jejda.majda jejda.majda komentáře u knih

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Čekala jsem něco úplně jiného. A to, co jsem místo toho dostala, mě dost překvapilo. Vlastně neumím říct, jestli mile nebo ne.

Z literárního hlediska je kniha rozhodně neobyčejná. Hutný text, míchání několika žánrů, vše ale velmi uvěřitelně zpracované a aktuální i téměř sto let po tom, co kniha vyšla.

Pokud bych ale měla dát jen na své pocity, čtení mě nijak moc extra nebavilo. Na druhou stranu mě ale hodně zajímalo, jak se bude příběh vyvíjet, takže jsem těch 218 stránek přeci jen zdárně dočetla do konce.

Jsem ráda, že jsem tuhle klasiku přečetla, ale není to pro mě subjektivně nějaká extra třída. Literárně je to ale pecka, o tom bez debat.

24.03.2024 2 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Namlsaná propletenci postav v detektivkách Jo Nesbøho či Jussi Adera-Olsena jsem od této severské detektivky původně čekala mnohem víc. V knize ale vůbec tolik nejde o samotnou vraždu a její vyšetřování jako u autorů zmíněných výše. Mnohem větší váhu mají historické kulisy ve kterých se detektivka odehrává: Stockholm 18. století. Strach, zima, nemoci, hlad, bída, alkohol, násilí. Tuhle atmosféru vykreslil Niklas Natt och Dag dokonale. Ten chlad na vás při čtení úplně dýchá a úryvky ze švédské historie ho umocňují ještě víc.

Historickou detektivku jsem ještě nikdy nečetla, a tak i když jsem od knihy původně čekala něco trochu jiného, rozhodně nelituji, že jsem ji přečetla a těším se na další dva díly.

19.03.2024 4 z 5

Velmi těžké čtení ze kterého místy opravdu mrazí, když se člověk zamyslí nad tím, co všechno jsou dospělí schopni udělat (svým) dětem často v domnění, že malé dítě z toho nemá rozum, takže si to nebude pamatovat a neponese si žádné následky. Jako matka desetiměsíční dcery jsem si nejdřív myslela, že tuhle knihu kvůli jejímu tématu nedám, jenže ona mě po pár prvních stránkách opravdu chytla a touha po tom dozvědět se, jak to se Sheilou dopadne, nakonec zvítězila.

Kniha je napsaná věcně a čtivě, a i když má jen 240 stran, Sheilin příběh na vás hluboce zapůsobí. Sama jsem se několikrát neubránila slzám.

Doporučuji, doporučuji, doporučuji! A přidávám si Torey L. Hayden seznam autorů, od kterých si chci přečíst ještě něco dalšího. Vlastně asi klidně všechno.

13.03.2024 5 z 5

Senzibil Senzibil Markéta Pilátová

Konečně! Konečně se mi dostala do ruky kniha, která mě vtáhla a bavila mě od začátku do konce. Děj byl neotřelý, nepředvídatelný a ten jazyk! To byla tak krásná a hutná čeština! Užívala jsem si úplně každé slovo.

Nečetla jsem si dopředu, o čem kniha bude, a čekala jsem něco jako vhled do světa českých léčitelů. A přišlo veliké překvapení, protože tohle byl strhující příběh o boji dobra s zla, do kterého ale byly vsazeny opravdové české reálie týkající se senzibilství, léčitelství a hypnózy.

Kniha mě dostala. Úplně přesně se mi trefila do noty. Mimo zajímavý příběh mě donutila přemýšlet i nad mým vlastním životem a způsobem myšlení. A přitom to byla beletrie, ne žádná ezo naučná literatura.

Markéta Pilátová je vynikající českou spisovatelkou a jestli jste od ní ještě nic nečetli, tak byste rozhodně měli.

09.03.2024 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Ačkoli má tento díl Případů oddělení Q nižší hodnocení než ostatní díly série, mně se moc líbil. Je pravda, že oproti ostatním dílům nešel tenhle tolik do hloubky. Jenže postava Rose je od začátku má oblíbená a teď jsem konečně dostala to, na co jsem tak dlouhou dobu čekala: její příběh!

Jussi Adler-Olsen nám opět naservíroval chytlavou a velmi čtivou detektivku, kterou slupnete jak malinu. Díky za to, těším se na další případ!

05.03.2024

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Podruhé jsem dočetla poslední díl Letopisů Narnie. Stejně jako kdysi jsem se při čtení nemohla zbavit pocitu naštvání nad tím, jak mohou být všichni takové ovce a věřit tomu, co „jedna paní povídala”, bez toho, aby si ověřili všechny informace. A pak jsem si vzpomněla, v jakém dnes žijeme světě.

Letopisy Narnie jsou plné různých podobenství a narážek na náboženství, v tomto posledním díle je to úplně nejvýraznější. Z náboženského hlediska byl asi závěr opravdu velkolepý, pro mě byl ale trošku zklamáním. I přesto ale Narnii nikdy nepřestanu milovat.

27.02.2024

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Po knize jsem sáhla, protože jsem měla po čase zase náladu na nějaký hodně hluboký příběh, do kterého se úplně ponořím, zamiluji a na konci budu brečet jak želva. To se ale bohužel nestalo.

I když byla kniha pěkná, čekala jsem trochu něco jiného. V první řadě více přímé řeči, méně popisu. Rozumím tomu, že pak by byla kniha jednou, možná dvakrát delší, ale rozhodně bych se pak mohla lépe vcítit do jednotlivých členů rodiny řeckých uprchlíků.

Celkově se mi kniha líbila, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací, ale určitě se nejedná o nějaký úkaz na českém literárním poli. Příběh je napsaný tak, že se bude líbit velkému množství standardních čtenářů, ale pro mě zůstane po přečtení tohoto románu Scarlett Wilková další českou autorkou v řadě píšící sice čtivě ale ne nijak přelomově.

18.02.2024 3 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Knihu jsem si chtěla přečíst především kvůli autorovi, J.D.Barkerovi, protože jeho tři thrillery začínající Čtvrtou opicí jsou pro mě i po několika letech tím absolutně nejlepším, co jsem z tohoto žánru kdy četla.

Dracul je ale napsaný úplně jinak. Z příběhu sice sálá temnota a ponurost, ale mnohdy jsem se nemohla ubránit pocitu, že jde spíš young adult literaturu. Přišlo mi, že příběh šel zbytečne moc po povrchu, čekala bych ještě více hloubky, napětí a velkých zvratů. Kniha je ale napsaná velmi čtivě, takže těch 512 stran stejně slupnete jak malinu.

Příběh na první dojem vyloženě neurazí ani nenadchne, ovšem nemastný neslaný dojem pozvedne epilog, který zajímavě dovysvětluje všechny události a vy se pak začnete na knihu dívat úplně jinak.

Milovníkům upírů a ponurosti 19.století rozhodně doporučuji.

14.02.2024 3 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Přiznám se, že jsem se v tom množství postav poměrně dlouho docela ztrácela. První dvě třetiny knihy jsou hodně popisné s opravdu malým množstvím akce. Pro mě úplný opak knihy Dva proti říši od stejného autora, ze které jsem byla už od začátku úplně nadšená.

Nicméně, Zrádci jsou hluboce propracovanou sondou do tajů fungování československých a německých tajných služeb. Popisný začátek knihy naprosto skvěle vyvažuje a doplňuje poslední třetina knihy, kde o akci není nouze. Kniha vrcholí, všechno do sebe zapadá, a v ten moment se stává neodložitelnou.

Pokud se zajímáte a válečné období a historii naší země, tuto knihu byste si rozhodně měli přečíst. I když pro mě měla trochu pomalejší rozjezd, rozumím tomu, proč to tak bylo. Jedná se o historický román, ne nějakou americkou střílečku. A Jiří Šulc historické romány prostě psát umí.

06.02.2024 4 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Pamatuji si, že když jsem Letopisy Narnie četla jako malá, byl podle mě tohle ten nejkrásnější díl. Díl ve kterém jsem se dozvěděla, jak vlastně vznikla Narnie. I teď, když jsem se k Letopisům Narnie vrátila asi po 20 letech, se mi tento díl pořád líbí úplně nejvíc.

03.02.2024

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Nesbø je autor, který me ještě ani jednou nezklamal. MIluju jeho detektivky s Harrym Holem. Výborně se čtou, jsou opravdu chytře vymyšlené, napínavé a člověk se v nich často dozví spoustu zajímavých věcí mimo samotné vyšetřování i o hudbě. Navíc charaktery postav jsou domyšlené do posledního detailu, cokoli, co se stane, může mít později další zajímavé pokračování.

Po těch letech s Harrym jsem si tyhle detektivky opravdu zamilovala a vždycky se těším na další. Člověk by řekl, že už po dvanácti dílech není, kam se posouvat dál a Nesbø v dalším díle zase překvapí.

19.01.2024 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Poslední Hosseiniho knížka, kterou jsem ještě nečetla a přišla mi úplně nejslabší. Čekala jsem větší hloubku, rozervanost, bezvýchodné a velmi smutné situace, u kterých si pěkně pobrečím a místo toho jsem dostala opravdu hodně sentimentu.

Nebyla to špatná kniha, to vůbec ne, ale čekala jsem víc. Dokonce jsem si podle stylu psaní myslela, ze je to Hosseiniho prvotina a ona to zatím byla jeho nejnovější kniha.

Četla se příjemně, příběh byl zajímavě vymyšlený, ale autor vložil víc snahy do rozvržení knihy do několika příběhů, jejichž děje spolu tvořily jeden velký příběh než do hloubky samotných příběhů.

Uvidíme, čím mě Hosseini překvapí příště, jestli ještě něco napíše.

12.01.2024 4 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Moc se mi líbil obal knihy a ani nevím proč jsem si vysnila, že bude úplně o něčem jiném. Kvůli tomu jsem byla snad do půlky knihy dost naštvaná, že se neděje to, co jsem chtěla já a opravdu dlouho jsem se smiřovala s tím, že děj samotné Knihy, kterou posypal hvězdný prach, je tu vylíčen snad pouze ve dvou větách a dál nic. Místo toho se kniha Nory Eckhardtové točí především kolem procesu před vydáním knihy a děj je naopak detailně popisován u druhé, konkurenční knihy.

Po dočtení knihy jsem si ale uvědomila, že mě Nora Eckhardtová dostala přesně tam, kam měla. Přečetla jsem 336 stran o tom, jak se vydavatel snaží vydat knihu, která musí mít u jeho zákazníků obrovský úspěch, takže se budoucí čtenáře snaží co nejvíc navnadit. Nakladatel se svým společníkem vymyslí kolem knihy neuvěřitelně propracovanou reklamu, knížka je prostě všude a to ji zatím ještě ani nikdo neměl příležitost číst. No a já jsem teď jednou z těch, kdo se na tu reklamu chytil a opravdu moc bych si ji chtěla přečíst

Literárně je Kniha, kterou posypal hvězdný prach jedinečným úkazem, který snad nemá v české literatuře obdoby. Napsaná v roce 2023, ale jazykem a stylem zasazena do 19.století. A aby toho nebylo málo, střídá se k tomu navíc v knize několik různých žánrů: historický román, sci-fi, a dokonce i detektivka. Opravdu velmi originální dílo, které stojí za to si přečíst vlastně ani ne tolik kvůli příběhu, ale i kvůli stylu, jakým je kniha psaná.

06.01.2024 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Další kniha, ke které mě přivedla Čtenářská výzva 2023. Trochu jsem se bála, že to bude nuda a taková ta echt slaďárna, ale nakonec to nebylo špatné.

Kniha se pěkně a rychle čte, ale nejde moc do hloubky. Spousty myšlenek a jednání by šlo popsat mnohem košatěji. Takhle mi přišlo, že jsme se kolem většiny zajímavých příběhů jen rychle prosmýkli, abychom se co nejrychleji mohli vrhnout na něco dalšího

Hlavní myšlenka knihy a její poselství je krásné a věřím tomu, že někomu se špatnou náladou nebo dokonce depresí tahle kniha určitě vykouzlí úsměv na rtech.

Nelituji, že jsem Půlnoční knihovnu přečetla, ale nebyla to pro mě žádná extra třída.

02.01.2024 3 z 5

Unesený Západ Unesený Západ Milan Kundera

Dva Kunderovy eseje, které v Čechách poprvé vycházejí v neupravené verzi, tedy v překladu úplně původních textů. Do teď existovaly u nás v Čechách pouze jako překlad překladu.

Na Kunderových esejích mám ráda jejich nadčasovost a srozumitelnost. Jeho myšlenky ze 60.letech velmi rezonují i dnes.

Jsou to vždy takové útlé knížečky, ale přitom je toho v nich opravdu spoustu!

21.12.2023 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Na co jsem tak dlouho čekala, že jsem si prvního Kinga přečetla až teď? Stydím se. Bylo to tak skvělé!

I když se jedná o knihu povídek, příběhy jsou poměrně dlouhé, takže vás dokážou dostatečně vtáhnout do děje a udržovat v napětí. Postav nikdy není mnoho a je dost času na jejich vypracovanou psychologii. Prostě všechno je tak, jak má být.

Kingův styl psaní mě opravdu hodně bavil a fakt mi sedl. Rozhodně si od něj chci přečíst něco dalšího. Vlastně spoustu dalších knih.

12.12.2023 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Jednou za čas proložím čtení beletrie pro dospělé svou oblíbenou a milovanou sérií z dětství, Narnií. Líbí se mi, jak se příběhy stávají čím dál tím komplexnějšími a vyzrálejšími. Už jen dvě knihy do konce série

05.12.2023

No a já No a já Delphine de Vigan

Opět Vigan a opět jiná než všechny předchozí knihy, které jsem od ní četla. Její knihy jsou tenké, ale mají toho vždy spoustu co nabídnout.

Delphine de Vigan bravurně zvládá popis lidské psychologie, nebojí se tabu a vždy vás vtáhne do děje už na prvních stránkách.

Vigan je známá tím, že její knihy většinou nekončí dobře a jsou dost depresivní. V téhle knize jsem se u ní poprvé setkala aspoň s malým zrníčkem naděje. Děkuji za zajímavé myšlenky a krásný příběh.

30.11.2023 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Na tuhle klasiku už jsem si dlouho brousila zuby a teď jsem se k ní konečně dostala opět díky letošní Čtenářské výzvě.

Čekala jsem něco úplně jiného a byla jsem velmi příjemně překvapena. Skoro se mi nechce věřit, že tahle kniha je stará už téměř 55 let, Mistr a Markétka je opravdu nadčasový příběh. Vtípky a satirický humor ďábla a jeho poskoků jsou skvěle do detailu promyšlené. A na druhé straně hluboký příběh Piláta byl vždy jako odskok úplně do jiného světa.

Mistr a Markétka je takový literární koktejl, ve kterém najdete kousek snad od každého žánru. Navíc je tak dobře namixovaný, že vám ten mix vůbec nevadí, naopak vás neuvěřitelně baví!

Děkuji, že jsem díky Čtenářské výzvě objevila tuhle skvělou knížku.

14.11.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Detektivky od Klevisové mám ráda. Příjemně a rychle se čtou a vraha jsem zatím ještě snad nikdy hned neodhalila.

Série s detektivem Josefem Bergmanem mě baví, je to pro mě vždycky dobrá oddechovka a žádný z případů tohoto detektiva mě nikdy nezklamal.

10.11.2023 3 z 5