JAnlauf

Atlantis ve světle moderní vědyAtlantis ve světle moderní vědyZdeněk Kukal

Vynikající kniha pro všechny "hledače Atlantidy", bohužel mi připadá, že trochu zapomenutá. Jedná se zřejmě o nejkompletnější shrnutí teorií o Atlantidě a o reálných možnostech jejího nalezení/zkoumání, přičemž se autor nepouští do žádných fantastických teorií (díky za to!!!), ale dívá se na Atlantidu jako na seriózní téma. Nechybí ani kompletní text Platónových dialogů Timaios a Kritias, prakticky jediných původních textů o Atlantidě.
Jediné, co bych autorovi trochu vytknul, je že se v textu často odkazuje na Platónovu dataci Atlantidy do doby cca 9000 let př.n.l. Pokud bychom opustili tento údaj, pak Platónova Atlantida dostává daleko reálnější obrysy, protože jinak na ní vcelku nic fantastického není, zvlášť když porovnáme Platónův text s jeho současníky (např. Hérodotovy Dějiny, kde autor popisuje reálný svět, přitom fantazií z dnešního pohledu zrovna nešetří).

Faraonův písařFaraonův písařAlexej Pludek

Krásná kniha. Příběh nemá jedinou ústřední zápletku, text je hodně popisný a má oproti dnešní literatuře daleko pomalejší spád. Kniha je plná krásných obrazů, ale i zajímavých myšlenek o životě a smyslu lidského konání, které platí dnes stejně jako v době písaře Aniho.
Za sebe bych knihu doporučil spíše dospělým čtenářům, je to trochu "těžší čtení", respektive nedá se to hltat po sto stránkách denně. Pokud vám ale není historie a doba nejstarších říší úplně cizí, určitě stojí za přečtení!

StrachStrachJozef Karika

Spíš než strašidelnou to má takovou podivně mrazivou, tíživou atmosféru ve které se mísí dávné tragédie a nová nebezpečí, před kterými není úniku. Příběh není zrovna dlouhý, ale je pěkně prokreslený a má celkem zajímavý (typicky Karikovský) závěr. Trhlina to není, ale i tak hodnotím Strach vysoko.

Leopard loví v temnotáchLeopard loví v temnotáchWilbur Smith

Jeden z nejlepších Smithových románů. Příběh je napínavý od začátku do konce a lze ho číst i bez znalosti předchozích dílů. Časová osa knihy je celkem příjemně vyvážená, nic není uspěchané (podle mě autorova největší slabina). Afrika (skoro)současnosti je mi milejší, než např. 19. století, a Smithova znalost reálií posouvá knihu na úplně jinou úroveň. Jen popravdě nechápu, jak se Craig Mellow může po událostech minulého dílu dál přátelit s Tungatou. To jediné mi v příběhu trochu skřípe, jinak opravdu skvělé.

Na Leopardí skáleNa Leopardí skáleWilbur Smith

Zajímavá autobiografie, doplněná o několik raných povídek jako bonus na závěr. Život jako z románu je skvělý podtitul, protože uvedené zážitky skutečně připomínají autorovy romány. Zda je vše skutečnost, nebo je v tom i trocha fantazie, to asi nepoznáme, ale mně to nevadí. Konečně spisovatel by měl být trochu snílek.
Některé kapitoly svého života autor zcela vynechává, což je jeho svaté právo, a tak spíš než o kompletní autobiografii jde o vybrané epizody z jeho života.
Pokud máte Smithovy příběhy rádi, určitě si knihu přečtěte. Mnohé napoví, mnohé objasní a popsané dětství v Africe mu vyloženě závidím.

MrázMrázBernard Minier

Skvělá kniha. Příběh obsahuje spoustu klišé, ale celkově je to pěkně namíchané a má to skutečně mrazivou atmosféru. Francouzi to zkrátka umí. Zároveň je to první a podle mě nejlepší část série, každý další díl je pak vždy o něco slabší, ale i tak stojí za přečtení.

Píseň slonůPíseň slonůWilbur Smith

Dobrá kniha. Smutná a bohužel věřím, že námět příběhu dost odpovídá realitě. Konec je dost uspěchaný, jako kdyby to autor chtěl už rychle ukončit (a vidím, že nejsem jediný, kdo si toho všiml). První tři čtvrtiny jsou ale skvělé.

Syndrom ESyndrom EFranck Thilliez

Námět skvělý, málokterá kniha má tak mrazivý příběh. Trochu mi však vadila autorova "lyrika" a nekonečná ztrápenost hlavních postav, ale Francouzi to mají zřejmě rádi. Za sebe určitě doporučuji!

Prokletí brněnských řeholníkůProkletí brněnských řeholníkůVlastimil Vondruška

Nepatřím k Vondruškovým fanouškům, přesto však přiznávám, že tahle kniha mě celkem bavila. Je trochu jiná než ostatní a historie zde výjimečně netvoří jen kulisy, ale opravdu má v ději nějaký význam. Na druhou stranu je to klasická Vondruškova pornopohádka, takže velké literární umění nečekejte. Z toho, co jsem od autora četl, bych ji však jako jedinou doporučil i ostatním

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Výborná atmosféra, jednoduché, ale výborně vyprávěné. Člověk se po přečtení ohlíží přes rameno, když jde lesem, i když co by se mohlo v obyčejném lese stát?
Zároveň doporučuji knihu a ne film. Kouzlo trhliny není ani tak v tom, co se stane, ale jak je to vyprávěné.
(V komentářích zde čtu, že kniha má zdlouhavý úvod. Pravda, když jsem ji četl podruhé a příběh už znal, první zhruba čtvrtinu jsem přeskočil a pokračoval až dál.)

Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologieTajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologieIvana Faryová

Velmi příjemná kniha, zvlášť pokud už se čtenář o (českou) egyptologii chvíli zajímá. Hlavní text je složený z rozhovorů se současnými egyptology, takže zároveň tvoří jakési samostatné vybrané kapitoly, věnující se různým tématům z oboru. Není to vyloženě odborná publikace, ale odborníka jistě neurazí.

Perunův hněvPerunův hněvArnošt Vašíček

Byl jsem zvědavý, protože na Radhošť to mám jen přes kopec, a to byl taky důvod, proč jsem knihu četl. Námět není v zásadě špatný, byť o originalitu ani nezavadí, ale celé mi to připadá strašně odfláknuté. Na 200 stranách vystupuje asi 30 postav a proplétají se zde tři příběhy, které se nakonec spojí v jeden. Asi si dovedete představit, jak hluboké a prokreslené to vše je. O jazykové stránce, kde se mimo přímou řeč používají slangové výrazy apod., ani nemluvím. Za mě nejslabší kniha, kterou jsem za poslední roky četl.

Diamantová cestaDiamantová cestaWilbur Smith

Celý příběh se odehrává zhruba asi během jednoho týdne, což mu trochu ubírá na uvěřitelnosti. Jinak pohodové čtení :)

10.04.2014

Orel v oblacíchOrel v oblacíchWilbur Smith

První polovina je těžká romantika, druhá už dobrodružství podle mého gusta. Zajímavé taky je, jak se můj pohled na hlavního hrdinu vyvíjel stejně, jako postava (předpokládám, že to byl autorův záměr). Ze začátku mi ten dokonalý hezounek strašně lezl na nervy a až postupně si získával moje sympatie.

Běsnící spravedlnostBěsnící spravedlnostWilbur Smith

Napínavé, do poslední chvíle jsem nevěděl, jak příběh dopadne.

ŠelmaŠelmaWilbur Smith

Hector je frajer, ale místy možná až moc. Stejně tak ostatní postavy se už trochu vzdalují nám běžným smrtelníkům, navíc mi příběh v některých momentech dost připomíná Běsnící spravedlnost. Celkově ale hodnotím vysoko.

ZlatokopovéZlatokopovéWilbur Smith

Zajímavá kniha. Děj se skládá z několika menších dobrodružství jednotlivých postav, které se navzájem proplétají a tvoří v podstatě jeden příběh. Doporučuju :)

10.04.2014

Řeka bohů: Román ze starého EgyptaŘeka bohů: Román ze starého EgyptaWilbur Smith

Jako román skvělé, i když po faktografické stránce trochu skřípe. Jak "zkritizoval" W. Smith sám sebe ve druhém díle: "Autor zacházel s fakty ze svitků příliš volně..." Historici tenhle díl radši vynechají, ostatní si přečtou bezva knížku :)

Řeka bohů II.Řeka bohů II.Wilbur Smith

Moje srdcovka, kterou jsem poprvé četl jako malý a od té doby asi ještě desetkrát. Klasická honba za pokladem na pozadí současné Afriky, fantastické, ale přitom vcelku uvěřitelné dobrodružství. Nutno říct, že mi hodně sedlo téma i postavy, ale i tak je to podle mě Smithův nejlepší kus :)