Jano. Jano. komentáře u knih

O myšiach a ľuďoch O myšiach a ľuďoch John Steinbeck

Nádherné. Parádne vypointovanie, parádny záver, parádne dialógy... Od Steinbecka ešte určite niečo dám.

28.01.2016 5 z 5

Věčné noci Věčné noci Neil Gaiman

Príde mi, že to nie je tak úplne ono .
SMRŤ bola geniálna, akurát ten koniec pre mňa osobne trochu vyšumel do prázdna.
TÚŽBA bola v prvom rade neskutočne sexy (to, že kresliar sa preslávil erotickými komixami celkom vidno... teda, vidno hlavne to, prečo sa preslávil :D) a príbeh bol tiež super.
Samotný SEN bol tiež výborný a sviežo pojatý v rámci univerza, hoci som - netuším prečo - čakal niečo trochu iné. Anotácia ma navnadila na hranie sa so starými aborigénskymi legendami, čo neprišlo. Našťastie, to čo prišlo vôbec nesklamalo.
ZÚFALSTVU sa to už trochu podarilo, ale stále sa na to nejde príliš sťažovať, pretože sa v podstate jedná o jednu z tých "multipoviedok," aké sa občas nachádzajú v Gaimanových poviedkových zbierkach. (Na mysli mám napríklad poviedky Pätnásť obrázkových kariet z upírskeho tarotu, Zvláštní dívenk etc.)
DELÍRIUM bolo správne psychadelické a strelené. Aź z toho skákal mozog.
SKAZA mi príliš nesedela a trochu mi unikol zmysel.
OSUD tvoril epilóg. Epilóg za večnými nocami a všetkým, čo kedy bolo a bude.

Môžete si všimnúť, že som sa väčšinou vyjadroval pozitívne, ale napriek tomu nemôžem poprieť, že mi tam niečo proste chýbalo a nemôžem tomu dať 5* ako ostatným Sandmanom.
Napriek tomu si však myslím, že v rámci opozície s inou literatúrou sú Večné Noci viac než schopné obstáť a prípadnú kúpu (pozor, sú celkom drahé!) rozhodne neoľutujete.

25.01.2016 4 z 5

Hra o tebe Hra o tebe Neil Gaiman

Opäť niečo trochu iné a opäť geniálne. :)

24.01.2016 5 z 5

Údobí mlh Údobí mlh Neil Gaiman

Jednoducho neprekonateľné :D

26.12.2015 5 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Zvláštna kniha, ktorú som lúskal postupne počas adventných nocí. Je dosť netypicky stavaná, myslená aj formulovaná. A menej ako 5* sa jej jednoducho dať nedá.
/Pozor, zvyšok komentára obsahuje isté spoilery, snažil som sa neprezradiť nič zásadné, ale nejaký menší by sa mohol vyskytnúť/

Poviedka Ničomní muži v žltých plášťoch je najdlhšia a vydala by snáď aj na samostatný román. Vychádza z Kingovej série Temná Veža, ale jej znalosť vám asi nebude až tak príliš chýbať, lebo ani ja som ju nečítal (zatiaľ?) a aj bez toho ma to celkom zasiahlo. Skôr ako o tých podivných zjaveniech, čo za sebou nechávajú dračie chvosty, mesiace a kométy a dorozumievajú sa pomocou plagátov o stratených psoch, to je o detstve, letných prázdninách, knihách a filmoch a kamarátstve. Samo o sebe to je dlhšie a lepšie ako prvý román od Kinga, ktorý som čítal - Carrie.

Citát: "Chlapi ako my. Kto sú to chlapi ako my?"

Srdcia v Atlantíde, druhá najrozsiahlejšia poviedka tejto knihy nadväzuje na tú prvú tým, že rovnako ako vo všetkých v tejto knihe, aj tu vo (viac-menej) vedľajšej úlohe vystupuje Carol Cerberová. Srdcia sa mi z celej knihy páčili najviac, aj napriek tomu, že tu akosi nebol poriadnejší dej. Je to rozprávanie študenta na Vysokej, ktorý miesto štúdia radšej "naháňal Mrchu," ale zároveň rozprávanie o generácii kvetinových detí zo 60. rokov a vtáčích stopách v krúžku.

Citát: "Musím pripomínať, že sme vtedy boli menší, takí malí, že sme svoje žiarivo farebné životy mohli žiť pod hubami a pritom veriť, že to sú stromy, prístrešie pod nebeskou strechou. Viem, že to nedáva poriadny zmysel, ale lepšie to nedokážem: nech žije Atlantída!!

Slepý Willie: táto poviedka o pokání mi až tak nesadla a pravdepodobne ju nedokážem naplno doceniť. Človeka napadne, že tie prvé dve sú hlavné a zvyšok knihy je len dojazd. A ono to nie je celkom tak.

Citát: " - Máš nakrivo fúzy, - hovorí Santovi. - Ak chceš, aby v teba ľudia verili, tak si ich sakra sprav! -

Prečo sme boli vo Vietname: ďalšia výborná, emočne veľmi silná poviedka o vojnových veteránoch z Vietnamu prekliatych spomienkami a dobou. Hrdinom je Sully-John z prvej poviedky tejto knihy. Poviedka však okrem Ničomných mužov (okolo tej sa prakticky točí celá kniha) odkazuje aj na Srdcia v Atlantíde, pretože okrem Willieho Shermana (z predchádzajúcej poviedky a aj z NMVŽP) sa tu vyskytuje aj Ronnie Malenfant - kartový žralok...

Citát: " Nie, Deef, pomyslel si Sully. Nespravil si to. Iba si kývol hlavou. Keby si stál pred súdom, taká sračka by ti neprešla, donútili by ťa povedať to nahlas. Donútili by ťa urobiť prehlásenie do protokolu."

Nebeské tiene nocou padajú: Záver, proste záver knihy.

Citát: "Povedz jej, že bola statočná ako lev."

26.12.2015 5 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

Parádna zbierka.
Najlepšie poviedky: Posledná priečka rebríka, Nefajčiari s.r.o., Rímsa

06.12.2015 5 z 5

Krev polobohů Krev polobohů Rick Riordan

Nedá sa povedať, že by ma to sklamalo, ale od konca som čakal trochu viac. Čo ja viem, možno niečo temnejšie. Prišlo mi to také trochu soft. Ale momenty to malo... San Juan, Orión, záverečná kapitola s Leom a Kalypsó... bolo vidieť, že hlavne na Nicovi si Riordan dáva záležať. :D Ale vzhľadom k tomu, že sa chystajú ďalšie dobrodružstvá s bohmi a polobohmi, nemôžem za tento koniec-nekoniec dať menej ako 4*.

22.11.2015 4 z 5

Hadí spirála Hadí spirála Christy Raedeke

Konšpiračné krovie okolo ostáva zaujímavé. Príbeh, ak je to vôbec možné, ešte príšernejší ako minule. Raedeke týmto očividne chcela niečo povedať... to je fajn... ale špŕtať sa do beletrie asi nebol práve najšťastnejší nápad. Nehodnotím...

17.11.2015

Zápas o osud lidstva Zápas o osud lidstva Christy Raedeke

Konšpiračné teórie luxusné, príbehová stránka... škoda reči...

17.11.2015

Báje & odlesky II Báje & odlesky II Neil Gaiman

Tri dlhšie príbehy, všetky Super. Orfeus: v podstate len prepis báje s pridaním kvapky Sna a Smrti a Skazy a ďalších Endless... z tých šialených Bakchových žien šla vážne hrôza, to, že poviedka o francúzskej revolúcii a Orfeovej hlave bola zasadená v rámci zväzku ako prvá bol zaujímavý nápad. Havraní snem: jeden z najlepších nápadov celej zbierky. Temné, no zároveň pestré. Malý "Danísek" sníva o pomerne divných veciach. Kain a Ábel a manga kid verzie Smrti a Sna boli žúžo. :D
Ramadán: Či to tak bolo naozaj, to vie iba Alah...
Zhrnuté a podtrhnuté, rád by som sériu Sandman vlastnil celú. :D Uvažujem o pustovníckom živote o suchom chlebe a vode, bez dievčat, internetu, mobilného spojenia a akýchkoľvek ďalších drahých vecí... lebo toto nedám, ani kebyže si tie peniaze začnem tlačiť...

03.11.2015 5 z 5

Báje & odlesky I Báje & odlesky I Neil Gaiman

Môj tretí Sandman a stále ma to ešte neomrzelo. :D ˇuvod so strachom z pádu bol super. Poviedka Posledný cisár Ameriky bola výborná a (ako spomínal Gene Wolfe v úvode,) to, že Norton 1. reálne existoval dáva príbehu o rozmer viac... Thermidor obsahuje pár historicky delikátnych odkazov a kombinácií (hlava Orfea uprostred francúzskej revolúcie,) Príbeh o vlkolakoch bol tiež super, prvky z ruských ľudových rozprávok majú moc v našich končinách zapôsobiť celkom dobre, škoda len, že to prešlo do toho číreho sandmanovského frakárenia a neostalo to v tej ruskej rovine aj naďalej, (aj Rusi musia mať príbehy o Pánovi Snov...) Augustus bolo doslovné znásilnenie legendy (niečo ako poviedka "Ten problém so Zuzanou" v zbierke Krehké veci,) ale v tomto prípade mi to celkom sadlo... Mäkké miesta (čo je totálne gaimanovský názov,) v tejto poviedke o Marcovi Polovi mi unikli nejaké mytologické súvislosti, ale bolo to fajn

29.10.2015 5 z 5

Lovci snů Lovci snů Neil Gaiman

Nemám pre japonskú štylistiku práve slabosť, ale v obmedzených dávkach je fajn. Tento príbeh je skutočne nádherný. Gaiman je ako rozprávač geniálny a Craig Russell to zadaptoval dokonale. Je síce trochu škoda, že jediné postavy, s ktorými sa dalo naozaj sympatizovať boli líška a samotný Pán Snov (on bol ten mních taký neslaný-nemastný... aj keď to nemusí byť nevyhnutne mínus,) ale že by sa mi to nezdalo geniálne sa nedá povedať. Aj keď v rámci opozície za Koncom Svetom (čo sa mňa týka) trochu zaostáva. Zhrnuté a podtrhnuté: Chcem viac Sandmanov. :D

15.10.2015 5 z 5

Konec světů Konec světů Neil Gaiman

Môj prvý Sandman. Komixové médium mi veľmi blízke nie je, a tak mi chvíľu trvalo zvyknúť si na všetku tú skratkovitosť, ale rozhodne to má svoje čaro. :D Nápad s Krčmou na konci svetov mi prišiel fajn, záver s tým pohrebom bol nádherne napísaný. (Čo-to som si o Sandmanovom univerze zistil, takže viem, o čo šlo...) Prvý príbeh o spiacom meste bola taká typická Gaimanovská sranda s parádnym záverom. Cluracanov príbeh bol absolútne super. Gaimanovský elfovia sú elfovia ako majú byť (magickí srandisti) tá vec s utieraním riti a vykonávaním svätého pomazania ma celkom pobavila, lebo som si spomenul na nášho farára. :D Leviathan mal peknú námornú atmosféru a príbeh o indickom svätcovi bol fajn. Príbeh o prezidentovi Prezovi bol pre mňa vrcholom knihy. A nekropolný príbeh zase pre zmenu taká bizardná zaujímavosť. :D

09.10.2015 5 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Dosť podobné ako Stopár, ale možno o kúsok nohami viac na Zemi. (Doslova.) Nápadov za plné hrste. Číta sa to výborne a postavy sú fakt super. Tá vec s treťou otázkou od kráľa Juraja mi mierne došla už dopredu, za čo som na seba patrične hrdý. (A fakt, že popis knihy tú pointu mierne prezrádza si nechajte pre seba a prestaňte mi kaziť radosť! :D) Profesor Chronotis je Timelord... ale vážne je :D Poznáte Douglasovu prácu pre Doctora Who - Shada? Za 5*

29.09.2015 5 z 5

Předběžné varování: Krátké fikce a disturbance Předběžné varování: Krátké fikce a disturbance Neil Gaiman

Blekmun: Áno, Gaiman rozhodne má aj lepšie veci. :D
Predbežné varovanie je zbierka, ktorá obsahuje pár kúskov, ktoré takýmto spôsobom zverejňované byť vážne nemuseli (Diamanty a Perly...)
Ale na druhej strane aj kopu tých skutočne výborných. :D
Najlepšie poviedky: Pravda je jaskyňa v čiernych horách, Čierny pes, Kalendár príbehov, Prípad smrti a medu, Tá záležitosť s Cassandrou...
Btw: medzi poviedkami v databáze chýba vynikajúca poviedka s názvom Oranžová. :D

11.09.2015 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Po prečítaní Nikdykde vám bude Londýn pripadať oveľa magickejší ako predtým. Hlavne metro bude o (tak zase aby som nepreháňal, lebo metro je super tak či tak...) 90% zaujímavejšie.
Svet, ktorý predstavil Gaiman v Nikdykde je jednoducho omračujúci. Snový, čarovný príbeh, ktorý rozpráva pravý Londýnčan Richard Mayhew ako typický sympatický a mierne cynický Brit.
Postavy sú všetky geniálne vymyslené... ale pán Croup a pán Vandemaar jednoducho nemajú konkurenciu. :D

06.09.2015 5 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Spin-off Amerických bohov, (dá sa však čítať aj samostatne a Americkí bohovia vám k zážitku až tak chýbať nebudú. Ja osobne som Anansiho chlapcov čítal ako prvých... a toto poradie aj osobne odporúčam, lebo inak je tu šanca, že vás trochu sklamú...) ktorý je na rozdiel od superepických a nároćných AB skôr príjemná oddychovka. A komédia. Nejako podobne by to mohlo vyzerať, kebyže sa Richard Curtis dá na fantasy. Je to zatiaľ asi najvtipnejšia vec od Gaimana, ktorú som čítal, (ale váham aj nad Nikdykde.) Ale príbeh je veľmi dobrý, má myšlienku (aj parádne zakončenie... ale na rovinu, čo od Gaimana nemá? :D) Atmosféra ja úžasne letná. Odporúčam čítať v zime ako ja. :D

29.08.2015 5 z 5

Americkí bohovia Americkí bohovia Neil Gaiman

"A čo si myslíš, že môže spraviť pálenka a mráz mne, plnokrvnému leprikónovi? Nie veru, zabilo ma to, ako si prišiel o malé zlaté slnko, Tieň. Zabil si ma s rovnakou istotou, ako je voda mokrá, dni sú dlhé a každý priateľ ťa nakoniec sklame."

"Kedysi v detstve čítal rozprávku o cestovateľovi, ktorý sa zošmykol z útesu. Nad sebou mal ľudožravé tigre, pod sebou smrtiacu hlbočinu a podarilo sa mu zachytiť kdesi uprostred pádu. Zo všetkých síl sa udržal na skalnej stene. Vedľa neho bol chumáč jahôd, hore aj dolu číhala smrť. Otázka znela: Čo robiť? A odpoveď: Zjesť tie jahody. Ako malému chlapcovi mu to vôbec nedávalo zmysel. Až doteraz."

Absolútne nepopísateľne totálne neuveriteľne geniálne. Priveľké sústo zrejme takmer pre kohokoľvek si Gaiman odhryzol a požul na jednotku.
Jeden môj malý postreh: Spomínate si na Búrku? Tú, ktorá sa blížila a so sebou mala priniesť vojnu o dušu Ameriky... Sú ľudia, ktorí veria (dôležité slovíčko,) že nový informačný vek vytláča staré tradície. Sú to väčšinou starí ľudia a sympatizanti starých čias (hlavne knihovníci a gotici...)
Nie je to celkom pravda, ale ľudia tomu veria... nemyslíte si teda, že táto búrka je tiež v istom zmysle boh?

"Bola si analógové dievča v digitálnom svete."

29.08.2015

Carrie Carrie Stephen King

Moje prvé stretnutie so zo všetkých strán vychvaľovaným majstrom pera Stephenom Kingom a musím úplne seriózne skonštatovať, že: "hmm..." Nebolo to zlé, ale s ohľadom na Kingovo meno to bolo pre mňa trochu sklamanie. Zápletka ma väčšinu času príliš nebrala. Kingov štýl písania ma však zaujal (hlavne tie myšlienky v zátvorkách bez akejkoľvek interpunkcie ktoré prerušovali text častokrát uprostred vety a ukazovali myšlienky vyplávavajúce na povrch). Spoilerovacie úryvky z kníh, atmosféra a zaujímavé postavy... na druhej strane, moja blbosť, že som s Kingom začal jeho prvotinou... také čosi sa pri podoných autoroch robí, až keď je človek už stopercentne nakazený... ale plánujem svoju chybu napraviť. Stiahol som si ešte pár ďalších Kingov, a keďže nás čaká ďalšia vlna tropických horúčav, budem mať aspoň niečo na schladenie vriacich poludní. :D :D
Edit: pridám aj tú štvrtú hviezdu, lebo po nejakom čase som si uvedomil, že to vlastne bolo super.

13.08.2015 4 z 5

Křehké věci: Krátké fikce a divy Křehké věci: Krátké fikce a divy Neil Gaiman

Slabšie ako Gaimanove románové práce, ale stále výborné.
Najlepšie poviedky (podľa mňa): Keď Október predsedal, Slnečný vták, Zakázané nevesty otrokov bez tvárí v tajnom dome noci desivej túžby, Goliáš, Horúca usadenina, Vládca Glenu, Upomienky a Podklady.
...
Obsahuje aj zopár Gaimanových básní, ktoré sa asi nebudú páčiť celkom každému, ale mne prišli geniálane.

29.07.2015 4 z 5