jarabr jarabr komentáře u knih

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Začátek moc záživný nebyl a i později se objevily asi tři, čtyři kratší pasáže, které jsem vzal sprintem, ale cca od poloviny knihy mě příběh začal opravdu hodně bavit a těšil jsem se na každou další stránku. Je to taková trochu idylická pohádka, vyprávěná opravdu hodně květnatým jazykem, ale nějak výrazně mi nevadil a postupně jsem mu přivyknul. Jsem rád, že jsem to přečetl i proto, že mi to pomohlo pochopit některé zvláštnosti "jejich" světa a chování, které se i v dnešní době stále vymyká "normálu". Nebýt těch "sprintovacích" částí, dal bych i pět hvězdiček, takhle je to za čtyři.

04.05.2019 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Nemám rád příběhy "kde se vzal, tu se vzal" bez následného alespoň nastínění proč a jak. Tady se najednou vynoří kluci na ostrově, ale nikdy se nedozvíme proč. První dvě třetiny knihy mně nebavily, pořád se to motalo v kruhu, vývoj téměř žádný. Už jsem i přemýšlel, že knihu odložím a nedočtu. Poslední třetina celkový dojem trochu vylepšila, ale stejně moc nerozumím tomu, proč je tohle dílo tak vysoko ceněno. Z pohledu čtivosti za moc nestojí, dějově je to taky slabší. Jsem rád, že ji mám za sebou, víckrát se ke knize vracet nebudu.

27.04.2019 2 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Vůbec jsem nevěděl, že nějaký takový poklad existuje. Holky mě neskutečně bavily, místy jsem se musel smát nahlas. Nechápu, že tyhle příběhy tak nějak zapadly a nejsou v dnešní době víc známé. Všechna čest Honzíkově cestě, ale holky jí jasně válcujou. Časem se k nim rád vrátím.

06.04.2019 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Tak tohle se fakt povedlo. Moje první setkání s Gaimanem a hned taková krása. Moje první setkání se severskou mytologií a hned takový skvost. A do třetice moje první, ilustrace od Riddella, musím tleskat. Zasloužených pět hvězdiček.

28.03.2019 5 z 5

Spider-Man Spider-Man Joseph Michael Straczynski

Po málo povedených Avengers je tohle skok na jinou úroveň. Kresba je pěkná, jednoduchá, nepůsobí přeplácaně jako v Avengers. Vybrané příběhy mají dobrou dějovou linku, takže se to i příjemně čte. Další plusové body přičítám za konec knihy, kde je na několika stranách shrnutý celý pavoukův "život".

26.03.2019 4 z 5

Zlatá jehla aneb Dobrodružství mezi světy Zlatá jehla aneb Dobrodružství mezi světy Julia Golding

Zajímavá myšlenka, ale tak špatně vyprávěný příběh, že jsem knihu nedokázal dočíst. Lehce za půlkou jsem to vzdal. Je to takové zkratkovité - než se nějaká dějová linka stačí trochu rozvinout, tak je rychle useknutá a skáče se jinam. Požitek z četby a příběhu je nula. Už dávno nejsem cílová skupina, ale mám pocit, že by mě to nebavilo ani jako desetiletého.
EDIT: Nakonec jsem se ke knize přece jen vrátil a v rychlosti dočetl - zbytek knihy pokračuje ve velmi podobném duchu a jen potvrdil to, co jsem už napsal.

14.03.2019 1 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Ivanku občas slýchám v rádiu, má moc příjemný hlas a bývá vtipná. Jako herečku ji neznám vůbec. Jako spisovatelku jsem ji poznal poprvé a nebylo to špatné. Jestli je toto její nejslabší kniha, pak se moc těším na další. Vyprávění ubíhá s lehkostí a vtipem, člověk u toho občas přemítá co je ještě fikce a co opravdu zažila. I velice obtížné životní situace dokáže podat s takovým humorem, že se člověk občas neubrání a směje se nahlas. V závěru knihy se objevilo několik gramatických chyb (autorka nebo vydavatel?, těžko říct), což mi trochu zkalilo jinak dobrý pocit ze zábavné knihy.

10.03.2019 4 z 5

Jeho královská maličkost: Děsivě pravdivý příběh Jeho královská maličkost: Děsivě pravdivý příběh Sally Lloyd-Jones

Tohle je fakt špatná kniha. Soupeření sourozenců bude existovat vždycky. Starší asi vždycky bude mít pocit, že ten mladší je víc milovaný a dává se mu víc pozornosti, protože si sám nepamatuje jak to bylo s ním, když se narodil. Ale proč formou knihy podsouvat dětem, že to maličké je něco strašného, co jim jen otravuje život a že je něco víc? Závěr knihy se to snažil vylepšit dobrým skutkem, ale za mě tohle fakt není kniha pro děti. Ani naší malé se nelíbila.

04.03.2019 odpad!

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Dočetl jsem první část a byl jsem překvapený nenadálým ukončením. Říkal jsem si, že to tedy bude asi povídková knížka. Po druhé části jsem pochopil o co běží - zajímavě komponovaný příběh, kde se prolíná historie a současnost. Historie přidává mrazivý nádech tajemna, současnost má v sobě jiskru napětí a zvědavosti, co se to vlastně děje. Po propojení dějových linek vzniká uvěřitelný příběh s dobře vysvětleným rozuzlením, založený na skutečných historických událostech.

03.03.2019 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Smrtka má vysoké hodnocení, ale není všechno zlato co se třpytí. Čte se celkem dobře, určitě super nápad s dokonalým světem bez smrtelnosti, kde lidstvo musí velikost populace "řídit" vlastními silami. Ale chyběl mi tam trochu spád. Děj se tak jako táhnul bez toho, že by se tam dělo něco zásadního. Dlouho jsem to viděl mezi 3-4 hvězdy. Až závěr to trochu vyšvihnul nahoru. Zklamání to není, ale myslím, že by se to obešlo i bez pokračování, příběh je víceméně uzavřený.

18.02.2019 4 z 5

Haló, Jácíčku Haló, Jácíčku Daisy Mrázková

Miloučké počtení o velikém kamarádství zajíčka a veverky. Krátké krásně vylíčené příběhy, které úplně vidíte před sebou. Ideální pro malého čtenáře, který se učí číst, ale i jako čtení před spaním pro ještě nečtecí mrňousky.

07.02.2019 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Tak jo, na začátku máme vraždu. To není spoiler, je to i na přebalu. Čtu, čtu, sbírám indicie. Mám tip. Trochu mě to začíná ukolíbávat, skoro nudit a najednou ťuk. Hmm, tak to bude jinak. Jo, to bude takhle, no, možná takhle. OK, tak dál. Kolíbáme, kolíbáme, jiné indicie nejsou, to bude tutovka. Ťuk! Sakra! To přece není možný! No dobře, tak je to možný. Ale tohle už musí být. Pádíme. Jedeme. Kolíbáme, kolíbáme, kolíbáme. Řach! Sakrááá! To není možný! Přiznám se bez mučení - nepřišel jsem na to...

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Pohádka "žili šťastně až na věky". Čte se to samo, autorka (i překladatelka) má skvělý styl psaní, který vás přitáhne a nepustí. Nina je miláček co si dokáže splnit sen (i můj) a jako bonus k tomu má autorkou nádherně popsanou krajinu, lidi a tak všechno kolem. Ideální, když chcete vědět, že někde je svět ještě v pořádku. Jo a rád bych si přečetl Na střechách.

27.01.2019 4 z 5

Strašidlář - Mezi námi vílami Strašidlář - Mezi námi vílami Hynek Klimek

Povídání o vílách různých druhů, kde se vyskytují, co provádějí. Několik málo zajímavých, zbytek takový nijaký. Ani to nejsou pohádky, spíš jen takové jako vyprávění odněkud z besedy. Použitá slovní zásoba je občas úplně mimo to, co by děti mohly pochopit, takže je potřeba vysvětlovat. Jednu hvězdičku navíc přidávám za ilustrace.

27.01.2019 3 z 5

Petr Pan Petr Pan James Matthew Barrie

Četl jsem, abych měl srovnání s filmem (2003) a taky proto, že je to tak opěvované. Asi tomu škodí to, že je to původně divadelní hra a tak převedení do knihy nemá to kouzlo. Dějové odchylky mezi knihou a filmem jsou minimální, ale ta knižní podoba mi nějak nesedla. V tomto případě vyhrává film nad knihou. Často jsem se musel vracet, protože jsem nevnímal co čtu. Třetí hvězdu dávám za kapitolu "když Wendy vyrostla" a za zajímavé info o J.M. Barrieovi - za spolužáky na univerzitě měl A. C. Doyla a R.L. Stevensona a dokonce spolu vydávali časopis.

27.01.2019 3 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Navštívil světničku
Zuzky a Josky,
a dal jim plyšáčky
a vyhřezlými mozky.
K Janičce Nováků
zaskočil nahonem,
a dal jí panenku posedlou démonem.

Chce tohle ještě nějaký další komentář? :-D

27.01.2019 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Varování - pokud se chystáte číst české vydání z roku 2011, nečtěte na začátku předmluvu od Stephena Kinga. Napsal do ní spoiler nejspoilerovatělejší. Sice vás to během čtení napadne taky, ale přijdete tím o kouzlo objeveného.
Napsané je to skvěle, stránky přímo tečou před očima. Ztotožnění s hlavním hrdinou je tak dokonalé, že máte pocit, jako byste běželi o život spolu s ním a pořád přemýšlíte co udělat dál, abyste unikli Lovcům ještě o pár hodin. Jestli jsou i další jeho knihy napsané takhle čtivě a sugestivně, mám nového oblíbeného autora.

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Obsahuje spoiler.
Jak promítnout celý život během tří dnů. Laskavý, jemný humor. Ove není starý mrzout, jak by se mohlo zdát. Jen potřebuje a vyžaduje, aby svět fungoval podle pravidel. Když chce, udělá všechno co si umane. Když nechce, nepohne s ním nic. Snad kromě kocoura a Parvaneh. A Sonji samozřejmě. Oveho láska k Sonje a Sonjina láska k Ovemu - bez výhrad, bez výčitek, tak samozřejmá a přitom tak neobvyklá. Smích jako bublinky šampaňského...

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Teda lidi, to byl mazec! Trochu pomalejší rozjezd, ale na uvedení do příběhu tak akorát. Následovala pěkná pasáž plná akce, potom intermezzo, kdy sám Parzival si dal trochu pauzu. Pak jsem si musel dát pauzu já, protože jsem narazil na odkaz na Blade runner, který byl u mě další na seznamu k přečtení. Bál jsem se spoileru, takže jsem si musel udělat odbočku a přeskočit pořadí knih. No a potom - ok, dneska přečtu kousek a musím jít spát. Deset hodin, 80 stran do konce. Dobře tak jenom tady k těm Space invaders (oddělovač). Super! Tak ještě do konce kapitoly, to je jen tři stránky. A pár řádek z další, abych věděl... no fajn, tak ještě kousek. Tak dobře, tak ještě jedny Space invaders. A jednu kapitolu. Jedenáct hodin, běž spát! Ale je to už jen 40 stran! Dobře, tak konec si ale necháš na zítra. Nenechal...

Avengers Avengers Stan Lee

Tohle mě moc nebralo. Nedá se upřít šikovnost kreslířům, postavy jsou fakt pěkně vyvedené na každém obrázku, ale jako celek to působí přeplácaně, na škodu je podle mě i až moc velká barevnost, kdy jednostlivé stránky splývají v jednu velkou barevnou šmouhu. Kdybych kupoval za vlastní tak bych hodně váhal, jestli to vůbec vzít a po přečtení bych určitě nesáhl pro další. V knihovně jsou k dispozici i další díly série, tak tomu ještě zkusím dát šanci.

27.01.2019 2 z 5