JankoStirbey JankoStirbey komentáře u knih

Starý Jariabka Starý Jariabka Charles Louis Philippe

Trampoty pána kováča. Úprimne, tak nudnú a nezáživnú knihu som už dlho nečítal. Na to že treli biedu sa v knihe až príliš často hovorí o jedle, varení a jedení. A keď som si pri vkladaní knihy do databázy prečítal informáciu na prebale tak som sa úprimne zasmial, chudák, kto to v tej dobe skrze ten popis kúpil.

23.07.2022 1 z 5

Achillovy paty evoluce Achillovy paty evoluce kolektiv autorů

Rád by som si vypočul názor evolucionistov na argumenty uvedené v tejto knihe. Pre Bibliu však tejto knihe nemôžem dôverovať, pretože nie je tým za čo je v tejto knihe považovaná.

23.07.2022 1 z 5

Vzbúrenci Vzbúrenci Honoré de Balzac

Ide hlavne o ľúbostný príbeh a revolučné intrigy, vcelku čítavé, no nie až tak zaujímavé. Autorovi sa však celkom dobre podarilo vystihnúť postavu slečny de Verneuil a podchytiť prostredníctvom nej mnohé črty ženskej povahy.

03.07.2022 3 z 5

Borovice, která se smála Borovice, která se smála Justinas Marcinkevičius

Svižné čítanie. Jednoduché a vtipné rozprávanie a zamyslenie sa rozprávača nad svojim umením a cieľom svojho bytia. Za skutočný klenot ukrytý v knihe považujem krátky denník rozprávačovho otca, ten vystihol skutočne mnohé.

30.05.2022 5 z 5

Matka Matka Maxim Gorkij (p)

Prebehol som si komentáre a ostal som v rozpakoch čo ku knihe napísať. Číta sa svižne, no postava matky mi skôr prekážala. Postava Pavla bola pre mňa osobne uveriteľnejšia, pretože podobne odhodlaného človeka som poznal, aj keď v inom smere. Vykresliť postavy sa autor pokúšal, no nezvládol to natoľko aby mi na nich záležalo. Myšlienky vložené do knihy sú pre mňa zásadné, no dej v ktorom sa nesú je viac rozprávkový a v podstate naivne šťastný, tu nehovorím o osudoch postáv ale slede udalostí a zobudení sa. Celkovo by som knihu chápal ako povinné čítanie pre Komsomol a určite nie ako súčasť skupiny najumeleckejšej, teda sovietskej literatúry, ako je uvedené na obálke knihy, kedy už len tvrdenie samotné o sovietskej umeleckosti je smiešne. Pobavil ma komentár v ktorom sa čitateľ snaží zistiť o akú továreň ide, načo? Toto dielo nestojí ani tak na deji ako na posolstve ktoré nesie, posolstve vykorisťovaných pracujúcich a pracujúcimi sú všetci, bez ohľadu na odbor alebo továreň. Inak však spomenutému zhodnoteniu knihy rozumiem.

29.05.2022 4 z 5

Morská obluda Morská obluda Jules Verne

Mňa táto kniha skutočne bavila a prakticky som ju zhltol, rozhodne mi sadla viac ako Barsacova výprava. Stále som sa však nedostal k autorovým majstrovským dielam, uvidíme.

17.05.2022 2 z 5

Nepokojná rieka Nepokojná rieka Leonid Maximovič Leonov

Pre mňa osobne nezaujímavá kniha, číta sa relatívne rýchlo, no nenadchla ma.

13.05.2022 2 z 5

Smíření Smíření László Németh

Čo napísať k tejto knihe? Prvý krát som si položil otázku, či autor, ktorý napíše podobné dielo skutočne rozumie inému svetu a inému vnímaniu sveta a je schopný chápať ostatných alebo je to len nejaký dojem a jeho schopnosť logicky vyskladať osobnosť. Akým je vlastne majstrovstvom vyskladať postavu, jej dušu a jej vnímanie a postoje tak aby pôsobila hodnoverne a dojmom, že skutočne existuje, je uveriteľná a uchopiteľná. Pretože je to práve osoba hlavnej hrdinky, čo ma na tejto knihe nadchlo a viedlo k smutnému konštatovaniu, že ide o neuveriteľné dielo, ktoré má pre mňa svoj veľký význam, no bohužiaľ prichádza neskoro, aspoň preto, čo sa stalo a nemuselo, keby prišlo skôr, aj keď je otázne do akej miery by som bol schopný precítiť jeho krásu a niektoré myšlienky, ktoré by bez určitých skúseností pre mňa neboli také zásadné a hlavne pochopiteľné. Neviem opísať dojem a ani pocity, ktoré vo mne táto kniha zanecháva, no svojím obsahom sa postupne priblížila k tomu najlepšiemu čo som doposiaľ čítal. Môj názor je silne subjektívny, pretože stále vo mne rezonujú určité veci, a preto si myslím, že pár rokov dozadu by som v tejto knižke nenašiel to, čo som v nej našiel teraz.

03.05.2022 5 z 5

Dom v stráni Dom v stráni Martin Kukučín

V knihe som našiel mnohé, hlavne pravdy platné aj za behu súčasnosti. Zo školy, z výkladu učiteľov, si knihu pamätám inak. Nedá mi nezacitovať "Inde rozkazuje každý a neposlúcha nikto.", to mi pripomenulo moju prácu. A druhý, "...jednakí sme, ale na svete tomto nie sme jednakí. Ani nikdy nebudeme, nikdy! -...nech budú vysokí a mocní, ktorí rozkazujú, a zas nízki, ktorí žiadajú a poslúchajú."

19.04.2022 4 z 5

Siegfried a Limuzinsko Siegfried a Limuzinsko Jean Giraudoux

Nechcem kaziť hodnotenie knihy, no mne tento štýl asi nesedí, v knihe som nenašiel nič čo by upútalo moju pozornosť aspoň na okamih. Proste som nebol schopný nájsť v nej krásu. Na koniec knihy som sa tešil len preto aby som ju mohol odložiť a zobrať inú, bohužiaľ.

10.04.2022 1 z 5

Miláčik Miláčik Guy de Maupassant

Autor je majstrom svojho remesla. Čítal som len málo kníh, ktoré sa mi skutočne páčili, no táto je jednou z mála, ku ktorej čítaniu som sa vracal so skutočným nadšením, ak nie prvá. Kniha ma pohltila prakticky okamžite a po prvých, snáď troch, stranách som vedel, že svoj výber nebudem ľutovať. Samotnú tému autor v knihe zachytil bravúrne.

08.04.2022 5 z 5

Človek vo Vlčej rokli Človek vo Vlčej rokli Vladimír Jemeljanovič Maximov

Pre mňa je hlavným prekvapením diela téma, ktorou sa zaoberá a nekonvenčnosť hlavného hrdinu v zmysle jeho sociálneho postavenia.

01.04.2022 2 z 5

Neuveriteľné dobrodružstvá Barsacovej výpravy Neuveriteľné dobrodružstvá Barsacovej výpravy Jules Verne

Jednoduchý príbeh, dobrá zápletka, stúpajúce napätie, aj keď očakávané. Pre deti a mládež skvelé, pre mňa skôr nie. Číta sa to samo, ale nemal som z toho ten skutočný zážitok, mne tento žáner akosi nesedí, možno iná Verneovka niekedy v budúcnosti obstojí lepšie a možno s narastajúcim vekom horšie. Mám pocit, že v budúcnosti bude čitateľ realitu autorovej doby považovať za sci-fi a naopak.

01.04.2022 2 z 5

Adam Šangala Adam Šangala Jégé (p)

Kniha sa číta sama, hlavne vďaka množstvu zvratov a dobrodružstiev. Väčšina už bola zhrnutá v predošlých komentároch, čo zapôsobilo na mňa bolo hlavne vykreslenie panstva a jeho vnímanie sveta, nemal som ilúzie, len ma bavila ich namyslenosť a obmedzenosť. Neviem, čo chcel autor povedať záverom Adama. Mení to trochu pohľad na príbeh v ktorom sa všetko dobre končí, no je to úplne zbytočné a skôr akoby nanútené.

25.03.2022 2 z 5

Duma o tebe Duma o tebe Mychajlo Stelmach

Ako opis ukrajinských roľníkov? Dobre, možno áno. Inak mi to však pripadalo skôr ako rozprávka, jasné zlo, jasné dobro a dobrý koniec. Čítalo sa to dobre, no pre mňa obsahovo nezaujímavé. Ja by som to skôr nazval "Mladosť Bohdana bohatiera".

22.03.2022 2 z 5

Doktor Meluzin Doktor Meluzin Bohumil Říha

Pomaly prestávam rozumieť tomu, čo vlastne v knihách hľadám, prečo ich čítam? Snáď nejakú odpoveď. Táto kniha mi nedala žiadnu odpoveď, no nadchli ma Meluzinove listy, len s tým posledným sa nedokážem stotožniť. Verím tomu, že nesie v sebe pravdu, no teraz jej ešte nedôverujem. Útla knižka, sčasti poplatná dobe, niektoré skutočnosti sú v nej podľa mňa zbytočné.

19.03.2022 3 z 5

Cizinec Cizinec Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Po dlhej dobe som zas natrafil na klenot. Niečo podobné som nečítal už dlho. Príbeh ma tentoraz skutočne pohltil a svoj výber vôbec neľutujem. Odporúčam.

11.03.2022 5 z 5

Prekliate zeme Prekliate zeme Vicente Blasco Ibáñez

Veľmi svižná knižka. Dej je jednoduchý, zápletka pútavá, dianie naberá tempo. Neviem ako to autor dokázal, no knižka ma nútila k tomu aby som ju dočítal čo najskôr, proste som sa od nej nevedel odtrhnúť. Hodnotím však aj posolstvo.

08.03.2022 3 z 5

Světa stroj Světa stroj Paolo Volponi

Je to ako keby som ja rozumel jemu a on mne, no pritom k ničomu takému nikdy nedošlo. Je to proste zas jedna z tých kníh, pri ktorej s prižmúrenými očami vidím svoj život a svoju vlastnú formu bláznovstva, ktorá sa postupom času vymyká normálnosti.

06.03.2022 5 z 5

Rybáři Rybáři Hans Kirk

To čo ma zozačiatku odrádzalo a vzbudzovalo odpor vo mne nakoniec vyvolalo obdiv a uznanie. Nedokážem sa stotožniť s ich pohľadom, no fascinuje ma ich odhodlanie a presvedčenie s akým bojujú za svoj názor, ako aj napriek okoliu veria v svoj ideál. Samotné postavy, ich myslenie a konanie, situácie do ktorých sú vrhané a konfrontácia s okolím sú len čerešničkou.

04.03.2022 4 z 5