janka2000

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

ROMAN VYPRÁVÍ O HISTORII JEDNOHO MĚSTA V HORNICKÉ OBLASTI KARWINÁ (DNES UŽ ZANIKLÉ KARVINÁ-DOLY). OSUDY NĚKOLIKA VYBRANÝCH RODIN UKAZUJÍ, JAK TEHDY LIDÉ PŘEMÝŠLELI ÚPLNĚ JINAK A JAK TEHDY ŽIVOT BYL ODLIŠNÝ. VELMI SE MI LÍBÍ, ŽE AUTORKA DOOPRAVDY ZACHOVÁVÁ DOBOVÉ ZNĚNÍ. JAZYK JE PŘIZPŮSOBEN, MYŠLENÍ JE ZACHOVÁNO A HLAVNĚ JE VIDĚT, ŽE SI DALA MNOHO PRÁCE S HISTORICKÝMI UDÁLOSTMI, KTERÝMI JE CELÁ KNIHA PROTKANÁ, A JEŽ DĚLAJÍ KNIHU TAK SKVĚLOU. DOOPRAVDY SE TĚŠÍM NA 2. A DO BUDOUCNA SNAD I 3. DİL.

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Byla jsem velmi překvapená, že se mi kniha doopravdy líbila. Je to psané s takovou láskou, a to nejen k babičce, ale také k tomu kraji a k době. Nic není jen černobílé, ale to to dělá krásné. Ale určitě kniha není pro všechny.

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolLadislav Fuks

Vskutku zajímavá kniha. Autor píše o tom, jak sociální nátlak může velmi ovlivnit psychicky nestabilní jedince. Pochmurná tematika z prostředí protektorátu. Krátké čtení, které může nadchnout, ale nemusí.

CestaCestaCormac McCarthy

Kniha Cesta je dystopický román, který se blíží trochu možné realitě. Svět byl zdevastován, dle mě asi nějakou jadernou bombou, klima se změnilo, elektřina nefunguje a lidi se stávají zvířaty.
Otec putuje sám se synem skrz zemi a vidí všechny ty zvěrstva, která si lidé udělali. Na knize je úchvatná ta psychologie postav. Vystrašený syn, který ale vlastně zvládá zpracovat více jak otec. Umírající otec, který je zoufalý z představy, že nechá syna samotného v tomto světě. Dobro, které je v obou hluboce zakořeněno...

Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnostiSlepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnostiDaniel Prokop

Kdyby si každý člověk, který se nějak zajímá o Česko, politiku, tuto knihu přečetl, bylo by nám všem lépe. Doporučuji.

25.10.2020

HoralkaHoralkaA. Moravia (pseudonym)

Nevěděla jsem co od knížky očekávat, ale nakonec jsem byla příjemně potěšena. Velmi dobře napsaná kniha o italském obyvatelstvu za 2. světové války. Hlavní hrdinka mi přišla nejdřív protivná svou prostotou, ale později se ukázalo, že jen díky tomu je Horalka tak dobrá. Podle mě je to jedna z nejlepších výpovědí o obyčejném obyvatelstvu za války a možná vlastně i pojednání o společnosti obecně.

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Viděli jste film? Tak víte, že příběh je bombový. Autor jej bravurně sepsal a utvořil. Z knihy praží obří láska k osmdesátkám a k nejen počítačovým hrám. Svět je zničen a lidé se raději ukrývají ve virtuální realitě světa OASIS, jehož tvůrce po své smrti tento svět odkázal tomu, kdo jej dokáže v herní soutěži, jež vymyslel, vyhrát. Je to příběh o dobru a zlu, o přátelství a lásce, a samozřejmě i o hrdinství.

VzdělanáVzdělanáTara Westover

Nejspíš nejlepší kniha loňského roku.
Jedná se o: a) úžasně napsanou knihu
b) neuvěřitelný příběh
c) skutečnost
Tara na začátku upozorňuje, že kniha nemá být o náboženství, ale přesto tam ten náboženský fanatismus cítíte. Vypráví o své rodině, o tom jak ovlivňují naší mentalitu, jak nás formují. Tara píše o psychických poruchách, násilí, fanatismu, boji proti světu, vzdělání a mentálním zdraví. Je to její skutečný životní příběh.
Jedna z knih z kategorie MUST READ

GejšaGejšaArthur Golden

Skvěle napsaná kniha, která mi ukázala pro mě nepochopitelnou kulturu japonskou. Príběh této gejši je velmi zajímavý a plný překážek, začíná po 1. sv. v. a končí po 2. sv. v. V dnešní době bychom gejšu označili za placenou společnicí a možná i za prostitutku. Jazyk a styl psaní je prostý a jednoduchý, ale zase ne příliš. Doporučuji!

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Kniha asi není tak špatná, ale nic pro mě. Jednoduchý příběh, jasná duchařina, ale vlastně ani ne moc povedená. Zajímavé mi přišlo jen, jak byla popsána hlavní hrdinka, která očividně přemýšlela, což se často v takových knihách nestává

Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnostŽivot na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnostDavid Attenborough

Kniha je úžasná. Nejdřív vám Attenborough ukáže, jak krásná planeta byla za jeho mládí. Poté předkládá, kde jsme a kam spějeme, a to není hezký obrázek. Naopak naše budoucnost vypadá dost blbě, a pokud s tím nic neuděláme, ještě naše generace pocítí první velké důsledky. I když ty už můžeme pozorovat, jak ostatně on říká. Nakonec ukazuje, že můžeme proti úpadku planety bojovat a jak. Můžeme naší budoucnost zachránit, ale musíme se snažit všichni. Změny musí přicházet z národního a nadnárodního měřítka.

Anna ze Zeleného domuAnna ze Zeleného domuLucy Maud Montgomery

Ach. To je vám tak krásná knížka! Příběh neobyčejné zrzky, kterou si adoptují na přelomu 18. a 19. st. dva sourozenci v Kanadě, vypráví, jak Anna rostla a jaké příhody zažívala. Její radostný až fantastický pohled na svět vás donutí se usmívat a zlepší náladu. To, jak milovala přírodu, která celou knihu obohacuje, vás nutí si udělat výzdobu z květin. Nejdůležitější, co však kniha přináší, je čistá láska, a to jak přátelská, rodinná, tak i ta poslední, milostná.
Velmi doporučuji seriál, který je věrnou adaptací.

ZmizeláZmizeláGillian Flynn

(+ SPOILER) Flynn je geniální autorka psychologických krimi románů. Umí příběhy psát velmi netradičním způsobem, zároveň je originální a nebojí se být fakt děsivá.
Kniha Zmizelá je velmi oceňovaná a má být proč. Bravurně napsaný příběh o ženě, která finguje svojí smrt, aby se pomstila svému manželovi, na kterého to narafičí. To však není to nejvíc děsivé. Tím je závěr knihy, kde se ukazuje, nakolik ona dokáže pracovat s lidskými city a nakolik jsme všichni vlastně porouchaní.
Musím přiznat, že jsem nejprve viděla film, který zpětně hodnotím jako velmi autentický a povedený. Takže ten taky doporučuji.

Chvíle před koncemChvíle před koncemLauren Oliver

Když jsem knihu začala číst, chtěla jsem ji zahodit, protože číst o "typickém americkém životě středoškoláka" mě nikdy moc nebavilo, ale něco mě přeci jen donutilo pokračovat a jsem za to ráda. Kniha mi toho spoustu dala a myslím, že dá všem, co se donutí ji přečíst. Možná změní i váš pohled na svět :-) A nejlepší na všem byl Kent. Doporučuji

17.06.2015

VidořádVidořádSamantha Shannon

Prvním díl mě uchvátil, ale druhý mě posadil na zadek. Autorky vymyslela úžasně propracovaný svět, který je shnilý zevnitř, ale přitom neskutečně okouzlující. Paige jsem si zamilovala za její odvahu. A pak jsou tu další skvělé postavy- Strážce, Nick, Eliza i Danica. Myslím, že je to jedna z nejlepších sérií tohoto žánru. Jenom to čekání na další díl...

21.02.2016

Podbrdské ženyPodbrdské ženyJana Poncarová

Těžké téma. Podle mě kniha sedne málokomu, protože je tam vše psané bez obalu a střídá se ich a er-forma. Popis života 4 generací, přičemž ženy se nidky neměly moc dobře. Mně se líbilo, jak je to takové, jaké to je. Bez velkých přikrášlení, romantických ideálů. Vlastně je kniha dost pragmatická. Začíná životem rodiny v podbrdí za 1. světové války a končí po revoluci.

Chrám Matky Boží v PařížiChrám Matky Boží v PařížiVictor Hugo

Knihu zná snad každý ze školy, a proto jsem očekávala i to, co nás učili. Několikrát jsem se během četby koukala, zda čtu doopravdy tuto knihu. Příběh byl velmi obsáhlý, zajímavý a vlastně i trochu komplikovaný. Mnoho krásných zápletek se zaplete a vytvoří hutný pohled na svět, který není dokonalý, ale ani zcela špatný. Je tu příběh lásky, a to mateřské i té druhé, je tu boj, nenávist, vášeň, cit, krutost. Vše, co se od dobré knihy očekává.

ToToStephen King

Bill, Ben, Mike, Eddie, Beverly, Richie a Stan. Sedm kamarádů, členů klubu Smolařů, hlavních postav románu To. O tomto díle slyšel snad každý. 1056 stran dlouhá kniha je psaná úžasným stylem. Vůbec mi nevadilo, jak se mění časové horizonty, jak se střídají vypravěči a ani jak absurdní kniha často je. To podání, které mělo bravurní detaily a popisy, mě prostě dostalo.
Příběh je dost podivný. To je přízrak, který zabíjí děti. Dospělí ho nevidí, přestože i je ovládá. Tato nečekaná parta přátel se proti Tomu rozhodne bojovat. Bojovat však musí dvakrát a jako v realitě se to neobejde bez následků.
Kniha je dost brutální. Vyskytují se tu pasáže o zabíjení, domácím násilí, šikana, či znásilnění atd.
P.S.: Z knihy jsem měla pocit, že po světě chodí jen nevyrovnaní lidé...

Zůstaň se mnouZůstaň se mnouGayle Forman

Kniha se mi zamlouvala názvem a obalem,tak jsem si ji půjčila.Bylo to příjemné čtení a každý si v té knize něco najde. Mě osobně zaujalo přemýšlení o životě.Jak se Mia rozhodovala, jestli žít nebo zemřít, nebo vyprávění jejího života vyvoděná tím, čím si v danou chvíli prochází. Doporučuji k přečtení.

01.02.2015

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Kniha mě uchvátila. Dlouho zůstane v mém srdci a paměti. Příběh místy nahání husí kůži, ale je v něm určitá krása. Jednoznačně doporučuji.

22.08.2016

Opuštěná společnostOpuštěná společnostErik Tabery

Krásně a jednoduše popsané dnešní problémy, které vidíme už od jejich počátku (tj. v historickém kontextu). Každý, kdo si to přečte, určitě pocítí jakési zklamání nad dnešním světem... Jak autor tvrdí, je to na nás.

27.11.2020

Zpívej, jako by tě nikdo neslyšelZpívej, jako by tě nikdo neslyšelVanessa Jones

Taková obyčejná romantika pro teenage, ale krásná. Kniha je psaná o prostředí umělecké akademie a jak je prohnilé. Psychické týrání je tam poměrně normální, ale hlavní hrdinka má jiný problém. Zemřel jí jediný rodič. Rok po smrti její matky v den konkurzu jí však přijde hlasová zpráva a ona od té doby není schopná zpívat.

Už nikdy pěšky po Arménii a GruziiUž nikdy pěšky po Arménii a GruziiLadislav Zibura

Jde vidět, jak se Zibura v psaní vyvíjel. První kniha byla taková nevinná a přišla mi dost pokusná. Druhá kniha byla zase skoro jako encyklopedie a autor chtěl asi napravit vše z první. Kdežto tato už je stylisticky krásná. Také však lze poznat, že i sám Ladislav stárne.Cestopis vypráví o Arménii, Gruzii a Horním Karabachu. Jelikož Zibura jezdí poznávat kulturu, dozvídáme se mnoho o těchto státech. Lidé jsou tam úplně jinak nastavení než u nás, i když se rádi řadí mezi Evropany. Jsou otevření, zvou cestovatele domů a každý si s nimi chce připít hlavně vodkou. Hory a památky mají taky nádherné. Přestože se tam údajně zase válčí... Velmi dobrá kniha

Stručná historie časuStručná historie časuS. W. Hawking (pseudonym)

Populárně-naučná kniha o základech fyziky, a to bez vzorců. Vše je velmi jednoduše popsané a v knize se najde dost velmi zajímavých informací, ale pro nadšené fyziky nemá kniha v podstatě, co nabídnout.

MiláčekMiláčekGuy de Maupassant

Dobrý příběh o člověku, který vlastně myslí vždy jen na sebe a svůj prospěch. Využívání žen, známostí a pak jen zkorumpovanost. Dost politický podtext už na tehdejší dobu.

Láska za časů choleryLáska za časů choleryGabriel García Márquez

Na rozdíl od Sto roků samoty má tato kniha smysl a má i dobrý děj. Jedná se o klasický milostný trojúhelník, ale kniha klasická vůbec není. Márquez píše takovým zvláštním stylem, kdy všechno zesměšňuje a zároveň to podává jako by to každý vnímal stejně jako on. Je to vlastně až absurdní, ale přitom máme před sebou geniální dílo. Láska, která překoná věky, zhnusení i obyčejné trable.

Rytmus, já & MalychinRytmus, já & MalychinMariana Zapata

Už druhá kniha od Zapaty. Ta ženská ale umí psát! Tato kniha je kratší, ale stejně dobrá jako ostatní. Velmi vtipné, přímé a skutečné hlavní postavy. Úplně mi připomínali mě a mého přítele. Knížka je o krásné lásce, která je upřímná (někdy až moc).

Bílý tesákBílý tesákJack London

Řekla bych, že to je celkem drsná kniha pro děti. Ukazuje, co dokáže láska a co nenávist a touha po penězích.
V tomto vydání jsou úžasné ilustrace.

Stopařův průvodce GalaxiíStopařův průvodce GalaxiíDouglas Adams

Je to jedna z těch knih, o kterých vím, že mi nesedí, ale přesto jsem si ji přečetla. Celkem smysluplný děj, který poukazuje na náš lidský egocentrismus, je vtipný a podivuhodný. Kniha se příjemně čte a není moc dlouhá.

DivergenceDivergenceVeronica Roth

Knížka mě zaujala a velmi se mi líbila.Příběh je napínavý,akční a nechybí tam ani láska.Je to ten typ knížky, kde když se začtete, chcete vědět, co se stane. Já osobně jsem ji přečetla za dva dny a hodlám se k ní v budoucnu vrátit.

09.12.2014