Jihorka Jihorka komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Nevěděla jsem přesně, co očekávat. Styl psaní mi však vyhovovoval, stejně jako prolínání časových rovin a osoby vypravěče. Bylo zajímavé srovnávat události z pohledu neosobního vypravěče s následným pohledem hlavního hrdiny. Na mne to působilo plastičtěji. Již zmiňované naťuknutí nějaké zápletky i opakovaně přinášelo napětí a doslova nutilo číst dál. Na této psycho-detektivce však oceňuji i neobvyklé prostředí - Vnější Hebridy, což není zrovna častá turistická destinace. Stejně zajimavé bylo spojení se starou tradicí "Guga Hunters". Těším se na další knihu ze série. Doporučuji.
p.s. jedna hvězdička dolů za poněkud křečovitější vysvětlení/rozuzlení (nebudu dále spoilovat)

20.04.2015 4 z 5

Zpočátku jsem se bavila, než Nataša porodila. Pak už se začínal vkrádat pocit rozpačitosti a posléze nudy z již opakovaného. Když se Čeněk asi po 150té po..., vzdala jsem to a knihu pak dočetla "skokově". Jako blog to asi bylo dostačující, ale jako kniha? Nemá to spád, pointu, ... i ten nadhled nakonec vyznívá falešně a jalově.

08.04.2015 2 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Krásný příběh, úžasně zpracované charaktery. Knihu jsem přečetla jedním dechem, naprosto jsem se nechala pohltit - hledala jsem si každou volnou chvíli a pak zapomínala, co se děje okolo. Jednoduše jsem se přenesla do 60. let minulého století v Mississippi. Ano, realita byla nepochybně ještě tvrdší. Ale kdo ví? Nastávala 60. léta a pohled na jiné rasy se začínal měnit. Vnitřní svět jednotlivých postav však z pera autorky vyznívá velmi přesvědčivě.
V poslední době mám obavy ze závěrů knih, které se tak krásně čtou ;), ale tady to bylo naprosto zbytečné. Žádný sladkobolný romantický a těžkou uvěřitelný konec. Jednoznačně doporučuji.

08.04.2015 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Kouzelný příběh plný emocí s poselstvím pro všechny bez rozdílu. Kniha mě pohltila, přinutila zamýšlet se nad sebou i dívat se na svět hřejivýma očima. Přes všechny těžkosti života z ní optimismus sálá. A k tomu ten břitký humor - paráda. I slzy v očích byly. Krása. Jednoznačně doporučuji.

06.04.2015 5 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Nedalo mi to a po shlédnutí seriálu jsem se dala do poslouchání audionahrávky čtené knihy. Zaujal mě autor předlohy i lokace. Musím říct, že kniha je mnohem lepší, byť ani seriál mne nezklamal. Klasická česká (moravská ;)...) a velmi dobrá detektivka - bez zbytečně heroických fyzických i mentálních výkonů hlavních hradinů příčících se lidskému poznání, logice i fyzikálním zákonům. Hlavní hrdinové z řad detektivů mi byli velmi sympatičtí.

30.03.2015 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Za mne mírné zklamání. Počáteční tempo příběhu je docela pomalé, aby se přibližně ve třetině zběsile rozběhlo - tato část mi doslova nedala spát. ;) Strhující nahlédnutí do života středních politických elit i běžných občanů v Sovětském svazu, drsné, místy až šílené.
Ovšem zklamal mne závěr - velmi laciný a pramálo uvěřitelný, navíc korunovaný červenou knihovnou. Možná to bylo způsobeno doposud strhujícím příběhem a mými celkovými očekáváními. Nenechte se zmýlit tagem "skutečné příběhy" - v této knize jde pouze o inspiraci, která nemá se skutečným případem mnoho společného - ano, odehrává se to v SSSR, ano, jedná se o sériového vraha se jménem Andrej Č., ano, odpovědné úřady se snažily případ ututlat, ale ... pokud se chcete volnou formou dovědět skutečné okolnosti vyšetřování, doporučuji jinou literaturu, případně film (zejména jeden v evropské koprodukci se Stephanem Rea v hlavní roli).

30.03.2015 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Kniha se mi líbila víc než první ze série o Cormoranovi - zajímavější prostředí i osoby s jejich osudy, složitější zápletka, zábavnější detektiv, ... na konci mi trochu vadily pouhé náznaky obsahu konverzace mezi detektivem a jeho pomocníky - působilo to na mě rušivě, nikoli napínavě. Styl konverzační detektivky mi vyhovuje.

26.03.2015 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kniha mě docela příjemně překvapila. Prakticky konverzační detektivka bez akčních scén vyžadujících extrémní fyzickou kondici hlavního hrdiny. Příjemně se četla a nutila neustále zapínat ty malé šedé potvůrky mozkové - až jsem to před koncem vzdala a následovala detektiva. ;)

20.03.2015 4 z 5

Trojitý gambit Trojitý gambit Ken Follett

Velmi dobrý špionážní román. Výborně se četl, měl spád. Čtenář je svědkem plánování celé akce, a tak vnímá průběžně nastávající komplikace a následující změny v plánu velmi živě. Co mě ovšem poněkud zchladilo, je milostný příbeh (červená knihovna jako vyšitá) - četla jsem již třetí špionážní román od Folletta a ve všech případech se tato dějová linie objevuje. V Oku jehly však byla nejméně patrná.

09.03.2015 4 z 5

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Velmi čtivý špionážní román na téma závody ve zbrojení. Děj není překombinovaný ani nereálný. Během čtení vás asi nebude zrovinka mrazit v zádech, ale budete příjemně napnutí.

02.03.2015 4 z 5

Musíš mě zabít Musíš mě zabít Eva Kačírková

Příběh bych označila za průměrnou detektivku. Nebylo to vyloženě špatné - dobře se to četlo, ale zápletka mne moc neoslovila a rozuzlení mi přišlo poněkud přitažené za vlasy.

23.02.2015 3 z 5

Liška na dálnici Liška na dálnici Eva Kačírková

Má první detektivka od Evy Kačírkové a musím uznat, že jsem byla velmi spokojená. Prostě klasická česká detektivka, kde vám není vše polopatě vysvětleno, ale musíte neustále přemýšlet, kam úvahy detektiva (autora) směřují. Nečekejte žádná vybuchující letadla, honičky, obrovský zbrojní arzenál hlavního hrdiny ani jeho schopnosti ovládat všechna možná bojová umění.
Ono prolnutí zdánlivě nesouvisejících případů je parádní. Doporučuji.

23.02.2015 5 z 5

Oko jehly Oko jehly Ken Follett

Parádní špionážní thriller z doby přípravy invaze do Normandie odehrávající se v Anglii. Jako bonus si může čtenář udělat představu o životě v Anglii za druhé světové války. Při čtení závěrečné třetiny mi občas téměř naskakovala husí kůže - to ten vítr, moře, bouře, déšť a zima. Doporučuji.

18.02.2015 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Naprosto úžasná kniha. Promyšlený příběh zasazený do dobových reálií vzniku nejdelé trvajícího šogunátu. Kniha nemá hluchá místa. Když mi zbývalo dočíst již jen pár stránek a děj byl děj nabitý tak na dalších 500 stránek, byla jsem jako na trní a hltala slova, abych již konečně věděla, jak autor příběh ukončí. První dojem z konce příběhu byla asi myšlenka: "Tak to už je opravdu konec? Osudy dalších aktérů z pera autora nepoznám?, Proč? To je škoda ..." ;) Ale pak jsem nápad Jamese Clavella ocenila - v nejlepším se má skončit a jen málokterý autor odolá vábení vyždímat příběh, co to dá.
Kniha mne přimněla načíst si něco o Tokugawském šogunátu, Williamovi Adamsovi ad. i zamyslet se nad rozdílností životních filozifií Evropy a Japonska (křesťnaství-šintoismus, religióznost-příroda). Je toho opravdu hodně, co kniha přináší. Vřele doporučuji všem, kteří chtějí poznat duši japonských samurajů ve feudálním Japonsku.

15.02.2015 5 z 5

Ztraceni v Shangri-La Ztraceni v Shangri-La Mitchell Zuckoff

Knižní dokument nejen o jedné záchranné akci v Nizozemské Nové Guineji na konci druhé světové války - knihu dělají čtivou osobní minipříběhy jednotlivých akterů tehdejší události, zajímavé souvislosti ve válce v Tichomoří, sociálně-atropologické poznámky k životu kmenů v Shangri-La, zřejmá úpřímnost pamětníků a další. Doporučují všem, kteří se chtějí seznámit s odlišnou kulturou kmene po tisíciletí izolovaného v papuánské džungli.
Mně osobně kniha bavila a přečetla jsem ji celkem rychle - navíc mě přinutila přečíst si něco víc o největším indonéském ostrově, rozjet GEarth a podívat se do Baliemského údolí. ;)

02.02.2015 4 z 5

Od ucha k uchu Od ucha k uchu Hana Šimková

U většiny textu mi nějak unikala pointa. Občas se sice zablesklo, ale zase rychle zhaslo. Škoda. Některá témata vybízela k většímu rozletu. Líbila se mi minipovídka Nezapomenutelná dovolená.

31.01.2015 2 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Po velmi dlouhé době hodně výživná kniha. Jsem ráda, že jsem si ji přímo zakoupila, protože se k ní budu tento rok ještě mnohokrát vracet. Obdivuji se autorovi - příprava musela být velmi náročná - časově propojit známá fakta na podkladě aktuálního dění té doby, přidat vhodné a převážně mírně ironické komentáře k události či osobnosti (které mne osobně velmi bavily), ...
Při prvním přečtení jsem na sebe nechala dýchnout atmosféru posledního mírového roku před 1.S.V. - kypícího novými kulturními proudy, myšlenkami i komplikovanými vztahy a osobnostmi jednotlivých aktérů, a jako bonus shrnula své dosavadní znalosti i něco málo doplnila. Při dalším čtení se hodlám ponořit již mnohem hlouběji - řada informací je v knize pouze naznačena.
Musím však vyzdvihnout úroveň slova - smekám před překladatelem a samotným autorem.
Jednoznačně doporučuji, chcete-li nasát předválečnou atmosféru středoevropského prostoru a doplnit své dosavadní znalosti.

29.01.2015 5 z 5

Tajemství chrámové hory Tajemství chrámové hory Michael Byrnes

Odpočinkové čtení, byť chvílemi nutí zapnout mozkové závity na vyšší level, aby se čtenář zorientoval a srovnal si historická fakta, pověry, křesťanské mýty a autorem předložené dedukce. Jedna z lepších knih v žánru thriller. Nedostavuje se tolik nečekaných dějových zvratů a příběhu lze v zásadě věřit. Přínosem je i nahlédnutí do zákulisí křehkých vztahů mezi Araby a Židy na Blízkém východě. Doporučuji.

25.01.2015 4 z 5

Kniha tajemství Kniha tajemství Tom Harper (p)

Více se mi líbila historická část o Gutenbergovi, ta současná pro mne ztratila ve 3/4 dech a konec se mi zdál hodně přitažený za vlasy (přirovnala bych ho k akčnímu céčkovému filmu), přesto jako celek hodnotím velmi vysoko. Líbilo se mi občasné prolínání dávno minulého i současného děje, ony paralely mezi životními osudy Johana a dobrodružstvím Nicka, což knihu neřadí mezi průměr. Doporučuji.

07.01.2015 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Knihu jsem zpočátku vnímala jako humornou a nahlas jsem se pochechtávala, postupně mi však začal úsměv tuhnout na rtech. Neměla jsem potřebu zpochybňovat, že tak snadno by to Adolfovi neprošlo. Chtě nechtě jsem uznávala, že se jedná o nadsázku, která ovšem nutí k zamyšlení. Mé sympatie si však AH nezískal ani v této podobě. Musím přiznat, že to intenzivní setkání s nácky jsem mu docela přála.
Líbil se mi jazyk, kterým je kniha napsaná. Nic jednoduchého, ale zase ne nesrozumitelného. Knihu doporučuji dalším čtenářům.

30.12.2014 4 z 5