JankoStirbey

Peter a LuciaPeter a LuciaRomain Rolland

Maturita, maturita, koľkých sem zaviala? Aj mňa. Obyčajný príbeh, dvoch obyčajných mladých ľudí, ktorí prežívajú obyčajnú lásku. Ani miesto stretnutia nie je neobyčajné, ani fakt, že je vojna nie je neobyčajný, vojna lásku nezastaví. Čím si ma teda kniha získala? Čistotou lásky? Šťastím? Naivnosťou? Mladosťou? Neviem. Možno budem znieť bezcitne, no bude to asi práve jej koncom, koniec ktorý mohol byť aj šťastnejší... Netvrdím, že mali dopadnúť takto, život je krásny, hlavne ak ho prežívate s niekým, ale úprimne, šťastní a v náručí navždy...

14.12.2020

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Povrchný svet "dospelých", láska, priateľstvo, život... Rozprávka, ktorú je nutné pochopiť. Na ZŠ som z toho nemal nič, až pri druhom, neskoršom, čítaní som začal odhaľovať myšlienky autora.

05.12.2020

Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. stoletíLabyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. stoletíJan Amos Komenský

Túto knihu som čítal v pôvodnom znení, t.j. staročeštine. Po prvých stranách som mal chuť knihu niekam hodiť, no neurobil som to.
Možno už nežijeme v 17.storočí, nehovoríme starou češtinou, neveríme všetci úpenlivo v Boha ako jedinú spásu, no aj napriek tomu by som nepovažoval túto knihu za zastaralú.
V knihe sa totiž autor zamýšľa nad niečím úplne samozrejmým? a pritom tak komplikovaným - zmyslom nášho bytia, hľadanie uspokojenia, odpovedí...
Nadčasovosť diela nespočíva v tom, že by tam autor namiesto plachetníc vsunul nákladné lode, či namiesto konských povozov kamióny, ale v tom, že poukazuje na našu spoločnosť a jej myslenie/konanie, ktoré sa v podstate vôbec nezmenilo.
Autor nenarieka, autor poukazuje a hľadá, pýta sa a objavuje, darí sa mu krásne nazrieť skoro na všetko svetské s kritickým pohľadom, hoci je pravda, že občas možno kritika chýba.
Záver ma však tiež trochu sklamal, predpokladal som, že sa uberie týmto smerom, no dúfal som, že si to len myslím a Komenský ma prekvapí. Jemu vtedy "stačil" Boh, no dnešnej dobe už asi stačiť nebude, záleží však na tom, kde chceme nájsť svoj pokoj/odpovede.
Možno ma kniha až príliš uchvátila a nebol som schopný zhodnotiť ju objektívne, no za "blbost" by som ju určite neoznačil.
Záver? Ak sa nepýtate tak to nečítajte, bola by to pre Vás strata času.

11.12.2020

Bol som dlho prečBol som dlho prečKen Kesey

Byť dlho preč od tejto knihy sa nedá, ak ju začnete čítať tak už neviete prestať. Od knihy som veľa nečakal, no nástup McMurphyho na scénu a jeho tichá vojna, burcovanie ostatných a fakt, že ste na psychiatrii... Film som videl až po knihe a dobre som urobil, film je dobrý, no kniha je skvelá.

Traja kamarátiTraja kamarátiErich Maria Remarque

Nevedel som čo mám od Troch kamarátov očakávať, no prekonali všetko čo by sa čakať dalo. V škole do nás vtĺkali Na západnom fronte kľud a tento klenot obišli, trestuhodné. Krásna kniha.

ZvonodrozdovoZvonodrozdovoGabriel Chevallier

Veľmi rozporuplná kritika, neviem či sa mám prikloniť k nemravníkom alebo puritánom... Mňa osobne kniha pobavila a nemám jej čo vyčítať. Otvorene popisuje ľudí takých akí sú, možno niekedy až prehnane, no to len preto aby si to čitateľ náhodou nevyložil ako osobnú urážku, nakoľko väčšina z nás by sa pravdepodobne pri troche sebareflexie vedela "stotožniť" s niektorou z postáv v odľahčenej či tvrdšej podobe.
Záleží od toho ši ste prišli kvôli "opuchnutým koulím" alebo kritike klebetných beštií, múdremu richtárovi alebo človeku, ktorý viem kam sa vopchať či kvôli radodajným ženám alebo nízkym mravom spoločnosti. Ja som k tejto knihe prišiel s cieľom pobaviť sa a to sa aj podarilo.

Utrpenie mladého WertheraUtrpenie mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Vyjadrovať sa k tejto knihe je pre mňa samovraždou. Pri nej totiž záleží či ju čítate za "triezva" a ste schopný racionálneho úsudku alebo už v stave značnej "podnapitosti" kedy dokážete "pochopiť" nešťastného mladíka a jeho trápenie a sympatizujete s ním natoľko, že sa chcete pridať k(pravdepodobne fiktívnej) vlne samovrahov 18. storočia. Je to možno precitlivený chlapček, idealista, rojko a všetko čo sa nenosí, no stojí proti láske, čistej a nenaplniteľnej.

"Samovrah je zbabelec, ktorý sa nebol schopný postaviť tvárou v tvár životu."

"Zaľúbení samovrahovia len dokazujú svetu, že niekoho milovali natoľko, že boli ochotní dať zaňho aj svoj život."

"Znakom zrelého človeka je, že chce pre ušľachtilú vec žiť."

2 ku 1? Za? Proti? Každý má svoje hodnoty, Werther ich však zobral až príliš tvrdo. Áno, čítal som to v stave podnapitosti, preto som "vysypal" celý revolver.

Denník Anny FrankovejDenník Anny FrankovejAnne Frank

Čo povedať? Čím staršia, tým pútavejšia. Krásny pohľad do dievčenskej mladosti a dospievajúcej duše. Annine myšlienky nútia k určitému zamysleniu, minimálne nad intelektom a vnútorným svetom súčasnej mládeže, kde sa nachádza? V akom je stave?

Nazvať knihu svedectvom o holokauste je trochu "mimo". Spomínajú sa tu "tieto" veci, no skôr okrajovo. Niektorým čitateľom bohužiaľ neosvetlí pojem holokaust ani doslov, v ktorom je popísaný osud jednotlivých obyvateľov zadného domu. Je proste nutné niečo o tom vedieť aby sme dokázali pochopiť, že dievča s menom Anna skutočne žilo a že jej život skutočne skončil na jednom z najodpornejších miest, ktoré kedy existovali. Tak neskutočne som jej prial život...

Knihu nehodnotím, čítal som ju totiž v trochu "inom rozmere", možno aj vďaka tomu zanechala vo mne hlbokú stopu. Anna, vďaka za krásnu knihu, aj napriek pokusu o vymazanie si sa stala jednou z najznámejších spisovateliek.

Zbohom zbraniamZbohom zbraniamErnest Hemingway

Od knihy s názvom Zbohom zbraniam je asi hlúpe očakávať guľometnú paľbu. Našťastie som ju ani veľmi nečakal, no nečakal som ani príbeh, ktorý sa rozvinul. Spočiatku mi pripadal trochu hlúpy a naivný, no s pribúdajúcimi stranami bol krajší a uveriteľnejší. Až som dospel k zdrvujúcemu záveru, ktorý už nepísala vojna, ale život.

13.12.2020

Nevyhlášená válka: Boje o Slovensko 1918–1920Nevyhlášená válka: Boje o Slovensko 1918–1920Dušan Tomášek

Knihe je vytýkané, že sa na udalosti pozerá hlavne z našej strany, a chýba jej dnešná odbornosť. V podstate áno, a ak ju chceme označiť len za chronologický prehľad tak môžeme. No ja som vďačný aj za takýto pohľad, neviem o tom, že by existovalo množstvo kníh, ktoré by sa venovali práve tejto problematike. O to smutnejšie je, že aj legionári, ktorým je venovaná oveľa väčšia pozornosť, postupne upadajú do prepadliska dejín. Možno práve takýto populárno-náučný prístup by prospel aj naším učebniciam dejepisu, ktoré som nikdy neobľuboval. Túto knihu som však čítal s nadšením, asi práve vďaka jej vlasteneckému náboju a štýlu, ktorý vytváral určité napätie, hoci som od začiatku vedel, že my budeme víťazmi. Pre odborníkov asi nič svetoborné, no určite odporúčam laickej verejnosti na vyplnenie medzier v národných dejinách, hlavne slovenskej strane.

Ako sa kalila oceľAko sa kalila oceľNikolaj Alexejevič Ostrovskij

Chcelo by sa napísať "skvelý príbeh do výkladnej skrine o budovaní ZSSR" a tu to uťať, lenže... Je tu krásne ukázané ako sa žilo "pred", o tom ako sa žilo "po" by sme mohli diskutovať vzhľadom na to, že rajom sa to nazvať nedá. Prvej časti nemám čo vytknúť, t.j. dospievaniu a revolúcii(možno, že červení sú najlepší...). Možno bezvýznamné, no silne na mňa zapôsobila zmena Toni. A druhá časť, to už je taká agitácia, no je na nej ukázané odhodlanie "blázna" ktorý nehľadí na seba. Dnes blázon, vtedy hrdina, on by bol aj dnes hrdinom, nebyť určitej deformácie pohľadu na obetavosť človeka. Dalo by sa napísať množstvo úvah, už len preto kedy bola kniha písaná a o čom sa v nej hovorí, no nemalo by to zmysel, pre bielych budem zarytým boľševikom, pre červených belogvardejcom...

14.12.2020

Cizinec přicházíCizinec přicházíMika Waltari

Výborná kniha. Na pochopenie netreba tisíce slov...

15.12.2020

Zelené rokyZelené rokyArchibald Joseph Cronin

Pocit satisfakcie je pri tejto knihe neskutočný. Príbeh je nesmierne pútavý, občas milý, občas tvrdý, proste ľudský.

16.12.2020

OheňOheňHenri Barbusse

Päť hviezdičiek, možno nie za celú knihu, ale určite za fenomenálnu kapitolu, ktorá popisuje útok na nemecké zákopy. Kniha sa čítala pomaly, aj preto, že sme často len niekde trpeli alebo trčali a prežívali bežný vojenský život, no veľkolepé finále vo mne zanechalo dojem.

Vzbúrené svedomieVzbúrené svedomieRudolf Petershagen

Čím je táto kniha zaujímavá? Tým čo urobil jej autor(nositeľ Rytierskeho kríža) - vydal mesto bez boja "boľševickej horde". A to je jediné, čo si z nej pamätám a teda aj odnášam. Inak, hlavne jej druhá časť, mi skôr pripomína memoáre napísané na objednávku.

12.12.2020

Hitlerov koniec bez mýtuHitlerov koniec bez mýtuJ. Rževská (pseudonym)

Ak ešte stále neviete ako dopadol Hitler, tak toto je pravdepodobne najbližšie skutočnosti. Všeobecne uznávaná verzia jeho konca podaná očami priamej účastníčky pátrania. Nečakajte žiadne americké sci-fi, že odletel na helikoptére z kupoly Raichstágu, vo Vatikáne sa prezliekol za pápeža, ponorkou doplával do Argentíny a tam žil, až kým sa ako druhý človek nedostal na mesiac a tam nezaložil Štvrtú ríšu. Toto je proste skutočnosť. Odporúčam či už nadšencom vojenskej histórie, ale aj laikom.

13.12.2020

Baron PrášilBaron PrášilGottfried August Bürger

Chcel by som mať predstavivosť toho chlapa...

Bitúnok č. 5Bitúnok č. 5Kurt Vonnegut Jr.

Som jeden z tých nešťastníkov, ktorý po knihe siahol kvôli Drážďanom, ktoré sa v nej spomenú asi trikrát a je im venovaná jedna, možno dve strany... Autor mi možno chcel odovzdať nejakú ušľachtilú myšlienku no štýl ktorým na to išiel mi nesedí.

Knihy malých dušíKnihy malých dušíLouis Couperus

Kniha o zbytočných ľuďoch, aj tak by mohol znieť názov tohto nie až tak zbytočného diela. Je pravda, že kniha je len akousi kronikou jednej rodiny, ktorá stavia na rozhovoroch a pohľadoch na jednotlivé postavy pri "rodinných stretnutiach" a návštevách, nič iné sa ani nedeje. Atmosféra je melancholická, občasné zvraty sú však niekedy až mrazivé. Mne však učarovali hlavne pohľady na spoločenské konvencie a medziľudské vzťahy.

Manifest komunistické stranyManifest komunistické stranyKarl Marx

Čítané skôr zo záujmu ako povinnosti, chvíľu trvalo kým som to vôbec zohnal... Chápem tých obmedzencov, ktorí na knihu nadávajú len z princípu, že v názve je komunizmus, žite ďalej v svojej hlúposti. Knihu som prečítal a s väčšinou postojov súhlasím, nie je to utópia, len ľudia majú strach a nevedia uvažovať v inom rozmere ako sú peniaze a súčasné konvencie. Chcel som sem napísať dlhú úvahu no nemalo by to zmysel. Hlupáka nepoučíš, bežného nepresvedčíš a chápavým nič hovoriť netreba. Kľudne napíšte, že som boľševik, komunista, vymytý mozog a pod.. Ja na rozdiel od vás čítam s porozumením a uvažujem aj za hranicami vašej obmedzenosti - toto nie je útok, len konštatovanie, vy ste otrokmi peňazí a evidentne vám to vyhovuje, mne nie. (P.S. A prosím nepíšte nezmysly typu: Za komunizmu v ČSSR..., Pozri na komunizmus v Číne... - komunizmus ešte nikde a nikdy dosiahnutý nebol!!!)

Pomaranče pod Pustým hradomPomaranče pod Pustým hradomPeter Oravec

Kniha veľmi podrobne mapuje nasadenie strojov T678.0 a T679.0 pod depom Zvolen a jeho podriadenými služobňami. V závere sú zároveň prehľadne vypracované životopisy jednotlivých zvolenských strojov. Veľkým plusom je množstvo fotografií, inde zatiaľ nezverejnených. Malým mínusom môže byť občasné pokrivkávanie v podobe gramatických či štylistických chýb, ktoré je však vzhľadom na obsah diela odpustiteľné.

HrdinaHrdinaPavel Těrenťjevič Žurba

Priemerná knižka rozprávajúca o príkladnom čine sovietskeho vojaka hodného nasledovania. Z knihy je cítiť agitáciu, a hoci čin, ktorý hrdinovi príbehu vyniesol titul Hrdinu ZSSR bol viackrát prediskutovaný, hlavne jeho reálnosť, je nutné si uvedomiť, že v určitých chvíľach sú vzory potrebné a radoví červenoarmejci boli so svojím odhodlaním a tým čo prekonali skutočnými hrdinami. Ju nutné vedieť rozlíšiť propagandu a fakty.

Válka v týlu nepříteleVálka v týlu nepříteleGrigorij Matvejevič Liňkov

Kniha zaujímavým spôsobom popisuje problematiku partizánskeho boja počas Veľkej vlasteneckej vojny. Od výsadku, cez založenie skupiny, verbovanie ľudí, zaobstarávanie zásob, nadviazanie kontaktu s velením a inými skupinami až po stále väčšie a odvážnejšie partizánske akcie. Husárske kúsky samozrejme nesmú chýbať. Proste klasická kniha o partizánoch.

Neznámy vojakNeznámy vojakAnatolij Naumovič Rybakov

Neznámi vojaci, koľkí boli, sú a ešte budú. Kniha nie je obzvlášť napínavá, je to skôr taká príjemná detektívka. Aj u nás na kopci nad mestom v lese leží neznámy vojak a vyzerá to tak, že neznámym už ostane...

Pád DairuPád DairuAleksandr Georgijevič Malyškin

Od knihy som očakával viac. Po prvých pár stranách som ju odložil a zobral do rúk inú. Neskôr som sa ku nej vrátil, no začala sa rovnako... Možno mi nesadol štýl, ktorým autor píše, no chýbalo mi tam čokoľvek k čomu by som sa "upútal". Kniha mi skôr pripomínala akési opisy niečoho vlečúceho sa než revolúcie, ani jedna z poviedok mi v pamäti nejak výrazne neutkvela.

06.12.2020

Cestami života a smrtiCestami života a smrtiMiloš Crnjanski

Tragédia srbského národa vyrozprávaná prostredníctvom jedného manželstva, jedného bojovníka a jednej neskrotnej túžby. Akási pochmúrnosť sa tiahne knihou od bolestivého začiatku až po ešte bolestivejší koniec.

CholeraCholeraLjudmil Stojanov

Cholera alebo ako sa môže znásobiť utrpenie radového vojaka, bieda bulharskej armády a utrpenie jej vojakov podané mimoriadne realisticky. Hoci sa väčšina deja odohráva mimo frontu, kniha jednoznačne patrí medzi vojnové, resp. protivojnové diela.

Večerní písněVečerní písněVítězslav Hálek

Poézia ma nikdy nejak extra nebrala, toto bol môj ďalší pokus dať jej šancu a tentokrát vyšiel. Príjemné čítanie či už na večer alebo pri meškajúcom vlaku.

06.12.2020

O starých ľuďoch veci minuléO starých ľuďoch veci minuléLouis Couperus

Veľmi dobre napísaná kniha krásne opisujúca rôzne charakterové a povahové črty osôb z jednej rodiny. Dej sa točí v podstate okolo jednej utajovanej udalosti, ktorú však postupne odhalí značná časť rodiny, no vzhľadom na... Nebudem prezrádzať, kniha za ten čas stojí.

OslobodenieOslobodenieMilan Gajdoš

Knihu odporúčam hlavne nadšencom regionálnej histórie, no určite by nemala chýbať ani v knižnici so zameraním na Slovensko v období 2. svetovej vojny. Kniha je krátka no vcelku podrobne mapuje to podstatné z diania v jednotlivých obciach. Text je sprevádzaný prevažne dobovými fotografiami. Pri porovnaní so staršími publikáciami občas dochádza k rozkolu v počte padlých či dátume oslobodenia, čitateľ si bude musieť vybrať, ktorému údaju bude veriť.