JankoStirbey JankoStirbey komentáře u knih

Sneh a ľad Sneh a ľad Erih Koš

Vcelku realistické spracovanie toho čo sa nikdy nestalo. Sneh a ľad len dotvára celkovú atmosféru, konanie ľudí je presne také ako by sa dalo v danej situácii čakať...

28.09.2021 4 z 5

Meridián Meridián Ján Solovič

Zaujímavá dráma. Boj protikladov, rozdielne pohľady na svet. Stret názorov otca a syna - seba-obety a cti proti výhodám a sebeckosti a tento boj sa odohráva na pozadí výstavby depa, pričom v hre je čestný titul a "výstavba" kariéry, kde v hre je takisto titul. Ostatné postavy sa prikláňajú k jednej z týchto dvoch strán, len ženský element zastáva zmierlivú pozíciu. Pozretie kvalitnej inscenácie by som neodmietol, hoci zápletku už poznám.

27.09.2021 4 z 5

Stalo sa v júli Stalo sa v júli Grigorij Baklanov (p)

Zaujímavá knižka, hlavne z hľadiska obsahu, na svoju dobu dosť objektívny pohľad na počiatočné katastrofy ale aj hľadanie ich príčin, pohľad na obdobie stalinizmu. Z umeleckého hľadiska upútajú hlavne niektoré opisy kedy je čitateľ prudko a priamo konfrontovaný s realitou a tým dokáže lepšie precítiť aj dojmy hrdinov. Na škodu nie sú ani strihy medzi jednotlivými dejovými linkami, resp. osudmi ich hrdinov. Určite ide o zaujímavú knižku.

26.09.2021 4 z 5

Citový svet mladého človeka Citový svet mladého človeka Július Boroš

Ide o knihu populárnu, určenú širokej verejnosti - autor sa v nej teda zameral na to najzaujímavejšie a snažil sa to napísať zrozumiteľne, čo sa mu aj podarilo. Preto nie je od tejto útlej knižky možné očakávať hlboké a rozsiahle rozbory. O čom však kniha je? Nepovedala mi nič nové o mne no pomohla mi pochopiť všetko čo sa vo mne odohralo a prečo sa to tak odohralo, v podstate dala "logiku" môjmu konaniu a mysleniu - netvrdím, že bolo logické len proste chápem prečo k určitým veciam došlo a zisťujem, že sú vcelku normálne. Naše vnútro ma fascinuje.

24.09.2021 4 z 5

Mraky hnevu Mraky hnevu Giovanni Arpino

Kniha je o pokrytectve. Tu nejde vôbec o komunizmus alebo robotníkov, hoci sa nachádzame s dejom práve v tejto vrstve. Ide len o milostný trojuholník a o vnímanie sveta očami aktérov, ktorí považujú to čo robia za, z pohľadu ich učenia, normálne, no nakoniec predsa dospejú k záveru, že ich konanie nie je správne, no za určitú cenu. Marxizmus ani komunizmus dôkladne naštudovaný nemám, čiže hodnotiť situáciu z tohto hľadiska mi neprináleží, no z hľadiska súčasných spoločenských konvencií je to len pokrytectvo vydávané za intelekt. Vhodné na zamyslenie sa nad sebou a vlastným konaním.

23.09.2021 4 z 5

Lži Lži Françoise Mallet-Joris

V poslednej dobe sú moje hodnotenia dosť kritické, no to hlavne kvôli subjektivite a opäť som bohužiaľ nič pozoruhodné nenašiel. Pretvárka, moc, chuť peňazí, úskoky, manévre... Najpôsobivejší je "súboj" Berty a Sládka a neschopnosť vzájomne pochopiť situáciu a myslenie náprotivku. Ostatné charaktery sú (mne) nesympatické. Príbeh je v podstate o boji o dedičstvo a boji Sládka s dcérou a jej matkou, jedinými viditeľne nepoddajnými elementmi.

21.09.2021 3 z 5

Modrá kvetina Modrá kvetina Novalis

Proste nie... táto kniha bola pre mňa trápením.

17.09.2021 1 z 5

Ranná hviezda Ranná hviezda Ada Negri

Kniha mi svojím štýlom rozprávania vôbec nesadla, ono v nej vlastne žiadny dej nie je. Ale postupne som asi pochopil, čo chcela autorka dosiahnuť. Kontrastné pohľady na svet postrehnuteľné v niekoľkých fragmentoch, akési strety svetov... potreba vzdelania pre rast a zároveň jeho zvláštny dopad na dušu dievčaťa... umenie, láska, ciele, vzdelanie... ako dokonale chladivo to do seba zapadá, možno to je to pochopenie, ktoré mi chýbalo, bohužiaľ.

04.09.2021 3 z 5

Manilský provaz Manilský provaz Veijo Meri

"Tak, tak. A copa dál?" Zbierka zábavných príbehov z prostredia vojenského, ktorých prepojením je fínsky vojak Joose idúci na dovolenku, čo by to však bolo za návrat domov bez nejakej "koristi". "Tak, tak. A copa dál?" Humor stavia hlavne na nezmyselnosti a bláznovstve, možno mi tento štýl nesedí alebo som si už na nezmyselnosť a bláznov proste zvykol. "Tak, tak. A copa dál?" Protivojnové? Neviem. Oblečte nejaký kolektív do uniforiem a získate rovnaké príbehy alebo vyzlečte hrdinov diela z uniforiem a máte civilných bláznov, rozdiel v nonsense nevidím.

04.09.2021 2 z 5

Válka na východní frontě 1941–1945 Válka na východní frontě 1941–1945 James Lucas

Prečítané jedným dychom, keďže kniha pojednáva o "mýtoch a legendách" z východného frontu. Bohužiaľ posúdiť objektivitu knihy už spätne nedokážem.

Vráť sa, Eppie Vráť sa, Eppie Mary Ann (Marian) Evans

Ak sa človek ocitne na dne, je nutné si nájsť nejaký cieľ... bohužiaľ, často sú to ciele materialistické, pretože sú hmatateľné, zjavne jednoduchšie ochrániteľné a hlavne nám vedome neublížia. A necitlivosť je len nutnou ochranou vyplývajúcou zo strachu zo sklamania. O to krajšie je vstať a nájsť zmysel v niečom inom, živom.

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Toto bola moja maturitná otázka, keby mi dali viac času, prerozprával by som im to celé. Táto kniha je neskutočný zážitok po všetkých stránkach, je len škodou, že som ju čítal vtedy trochu nepozorne. Možno zas časom...

03.09.2021 5 z 5

Muži jdou v tmě Muži jdou v tmě Jiří Marek (p)

Dovolím si povedať, že ide o dosť nekonvenčné dielo o partizánoch. Veľmi príťažlivý bol pre mňa aj pohľad do vnútorného sveta veliteľa. Čo ma však držalo pri knihe najviac bol sled situácií, ktoré viedli ku koncu, ku akému viedli. Kniha stojí za prečítanie, nenechal by som sa odradiť dobou vydania.

03.09.2021 5 z 5

Na Západe nič nové Na Západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Neviem čím to je, no pri tejto knihe mám prvýkrát pocit, že na mne zapracovala všestranná agitácia a prílišné ospevovanie. Knihou som bol unesený keď som ju čítal po prvý raz, no od tej doby ubehlo už dosť času a zistil som, že svet je "iný". V tieni tohto zistenia vnímam knihu už len ako vojnový román, jeden z... Utrpenie okolo nás je často mnohonásobne väčšie, len ho "nepočuť" a "nevidieť". Posolstvo knihy však nebagatelizujem, hodnotím optikou čitateľa z minulosti.

03.09.2021 5 z 5

Jeho prápor Jeho prápor Vasil Bykov (p)

Ďalší čriepok z literatúry o Veľkej vlasteneckej vojne. Veľmi príťažlivá kniha, dovolím si povedať, že jedna z tých lepších, nedrží sa šablóny a tým možno osloví čitateľa.

Smrť sa volá Engelchen Smrť sa volá Engelchen Ladislav Mňačko

Ak by som mal odporučiť nejakú knihu o partizánoch, bola by to práve táto.

Starý černoch a metál Starý černoch a metál Ferdinand Oyono

Bez ohľadu na spoločné vždy nájdeme niečo vďaka čomu dokážeme byť inými a teda "lepšími" než tí ostatní. Prečo? Prečo? Skutočne je jedinou cestou bolesť? Vo svojej dobe možno pokroková kniha, no mne nepovedala nič nové, dej sa odvíja viac-menej predpokladaným smerom. Možno som už len otupený.

02.09.2021 3 z 5

Tartarinove dobrodružstvá Tartarinove dobrodružstvá Alphonse Daudet

Niečo na štýl "Barón Prášil", kniha pobavila no v pamäti nezanechala žiadnu stopu.

02.09.2021 3 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Fantastické čítanie. Možno práve pod týmto si predstavovala učiteľka slovenčiny nadčasové dielo. Zdalo by sa, že ide len o akési rozprávanie o dospievaní, a keď si knihu spätne premietam tak to bolo o dospievaní, no hlavne o určitom zmätku a prázdnote?

02.09.2021 5 z 5

Pätnásťročný kapitán Pätnásťročný kapitán Jules Verne

Jediná verneovka, ktorú som doposiaľ prečítal. Akosi som nikdy nemal potrebu ich čítať. Spomienkami malého chlapca viem povedať len toľko, že kniha ma vtedy pohltila. Vtedy som neriešil nejaké hlbšie dojmy, zaujímal ma len príbeh a ten bol skvelý.

02.09.2021 4 z 5