní hrdinky. To bych měla první výpadek v jinak dosti zdařilé sérii. Už teď jsem se přistihla, že jsem tyto pasáže s mírnou nechutí chroustala. Kniha podaná s příjemnou ironií a vtipem se tu měnila ve sladkobolnou pohádkovou romanci. Raději více Denisky, pana Josefa a paní Tiché, prosím.

31.05.2022 4 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

V knize vykreslená stará Praha a zejména Libeň mě chytila tak, že jsem si načetla něco víc o automobilce Praga i staré Libni. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byly více rozvedeny i pozdější osudy hlavního hrdiny.

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Klasika na úrovni. Ve srovnání s dnešními detektivkami je naprosto zřejmé, že kniha není šitá horkou jehlou a autor přípravě knihy musel věnovat spoustu času. Byť reálie již zestárly, podstata - detektivní příběh - nemá slabinu. Lidské osudy jsou uvěřitelné, vše do sebe postupně zapadá, jak má, a detektiv je sympaťák. Rozhodně doporučuji.

12.07.2017 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Nebylo to vůbec špatné. Zejména část odehrávající se mimo americký kontinent, kterou vedle trifidů okořenila "sluneční záhada", byla velmi dobrá. Postavy byly vcelku uvěřitelné. Zajímavé bylo uspořádání amerického velkoměsta, byť tuto část jsem vnímala už jako příliš civilizovanou, přelidněnou a akční - prostě málo "trifidoidní". ;) Zklamal sladkobolný závěr.

12.07.2017 3 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

První polovinu knihy odehrávající se převážně v Alžíru a Alžírsku jsem zhltla jako malinu a chvíli mi trvalo než jsem se dostala do stejného tempa i v části druhé. Každopádně to bylo čtení příjemné, poučné, zábavné i zajímavé. Možná bych ocenila méně zkratkovité vykreslení druhé půle života hlavního hrdiny, ale to asi bylo dáno jak i postupnou změnou v hlavní osobě románu ,tak lepší znalostí reálií autora, který se v Alžíru narodil. Každopádně doporučuji ke čtení.

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Popravdě, milostná dějová linka sama o sobě mě bavila nejméně, ale jakmile se propojila s děním kolem zmizení Noly, bavila jsem se o dost víc. Tolik postupně podezřelých nicméně už působilo poněkud přehnaně. Také nemám ráda, když jsem si vědomá přehlédnutí hlavního hrdiny a čekám, kdy na to přijde i on. Raději si užívám wow-efekt. ;)

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

S Goldmanovými čas pěkně plyne a nechce se vám od nich odejít. Retrospektivní styl, navíc na přeskáčku, mi ze začátku činil poněkud problém ;), ale rychle se člověk zorientuje - stejně jako u Harryho Queberta. V závěru jsem to nakonec ocenila: příběh jsem si vlastně prožila vícekrát.
Škoda, že zde není odkaz na podobný román.

12.07.2017 5 z 5

Naposloucháno jako audiokniha. Počáteční nadšení postupně odeznívalo. Nerada nechávám knihy nedočtené, na konci jsem to pouštěla již z "povinnosti" dotáhnout to do konce. Zejména poslední třetina ztratila dech - rytmus se zadrhával, vtip vytratil a já si přála dále analfabetku netrápit.
Asi to chtělo menší rozsah. Popravdě, byl by to byl malý zázrak nabít 400 stránek zábavným absurdním humorem.

28.06.2017 3 z 5

Kuneš Sonntag. Životní příběh z dvacátého století Kuneš Sonntag. Životní příběh z dvacátého století Jindřich Fiala

Přečteno jedním dechem. Moc nevyhledávám knihy psané formou rozhovorů, ani téma života v koncentračních táborů, přesto mě kniha nadchla. Bez patosu, nabitá fakty a historickými souvislostmi. Klobouk dolů před životním pohledem "hlavního hrdiny".
Škoda jen, že druhá půle jeho života je v porovnání s tou první podána mnohem stručněji, ale to si již vynutily nevyhnutelné okolnosti.
Rozhodně doporučuji ke čtení.

28.06.2017 5 z 5

Baronka Blixenová Baronka Blixenová Dominique De Saint Pern

Kniha se mi v částech týkajících se baronky velmi dobře četla, byla zajímává, nutila k zamyšlení i k představivosti. Části týkající se natáčení mě z valné většiny nezaujaly a popravdě musím napsat, že mě zdržovaly až nudily.
Na psaní komentáře jsem si nechala odstup pár dní a čekala, zda bezprostřední dojem z baronky odezní, abych světoznámé osobnosti nekřivdila. Neodezněl. ;) Tak jako měla baronka mé sympatie a možná i obdiv k první polovině jejího života, tak k závěru bych ji označila za manipulativní sebestřednou paničku.
Knihu každopádně doporučuji ke čtení.

13.10.2016 4 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Čtivě podané příběhy několika postav na pozadí fungování velkého hotelu v 60. letech v USA. Moderní hotely již mají jiné priority i služby, ale podstata zůstává stejná: hosté přicházejí a odcházejí a pečuje o ně armáda, často neviditelných, služebníků, jejichž životní osudy obvykle zůstávají hostům skryty.
Jednu hvězdu dávám dolů za chvílemi poněkud klišoidní obraz některých postav (černý doktor par excellence s chováním Guta Jarkovského - hamižný bílý investor-uchvatitel schopný hrubého jednání ke svým nejbližším - rozmazlená dcerka lokální elity atd.) i za jeden z happy endů jdoucí přes závit (nemyslím, že by v reálném životě pověst provozního ředitele neutrpěla jednou ze závěrečných událostí).
Každopádně jde o skvěle vystavěný román, který stojí za přečtení/poslech.

25.08.2016 4 z 5

Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová

Nejde o žádné lehké čtení, což je asi dáno jednak dobou, o které autorka převážně píše (normalizace), a jednak použitým stylem (bez klasické chronologie). Osobně jsme ubrala jednu hvězdu za použivání jinotajů a mlžení tam, kde jsem od autorky vlastního životopisu přece jen očekávala jasnější vyjádření, když už jiných byla v tomto směru velice konkrétní. Možná i proto z knihy cítím malinko snahu o vylepšení image.
Nicméně kniha je to v žánru velmi zdařilá a rozhodně ji doporučuji všem, kteří se chtějí seznámit s kulturní scénou 50. a 60. let z pohledu člověka, který později nepatřil k zářivým hvězdám či k bavičům, a zejména pak s kulturou v disentu.

23.08.2016 4 z 5