JankoStirbey JankoStirbey komentáře u knih

Hra o slobode Hra o slobode Štefan Králik

"Najväčšie hrdinstvo je obyčajne najväčším zločinom, spáchaným z lásky." Myslím, že k dielu nie je nutné dodať nič viac.

28.02.2022 4 z 5

Ukradnuté šťastie Ukradnuté šťastie Ivan Franko (p)

Útla knižočka a teda aj rýchle čítanie. Trojuholník je vždy zaujímavejší ako úsečka. Celkom pútavé, je to taká klasická moralizujúca dráma. V doslove sa poukazuje na kapitalistický aspekt, mňa však viac mrzeli supy, ktoré sa zleteli k mŕtvole, tak ako to býva vždy. Nič objavné som nezistil, keď už raz prečítate dielo s podobnou témou je ťažké prežiť opätovne rovnakú fascináciu.

27.02.2022 2 z 5

Papraď a oheň Papraď a oheň Antonije Isakovič

Poviedky o juhoslovanských partizánoch, témou/podkladom pre zápletku je hlavne hlad, vypätie síl, ale aj vysporiadanie sa s chybnými článkami a samozrejme vzťah muža a ženy, tu hlavne v telesnej rovine. Poviedky sú celkom zaujímavé, no chýba mi tam nejaký hlbší zmysel, je to skôr taká oddychovka. Skutočne ma oslovila len nemocnica nechaná napospas osudu kvôli nemožnosti evakuácie, atmosféra bezmocnosti.

17.02.2022 2 z 5

Blázen v Kristu Emanuel Quint Blázen v Kristu Emanuel Quint Gerhart Hauptmann

Kniha ma zo začiatku nudila, potom ma trochu začala baviť lebo sa rozbehol dej a potom ma už len nudila. Čo ma však na knihe fascinovalo bola snaha vybudovať paralelu so životom Krista, ktorá sa do značnej miery autorovi podarila. Úprimne v tomto momente neviem ako správne zachytiť to čo mi bežalo hlavou pri čítaní tejto knihy, no možno by sa to dalo zhrnúť takto: Buďto Emanuel nebol blázon alebo Ježiš blázon bol. Asi nikdy nezistíme čo presne sa stalo pred dvetisíc rokmi a na čom vlastne stojí jedno zo svetových náboženstiev, no je zjavné na čo sa snažil poukázať autor. Ktokoľvek sa v dnešnej dobe pokúsi preukázať ľudskosť a bezmedznú lásku bude v dnešnej dobe považovaný za abnormálneho, vybočujúceho z radu alebo proste blázna. Postava Emanuela by svojimi súčasníkmi (t.j. postavami diela) možno nebola vnímaná až tak kriticky keby sa nevyhlásil za Krista, aj keď to čo cítil je už vo svojej podstate pre spoločnosť čudáctvom. Čo obzvlášť na knihe vyzdvihujem je pohľad na budovanie aury okolo osoby, z ktorej sa vplyvom náhod stáva osobnosť a to ma opäť vracia s myšlienkami o dvetisíc rokov späť k už položenej otázke. Pravdepodobne väčšina z nás vo svojom dospievaní prešla vierou v ideály a ich postupným stratením alebo ich potlačením do úzadia, Emanuel sa však ako jeden z mála odhodlal viesť život v znamení toho v čo verí a aj práve preto bol odsúdený k zatrateniu spoločnosťou, hoci stretol množstvo ľudí, ktorí zdieľali bolesť, no neboli schopní postaviť sa spoločnosti. Čo som napísal vyššie a čo by som mohol napísať ďalej nemá zmysel. Aj napriek tomu, že kniha pre mňa nemá žiadnu dynamiku, postava Emanuela mi bola v mnohom sympatická práve pre jeho svojskú priebojnosť, preto hodnotím tak ako hodnotím. Snáď sa raz dožijeme lepšieho sveta.

05.02.2022 5 z 5

Logistika pre zasielateľstvo a cestnú dopravu Logistika pre zasielateľstvo a cestnú dopravu Iveta Kubasáková

Ďalšia povinne prečítaná kniha. Ide o učebnicu, ktorá sa snaží pokryť všetky základné aspekty logistiky a všetko s ňou súvisiace. Popis základných technológií, systémov, typov skladov, manipulačných zariadení, obsahové nutnosti dokumentov a pod. v celkom prehľadnom tvare. Čo učebnici vyčítam je občasné opakovanie sa niektorých textov, neviem či ide o dôraz na učivo alebo nepozornosť autorov, občasné preklepy a veľký nedostatok ilustrácií, ktoré by sa pri niektorých opisoch manipulačných zariadení či konštrukcii skladov hodili. Nové vydanie som v rukách nemal, možno boli chyby napravené.

21.01.2022 3 z 5

Poručík Bertram Poručík Bertram Bodo Uhse

Po skvelej prvej časti, ktorej hlavnou témou bol milostný trojuholník som druhej už veľa nádejí nedával, no po prvej tretine ma vtiahla do deja aj časť druhá. Len nedávno som čítal Španielsky denník a tak som sa rýchlo vžil do situácie. Čo ma opäť upútalo najviac nebol ani tak dej ale nahliadanie do myslenia postáv a ich konanie založené na ich presvedčení no zároveň aj nečakané pretínanie sa osudov jednotlivých postáv. Kniha má samozrejme aj správny socialistický podtón a jasne dáva najavo kto je "správny" no nevyčítam jej to, v tomto prípade sa to veľmi nedá. Autor sa zároveň snaží poodkryť mentalitu príslušníkov nemeckej armády v predvojnovom období, ale aj nacizmu samotného, neviem nakoľko presne, no ide o zaujímavé postrehy. Celkovo hodnotím dielo pozitívne, milostný trojuholník určite nie je hlavnou dejovou linkou, resp. ťažiskom, je len podkladom pre stret svetov. "Nám slnko nezapadá!"

19.01.2022 4 z 5

Hora nárekov Hora nárekov Mihailo Lalić

Kniha pojednáva o období 2.svetovej vojny v Čiernej Hore a osudoch jedného partizána. Dôraz tu však nie je kladený na bojové akcie, ale blúdenie po horách a rastúci rozpor vnútri hlavnej postavy. Depresívne prostredie, udavač v každom dome, pomsta za každým stromom, četníci, Taliani a nekonečná samota. Tá postupne viedla k úvahám o cti a jej zmysle, zmene pohľadu na ňu a postoja voči nepriateľovi v jej rovine. Na knihe ma oslovil práve Lado (partizán) a jeho vnútorné monológy, resp. dialógy s komisárom Čertom. Aj napriek všadeprítomnej depresii vo mne kniha zanechala pozitívny dojem.

31.12.2021 5 z 5

Komunikačné techniky Komunikačné techniky Peter Seemann

Kniha je hlavne učebnica a z toho dôvodu som ju prečítal - skúška. Mimoriadny priestor venuje autor konfliktu a neverbálnej komunikácii - tá ma zaujala najviac. Celkovo je kniha len zhrnutím toho najpodstatnejšieho, na čo by sa mal nádejný manažér/riaditeľ pri komunikácii sústrediť, určite však v nej nájdu zaujímavé veci aj laici. Pre mňa boli úplne zbytočné pojmové mapy a väčšina ilustrácií. Oceňujem vcelku pútavé spracovanie problematiky.

28.12.2021 4 z 5

Aiolská země Aiolská země Ilias Venezis

Akýsi štvoruholník ľudských vzťahov, detský pohľad na svet, spleť príbehov a na záver tieň blížiacej sa vojny. Možno som niekde urobil chybu, kniha ma zaujala len obvyklou zápletkou a čakaním na jej rozriešenie, nič iné mi však nedala.

24.11.2021 1 z 5

Španělský deník Španělský deník Michail Jefimovič Fridljand

Od začiatku pútavé čítanie, denník ma okamžite pohltil a autor asi aj vďaka svojmu povolaniu dokázal vcelku vecne a zároveň zaujímavo vykresliť situáciu v Španielsku. Obzvlášť napínavá bola prvá fáza bitky o Madrid. Ale! Autor na jednej strane kritizuje Nemecko a Taliansko ako predstaviteľov fašizmu, ostro vystupuje proti ich zasahovaniu do občianskej vojny, no akosi zabúda povedať, že na strane republikánov zas zasiahol do občianskej vojny ZSSR a to nie len spomínanou potravinou pomocou. Nehovorí, že tanky sú sovietske stroje T-26, stíhačky sú zas Polikarpovy I-15, prípadne Simon je Semjon Kuzmič Osadčij atď.. Týmto pre mňa kniha stráca na objektivite a nepomáha tomu ani všadeprítomné ospevovanie komunistickej strany a zosmiešňovanie republikánskej vlády. Netvrdím, že sovietska pomoc bola zlá, komunisti nepomáhali a republikáni boli bezchybní, ale autor proste neprizná, že aj ZSSR mal určité záujmy. A to som nezisťoval podrobnosti o vydaní knihy a pohľade na ňu po "kotrmelci" Pakt o neútočení. Z hľadiska príbehu fascinujúce, z hľadiska objektivity nedostatočné.

11.11.2021 3 z 5

Marína Marína Andrej Sládkovič

Nebudem tu uvádzať žiadnu citáciu z tohto diela, pretože môj komentár by bol pridlhý. Poviem len, že Sládkovič dokonale vystihol lásku. Možno je jej občas priveľa, možno je občas príliš fyzická, možno je občas pridlhá, možno je občas dokonca nudná, no vystihol jej podstatu a tým si ma získal.

27.10.2021 4 z 5

Čtyři příšerní jezdci z Apokalypsy. Čtyři příšerní jezdci z Apokalypsy. Vicente Blasco Ibáñez

Prekvapivo ma predvečer vojny a spomienky na Argentínu zaujímali viac ako vojna samotná. Je cítiť, že dielo vznikalo počas vojny a autor je jasne zaujatý proti Nemecku, ktoré bolo agresorom, no v tomto prípade je to vyslovená agitácia až masáž mozgov, kedy Nemci sú národom beštií bez duše a akýsi čriepok ľudskosti sa v nich "objavuje" len občas keď hlavný hrdina rozjíma nad utrpením svojím a utrpením ostatých, len vtedy je pripustená určitá ľudskosť nepriateľa, ktorý je inak nepríčetným krvilačným vrahom a lúpežníkom. Samotná vojna je tu opísaná prostredníctvom okupácie jednej dediny, návštevy frontu a hľadaním, v prvých dvoch prípadoch ide skôr o nudné a schematické opisy, posledný fragment však svojou dojemnosťou do určitej miery zapôsobil. Žijeme kým žijú tí, v ktorých žije spomienka na nás, zomierame, keď nemá kto ďalej niesť naše meno.
Doplnenie- v krátkosti som si niečo prečítal o osudoch Belgicka počas WW1 a autorovi jeho postoj musím uznať, no z hľadiska objektivity zotrvávam v názore "agitácia".

26.10.2021 3 z 5

Lidé a nelidé Lidé a nelidé Elio Vittorini

V knihe nie je priestor pre budovanie výraznejších citových vzťahov k postavám. To v podstate zodpovedá dobe, v ktorej postavy žijú a zároveň nám to umožňuje viac uvažovať nad samotnými udalosťami. Sú proste vykreslené tak ako sa stali a sprevádzané konaním postáv bez väčšej farbitosti alebo umeleckosti. Označiť však dielo za ploché nemožno, pretože svojim spôsobom núti k zamysleniu.
Psy sú verné a to je skvelá vlastnosť. To však neznamená, že sú dobré. Sú totiž verné dobrým, ale aj zlým ľuďom.

17.10.2021 4 z 5

Dr. Jozef Tiso – kňaz a prezident Dr. Jozef Tiso – kňaz a prezident Stanislav Májek

Asi najrozporuplnejšia osoba moderných dejín Slovenska. Kniha je písaná z tej opačnej strany, strany, ktorá nehlási oficiálnu históriu. Preto ide o iný a zaujímavý pohľad. Z mojej pozície mi neprináleží hodnotiť objektivitu tohto diela, hoci je cítiť silnú zaujatosť pre očistenie osoby Jozefa Tisa, no zároveň kniha dáva podnet k zamysleniu sa nad našou históriou a jej hodnotením. Pre mňa bola táto kniha pútavá už len vďaka svojej téme. Záverom? V skutočnosti neexistuje nič ako pravda alebo objektivita, o tom čo je pravda a o jej objektivite bude vždy rozhodovať ten koho je najviac počuť - tá pravda bude objektívnou pravdou a ostatné tvrdenia budú vždy len klamstvom kým nepríde zas niekto hlasnejší.

13.10.2021 3 z 5

Jazdci Jazdci Jurij Janovskyj

Aká si krásna revolúcia... Očarujúca knižka, hoci neviem čím mi učarovala... Opisy? Boje? Hrdinovia? Možno určitá ľudskosť? Alebo lesk červených hviezd? Strach z bielych? Možno práve všetko spolu stvorilo toto útle ale pútavé dielo. Je to pohľad na revolúciu posvätený zhora a hoci cítiť chválu svojich, možno práve toto zanietenie pre svoju vec je to čo pripúta.

12.10.2021 4 z 5

Legislatíva v doprave a spojoch: Železničná doprava - Cestná doprava Legislatíva v doprave a spojoch: Železničná doprava - Cestná doprava Božena Hejhalová

Dá sa povedať, že učebnica splnila očakávania - vecný prehľad zmlúv, predpisov a pod.. Nevýhodou je len vek knihy avšak väčšina z toho sa používa v praxi dodnes.

11.10.2021 5 z 5

Zborník - Vojenská dopravná logistika Zborník - Vojenská dopravná logistika Vladislav Kašpar

Ťažko od zborníku z konferencie čakať nejaké dôkladnejšie rozbory. Obzvlášť ma však zaujala problematika obnovy dopravy pri zničení mostov, pohľad na úlohy vojenskej logistiky, hlavne v cestnej doprave, ale aj náčrty činnosti v tejto oblasti do budúcnosti (vzhľadom na rok vydania a terajší stav).

08.10.2021 4 z 5

Epifánie Epifánie Imants Ziedonis

Prvýkrát sa mi stalo, že mi vadil slovenský preklad, resp. slovenčina a jej výrazové prostriedky, proste k niektorým čriepkom mi môj rodný jazyk vôbec nesedel, akoby ich znehodnocoval. Ak však tieto čriepky boli tvorené podobnými výrazmi aj v pôvodom jazyku tak moja nespokojnosť padá na autora. K obsahu diela? Treba rozmýšľať, kratšie, dlhšie, no treba, kniha sa nedá len tak zhltnúť, tu už proste treba pouvažovať. A o to je krajšie keď rozlúštime autorovu hádanku, jeho myšlienkový pochod a v niektorom čriepku sa nájdeme alebo uvidíme tento svet v inom uhle.

08.10.2021 4 z 5

Ročník 1902 Ročník 1902 Ernst Glaeser

Anna, Anna, kam si to len bežala? Kniha nie je len skvelým svedectvom doby, ale aj úžasným obrazom dospievajúcej duše. Neskutočne krásne je zachytený ešte v podstate detský pohľad na svet, zvedavosť, hľadanie a postupné poodhaľovanie sveta dospelých a "tajomstva", nie len priamo toho, ktoré je jedným z motívov v knihe, ale aj tajomstvo fungovania sveta ako takého. A to, že hrdina objavuje a dospieva pociťuje čitateľ jasne, aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré kniha upúta.

07.10.2021 5 z 5

Biblia očami vedy Biblia očami vedy Iosif Aronovič Kryveljov

Hľadal som argumenty proti vyjadreniam jednej osoby a táto kniha mi padla pod ruku. Väčšinu kníh, ktoré sa neradia medzi odborné, môže a mal by čitateľ pochopiť sám, nájsť v danom diele svoju pravdu, myšlienky sebe vlastné, pričom nemusia byť zhodné s úmyslom autora inak by sme prišli o radosť z hľadania. Avšak s Bibliou je to trochu iné, je totiž knihou, na ktorej stavia náboženstvo a preto môžu byť svojvoľné výklady nebezpečné, preto určité kruhy tieto texty ohýbajú podľa vlastnej potreby, pretože táto kniha to svojimi protirečeniami a nezmyslami umožňuje. Avšak vrátim sa k mojej osobe a protiargumentom. Táto kniha ponúka množstvo logických argumentov avšak proti radikálom logické argumenty nestačia, pretože práve možnosťou upravovať výklad Biblie a ohýbať ho podľa potreby dáva dostatok priestoru k vymanévrovaniu a víťazstvu v akomkoľvek argumentačnom súboji čím "radikáli a teológovia" získavajú neporaziteľnú zbraň. Bojovať proti nezmyslu o ktorom je niekto presvedčený a pomocou ktorého Vás presviedča je zbytočné. Biblia očami vedy je dobrá kniha, no na boj nestačí, hoci pravda je vo svojej podstate zrejmá.

02.10.2021 3 z 5