janus2 janus2 komentáře u knih

Zázraky v přírodě Zázraky v přírodě Jaromír Tomeček

Krásná kniha,nejen pro mládež,ale i dospělé.Autor má nesmírný dar,že svoji celoživotní lásku dovede předat dál svým čtenářům a otevřít mu zázračnou oblast krásné přírody.

12.02.2020

Touha: život Boženy Němcové Touha: život Boženy Němcové Emil Synek

Tato kniha mi před hodně lety přiblížila B.N., doposud pro mne známou jen z povinné četby Babičky. Objevil jsem její obsáhlé literární dílo, dobu kdy žila a psala i její osobní nelehký život.
Předběhla svou dobu o 100 let, byla to mimořádná osobnost. Emil Synek dokázal v knize vykreslit její tragický životní konec v chudobě i pohřeb, kam se přišli rozloučit české osobnosti té doby. Když ji nedokázali, či nechtěli pomoci za jejího života.
Čest památce této mimořádné ženy.

19.03.2017

Clerambault Clerambault Romain Rolland

Přiznávám, nalezl jsem tuto knihu založenou vzadu v knihovně pravděpodobně mým dědečkem. Ze zvědavosti jsem ji prohlížel. Samozřejmě znám díla autora R.R., tuto knihu jsem neznal, ani o ní nikdy neslyšel. Překonal jsem poněkud odlišný a rozvláčnější způsob psaní i tehdejší překladatelskou češtinu. Nakonec jsem knihu přečetl celou, i když to není zábavné a oddechové čtení.
Obsahuje řadu filozofických úvah a odkazů. Člověk se musí nad nimi zamyslet, případně třeba i vyhledat odkazy či autory. Stručně : hlavní hrdina, básník, spisovatel a novinář si žil spokojeně se svou rodinou ve Francii když do jejich životů vypukla 1. světová válka. Autor popisuje její počátky, kdy nějaké Srbsko nikdo nepokládal za hrozbu. Ale vývoj se již nedal zastavit. Básník ve válce nakonec ztratil syna, změnil se z idealisty a optimisty ve zdrceného člověka, který pochopil hrůzy války a nastoupil cestu kritika francouzské válečné mašinerie. Nakonec sám byl zabit rukou fanatika.
Autor knihu napsal v roce 1920 a varuje před fanatismem, populismem a davy, ovládané tiskem a medii pod vedením lidí, kterým nezáleží na prosperitě státu jako celku, ale jen své vlastní. A to po napsání této knihy přišel fašismus v Německu, 2. světová válka. Dnes, v době o 100 let pozdější je varování knihy více než aktuální.

14.02.2016

V hlubinách věků V hlubinách věků Fr. Jaroslav Pecka

Kniha mi přinesla hodně poznání o době, o které jsem dosud nic nevěděl. Nejen z hlediska popisu
technických nástrojů, organisace a způsoby lovu a keramiky. Ale i životem většiny lidí, kteří již od těch dob si přejí žít v míru, klidu a spokojenosti. Ale jak autor popsal ve svém publikovaném názoru na vývoj lidské společnosti, to zatím byla a je touha neuskutečnitelná. Zde si dovolím citovat z knihy:
V denním tisku a jeho zprávách plní celé sloupce novin kruté zločiny, vraždy, podvody a nespravedlnost. Dnešní zločinec krade, vraždí v klobouku a rukavičkách, jezdí v autu. A to otravuje naší dnešní mladou generaci............
Podotýkám, že tato slova napsal autor před téměř 100 lety a trochu mne překvapilo, že jeho slova mají platnost i dnes.

27.06.2015