jfialova jfialova komentáře u knih

Kletba porodní báby Kletba porodní báby Sabine Ebert

Tentokrát autorka použila více historických faktů, což bylo ku prospěchu a přesunuli jsme se od neustálé hrozby Martina znásilnění a zabití spíše k osudům jejích dětí (které, pravda, jsou také značně dramatické). Musím uznat, že postupem času se autorčina díla pomalu zlepšují, přesto nevím, zda mám chuť ještě pokračovat...

23.04.2021 3 z 5

Neobyčejný benediktin: Advent bratra Cadfaela Neobyčejný benediktin: Advent bratra Cadfaela Ellis Peters (p)

Knihu jsem našla náhodou v domácí knihovně a jelikož mám radši silnější svazky, mnoho let unikala mojí pozornosti. Po přečtení úvodu jsem pochopila, že je součástí série (a jak to tak bývá, začala jsem od úplného konce). Nicméně to vůbec nevadilo, protože autorka do třech povídek, které tuto knížečku tvoří, dokázala vložit vše potřebné, aby i začátečník pochopil vše podstatné. Moc obdivuji, jak lze na 30 stranách vytvořit čtivý, napínavý, historicky poučný, zajímavý a hezky napsaný příběh. Určitě přečtu i další příběhy bratra Cadfaela.

23.04.2021 4 z 5

Rozhodnutí porodní báby Rozhodnutí porodní báby Sabine Ebert

Oproti minulému dílu přidávám jednu hvězdu. Tento díl zabrušuje o něco více do historických reálií a autorka se odvážila hlavní postavy trochu zredukovat, což je sice trochu drsné, ale do unylého vyprávění to vnese čerstvý vítr (vzhledem ke čtenářskému publiku oceňuji odvahu do toho říznout). Navíc jsme ve středověku, realita byla ještě mnohem drsnější, než popisuje kniha. Mám rozečtený ještě jeden díl, ale pokud se nestane zázrak, se sérií asi skončím. Není to můj šálek čaje.

07.04.2021 3 z 5

Osudy porodní báby Osudy porodní báby Sabine Ebert

Oproti minulému dílu o hvězdičku ubírám. Autorka jede pořád ve stejné linii, kdy každý se snaží po všech stránkách dokonalou Martu dostat, kdežto nesmrtelný a charakterově nepřekonatelný Christian plní všemožné úkoly markraběte Otty a přitom se dostává do problémů. Historické pozadí, až na úplný závěr, jde bokem a je to opravdu jen červená knihovna. Styl autorky nezajímavý, čistě popisný. Žádnou hlubokou myšlenku zde nenajdete. Kdo má tento typ literatury rád, směle do toho. Jinak k historickému románu v pravém slova smyslu to má dost daleko.

25.03.2021 2 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Historický román pro mainstreamové ženské publikum. Hvězda navíc za snahu čtenáře alespoň trochu historicky vzdělat, oceňuji, že aspoň s tím si dala autorka práci. Jinak žádné zázraky nečekejte. Hlavní hrdinové jsou klaďasové na celé čáře, bez špetky negativních vlastností, dokonalí lidé jak po morální, tak po fyzické stránce, rovněž jejich přátelé. Záporné postavy jsou odporné, zavrženíhodné, nemají jediný kladný rys. Stylisticky slabé, ani náznak snahy o nějaký umělecký počin v jazykové rovině nebo náznak práce s dějem, aby se čistě popisný styl psaní trochu ozvláštnil. Na druhou stranu není třeba u čtení příliš přemýšlet, takže jako oddechovka se dá použít.

19.03.2021 3 z 5

Oko jehly Oko jehly Ken Follett

Výborné špionážní drama se zajímavou milostnou zápletkou. Německý špión na území britských ostrovů za druhé světové války to nemá vůbec jednoduché, zvlášť když je navíc tak trochu psychopat a proti sobě má nejlepší mozky ze Scotland Yardu a MI5. Autor má vypravěčský talent, atmosféra odtrženého ostrova je výborně vystižená. Postavy jsou dobře vykreslené, jejich charaktery a vnitřní úvahy uvěřitelné a celkový příběh dobře doplňují. Dovedla bych si představit i nějaké detektivní pokračování, ale i takto je to dobré čtení.

17.03.2021 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Silný příběh na pozadí známých historických událostí 2. světové války, velmi neotřele vyprávěný. Kniha je originálně členěna do krátkých kapitol, což evokuje trošku dívčí deníček. Všechny postavy jsou velmi lidské, styl psaní kolísá, prolínají se popisy věcí a událostí s poetickými pasážemi. Moc povedené dílo, kontrasty mezi dětským blbnutím hlavních hrdinů a tragickou realitou jsou opravdu silné, zvlášť z pohledu příslušníků německého národa. Závěr knihy podařený, byť nijak veselý-co by taky člověk čekal od příběhu, který vypráví smrt. Tato kniha zaujme bezesporu velký okruh čtenářů, protože každý je schopen si v ní nalézt to "svoje", což je nejspíš i důvodem jejího umístění na prvních příčkách žebříčku oblíbenosti.

03.03.2021 4 z 5

Tajfun Tajfun Charles Cumming

Knihu lze velmi těžko zařadit do jakéhokoli žánru. Zčásti jde o špionážní román, ale autor nejde do extra velké hloubky a tajné služby jsou pouze jakousi spojnicí celého příběhu, kdy všichni hrdinové s nimi mají nějakým způsobem co dočinění. Nejde ani o historický román, byť děj knihy se odehrává na pozadí pravdivých historických událostí, což bych v případě této knihy brala jako její největší plus. Milostné problémy hlavních hrdinů jsou v knize jakoby navíc a z mého pohledu působí více škody než užitku. Začátek knihy nebyl příliš záživný a trvalo mi docela dlouho se začíst, pak už to šlo, ale dočetla jsem bez většího nadšení. Celkově sama nevím, co bych vytkla, ale zkrátka mě kniha hluboce neoslovila.

17.02.2021 3 z 5

Nuda Nuda Alberto Moravia (p)

Kniha není určitě špatná, ale bohužel jsem asi nebyla ve správném rozpoložení, aby mě chytla-něco jako když koukáte na artový film po náročném dni, kdy máte spíš chuť dát si dvojku a vlézt do postele. Umělecky bych hodnotila vysoko, postavy jsou psychologicky propracované (pro někoho možná až moc do detailů). Hlavní hrdina Dino, který může mít a dělat cokoli, ale vnitřně nedokáže být šťastný a spokojený mi přijde jako prototyp dnešního konzumního člověka-byť to může znít jako klišé. U knihy napsané poměrně krátce po válce ve složité době, kdy lidé řešili asi trochu jiné problémy, mi výsledek přijde až vizionářský.

04.02.2021 4 z 5

Noci s nepřítelem Noci s nepřítelem Nancy Price

Kniha s velkým potenciálem, kterého podle mě autorka nebyla schopná plně využít, takže to nakonec bohužel sklouzlo do žánru ženské četby s poněkud napínavějším dějem a drsnější zápletkou. Podprůměrný překlad tomu také příliš nepřidává. Co nelze popřít, je jistá atmosféra neustálého strachu u hlavní hrdinky, která je podpořena neustálým skákáním mezi přítomností a blízkou a vzdálenější budoucností. Děj je pak ale dosti složité sledovat, protože kolikrát nevíte, kde zrovna dlí její mysl. Závěr fádní. Ze začátku to vypadalo na zajímavé čtení, škoda.

04.02.2021 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Seriál jsem neviděla, takže nemohu srovnávat. Každopádně kniha mi přijde velmi dobrá. Nejde o žádný akčňák, děj by se dal shrnout do několika vět. Jde o osobní poznámky hlavní hrdinky, některé nitky se časem v jejím vyprávění ztrácí, občas něco zmíní a už se k tomu nevrátí, ale tak nějak by podle mě vypadala výpověď člověka v jejím nezáviděníhodném postavení, takže to přičítám spíše k dobru. Co se mi nelíbí, je násilně utnutý konec a pak skok na odbornou přednášku. Ano, i to lze považovat za autentické, různé historické zápisky také nebývají kompletní a zachová se většinou jen jejich torzo, z kterého pak usuzujeme na celek a odhadujeme podrobnosti doby, kdy autor žil. Tady mi to ale přijde takové neučesané, jakoby narychlo dodělané, mohlo to být lepší. Oceňuji různé filozofické poznámky a úvahy, dávají románu mnohem hlubší rozměr. Za mě kniha, která stojí určitě za přečtení, zvlášť v této době různých mediálních masáží, protože jak vypadá realita příběhu vzdáleně, není k něčemu podobnému daleko (a to platí v obtížných dobách dvojnásob).

18.01.2021 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Kniha má skvěle zachycenou atmosféru, dusnou a temnou, kdy nevíte, kdo a za co vás udá. Děj je bohužel překombinovaný a plný zvratů, takže je jen těžko uvěřitelný. Látka by vydala klidně na 2-3 další knihy-méně je někdy prostě více. Každopádně za dobrý počin považuji to, že se do toho autor vůbec pustil, knih o tomto období jsem příliš nečetla, protože autoři volí méně složitá historická období a jiné destinace.

12.01.2021 4 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Pohádkový příběh, který osloví děti i dospělé. Je sice pravda poměrně drsný, nicméně sama si z dětství pamatuji, jak mě přitahovaly Wildovy pohádky, které jsou mimochodem dle mého názoru mnohem depresivnější, protože nekončí zrovna vesele. Tady se happyend koná, i když konec samotný mi přijde z celé knihy asi nejslabší. Rowlingová je vynikající vypravěčka, dokáže z jakéhokoli příběhu vytěžit maximum a udělat ho napínavý jak šráky. To platí i v případě této knihy, děj se nedal předem příliš odhadovat, takže i dospělák je zvědavý, jak se to bude dál vyvíjet. Jelikož se toho autorka nebojí a i v dětské knize se nesnaží dívat na svět jen skrz růžové brýle, byla jsem opravdu napjatá jak to celé skončí. Vše spělo k totální apokalypse a zbývalo už jen asi 40 stránek! Nakonec se vše v dobré obrátilo, ale jak jsem již zmínila, konec mne příliš neoslovil. Téma příběhu je velmi aktuální a v dnešní době plné dezinformací má kniha též velký výchovný efekt-žádnou podobnou neznám. Na závěr dva postřehy: u britské autorky bych nečekala, že udělá s králem "krátký proces" (byť mi to nevadí a určitě si to zasloužil) a zajímavý je i ryze kapitalistický pohled na chod pohádkového království, u nás poměrně nezvyklý.

06.01.2021 4 z 5

Mozkové vlny Mozkové vlny Leonard S. Goldberg

Mírně nadprůměrná detektivka z lékařského prostředí. Podezřelých je poměrně málo, ale každý v podstatě může být vrahem, takže pátrání je poměrně napínavé. Děj je plný zvratů, celkově je téma poměrně zajímavé a byť nejsem bůhví jaký odborník, zápletka ohledně nové technologie mi přišla dobrá. Bohužel některé momenty jsou slabší a jakoby nedotažené detaily ubírají na celkovém hodnocení. Překlad taky není z nejpodařenějších, i když znám horší. Dobrá odpočinková četba pro nenáročného čtenáře.

29.12.2020 3 z 5

Království Království Jo Nesbø

Nejlepší kniha, jakou jsem za poslední dobu četla. Drsná, napínavá, uvěřitelná. Perfektně vykreslená atmosféra norského horského statku, studená a strohá krása hor, kde se v odstřižení od okolního světa dějí různé věci. Nic není černobílé, každý z hrdinů si s sebou nese kus viny a odpovědnosti, vše do sebe zapadá a samotný závěr knihy je v podstatě nevyhnutelný, žádný happy end se nekoná. A když se nad tím člověk zamyslí, tak se ani konat nemůže, protože z toho propletence není žádná normální cesta ven. Drama jak má být.

22.12.2020 5 z 5

Děti na zabití Děti na zabití Milada Golobová

Silný a velmi smutný příběh autorky, kterou opravdu obdivuji, že se rozhodla jít s kůží na trh a hlavně znovu se probírat vší tou hrůzou. Podobné příběhy se bohužel odehrávají i v dnešní době. Macecha Pepina byla strašná bestie, ale ještě horší byl podle mého soudu Otec Hubert, protože to, co nechal páchat na svých vlastních dětech, je neskutečné. Zbabělec je velmi slabé slovo. Kniha se hodnotí velmi těžko, protože to, co je popsáno, se normálnímu člověku líbit prostě nemůže...

13.12.2020 4 z 5

Práskač Práskač Jan-Erik Fjell

Na prvotinu dobrý počin. Jako předchozí komentující mne zarazila nesmyslnost překladu v některých pasážích (viz namočené rukávy od saka, které si hrdina bezprostředně předtím odložil), navíc mi přišel nesmyslný důvod cesty starého mafiána Vincenza do Norska, aby tam zabil svědka nějakého starého zločinu-podle mě k tomu po tolika letech neměl žádný důvod. Hlášky Antona byly občas vtipné, občas trochu trapné. Gamblerství mi s úlohou elitního policisty taky příliš neštimuje. Oddechové čtení, kdo nečeká zázrak, nebude zklamán.

07.12.2020 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Zajímavý námět, děj má spád, kniha se dobře čte a není dlouhá. Konec je ale moc překombinovaný, i když vzhledem k malému počtu postav v knize se dalo tušit, kdo v tom asi bude mít prsty. Jako oddechové čtení ideální.

27.11.2020 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Kniha s velmi pochmurnou atmosférou na pozadí syrových sovětských reálií 50. let. Pět hvězd za dobové reálie a vhled do tehdejší společnosti, protože tak nějak to opravdu fungovalo. Příběh zejména v druhé polovině knihy ale vygraduje do těžko uvěřitelných událostí, za což jednu hvězdu ubírám. Každopádně mezi současnou detektivní tvorbou kniha jistě vyniká, zejména originální volbou místa a času děje. Nečekejte však žádné pohlazení po duši.

23.11.2020 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Poměrně dlouhá a čtivá kniha popisující život několika lékařů-spolužáků od dětství přes náročná studia, začátky praxe až po dospělost. Některé příběhy a myšlenky jsou zajímavé, někdy to sklouzává do takové průměrné limonády. Dobrá kniha na dlouhé zimní večery.

17.11.2020 4 z 5