JessieKKI JessieKKI komentáře u knih

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Hned na začátku čtení jsem byla mile překvapená, jak čtivý je autorův styl psaní. Zbytečně neprodlužuje hlavní téma příběhu a jde rovnou na věc. Moc se mi líbilo, že autor žádnou ze svých postav neodsuzoval a naopak ukázal, že všechno souvisí se vším. Vytkla bych jen pro mě příliš nezáživný příběh Ryana (stalkera) a taky bych ocenila delší a hlubší rozhovory s tetičkou Margie. Celkověse ale Jedná o moc pěkný příběh a dokážu so představit, že by mohl měkomu poskytnout jiný pohled na jeho život a svět jako takový. Už kvůli hlavní myšlence díla (jsme smrtelní) měla zaručený úspěch.
Ps. Už nikdy se na brokolici nebudu dívat stejně.

05.05.2019 5 z 5

Jak autor hned na začátku zmíníl, tahle kniha není o jeho příběhu, není to on v pozici učitele a my čtenáři v pozici žáka. Tahle kniha je o něčem jiném. Je o nás a má nám pouze připomenout to, co už víme, ale kdysi dávno jsme zapomněli. Na začátku mi to přišlo zvláštní, protože jak můžu vědět něco, co v hlavě jednoduše nemám. Postupně jak jsem se však dostávala do nitra knihy a k jádru zprávy, kterou se nám snažil pan Tolle předat jsem si uvědomila, že jsem neustále dělala chybu. Děláme ji všichni a je to bohužel paradoxně v dnešní době přirozené. Na začátku jsem se totiž snažila význam pochopit. Po přečtení knihy jsem se to teprve snažila pocítit.
Místy mi sice přišlo, že je mysl až moc kritizována a podceňována, ale je pravda, že je to pouze výsledek toho, že je ona mysl pořád v nás a snaží se nás skrytě ovládat. Klíčové je tedy najít mír, rovnováhu a klid v každém přítomném okamžiku, což je krásná zpráva, kterou stojí za to šířit dál.
Neřekla bych však, že je tahle kniha pro všechny, respektive, že všichni jsou připraveni si něco takového přečíst. Obsah této knihy je totiž bohužel nezpochybnitelný a skutečně pravdivý. Nechce po vás, aby jste s jeho názory souhlasili. Jak už jsem psala, autor není v pozici učitele. Kniha složí k připomenutí toho co už víme, ale rozhodně se ji nesnažte pochopit racionální myslí. Pokud se cítíte být připravení a ochotní toto poddstoupit smělě do toho. Každý so koneckonců z téhle knihy odnese to, co chce...

06.01.2019 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Všichni přečíst hned teď!
Tato kniha vám teprve ukáže v jakém luxusu si dnes hovíme. Naučí vás pokoře a vděčnosti za každou maličkost. Krásná kniha, úžasně napsaná.
Netřeba více komentovat, prostě si to přečtěte...

12.08.2018 5 z 5

Opona Opona Agatha Christie

Je zajímavé, že celou dobu sleduju detektivní seriály, filmy nebo doumenty, ale nikdy jsem nečetla pořádnou klasiku od Agathy Christie. Vzpomněla jsem si na babiččin zapomenutý dárek k narozeninám a violá, můj život je změněn :D

Kde začít, obávala jsem se, že vzhledem k tomu že toto je poslední případ slavného Hercula Poirota nebudu schopna plně pochopit děj nebo zápletku knihy. Ach, jak pošetilé. Kniha byla úžasná a nechť fakt, že jsem ji přečetla za dva dny je toho důkazem.

Řadím toto dílo do seznamu s názvem Přečteno jedním dechem. Celou dobu vás děj nepustí, což je problém mnoha současných knih. Pomalu ani nechcete, aby příběh skončil, protože co potom budete proboha dělat? Přiznávám, vraha jsem neuhodla a jedna moje část je nepatrně zklamaná z jednoduchého rozklíčování. Lámala jsem si hlavu s onou otázkou, sledovala jsem každé slovo, které by mohlo jen naznačit vinu jedné z postav, nakonec to ale bylo jednodušší než se zdálo(nebo to je naopak? :D) Bylo mi to ale vynahrazeno vtipným a jednoduše úžasným Herculem Poirotem.

Možná to zní trochu přehnaně, ale nezapomeňte, že toto je první kniha, kterou jsem od Agathy Christie četla. Moc se mi líbila(pokud jste si toho ještě nevšimli) a vřele doporučuji.

A poučení? -tichá voda břehy mele-

26.07.2018 5 z 5

Umírat v nitru Umírat v nitru Robert Silverberg

Podle mě obsah na zadní straně knihy úplně nesouhlasí se skutečným příběhem. Selig nikdy neřekl, že si svého "daru" neváží. Jak v závěru popsal, nikdy se o tuto schopnost neprosil, byl prostě vybrán nějakou vyšší mocí.
Pokud se jedná o hlavní postavu, nebyla mi sympatická, to je ale normální a dokonce i lepší než kdybych si Seliga oblíbila. Autor opravdu důvěrně vystihuje a popisuje mentalitu zcela normálního člověka jako jsme my obdařenou o onu schopnost. Pokud by se něco takového přihodilo v realitě, myslím že by se daný člověk cítil právě takto. Líbilo se mi i občasné vkládání výstižných citátů.
Co se mi opravdu nelíbilo a až protivilo bylo množství intimních scén, které tam vůbec nemusely být. Asi mají sloužit k nalákání jednodušších čtenářů, ale za mě teda palec dolů.
Konec byl očekávaný a překvapivě klidný. Ponaučení je jasné: Po tu dobu, co jsi tady, žij!

17.06.2018 3 z 5

Dr. Jekyll a pan Hyde Dr. Jekyll a pan Hyde Dirk Walbrecker

Už si nevzpomínám kde, mám pocit že v nějákém marvelovském filmu jsem viděla refernci právě na tuto rozdvojenou osobnost a velmi mě to zaujalo. O pár let později jsem potom našla knihu v knihovně a rozhodla jsem se proniknout do příběhu.
Co jsem od toho čekala? Záhadu, psychické rozpolcení, rozebírání dvou osob, které dohromady tvoří jeden ucelený komplex. Chtěla jsem porozumět vztahu, který mezi nimi panuje atd. Ten příběh měl takový potenciál, ale bohužel, nevyužil toho.
Nevím jestli je to jeden z těch případů (typ Stařec a moře), kdy vám autor podá vodítko a zbytek si domyslíte a dotvoříte sami. Obecně platí kdo hledá ten najde, takže by se určitě nad touto knihou dalo hloubat a filozofovat ALE daleko příjemnější je si to už tak přečíst.
Každopádně neříkám, že se jedná o špatnou knihu. Jen si myslím, že se z celkem dobrého nápadu dalo vytěžit více.

11.06.2018 3 z 5

Králova klec Králova klec Victoria Aveyard

Ze všech dílů je tento asi nejvíc "filozofický" V tomhle díle se hodně řeší myšlenkové pochody, pocity, vztahy, atd. až ke konci dojde k akci, která nakonec uzavře celou knihu. Musím říct, že jsem se nenudila.
Chápu, že některým se děj mohl jevit nudným, nezáživným nebo pomalým. Ono to ve skutečnosti opravdu takové bylo, ale když jste se vcítili do pozice hlavní postavy, hned děj nabyl většího významu. Závěr, je zasloužený asi pro všechny čtenáře, kteří čekali na nějáky vývoj vztahu mezi Calem a Mare. všechno se ale znovu vrátí na nulu v samotném konci. Ten byl pro mně nečekaný, ale ne zas tak šokující. Určitě se těším na pokračování.
Jak se pomalu odkrývá důvod Mavenova jednání, začínám pochybovat ned jeho záchranou. Jsem taky zvědavá jakým způsobem bude nebo nebude svržen.
Dále pro mně byla trošku šok orientace Evangeliny. Ne že bych byla proti, ale myslím si, že autorka toto vymyslela na základě nové doby, kdy je velký boom jiná než hetero orientace. Nakonec proč ne, ať si je každý s kým chce.
Co bych ale knize určitě vytkla se netýká tak autorky, jako spíš překladatelky. Myslím že to není poprvé, co došlo k překlepům, chybám ve skloňování nebo záměně slov v této sérii. Pokud je to sem, tam, je to ještě v pořádku, ale jakmile se tyto překladatelské chyby opakují už ve třetím díle jedné série, dala bych si na to v příštích dílech pozor(a že jich prý má ještě být)
vcelku se mi kniha líbila, stejně jako předchozí díly. První díl byl takový úvod do světa Rudých a Stříbrných, druhý byl o válce, hledání výjimečných lidí, no a třetí byl o psychice, mentalitě. Celá série je potom protkána vztahy, ať už milostnými, tak také nenávistnými.
Je zde zrada, závist, vzpoura, utlačování, nadvláda a na druhou stranu láska, přátelství, důvěra, odhodlání a v neposlední řadě je to příběh dívky, jejíž osud byl už před jejím narozením předurčen. Jediný moment je ale schopen tuto budoucnost od základů přepsat. Dívka jménem Mare si sáhne na dno, bude nespočetněkrát zlomena, pokaaždé se ale zvedne a nikdy nezapomene odkud pochází a za co nebo za koho doopravdy bojuje.
Myslím si, že autorka má ještě z čeho čerpat a doufám že využije potenciálu který příběh Mare Barrowové stoprocentně má.

28.02.2018 5 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Chápu, že kniha není pro všechny, ale všichni by si ji měli přečíst. Všechno v ní dává smysl a stojí za to si přečíst třeba i jen jednu kapitolu. Ten kdo chce si z ní něco vezme a určitě není na škodu si ji pořídit.

21.02.2018 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Když jsem knihu poprvé vzala do ruky myslela jsem si, že půjde o šťastnou, dobrodružnou, oddechovku, která bude mít sci-fi nádech. hned první kapitola však změnila můj názor. Moc se mi líbilo, že v knize hned nebyly popsány původy a podoby hlavních postav. Baví mě se nad dějem zamýšlet a vytvářet si různé teorie, tahle kniha ale předčila má očekávání a opravdu dokázala překvapit. Neříkám, že jsem zásadní zvraty nečekala, ale Kazovy triky jsou vskutku brilantní. Perfektní byla také mapka, na kterou jsem se obracela, když jsem se chtěla zorientovat. Co mi ale vadilo byl až příliš mladý věk hlavních postav. Chápu, že se tím autorka snažila přiblížit postavy k mladé generaci, někdy mi to však přišlo až moc drsné pro sedmnáctileté děti. Možná to však byl záměr autorky, popsat, v jak drsném prostředí se nachází. Sem tam samozřejmě drhl překlad, to však není vina spisovatelky nýbrž překladatelky. Celkově mám z knihy dobrý pocit, líbil se mi konec a druhý díl mám každopádně v úmyslu si koupit.

27.11.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tahle kniha určitě patří k těm, které si po přečtení založíte doma do knihovničky a po čase ji zase oprášíte a přečtete znovu. Je to příběh o skutečném životě, je zde popsána bolest, kterou s sebou člověk nese, utrpení a lítost. Na druhou stranu je zde také štěstí, láska a naděje, bez které by nemělo cenu žít. Kniha se mi líbí jednak proto, že je tak skutečná a jde poznat, že autorka si nevymýšlí a jednak proto, že mám ráda vyprávění z dob minulého století, kdy bylo všechno jinak. Rozhodně to teda není fikce a i když se na první pohled zdá, že je Hana stará, zchátralá a smutná žena, pravda je, že málokdo by dokázal přežít to, co ona. Líbí se mi také styl, který použila autorka k vypravování a nestalo se mi, že bych se ztratila nebo přestala orientovat v postavách či ději. Určitě Hanu doporučuji přečíst.

01.09.2017 5 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Příběh o odvaze, statečnosti, vášni o novém světě, který autor poznává z jednoduchého voru. Ukazuje krásu v jednoduchosti a jak málo stačí k tomu aby člověk dokázal dosáhnout svého cíle. Tento někdy až příliš pohádkový příběh opravdu stojí za to si přečíst. Fotografie, které jsou v knize vám opravdu vezmou dech a dokážou, že se nejedná o výmysl. Tohle je kniha, kterou si přečtou všechny věkové kategorie se stejným zápalem, očekáváním a především obdivem.

05.08.2017 5 z 5

Múza Múza Jessie Burton

Múza je hlavně o umění. takřka celá kniha je jedno velké dílo. Je jasné, že vidíme umění v obrazech, v psaní, ale autorka nám dává najevo, že umění je v nás samých. To jak popsala vývoj jednotlivých postav, jak dokáže vystihnout jejich pocity. Dvě dějové linky byla skvělá volba. Nacházíme kontrasty mezi dobami, lidmi, prostředím. Zápletka je zde od začátku do konce a zvrat je opravdu nečekaný. Skutečnost je, že i sebemenší maličkost může změnit celý náš svět.

23.07.2017 5 z 5

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

Podle mě tahle knížka není lovestry. Je to spíš příběh dvou zlomených lidí, kteří se snaží vypořádat s krutým osudem. Hlavní postava-Libby je opravdu silná, je příkladem a inspirací pro všechny dospívající dívky. Pěkně popisuje jak se mít rád a klade si správné otázky. Jack má handicap a k tomu ještě problémy s celým světem, snaží se přežít, ale teprve až narazí na Libby začne opravdu žít.
Autorka si dala práci s tím, aby příběh působil věrohodně. Něco takového se mohlo klidně stát. Toho si cením. kniha s sebou nese dobrou zprávu, hlavně pro dospívající.

29.06.2017 5 z 5

Křišťálový meč Křišťálový meč Victoria Aveyard

Neočekávala jsem mnoho a celkem mi trvalo, než jsem se rozhoupala knihu přečíst. Myslela jsem si, že děj bude prostě o ničem a na první díl se nezmůže. Opak je ale pravdou. Kniha se mi moc moc líbila a příjemně překvapila. Ze začátku mi jen trochu vadilo jak hlavní postava opakovala "Jsem bohyně blesku" ale časem jsem si zvykla a vcítila se do ní. Děj sem tam trošku váznul ALE za to ty akční pasáže se mi opravdu líbily. Dále si potom myslím, že je perfektně popsána osobnost a její povaha (především u hlavní postavy) a máte pocit že jste v ději a rozumíte každému jejímu tahu. Jak jsem se přehoupla do druhé poloviny knihy četlo se to samo. Už se těším na další díly, protože ten konec si určitě nenechá dlouho líbit a doufám že budou stejně dobré jako ty předešlé.

17.05.2017 5 z 5

já nevím, asi jsem divná ale mně kniha prostě neoslovila. Ne že bych neměla ráda sci-fi, nedokázala jsem se vžít do hlavní postavy. Sice je v ní plno doplňujících fotek a vážně jde vidět, že se autor snažil zaujmout. Nevím kde se potom stala chyba, ale druhý díl si asi nepřečtu. Vím že to možná ani není pravý účel ale prostě mě nepřesvědčila o pravdivosti.

18.04.2017 3 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Až k smrti krásně líbá jeho jed.

Ze začátku jsem k tomuto dílu byla trochu skeptická, protože tenhle příběh je světoznámý a tak se může zdát už ohraný. Ale má svoje kouzlo a každý by si tuhle knihu měl na vlastní kůži přečíst.

18.04.2017 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Ani bych to nenazvala románem, protože o tom, jak se do sebe dva lidi zamilují to fakt není. Je to spíš něco jako vývoj a změna hlavní postavy. Myšlenky tam jsou a pro dospívající lidi je to určitě přínosné, hlavně pro ty introverty no, ale v některých částech je to i taková pohádka. Ne ale vždy smaozřejmě. Líbilo se mi to, je to takové propojení a s hlavní postavou se poměrně dobře ztotožňuje.
Film byl zajímavý :D některé pasáže tam byly vynechány a na některé byla přidána dramatičnost, což je normální. Celkově to působilo pěkně ale spíš už to táhlo tou pohádkou, kniha byla fakt spíš zaměřená na vývoj postavy. Moc se mi ale líbilo ztvárnění postav.
Celkově se mi kniha líbila a pokud si myslíte že někam nezapadáte nebo je s vámi něco v nepořádku, mohu jen doporučit. :D

31.03.2017 5 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Dle mého je tato kniha detektivka pro teenagery. Pro ty, kteří prostě ještě neznají normální solidní detektivku. Je to takový slabý odvar. Taky je tam ale romantika, což oceňuji, ale i přesto nic moc. Dalo by se možná říct že je tam od každého trochu, jen není nic pořádně. Každopádně oceňuji pohled na postavu a její vývoj během knihy a myslím, že místy může být i celkem poučný. Celkově kniha působila jako oddychovka, takže nakonec proč ne. Nic velkého od toho ale nečekejte.
Co se filmu týče, za mně je to propadák. Kniha se dočíst jakž takž dala (a to i celkem rychle), ale film? NE! V polovině jsem ho musela vypnout, aby mi nepokazil dojem z knihy. Asi je to divné, ale na mně to takhle působilo

19.03.2017 3 z 5

Rudá královna Rudá královna Victoria Aveyard

Něco mezi Hunger games a Selekcí (celou sérií Selekce, Elita, První). Takový dojem na mně kniha nechala. Samozřejmě tam je i něco přidaného a celkový výsledek je velmi čtivý. Kniha se mi četla poměrně dobře a už se těším na druhý díl !

19.03.2017 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Kniha je velmi náročná, hlavně na skutečné pochopení. Pokud si chcete přečíst knihu, která by vám měla nějákým ypůsobem odlehčit, toto není ta správná volba. Mnohokrát jsem si musela jednotlivé stránky pročítat znovu, abych porozuměla smyslu příběhu. samozřejmě je to ale kniha naučná a opravdu v ní najdete i nějáká ta moudra. Už je ale jen na vás, jak s nimi naložíte.

19.03.2017 5 z 5