jezekk - Příspěvky

Jedině to je přesnéJedině to je přesnéA. Finkielkraut

Inspirativní, i když někdy poněkud "esoterické" čtení. Každá kapitola je uvozena krátkým přiblížením reálií, ke kterým se daný text vztahuje. To samozřejmě čtenáři ulehčuje zasadit jej do kontextu, ale i tak je to někdy fuška porozumět přes všechny ty narážky (pro člověka neseznámeného s detaily současného francouzského společesnkého a politického života), co všechno nám autor vlastně sděluje. Každopádně pro seznámení s myšlením ne-levicového, sekulárního a spíše konzervativního současného francouzského intelektuála je to výborná věc.

06.08.2017


Zrod českého státuZrod českého státuP. Charvát

Jako laik nedokážu posoudit platnost všech autorových závěrů a vývodů, ale působí přesvědčivě. Ostatně sám autor na omezenost důkazů pro svá přesvědčení častokrát v textu upozorňuje, což oceňuji jako čestný přístup. Kniha je napsána pěkným jazykem, její četba byla pro mě velkým přínosem.

28.07.2018


Gold za všechny penízeGold za všechny penízeJ. Heller

Legrace, nic nez zidovsky neuctivá, intelektuální legrace... tak trochu Roth...

03. ledna


Soumrak západního liberalismuSoumrak západního liberalismuE. Luce

Ctive, fundovane, skvely preklad i redakcni poznamky, ktere mi pomohly nektere postrehy kontextualizovat.

10. února


Německé století: historická bilanceNěmecké století: historická bilanceE. Jäckel

Práce se dá rozdělit na dvě části: před Hitlerem a po něm. Klíčová je samozřejmě ta první. Autor vidí jako jednu z hlavních příčin, které umožnily mocenský vzestup Hitlera, v tzv. strukturální otázce, jejíž kořeny nachází již v období těsně před a po sjednocení Německa v 2. pol. 19. stol. Text se velmi dobře čte, autor přichází se zajímavými interpretacemi událostí a "vyvrací" mnohé dějinné mýty.

22.07.2017


Lidské vášně a osobní zájmy.  Politická obhajoba kapitalismu v čase před jeho triumfemLidské vášně a osobní zájmy. Politická obhajoba kapitalismu v čase před jeho triumfemA. O. Hirschman

Velice hutné čtení. Vlivná a skvěle napsaná kniha. Uvítal bych české překlady dalších knih tohoto autora.

22.07.2017


Bývali Čechové...Bývali Čechové...J. Rak

Skvělá kniha, radost číst. Uvítal bych nové vydání se jmenným rejstříkem (není to ten typ textu, který by jej nutně potřeboval, ale myslím, že by vzhledem k možství často se opakujících jmen rejstřík potěšil - mě určitě). Každopádně velmi inspirativní čtení.

07.07.2018


Laskavé bohyněLaskavé bohyněJ. Littell

V lichý den Laskavé bohyně, v sudý Timothy Snyder...

03. ledna


Nacistické Německo a Židé 1933-1945Nacistické Německo a Židé 1933-1945S. Friedländer

... Bauer, Hilberg, Snyder... proste cist...

03. ledna


Americká idylaAmerická idylaP. Roth

Co víc? Klasika!

03. ledna


Lidská skvrnaLidská skvrnaP. Roth

Mistrovské dílo, pro začínajícího ...pokročilého romanopisce vzorový text... Realismus obcuje s postmodernou...čtenářský orgasmus!

03. ledna


Filosofie a politika kýčeFilosofie a politika kýčeP. Rezek

Kdysi davno, asi pred dvaceti lety nebo tak, jsem to cetl, a opravdu to na me zapusobilo, logika, vecnost, odvaha (dobovy kontext "disidentskeho ghetta"), vlastne bych to mohl oznacit za iniciacni text (predevsim fenomen kyce, jak jinak).

22. února


Destrukce myšleníDestrukce myšleníA. Finkielkraut

Poprve jsem tento text cetl zhruba v dobe vydani, podruhe asi pred dvema lety. Prvni cteni se nepocita... S texty tohoto typu je ta "potiz", ze aby mel ctenar predstavu o zameru autora, musi mit neco nacteno a to "kontextualizovat". Pak je to cire poteseni, a to je i muj pripad (ono druhe cteni). Koreny moderniho evropskeho nacionalismu, universalismus, republikanismus francouzskeho strihu, osvicenstvi, atak postmoderniho relativismu, to jsou temata, ktera autor svym osobitym zpusobem nastoluje a interpretuje. Viz take Jedine to je presne.

31. března


Za co vděčí Evropa ŘekůmZa co vděčí Evropa ŘekůmT. A. Szlezák

Autor pise se zaujetim, srozumitelnou formou, obcas s prihlednutim k soucasnosti (Rushdie, danske karikatury proroka Mohameda). Urcite muze vyvolat zajem o antiku a jeji kulturni (predevsim drama a filosofie) projevy, stejne tak o pocatky naseho chapani sveta, ideji atd.

03. dubna


DivočinaDivočinaR. Ford

Krátká novela, úsporný a věcný styl vyprávění, na konci "medailonek" o autorovi z pera překladatele. Příkladný zástupce jednoho proudu americké literatury (Hemingway, Carver...). Dobré čteni.

19. dubna