Jihorka Jihorka komentáře u knih

Klub nenapraviteľných optimistov Klub nenapraviteľných optimistov Jean-Michel Guenassia

Úžasný román, který opět připomíná dramata 20. století a jako bonbónek i pohled do života pařížské rodiny v šedesátých letech. Životní osudy exulantů podané s empatií a navrch jemná ironie.
Malinko jsem v závěru nepochopila obrat v jednání a chování jedné z postav (mám jen nějaké tušení), ale nic to kupodivu neubralo na kráse příběhu, naopak mě to láká si knihu přečíst znovu.
Jeden z nejlepších románů poslední doby.

23.08.2016 5 z 5

Zapadákov Zapadákov Jeffery Deaver

Moje první kniha od tohoto autora. Po přečtení zdejších komentářů jsem malinko v rozpacích. Vylíčení osobního života hlavní hrdinky mi zavánělo červenou knihovnou, naprosto bych popis každodenního života její rodiny zestručnila.
Obvykle také nemám problémy s množstvím postav, ale ta hromada španělských jmen mě dostala. Ještě se mi nestalo, abych při čtení po nějaké době rezignovala na to, odkud který Juan Fernandez z pátého oddělení fouká. ;) Soustředila jsem se jen na postavy z blízkého pracovního prostředí hlavní hrdinky a o nic zásadního jsem nepřišla.
Jinak je to námět zajímavý a vcelku aktuální.

09.08.2016 3 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Po delší době kniha, která mě opravdu zasáhla. Tolik emocí u mě vyvolala a stále vyvolává. Nebylo to zrovna lehké čtení. Nepamatuji si, kdy jsem si na další pokračování ve čtení chystala papírové kapesníčky, pro jistotu. Tak krutý, a přitom lidský, příběh, který neustále nutí k přemýšlení.
Co na románech založených na událostech z doby relativně nedávné miluji, se mi zde dostalo vrchovatě: rozšíření obzorů, ujasnění si souvislostí, poznání jiné kultury, ... (mezi podobné knihy jsem z tohoto důvodu přidala Divoké labutě).
Knihu jednoznačně doporučuji ke čtení.

20.07.2016 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Na knihu jsem se velmi těšila a minimálně do poloviny rozhodně nezklamala. Příběh Saracéna byl zajímavý, napínavý, lidsky uvěřitelný - prostě na pět hvězdiček. Jakmile kniha dostala očekávané kontury, její výjimečnost se vytrácela. Ano, je to thriller, u které se předpokládá napětí, honba za protivníkem, nejlépe po celém svět, důmyslné překonávání překážek atd. Nicméně v poslední třetině už Poutník, společně s narůstající genialitou, ztrácel mé sympatie. Jeho abnormální schopnost dedukovat z tisíce možných alternativ vždy tu jedinou správnou, aniž byl čtenáři byly alespoň nastíněny indicie, které by další možnosit vyvrátily, mi začala postupně brnkat na nervy. ;)
Závěrečné interview s protivníkem, za využití psychologie až telepatie, přes šrámy Poutníka na těle, které by skolily i Chucka Norrise, už mi vykouzlilo úsměv na tváři, a to bych u špionážního thrilleru nečekala.
Kniha stoji za přečtení už kvůli příběhu Saracéna na pozadí islámského radikalismu a terorismu s využitím biologických zbraní.
Kriminální zápletka na mě nepůsobila nijak zasadně rušivě, byť ta náhodička, která vede ke spojení se špionážním příběhem, je při počtu více než 7 miliard lidské populace obývající miliony měst, poněkud přitažená za vlasy.
Určitě bych vynechala amerického prezidenta. ;)

27.03.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Poslouchala jsem jako audioknihu a myslím, že to značně přispělo k maximálnímu hodnocení. Pozitivně hodnotím nápad podat příběh z pohledu tří žen, navíc s prolínáním časových os - bez toho by asi příběh tak napínavý nebyl. Ano, vraha lze odhalit ještě notnou řadu kapitol před koncem, přesto jsem si při rozuzlení nepřipadala nijak ochuzená - oproti severským krimi se ale závěr může zdát málo "ujetý". ;)
Pohled alkoholičky byl pro mě zajímavý, knihy s tímto tématem nevyhledávám.
Pokud mám srovnat se Zmizelou, tak Dívce ve vlaku věřím - tak nějak se to mohlo stát. U Zmizelé mě hodně zklamal závěr.

Doporučuji jako audioknihu.

20.03.2016 5 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Po knize jsem sáhla až po té, co jsem několikrát viděla Spielbergův film. Zajímalo mne, kolik z původního příběhu zůstalo. A zamilovala jsem se do H. G. Wellse. Zvláštní, protože sci-fi nijak zvlášť nevyhledávám a z J. Vernea už jsem vyrostla ;)
Neuvěřitelné, jak autor na konci 19. století dokázal předvídat, poutavě vyfabulovat a popsat technické vymoženosti jiné civilizace.
Vůbec se nedivím, že rozhlasová dramatizace O. Wellese vyvolala paniku (pozn. Wells a Welles se kvůli autorským právům později dokonce soudili)

11.01.2016 4 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Doporučuji!
Hrdinka mě chytila hned od prvních stránek. Kniha se výborně četla přesto, že doba to byla šílená. Bezútěšnost, nesvoboda a nespravedlnost z příběhu jen čiší. Nezbývalo než sympatické hrdince fandit. Jak mi obvykle nevyhovují otevřené konce, tak tady jsem za něj ráda.

11.01.2016 5 z 5

Mitsuko Mitsuko Vlasta Čiháková-Noshiro

Z knihy jsem mírně zklamaná. Čekala jsem strhující biografii o emancipované ženě přelomu 19. a 20. století, která se vymanila z japonské společnosti svázané staletými zvyklostmi a ono ouha. Popis života Mitsuko a jejího manžela v Japonsku na mne působil až sladkobolně. Dvakrát jsem se zadrhla než jsem ten nepříjemný pocit překonala a nakonec se dočkala. Od příjezdu do Evropy a s dospíváním dětí se příběh stal mnohovrstevnatým, plastičtějším.
A ke konci knihy jsem pochopila, proč mě Mitsuko za srdce již od počátku nechytila - její povaha a výchova z ní určitě nevytvořily inspirativní osobnost 20. století a doplatily na to i její děti. Jejich osudy popisované v závěru knihy a pak v epilogu patří k tomu nejzajímavějšímu z knihy.

11.01.2016 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Pokud se IT oblasti raději vyhýbáte, první polovina knihy vám asi bude připadat malinko otravná se všemi těmi firewally, IPS, crowdsourcingy, singularitou, kyberagenty, whistleblowery,... ale Michael Blomkvist bude váš člověk. Knihu hodnotím vysoko. Bavila mě, občas to malinko zaskřípalo, když mi jednání a vyjadřování některých postav přišlo nepřesvědčivé či nelogické, ale bavila jsem se. Hlavně v druhé polovině už příběh letí jako zběsilý. Jsem ráda, že je Wasp zpět jako nekonformní hrdinka a ztělesněná pomsta všem ubožákům, pokrytcům i zpupným bílým límečkům.

27.11.2015 4 z 5

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Krásný román, kterému z mého pohledu nic nechybí ani nepřebývá. Tak akorát naděje, lásky, smutku, bolesti, ironie, touhy ... Pointa je nádherná a paralela se současnou dějovou linkou nutí k zamyšlení. Příběh jsem si užila až do konce a smutním, že nemám po ruce žádný podobný.

23.11.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Skvělá a neotřelá myšlenka. Bombastická propagace (i množství nadšených komentářů) knihy mne spolehlivě vedou k ostražitosti. Po čtvrtině příběhu mě kniha chytla a prakticky nepustila až do konce. Fyzice a vůbec technickým vědám nijak neholduji, ale autor technické záležitosti v principu a vcelku laicky vysvětluje, takže jsem se dozvěděla i něco nového. Pokud jsem něco moc nepochopila, příběhu to vůbec neubralo na kráse. Hrdina si získal mé sympatie hlavně svým smyslem pro humor, svou ironií a sarkasmem, s jakými komentuje své úsilí přežít. To mě bavilo. Nesmála jsem se sice nahlas, spíš jen tak pochechtávala. O to to bylo příjemnější. Vlastně se usmívám i teď. ;) Jedna hvězdička dolů za vykreslení příběhu na Zemi, tady mi to malinko skřípalo. Ale po pravdě, vybavím si mnohem "američtější" (patetičtější) závěry než je tento. Doporučuji.

10.11.2015 5 z 5

Čtvrtá kostka Čtvrtá kostka Jan Rybář

Velmi čtivá historická detektivka, která nám dává nahlédnout do renesanční Prahy. Rudolfinská doba se jen hemží záhadami, pavědci a intrikány. Dobrá volba ze strany autora. Děj je plynulý, bez hluchých míst, závěr poněkud překombinovaný, zejména díky slabým indicím. Lehce tušíte, vzhledem k podivnému chování některých postav, že to asi není všechno, ale takový veletoč se mi zdál už dost nereálný.Trochu mě iritovaly obraty jako "seděl na terase (svého domku)" apod., ale ne až natolik, aby mi to knihu znechutilo. Doporučuji jako příjemné čtení na nastávající podzimní večery.

27.10.2015 4 z 5

Netopýří muž Netopýří muž Jo Nesbø

Nečetla jsem sérii popořádku - spíš na přeskáčku, a musím přiznat, že jsem ji nedočelta do konce. K prvnímu dílu série jsem se tak dostala až s odstupem a příběh se mi líbil víc než některé jiné. Důvodem je absence podrobných popisů usmrcení, často tak děsivých a ujetých, že mě to před nějako dobou odradilo od další četby série. Vrátila jsem se proto na začátek a udělala jsem dobře. Bavila mě austrálská mytologie i historie, která se dějem proplétá. Klasická zábavná a napínavá detektivka, kterou okoření pro norského detektiva nezvyklá destinace.

13.09.2015 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Bavila mě ta historická linka. Zajímavé a napínavé. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší v sérii.

07.09.2015 5 z 5

Divoké lupiny Divoké lupiny Charlotte Link

Druhý díl série se mi líbil více než první. Autorka zde poutavě a vcelku uvěřitelně líčí různé postoje a životní osudy několika osob, jež spojuje osoba Felicie Lavergneové, za druhé světové války. Přibližuje aktivní boj proti nacistům i ponížení a tragedii režimu nežádoucích osob na jedné straně a poklonkování nacistům či slepou oddanost tomuto zrůdnému zřízení na straně druhé. Při čtení jsem si opět představila hrůznost doby, ve které museli tito lidé žít, a to i přesto, že kniha se dotýká převážně dobře situovaných členů německé společnosti.

25.08.2015 4 z 5

Bouřlivý čas Bouřlivý čas Charlotte Link

Na knihu jsem se velmi těšila. Mám ráda lidské příběhy na pozadí historických události. A možná jsem očekávala příliš. V některých místech ne mne dýchalo harlekýnovské melodrama a nedařilo se mi příběhu Felicie uvěřit. Nicméně pro nahlédnutí do období první světové války z pohledu dobře situovaných členů německé společnosti je kniha velmi dobrým zdrojem. Za mne 3,5 hvězdičky, a to zejména proto, že mám již přečtený i druhý díl, který je dle mého názoru lepší a dala jsem mu poctivé 4 hvězdičky. ;)

25.08.2015 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Kniha mne naprosto nadchla. Malinko jsem se obávala prolínání časových rovin i dějových linií, ale autorka to zvládla naprosto bravurně. Příběhy plynou, nikde se nekouskují, nezasekávají. Krásné čtení, které nutí čtenáře přemýšlet nad naší historií jako historií sestávající se z milionů běžných lidských příběhů. Skutečnost, že autorka už žádnou skvělou knihou čtenáře neobdaruje, vidím jako obrovskou ztrátu pro každého, kdo miluje prosté lidské příběhy na pozadí velkých historických událostí, podané bez sentimentu a přitom vyvolávající emoce. Úžasná kniha.

25.08.2015 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Má první kniha od Ilony Borské. Zcela zbytečně jsem se obávala, abych nečelila sladkobolnému příběhu chudé dívenky, která potkala štěstí v dalekém Orientu. Víc jsem se plést nemohla. ;) Silný životní příběh české lékařky zpracovaný brilantní formou - jednoduché sdělné věty plné nevšedních zážitků, plnokrevných emocí, odvahy, rozhodnosti a pevných postojů. Obdivuhodná to žena.

23.05.2015 5 z 5

Lindbergh Lindbergh Andrew Scott Berg

O Lindberghovi a jeho poněkud kontroverznímu postoji těsně před vstupem USA do II. světové války jsem už něco věděla, ale v této knize jsem se dověděla zdaleka nejvíc. Lindberg prožil pozoruhodný život a tento životopis je toho důkazem. Nejedná se o žádné oslavné dílo, ale celkem střízlivé a na patřičných místech i kritické podání života jednoho z nejoslavovanějších a po určité období i nejzatracovanějších Američanů. Životopis je zajímavý i tím, že slavný Lindberghův přelet představuje jako první událost, kterou přenášela masová média prakticky v reálném čase a vyvolala tak světovou senzaci. Z Lindbergha udělala celosvětově oslavovanou celebritu se všemi pozitivními i negativními důsledky - jak takové osobnosti dnes vnímáme zcela běžně. Doporučuji.

19.05.2015 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Výborně vymyšleno. Stejně jako u prvního dílu série se mi líbil jazyk i styl vyprávění. Ale tady dávám hvězdu navíc za skvělý nápad i skvělé zpracování. Byť jsem si říkala, že autor nemusel tak brzy poodkrýt karty, ale i tak to bylo parádní počtení. Peter May prostě umí. Nejde vlastně o ryzí detektivku, ale spíš psychologický román s detektivní zápletkou. Doporučuji číst sérii opravdu od začátku - užijete si obě hlavní dějové linie. Těším se na další díl série.

20.04.2015 5 z 5